پیش بینی آینده مواد مخدر در جهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
پیش بینی آینده مواد مخدر در جهان

پیش بینی آینده مواد مخدر در جهان

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 -مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی ایرسا می‌گوید: گزارش سال ۲۰۱۸ دفتر سازمان ملل متحد حاکی از آن است که از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ بمب اعتیاد در دنیا منفجر می‌شود؛ براساس این گزارش میزان رشد و شیوع اعتیاد در اروپا ۰.۷ درصد اعلام شده است؛ یعنی سالی پنج میلیون نفر به تعداد معتادان در اروپا افزوده می‌شود که شاید این روند در کشورهای دیگر نیز به همین میزان با رشد همراه باشد.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی ایرسا می‌گوید: گزارش سال ۲۰۱۸ دفتر سازمان ملل متحد حاکی از آن است که از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ بمب اعتیاد در دنیا منفجر می‌شود؛ براساس این گزارش میزان رشد و شیوع اعتیاد در اروپا ۰٫۷ درصد اعلام شده است؛ یعنی سالی پنج میلیون نفر به تعداد معتادان در اروپا افزوده می‌شود که شاید این روند در کشورهای دیگر نیز به همین میزان با رشد همراه باشد.

سعید صفاتیان، اظهار می‌کند: گزارش سال ۲۰۱۸ دفتر سازمان ملل متحد حاکی از آن است که از سال ۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ بمب اعتیاد در دنیا منفجر می‌شود؛ براساس این گزارش میزان رشد و شیوع اعتیاد در اروپا ۰٫۷ درصد اعلام شده است؛ یعنی سالی پنج میلیون نفر به تعداد معتادان در اروپا افزوده می‌شود که شاید این روند در کشورهای دیگر نیز به همین میزان با رشد همراه باشد. در واقع این گزارش بیانگر آن است که برنامه‌هایی که در حوزه پیشگیری اجرا می‌شوند چندان موثر نبوده است.

به گفته وی، براساس این گزارش میزان کشفیات مورفین حدود ۳۳ درصد، تریاک پنج درصد و هروئین ۱۰ درصد افزایش داشته است؛ همچنین دو سال گذشته گزارشی درباره کشور افغانستان منتشر شد که نشان می‌داد آنجا گل‌های خشخاشی کاشته می‌شوند که به طور سیستماتیک قوی‌تر و میزان مورفین آنها بیشتر است.

صفاتیان معتقد است که اگرچه افزایش کشفیات به معنای اقتدار بیشتر نیروی انتظامی در دنیاست اما زمانی که کشفیات افزایش می‌یابد، باید به این نکته نیز توجه شود که تولید مواد مخدر نیز افزایش یافته است. حتی زمانی که گفته می‌شود میزان مراجعه معتادان به مراکز درمانی افزایش یافته است و این موضوع را نوعی موفقیت تلقی می‌کنند باید این مسئله هم مورد توجه قرار گیرد که شاید تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر افزایش داشته است و برنامه‌های پیشگیری در سطح جهانی چندان تاثیرگذار نبوده است.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی ایرسا در ادامه درباره وضعیت اعتیاد در کشور نیز بیان می‌کند: برنامه‌های پیشگیری در ایران نیز چندان در زمینه کاهش مصرف مواد مخدر موثر نبوده است. آمارهای منتشر شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر حاکی از آن است که تعداد معتادان کشور در سال‌ ۹۱ و ۹۲ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده این درحالیست که در سال ۹۸ این رقم به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است و این یعنی شاهد روند افزایشی نرخ اعتیاد در کشور هستیم.

وی با تاکید بر اینکه گزارش سازمان ملل نشان‌دهنده آن است که در حال حاضر نسبت به موضوع مواد مخدر نگاه مقابله‌ای و امنیتی وجود دارد، می‌گوید: در سطح جهانی رویکرد مبارزه با اعتیاد رویکردی امنیتی و قضایی است به طوری که حتی بودجه‌ها و آئین‌نامه‌های تدوین شده توسط سازمان ملل در این حوزه حکایت از نگاه مقابله‌ای به این حوزه دارد. حال سوال این است که نگاه مقابله‌ای که طی ۳۰ سال گذشته نسبت به مبارزه با اعتیاد در دنیا وجود داشته چقدر موفق بوده است؟ در گزارش سازمان ملل هر ساله نشان می‌دهد که میزان اعتیاد افزایش و سن اعتیاد روبه کاهش است؛ زنان، افراد تحصیل‌کرده، شاغلان و … به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند، اما آیا زمان آن فرا نرسیده است که در موضوع مبارزه با مواد مخدر نگاه خود را تغییر دهیم؟.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

صفاتیان در ادامه با اشاره به موضوع مبارزه با مواد مخدر در برنامه ششم توسعه تصریح می‌کند: در بند ۵۷ برنامه ششم توسعه به موضوع مبارزه با مواد مخدر پرداخته شده است که در آن آمده «مبارزه‌ همه‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در چارچوب سیاست‌های کلی ابلاغی و مدیریت مصرف با هدف کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد تا پایان برنامه». در واقع در این بند از واژه «مدیریت مصرف» استفاده شده است، این درحالیست که به این موضوع توجهی نمی‌کند. اگرچه ایران یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه مقابله با مواد مخدر است که در قانون نیز به آن پرداخته اما چرا دستگاه‌ها این قوانین را اجرا نمی‌کنند؟.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی ایرسا معتقد است که اگر دولت‌ها بتوانند «مصرف» مواد مخدر را در کشور کنترل کنند می‌توان بسیاری از برنامه‌های آموزشی حوزه اعتیاد را در جهت پیشگیری اجرا کرد.

