جزئیات آخرین تمهیدات بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سلامت
جزئیات آخرین تمهیدات بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده

جزئیات آخرین تمهیدات بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده

فارسخبرگزاری فارس |
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت آخرین اقدامات بهداشتی و درمانی این وزارتخانه در مناطق سیل زده را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، این روزها مناطق جنوب شرق کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بندرعباس شاهد وقوع سیل هستند و خسارات زیادی به این مناطق وارده شده است، اما تأمین سلامت مردم به ویژه جلوگیری از بروز بیماری‌های واگیر در این مناطق موضوع مهمی است که مسئولیت آن بر عهده وزارت بهداشت است.

محمد اسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «اقدامات وزارت بهداشت در مناطق سیل زده»، اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، زاهدان، زابل و بندرعباس علیرغم بارش‌های شدید اوضاع بهداشتی تحت کنترل است و کمبود خاصی گزارش نشده است. علیرغم این موضوع کماکان نیروها در آماده باش به سر می‌برند و احتمال طغیان بیماری‌ها، آلودگی آب و نیز نیازهای بهداشتی را رصد می‌کنند.

وی ادامه داد: در بندرعباس، شهرستان بشاگرد و در روستای ده پاتک متاسفانه یکی از هموطنان در اثر سیل فوت شده است؛ ضمن اینکه راه‌های روستایی باز است و ارتباط با تمام خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت برقرار است.

جزئیات آخرین تمهیدات بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده - 4

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: اقدامات آمادگی و پیشگیری شامل تأمین سوخت و مواد غذایی و کنترل وسایل مورد نیاز برای تداوم ارائه خدمت و در صورت نیاز به تخلیه اضطراری و لغو مرخصی‌ها در دستور کار قرار گرفته و جلسات متعدد هماهنگی و بازدیدهای میدانی و گزارش دهی کماکان ادامه دارد.

مطلق با بیان اینکه مشکل در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر از سایر دانشگاه‌ها جدی‌تر بوده است، افزود: ۹۳۰ روستا تحت پوشش این دانشگاه قراردارند که ۲۶۴ روستا تحت تأثیر سیل بوده و راههای ارتباطی۶۴۶ روستا قطع است.

وی یادآور شد: در خصوص کنترل بیماری‌های روده‌ای و جهت پیشگیری از آن با توجه به پیش بینی شرایط آب و هوایی، توزیع کلر برای ضدعفونی آب در بین خانوارها صورت گرفته و آموزش در این خصوص داده شده است؛ ضمن اینکه برای کنترل، پیشگیری و ارتقاء آمادگی خانوارها بر اساس پیش بینی آب و هوا و بارش‌ها، آموزش‌های مکرر ارائه شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی | اخبار حوادث ایران

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تیم‌های متعدد امدادی جهت پایش و ارزیابی در منطقه حضور دارند، تصریح کرد: نظارت‌های لازم بر توزیع مواد غذایی هم از نظر کفایت و هم سلامت انجام شده و این روند ادامه دارد.

مطلق با اشاره به اینکه ۲۳ مادر باردار در فرآیند امدادرسانی نجات یافته‌اند، متذکر شد: امکانات واحدها و تسهیلات زایمانی جهت امکان زایمان ایمن بررسی و تجهیزات لازم فراهم شده است.

وی از اطلاع رسانی درباره بیماری‌های واگیر در منطقه خبر داد و گفت: مراقبت تشدید شده علائم بیماری‌های واگیر در حال انجام است. اقدامات لازم درباره بیماران نیازمند مراقبت خاص انجام و داروهای مورد نیاز تأمین شده است.

جزئیات آخرین تمهیدات بهداشتی وزارت بهداشت در مناطق سیل‌زده - 12

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه اقدامات درباره تأمین سلامت روان مردم در منطقه انجام شده است، ابراز داشت: در خصوص وضعیت داروها و وسایل بهداشتی، مورد خاصی نبوده و مرکز کنترل بیماری‌های وزارت بهداشت تأمین مواردی نظیر سرم‌های مارگزیدگی و عقرب زدگی، واکسن‌های وبا و آنفلوآنزا و داروهای مورد نیاز برای بیماری‌های محتمل پوستی پس از سیل و سایر موارد را در دستور کار دارند.

مطلق افزود: بدیهی است که با وجود احتمال شیوع بیماری‌های واگیر پس از سیل، همکاران کنترل بیماری‌های واگیر در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی مراقبت تشدید شده را در دستور کار خود قرار داده‌اند و همه وقایع بهداشتی به شدت کنترل می‌شود.

وی بیان داشت: همچنین مرکز سلامت محیط و کار با نظارت بر آب آشامیدنی منطقه و نیز اقدامات حوزه بهداشت محیط مناطق سیل زده را مورد رصد قرار می‌دهند. بدیهی است آموزش‌های لازم نیز از طرق مقتضی به صورت مکرر به مردم اطلاع رسانی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا7 ساعت قبل
محمد مهدی گویا عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره دو مورد ابتلا به کرونا در شهر قم بیان کرد: این دو مورد از اهالی شهر قم هستند. وی ادامه داد: در حال بررسی و تکمیل اطلاعات در زمینه این دو مورد ابتلا قطعی به کرونا در قم هستیم. گویا اظهار کرد: در حال بررسی شیوه ابتلای این دو نفر به ویروس کرونا هستیم و اطلاعات تکمیلی در این زمینه را اعلام می‌کنیم. ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در شهر «ووهان» مرکز استان هوبی شروع شد، علاوه بر استان‌های چین به ۲۴ کشور دیگر در جهان نیز سرایت کرده است. ویروس کرونا در چین تا کنون جان ۲ هزار و چهار نفر را گرفته است.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌دهد میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در میان مردان (۲/۸ درصد) بیشتر از زنان (۱/۷ درصد) است. مطالعه جدید مرکز پیشگیری و کنترل بیماری چین نشان می‌دهد از زمان شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور، کمترین آمار مرگ و میر مربوط به گروه سنی زیر ۹ سال و بیشترین آن متعلق به افراد بالای ۸۰ سال بوده است. نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌دهد میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در میان مردان (۲/۸ درصد) بیشتر از زنان (۱/۷ درصد) است.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
گردو، دارچین، نوشیدنی سویا یا شیر بدون چربی و میوه هم بهترین گزینه‌های یک صبحانه سالم هستند. صبحانه مناسب شامل دو یا سه برش نان از انواع غلات، حدود ۵ گرم کره و کمی عسل یا مربا است. پروتئین مورد نیاز بدن را در وعده صبحانه، می‌توانید از طریق مصرف شیر و پنیر تأمین کنید. گردو، دارچین، نوشیدنی سویا یا شیر بدون چربی و میوه هم بهترین گزینه‌های یک صبحانه سالم هستند. مثلا یک واحد میوه یا آبمیوه طبیعی بخورید، کمی کنجد عسلی میل کنید یا نان صبحانه تان را تست شده مصرف کنید.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
مقامات چینی از افزایش آمار تلفات ویروس کرونا در چین به ۲۰۰۴ نفر در پایان روز سه شنبه خبر دادند. تمقامات چینی اعلام کردند آمار تلفات ویروس کشنده کرونا در چین در پایان روز سه شنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) به ۲۰۰۴ نفر رسید. مقامات این کشور همچنین اعلام کردند تعداد کل موارد ابتلا به این بیماری در چین به ۷۴ هزار و ۱۸۵ مورد افزایش یافت. در بیانیه صادر شده، آمده است که این تعلیق موقت خواهد بود. درپی شیوع گسترده ویروس کرونا در چین، جهان به حالت آماده‌باش درآمده و کشورهای مختلف با اتخاذ تدابیر مختلف، تلاش می‌کنند تا مانع از نفوذ این ویروس به داخل کشورشان شوند.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
متخصص تغذیه با بیان اینکه مصرف نوشابه اعتیاد آور است، گفت: قند موجود در یک قوطی نوشابه، برابر با ۱۵ حبه قند است و باعث انرژی زائد در بدن و پیری زود رس می‌شود. ضیاء الدین مظهری، متخصص تغذیه درباره «مضرات مصرف نوشابه»، اظهار داشت: یکی از شگفتی‌های نوشابه این است که اعتیادآور است؛ یعنی افرادی که مصرف آن را شروع می‌کنند به دلیل وجود ترکیبات مختلف در آن مانند وجود کافئین، انسان را به سمت خود جلب می‌کند. وی ادامه داد: با توجه به گستردگی درآمد ناشی از تولید نوشابه در اقصی‌نقاط جهان دلنشین‌ترین و جذاب‌ترین تبلیغات در صنایع غذایی به سمت نوشابه گرایش دارد. ضمن اینکه یکی از آسیب‌های وارده به افراد مصرف کننده این است که جذب کلسیم در بدن را کاهش می‌دهد. وی با بیان اینکه اسید موجود در نوشابه می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند، متذکر شد: قند موجود در یک قوطی ۷۰۰ سی‌سی نوشابه، برابر با ۱۵ حبه قند است و باعث انرژی زائد در بدن می‌شود.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
این پژوهشگر تأکید کرد پیروی نکردن از یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌های دستگاه گوارش شود که همین امر نیز باعث می‌شود افراد نتوانند به‌راحتی به خواب بروند. این پژوهشگر تأکید کرد پیروی نکردن از یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌های دستگاه گوارش شود که همین امر نیز باعث می‌شود افراد نتوانند به‌راحتی به خواب بروند. نتایج یک مطالعه جدید در این مرکز پزشکی در کلمبیا، ثابت کرده است زنانی که کم‌خوابی دارند، تمایل بیشتری به پرخوری و پیروی از رژیم‌های غذایی بی‌کیفیت و ناسالم دارند. این مطالعه نشان داد افرادی که کیفیت خواب پایین‌تری دارند، بیشتر از قندهای ساده استفاده می‌کنند که این قندها با بروز دیابت و چاقی نیز مرتبط هستند بنابراین زنانی که دیرتر به خواب می‌روند، نسبت به وزن‌شان، کالری بالاتری دریافت می‌کنند. محققان این پژوهش معتقدند که پایین بودن کیفیت خواب و بروز اختلالات خواب در زنان، ممکن است باعث تحریک سیگنال‌های گرسنگی یا سرکوب سیگنال‌های حس سیری شود و همین امر منجر به مصرف بیش از حد مواد غذایی و در نتیجه افزایش دریافت کالری شود.

نظرها

اخبار بیشتر