وفاق و اعتماد ملی لازمه حل مشکلات جاری کشور است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
وفاق و اعتماد ملی لازمه حل مشکلات جاری کشور است

وفاق و اعتماد ملی لازمه حل مشکلات جاری کشور است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران – ایرنا – رییس اتاق بازرگانی تهران ضمن یادآوری بحرانی بودن وضعیت شاخص‌های مهم اقتصادی، وفاق و اعتماد ملی را لازمه حل این مشکلات دانست و تصریح کرد: ۴۰ سال گذشته به دلیل عواملی مانند تحریم‌ و سوء مدیریت تورم به شکل متوسط ۱۸ درصد بوده و این رقم در سال ۹۷ به ۲۶.۷ و در ۱۰ ماهه ۹۸ به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

«مسعود خوانساری» روز سه‌شنبه در دهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به گزارش اخیر بانک جهانی، اعتماد را جوهره حکمرانی خوب دانست و گفت: بدون اعتماد مردم به دولت‌ها، هرگونه اقدام درست برای اصلاحات اقتصادی اثربخش نخواهد بود و ضرورت اعتماد مردم به دولت در زمان بحران‌ها تشدید می‌شود.

وی پیرامون رویدادهای هفته گذشته هم گفت: درباره هواپیمای مسافری سه موضوع را می‌توان مطرح کرد. اول ترکیب جمعیتی آن بود که شاید متوسط سن افراد کمتر از ۴۰ سال و جوانان و نخبگان دانشگاهی بودند. دوم نحوه اصابت بود که در اثر یک اشتباه به هواپیمای خودی زده شد و سومین ایراد، اعلام دیرهنگام و تناقض گزارش‌ها بودکه همبستگی بوجود آمده را خدشه‌دار کرد.

خوانساری با بیان اینکه رشد سرمایه گذاری در این سال‌ها منفی بوده، افزود: این شاخص در سال‌های ۷۵ تا ۸۴ بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی بوده، اما در سال ۹۷ به کمتر از ۱۸ درصد رسید و این کمترین میزان در ۴۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

وی ضمن یادآوری ارقام لایحه بودجه شرکتهای دولتی در سال ۹۹ و مقایسه آن با سال ۹۷ توضیح داد: بودجه شرکت‌های دولتی، بانکها موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت با مالکیت بیش از ۵۰ درصد در این سال معادل یکهزار و ۲۰۶ میلیارد تومان بوده که در صورت تاثیر دادن تورم تا سال ۹۹ این رقم ۲۰۱ هزار میلیارد تومان می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

خوانساری تصریح کرد: برپایه لایحه بودجه سال ۹۹ رقم بودجه این شرکتها رقمی بالغ بر یکهزار و ۴۸۴ هزار میلیارد تومان شده که نسبت به رقم تعدیل شده، بودجه شرکتهای دولتی بیش از ۶۳۰ درصد رشد کرده که نشان می‌دهد تلاشها برای خصوصی سازی شکست خورده است.

به گفته رییس اتاق بازرگانی تهران، انباشت سرمایه کشور رشدی نداشته و در حال کاهش است و این وضعیت، روند تولید را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

وی موضوع انباشت برخی کالاها در گمرکات کشور را ناشی از بروکراسی اداری دانست و گفت: بیش از ۱۰ ماه است که حدود ۲۰۰ کانتینر مواد آرایشی و بهداشتی فاسدشدنی در گمرکات کشور معطل مانده و چنانچه تا دو روز آینده ترخیص نشود، فاسد می‌شود.

خوانساری افزود: مکاتبات بسیاری در این ارتباط با دفتر ریاست جمهوری و معاون اول رییس جمهوری انجام شده، اما اثربخش نبوده و بانک مرکزی اعلام کرد، چنانچه این کالاها ترخیص شود ارز از کشور خارج می‌شود، اما کدام فروشنده است که یک سال بعد ارز را بازنگرداند.

وی خواستار تشکیل جلسه درباره فشارهای مالیاتی شد تا به واحدهای تولیدی آسیب نرسد.

رییس اتاق تهران درباره همایش امین‌الضرب که روز گذشته برگزار شد، گفت: مهمترین موضوعی که در این روزها باید بیشتر به آن پرداخته شود، موضوع بوجود آوردن اعتماد عمومی است و در این همایش نمادهای بخش خصوصی معرفی شد تا بتوانند اعتماد عمومی را جلب کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.

گرانترین خانه‌های جهان در سال ۲۰۲۰؛ برای یک خانه چقدر پول می‌دهید؟

18+
تکراتوتکراتو1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این مالیات شامل حال سازندگان مسکن و انبوه‌ساران نمی‌شود. محمودزاده همچنین درباره مالیات بر خانه‌های خالی پس از شروع به کار سامانه اسکان و املاک اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه اسکان و املاک وظیفه و تکلیف قانونی بود که با راه‌اندازی آن سازمان امور مالیاتی می‌تواند نسبت به اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اقدام کند. وی درباره مبنای شناسایی خانه‌های خالی از سکنه گفت: خانه‌های خالی سکنه از طریق سامانه‌های متعددی شناسایی می‌شوند و اطلاعات مکمل این سامانه‌ها نمی‌تواند سرعت کار را افزایش دهد و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار مسئولان اجرایی قرار دهد. محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند، تاکید کرد: در قانون، خانه‌های دوم به رسمیت شناخته نشده است و اعمال قانون مالیات بر خانه‌های خالی بر این دسته از واحدها بستگی به کاربری آنها دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ویلاها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول مراکزی هستند که به اجاره عمومی داده می‌شوند، دسته دیگر واحد مسکونی هستند اما مالک در این واحدها مستقر نیست، این دسته شامل مالیات می‌شوند که البته ممکن است نرخ مالیات ویلاها متفاوت باشد.

نظرها

اخبار بیشتر