به گفته وی، چرخش مالی مواد مخدر در دنیا حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است که از این میزان سود قاچاقچیان ناشی از فروش مواد مخدر ۴۰۰ میلیارد دلار است و کسب این میزان سود، یعنی آنها می‌توانند به راحتی نفوذ کنند و نوع اقتصاد جهانی را در دست بگیرند. چرا نباید به جای جرم‌انگاری به موضوع مواد مخدر نگاه قانون‌مندسازی داشته باشیم و معتادان را بیمار بدانیم. باید به جای نگاه مقابله‌ای به موضوع درمان و پیشگیری بپردازیم.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا اعتیاد جرم تلقی می‌شود، یادآور شد: می‌توان چند نوع نگاه (جرم‌زدایی، جرم‌انگاری، کیفرزدایی، قانونمندسازی) نسبت به موضوع مواد مخدر داشت، حال آنکه در مجموع دنیا نسبت به مواد مخدر نگاه جرم‌انگاری دارد.

صفاتیان ادامه داد: باید نگاه به سمت اعتیاد تغییر یابد و مسئولان بالادستی از نگاه انتظامی و امنیتی به مقوله مواد مخدر نگاه نکنند و رویکرد خود را به سمت کاهش تقاضا متمایل کنند. باید برنامه‌ها و کنواسیون‌ها رویکرد پیشگیری و درمان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ نظر مردم درباره عملکرد اصلاحات و اعتدال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
طبق مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا، مشاهده می‌شود که با افزایش سن بیماران و مبتلایان به امراض دیگر، احتمال مرگ بر اثر این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند. مقامات بهداشت چین، اولین گزارش عمده خود را در خصوص ویروس کرونا که به طور رسمی COVID-۱۹ نام‌گذاری شده را منتشر کرده‌اند. در این مقاله آمده است که احتمال مرگ و میر با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر نیز قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در بین مردان با نرخ ۲٫۸ درصد، بیشتر از زنان با نرخ ۱٫۷ درصد بوده است. در نمودار ارائه شده، نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در بین گروه‌های سنی مختلف را مشاهده می‌کنید؛
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا دکتر محمد مهدی گویا گفت هر دو مورد مثبت مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شده در استان قم، ایرانی هستند. وی تاکید کرد: ارائه اطلاعات بیشتر در این خصوص منوط به انجام آزمایش‌های کاملتر است. قبلا دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از مثبت شدن دو نفر در آزمایش‌ از لحاظ ویروس جدید کورونا و ایزوله شدن آنها در شهر قم خبر داده بود.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
به گزارش «تابناک»، دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: آزمایش اولیه به عمل آمده از نمونه‌های ارسالی مشکوک به ابتلا به کروناویروس جدید، در دو مورد مثبت گزارش شده است و آزمایشات بعدی برای بررسی قطعیت موضوع در حال انجام است و نتایج آن نیز به محض آماده شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی افزود: ظرف دو روز گذشته موارد مشکوک به ابتلا به کروناویروس در شهر قم مشاهده شد که به محض دریافت گزارش، تیم‌های شناسایی و مدیریت بیماری‌های واگیر و تیم‌های واکنش سریع در شهر قم مستقر شده و طبق پروتکل‌های موجود افراد مشکوک تحت ایزولاسیون قرار گرفته و از آن‌ها نمونه آزمایشگاهی اخذ شد، در میان نمونه‌های ارسالی، آزمایشگاه مرجع، دقایقی پیش نتایج آزمایش اولیه دو مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس مثبت گزارش کرده و برخی موارد نیز آنفلوآنزای تیپ B اعلام شده است. جهانپور در ادامه گفت: مراحل بعدی آزمایشات در حال انجام است و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید. وی در پایان تاکید کرد: تیم‌های مدیریت و کنترل بیماری‌های واگیر در شهر قم مستقر شده‌اند، بخش ایزوله منفی برای ایزولاسیون موارد مشکوک، تجهیز و آماده ارایه خدمت است و همگی هموطنان عزیز بویژه شهروندان قم، توصیه‌های بهداشتی مبنی بر رعایت بهداشت فردی و عمومی، بهداشت دست دادن (پرهیز از مصافحه و دست دادن و روبوسی) و تنفس، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع، پرهیز از حضور در محل کار و تحصیل در صورت وجود علایم شبه آنفلونزا را مد نظر قرار دهند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
محمد مهدی گویا عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره دو مورد ابتلا به کرونا در شهر قم بیان کرد: این دو مورد از اهالی شهر قم هستند. وی ادامه داد: در حال بررسی و تکمیل اطلاعات در زمینه این دو مورد ابتلا قطعی به کرونا در قم هستیم. گویا اظهار کرد: در حال بررسی شیوه ابتلای این دو نفر به ویروس کرونا هستیم و اطلاعات تکمیلی در این زمینه را اعلام می‌کنیم. ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در شهر «ووهان» مرکز استان هوبی شروع شد، علاوه بر استان‌های چین به ۲۴ کشور دیگر در جهان نیز سرایت کرده است. ویروس کرونا در چین تا کنون جان ۲ هزار و چهار نفر را گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر