آهوی گریزپای گردشگری ایران در حال فرار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سرگرمی
آهوی گریزپای گردشگری ایران در حال فرار

آهوی گریزپای گردشگری ایران در حال فرار

ایمناخبرگزاری ایمنا |
صنعت گردشگری را به آهویی گریزپا تشبیه کرده‌اند که با کوچک‌ترین احساس خطر پا به فرار گذاشته و سریع از مهلکه می‌گریزد؛ اما در بین مخاطرات مختلف، هراس بروز جنگ است که بیشترین تاثیر را در این گریز دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ‌ تشبیه صنعت گردشگری به آهو شاید درست‌ترین مشابه سازی برای آن باشد. هر دو در برابر خطر بسیار حساس و گریزپا هستند، معروف است که آهو ساعات بسیار کمی می‌خوابد و با احساس کوچکترین ترس پا به فرار می‌گذارد. این در صنعت گردشگری هم صدق می‌کند و بروز کوچکترین تهدید یا احساس کوچکترین خطر، گردشگران را فراری می‌دهد.

توفان اتفاقات در چند روز گذشته باعث شوکه شدن بخش بزرگی از جامعه ایران و حتی جهان شد. از ترور سردار قاسم سلیمانی تا تجمعات و راه‌پیمایی‌های گسترده و جان‌باختن برخی هم‌وطنان در جریان خاکسپاری پیکر شهید سلیمانی و از همه مهم‌تر فاجعه سقوط هواپیما خطوط هوایی اوکراین همه و همه باعث شد تا آینده صنعت گردشگری ایران در هاله‌ای از غبار قرار گیرد.

صنعت گردشگری ایران نوپا و نوزاد است و دوران رشد خود را طی می‌کند. درآمد این صنعت در ایران همواره به عنوان جایگزینی برای فروش نفت مطرح بوده، اما هیچگاه به اندازه صنعت، به عنوان ناجی اقتصاد نفتی ایران به آن بها داده نشده است. با این حال گشایش‌هایی در صنعت گردشگری در چند سال گذشته رخ داد که حداقل در برخی مدیران رده بالا دغدغه توسعه آن ایجاد شد. همچنین برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی برای گشایش‌ درهای رحمت گردشگری به ایران مانند لغو یک‌طرفه ویزا برای اتباع چینی و تبلیغات گسترده سفر به ایران در هدف‌های جدید از بارزترین فعالیت‌های ایران برای به دست آوردن سهم خود در کیک‌ اقتصاد گردشگری بود.

برای هر کدام از اقدام‌های تبلیغاتی از جمله تولید محتوا، برگزاری فم‌تور، دعوت از افراد تاثیرگذار، برپایی نمایشگاه و غیره منابع مالی بسیاری هزینه شده ضمن اینکه در موارد دیگر چون تسهیل سفر نیز ساعت‌ها دیپلمات‌های دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند تا این ثمرات حاصل شد و شاهد رشد در ورود گردشگران به ایران بودیم. بر اساس آمار رسمی ورود گردشگران در شش ماهه نخست امسال حدود ۲۵ درصد افزایش داشته و وزارت گردشگری امیدوار بود تا تعداد گردشگران برای اولین بار از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کند. با توجه به اتفاقاتی که در هفته‌های اخیر در کشور رخ داده و ایران را بار دیگر با کلمات کلیدی چون ترور، جنگ و انتقام به سر خط شبکه‌های خبری دنیا برده، آهوی تیزپای گردشگری پا به فرار گذاشته و بسیاری هزینه‌های ایران در راه گردشگری بر باد رفت.

اقدام متقابل ایران یعنی پرتاب موشک‌های نظامی به پایگاه‌های نظامی آمریکایی‌ها در عراق بار دیگر باعث شد که کلمه جنگ، موشک و ناامنی درباره ایران بکار گرفته شود. این اقدام قطعا پاسخی محکم به عمل ناشایست آمریکا در حمله و ترور فرمانده سابق سپاه قدس بود، اما تبعات منفی آن نیز دامن صنعت گردشگری را گرفت. دولتمردان ایران همواره گفته‌اند که ایران آغاز کننده جنگی نخواهد بود، با این حال جو منفی رسانه‌ای علیه ایران بسیار سنگین‌تر و گذر از تبعات آن دشوار است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

در این بین اما تیر آخر به پیکر نیمه جان گردشگری را برخورد اشتباهی موشک به هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین زد. فاجعه‌ای که دستاویز برای جولان‌های رسانه‌ای علیه ایران شد و تبعات آن خیلی زود دامن صنعت گردشگری را گرفت ودر همان صبحی که سپاه پاسداران بیانیه خود را صادر و برخورد غیرعمد موشک با این هواپیما را تایید کرد، ۷۰ درصد از تورهای ورودی ایران لغو شد. ضمن اینکه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ دنیا پروازهای خود از فراز آسمان ایران را لغو کردند و باعث شد گردشگری ایران دچار رکود بی سابقه‌ای شود.

در واکنش به این شوک بزرگ به صنعت گردشگری ایران علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد که «با وجود چالش‌ها و اتفاقات اخیر صنعت گردشگری قابل ترمیم است و دوباره روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد.» وی همچنین از «علم و دانش به روز برای تضمین آینده گردشگری ایران» نام برد و از اهمیت آموزش سخن گفت، در حالی که تا زمانی که گردشگری ورودی نداشته باشد علم آن بکار نمی‌آید.

محمد ابراهیم لاریجانی، مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلغات معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی که بار اصلی تبلیغات برای ترغیب سفر به ایران بر دوش این دفتر است نیز گفته که «وزارت گردشگری با کمک فعالان برگزار کننده تورهای ورودی، تدوین برنامه برای مدیریت این شرایط موجود بر صنعت گردشگری را در دستور کار قرار داده است.» لاریجانی با بیان اینکه «اکنون در زمان پیک سفر (فصل شلوغ سفر) به ایران نیستیم» تاکید کرده که «باید برای فصل پیک سفر تدبیری اتخاذ کرد.»

در بعد دیگر، گردشگری و میراث فرهنگی به عواملی برای پیوستگی بین بشریت و رشد هم‌نوع دوستی تبدیل شده‌اند. گستره و کشش قوی این ارتباط به اندازه‌ای بود که باعث شد مفهومی به نام دیپلماسی گردشگری و دیپلماسی فرهنگی به وجود آید. با توجه به ذهنیت منفی که از شرایط حکومتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی فرهنگی ایران در بین ملل‌های دیگر به واسطه پروپاگاندای رسانه‌ای غرب به وجود آمده، قطعا کارآمدترین سیاست همان دیپلماسی گردشگری است.

در دیپلماسی گردشگری ملت‌ها با حضور خود واقعیت‌ها را از نزدیک دیده و متوجه غنای فرهنگی و هنری جامعه میزبان می‌شوند. این رابطه گردشگران با جامعه میزبان باعث نزدیکی ملت‌ها و در نهایت نزدیکی دولت‌ها خواهد شد. گریز گردشگران از ایران به بهانه‌هایی چون سایه جنگ و یا خطرات امنیتی این ابزار دیپلماسی را نیز از کشور خواهد گرفت.

تمام رخدادها در دنیای سیاسی، آهوی خوش خط و خال گردشگری را که به تازگی در دشت رنگارنگ و بزرگ ایران در حال پرسه بود را فراری داد. به نظر می‌رسد که تحقق حضور ۱۰ میلیون گردشگر در ایران بار دیگر خیالی خوش بود و رسیدن به آن آرزویی است که نیازبه برنامه ریزی مبتنی بر توسعه گردشگری دارد. کد خبر ۴۰۴۹۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نخستین پرواز مستقل یک «جت من» در جهان

همشهریهمشهری6 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، در جریان این پرواز او در حالی که کنترل کامل پرواز را در اختیار داشت، با بال‌هایی مجهز به چهار موتور مینی‌جت، تمام مراحل پرواز شامل بلند شدن از زمین، اوج گرفتن تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری و در نهایت فرود دوباره را با موفقیت انجام داد.
رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سحر قریشی نیز در این کنسرت حضور داشت و به تماشای کنسرت بهنام بانی نشست. این کنسرت در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار شد. در اتمام این کنسرت سحر قریشی با بهنام بانی تصویر یادگاری گرفت وبا گزاشتن سبیلی که شکل و مدل سبیل بهنام بانی بود ,شوخی جالبی را با این خواننده مبتدی انجام داد که چهره بشاش بهنام خان را در تصویر ملاحظه می‌کنید که چقدر این شوخی برایش خوشایند بوده هست. به گزارش پارس ناز بهنام بانی خیلی زود به شهرت رسید و با آهنگای خاص خود مخاطب زیادی را به خود جذب کرده هست که با آهنگ هایش به شهرت و محبوبیت زیادی دست یافته هست، چهره خاص خودش را دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

از فشن‌شو تا پرده سینما؛ مدل‌های مشهوری که بازیگر شدند

4+
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
انتخابانتخاب7 ساعت قبل
یکی از خبرهایی که طی چند سال اخیر مدام در سیاتل تکرار می‌شود این است که نوزادانی در بیمارستان کودکان سیاتل دچار عفونت حاد شده و از دنیا می‌روند. الیزابت هات، دختر پنج ماهه، ماهها درگیر عفونت قالب آسپرژیلوس بود و در نهایت در بیمارستان سیاتل جان باخت. اما خانواده وی نتوانستند این مرگ را بپذیرند و در نتیجه از وکیل خود درخواست کردند علیه بیمارستان سیاتل اقامه دعوی کنند. سال گذشته، بیمارستان سیاتل تأیید کرد که شش بیمار مبتلا به همان عفونت آسپرژیلوس فوت کرده‌اند و از سال ۲۰۰۱ تاکنون چندین نفر دیگر بیمار شده‌اند. خانواده گفتند: "پزشکان و کارمندان در بیمارستان کودکان سیاتل برای نجات جان کودک ما بسیار سخت و دلسوزانه تلاش کردند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گراوند عصر چهارشنبه در نشست کارگروه پژوهش و فناوری استان بوشهر اظهار داشت: نقشه جامع گردشگری استان باید از سوی مراکز علمی و آموزشی استان با حضور اساتید برجسته موردبررسی قرارگرفته و تدوین شود. وی بر لزوم تحقیقات علمی برای شناسایی راهکارهای اجرایی به منظور استفاده از ظرفیت دریا جهت توسعه گردشگری در استان تأکید و تصریح کرد: پیوند دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی یک اقدام مبارک است. گراوند اضافه کرد: بدون شک نقش مراکز علمی و دانشگاهی استان در تدوین اسناد مربوط به توسعه و پیشرفت استان بی‌بدیل است. گراوند اظهار داشت: نقشه جامع گردشگری استان باید از سوی مراکز علمی و آموزشی استان با حضور اساتید برجسته موردبررسی قرارگرفته و تدوین شود. استاندار بوشهر تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های عمده دریا در زمینه‌های مختلف ازجمله گردشگری، انتظار است سایر دانشگاه‌های استان هم در حوزه مطالعات توسعه گردشگری دریایی ورود کرده و اساتید دانشگاهی در این زمینه راهکارهای خود را ارائه کنند.
ایلناایلنا5 ساعت قبل
اتحادیه صنف پوشاک تهران به منظور حمایت از طراحان و تولیدکنندگان داخلی، حضوری فعال در نهمین جشنواره فجر مد و لباس داشت و طی آن عوامل دخیل در طراحی، تولید و عرضه پوشاک ایرانی شناسایی و در جهت به کار گیری آنان در عرصه بازار برنامه ریزی جامعی انجام شد. در بخش کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی نیز آفاق امیریان، راضیه ابراهیمیان، مهرتاش رزمجو و حسین خسروی، شایسته تقدیر شناخته شده و لوح تقدیر دریافت کردند. در بخش مسابقه طراحی زنده «پایپوش» نیز در بخش مردانه، به رتبه نخست به حسنا حق‌پرستی، رتبه دوم؛ فاضل زارع الیاتو، رتبه سوم؛ لیلی خرمن‌دار لوح تقدیر جشنواره اهدا شد. به منظور تقدیر از غرفه‌های برتر بخش مؤسسات و خانه‌های مد نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به ندا سورمه مؤسسه هنری «مد سبز پایدار»، آیدین جوانی مؤسسه هنری «مد و هنر مهرازی»، آرش حسامی گروه تولیدی کیف و کفش «ویزلند» و مرال نظری مؤسسه هنری «مرال نظری» نیز لوح تقدیر اهدا شد. لازم به ذکر است که آیین پایانی نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حضور مسئولان، دست اندرکاران و علاقمندان این حوزه روز یکشنبه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار می‌شود و طی آن از نفرات برگزیده جشنواره در بخش طراحی تقدیر خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر