آیا بارش‌های اخیر نتیجه تغییر اقلیم است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. تکنولوژی
آیا بارش‌های اخیر نتیجه تغییر اقلیم است؟

آیا بارش‌های اخیر نتیجه تغییر اقلیم است؟

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است اما سوال مهم این است که این بارش‌ها نتیجه تغییر اقلیم است؟

در واقع شرایط در سیستان و بلوچستان از سایر استان‌ها وخیم‌تر اعلام شده به طوری که میزان بارش‌ها در جنوب استان نسبت به سال گذشته ۲۶ برابر بیشتر بوده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان را در پی داشته است. اکنون حدود ۵۰۰ روستا و ۱۴ شهرستان این استان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب کلی و جزئی دیده است.

ایمان باباییان رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی درباره اینکه این بارش‌های سیل‌آسا تاثیر تغییر اقلیم است یا خیر به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در واقع هر بارش سنگینی را نمی‌توان به تغییر اقلیم نسبت داد، تغییر اقلیم بررسی یک تک رخداد نیست و درصورت تکرار می‌توانیم بگوییم تغییر اقلیم در آن نقش دارد از این رو بارش‌های اخیر را با قطعیت نمی‌توان به تغییر اقلیم نسبت داد.

وی افزود: هر چند در این مدت چند بار شاهد چنین بارش‌هایی در جنوب کشور بودیم اما تعداد دفعات آن آنقدر زیاد نیست که بتوانیم با قطعیت آن را به تغییر اقلیم نسبت دهیم، البته مطالعات ما نشان می‌دهد که الگوی بارش در این مناطق در حال تغییر است یعنی پیش‌بینی شده بود که در جنوب و جنوب شرق کشور بارش‌های سنگین و سیل‌آسا خواهد بود اما در عین حال از لحاظ آماری باید اطمینان پیدا کنیم که این تک رخداد وابسته به تغییر اقلیم است یا خیر، چون با یک تک رخداد نمی‌توانیم علت آن را تغییر اقلیم بدانیم.

رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی تاکید کرد: هر چند پیش‌بینی‌های ما نشان می‌دهد که در آینده همین وضعیتی رخ خواهد داد که اکنون در سیستان و بلوچستان با آن مواجه هستیم اما شرایط فعلی نیاز به بررسی و مطالعه بیشتری دارد.

وی یادآور شد: حدود ۱۵ سال قبل پیش‌بینی شده بود که بارش‌های سیل‌آسا در کشور زیاد می‌شود و الان می‌بینیم که در حال رخ دادن است اما باز هم در عین حال یک تک واقعه را نمی‌توانیم به تغییر اقلیم نسبت دهیم، البته ممکن است که این مناطق در گذشته مثلا ۵۰ یا ۱۰۰ سال گذشته چنین تک واقعه‌ای داشته‌اند. در واقع تغییر اقلیم می‌تواند رخدادهای حدی را زیاد کند اما یک تک رخداد حدی را نمی‌توانیم ناشی از تغییر اقلیم بدانیم.

باباییان گفت: برای مقابله با این مساله باید انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم، تمام کشورها باید تحت برنامه‌ای که هیات بین‌الدول تغییر اقلیم (IPCC) مشخص کرده با هم کار کنند، مطابق توصیه این هیات باید انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش یابد و تمام کشورها روی این مساله اجماع داشته باشند که متاسفانه الان چنین اجماعی وجود ندارد، بر اساس اعلام IPCC و نشست پاریس باید افزایش دمای کره زمین در سال ۲۱۰۰ نسبت به قبل از انقلاب صنعتی حتما کمتر از دو درجه باشد، البته باید تلاش کنیم که زیر ۱٫۵ درجه باشد اما با این وضعیت حداقل ۲٫۷ دهم درجه افزایش دما خواهیم داشت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان | اخبار حوادث ناگوار

وی افزود: در واقع دو درجه افزایش دما آستانه تحمل کره زمین است که اگر بیشتر از آن باشد بسیاری از اکوسیستم‌هایی که از بین می‌روند دیگر برگشت‌ناپذیر خواهند شد اما اگر افزایش دمای کره زمین زیر ۱٫۵ درجه باشد بعضی اکوسیستم‌هایی که از بین رفتند دوباره بر می‌گردند مانند آبسنگ‌های مرجانی خلیج فارس که می‌توانند دوباره احیا شوند.

باباییان اظهار داشت: اما با این وضعیتی که کشورهای دنیا دارند اگر همین امروز نیز تمام کشورها به تعهداتی که در توافق‌نامه پاریس داده‌اند عمل کنند باز هم ۲٫۷ دهم درجه افزایش دما خواهیم داشت که از آستانه تحمل کره زمین که دو درجه است بیشتر خواهد بود و قطعا مشکلات زیادی به بار خواهد آمد.

رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی تاکید کرد: مثلا قرار بود ۱۰ درصد تولید انرژی ما از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر باشد که الان یک درصد هم نیست البته کشورهای دیگر هم وضعیت بهتری ندارند در واقع مقصر اصلی کشورهایی هستند که به صورت تجمعی در تولید گازهای گلخانه‌ای مشارکت داشتند که معمولا کشورهای قوی اروپایی هستند، درست است که الان ایران در تولید گازهای گلخانه‌ای زیر رتبه ۱۰ است و حدود رتبه ۷ را دارد اما از نظر تجمعی، رتبه ایران بسیار پایین است.

وی افزود: از انقلاب صنعتی در نظر بگیرید تا الان، اگر واقعا سهم و مسوولیت کشورها در تولید گازهای گلخانه‌ای را در نظر بگیریم باید از زمان اختراع ماشین بخار تا به امروز باشد، آن موقع سهم کشورهای غربی و صنعتی بسیار بیشتر از ایران خواهد بود یعنی آنها سهم بیشتری در انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش دمای کره زمین دارند، بنابراین درست است که الان سهم ما زیاد است اما اگر تجمعی در نظر بگیریم رتبه ایران بسیار پایین‌تر از آنهاست و شاید هم اصلا سهمی نداشته باشیم.

باباییان گفت: معمولا در توافق‌نامه‌های بین‌المللی روی تجمعی مانور نمی‌دهند و وضع فعلی را در نظر می‌گیرند اما این هم دلیل نمی‌شود که ما تلاش نکنیم، سهم ما الان خیلی زیاد است باید سعی کنیم آن را کم کنیم، مثلا خودروهای هیبریدی تولید کنیم و فناوری سبز را به ویژه در بحث خودرو که سهم زیادی در تولید گازهای گلخانه‌ای دارد توسعه دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت۲۴-در پی برخورد دو هواپیما به یکدیگر در آسمان استرالیا، دو خلبان و دو مسافر کشته شدند. برخورد دو هواپیمای سبک در آسمان استرالیا به کشته شدن چهار نفر منجر شد. تکه‌های خرد شده دو هواپیما در سراسر منطقه‌ای روستایی در شمال ملبورن پخش شد. بقایای خرد شده این دو هواپیما روی زمین و لابه‌لای شاخه‌های درختان پخش شد. پلیس می‌گوید این دو هواپیما قانونی پرواز می‌کردند، اما بررسی درباره این حادثه ادامه دارد.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
این کارشناس درباره علت دشوار شدن همراه کردن همپیمانان برای واشنگتن نوشت: این امر تاحدودی بخاطر پیام‌های مبهمی است که از سوی شخص رئیس جمهوری آمریکا ارسال می‌شود. ترامپ بارها نارضایتی خود را از تعهدات آمریکا به همپیمانان اعلام کرده و از سویی بارها رئیس جمهوری چین را تحسین کرده است البته با وجود جنگ تجاری کنونی میان چین و آمریکا. در این گزارش تصریح شده است: پیامدهای همه این تردیدها این بود که در چند هفته گذشته، نزدیک‌ترین همپیمانان آمریکا در جهان از جمله انگلیس و فیلیپین اساسا دست رد به سینه آمریکا زده‌اند. این کشورها با پیروی نکردن از سرکردگی آمریکا، الگویی برای دیگر کشورها فراهم کرده‌اند. آنها همچنین نشان داده‌اند که روابط بین‌الملل امروز بسیار در هم تنیده است و قدرتی که چین دارد نیز به قدری قابل توجه است.
تابناکتابناک6 ساعت قبل
زن همسایه که با پیرمرد سه زنه اختلاف داشت وقتی شنید زن سوم این مرد خواستار به قتل رساندن شوهرش است در اقدامی کینه جویانه دست به قتل زد. راز این جنایت پس از دو ماه که سه مظنون در بازداشت بودند با شکسته شدن سکوت زن همسایه و اعتراف به قتل پیرمرد فاش شد. این اعترافات کافی بود تا ماموران به سراغ زن همسایه بروند و او را بازداشت کنند. اما این زن اصرار داشت که در ماجرای قتل نقشی نداشته است و گفت: زن سوم و پسرش عامل قتل مرد همسایه هستند و اختلاف ما به حدی نبود که بخواهم او را به قتل برسانم. سکوت شکسته شددو ماه از ماجرای قتل معمایی پیرمرد سه زنه گذشت تا این که صبح روز گذشته زن همسایه که نازنین نام دارد سکوتش را شکست و به قتل مرد همسایه با همدستی زن سوم اعتراف کرد.
انتخابانتخاب7 ساعت قبل
گوشی گلکسی M۳۱ سامسونگ از ۲۵ فوریه برابر با ششم اسفند در هندوستان به بازار عرضه خواهد شد و امروز رندرهای مطبوعاتی رسمی این گوشی به نمایش در آمده‌اند که نشان می‌دهند شاهد سه رنگ جدید خواهیم بود. دوربین عقب این گوشی از نوع چهارگانه و شامل یک دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی f / ۱٫۸، یک اولتراواید ۸ مگاپیکسلی f / ۲٫۲، یک سنسور عمقی ۵ مگاپیکسلی ۵ f / ۲٫۲ و یک اسکنر اختصاصی ۵ مگاپیکسلی f / ۲٫۴ است. افزون بر این‌ها این گوشی دارای تراشه Exynos ۹۶۱۱ سامسونگ است که به کمک ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی است. انتظار می‌رود قیمت گذاری در حدود نرخ ۲۰۸ دلار یا ۱۹۳ یورو با نرخ ارز فعلی باشد. همانطور که در عکسها مشاهده می‌شود M۳۱ به رنگ مشکی، آبی و قرمز عرضه می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
وی با اشاره به روند پیر شدن جمعیت ایران، تصریح کرد: تا «سال ۲۱۰۰» ۹۹٫۵ درصد جمعیت ایران شهر نشین خواهند شد. رئیس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا از پوشش ۹۷ درصدی مناطق ایران توسط زلزله خبر داد. خانکه با بیان اینکه تا «سال ۲۰۱۸»، ۶۱ درصد حوادث در ایران سیل بوده است، ابراز داشت: در سیل اخیر امسال ۳۲۰۰ مصدوم شدند و ۸۵ نفر جان باخته داشتیم. خانکه با اشاره به معلول شدن ۱۵ هزار مرد در حوادث ترافیکی در سال، متذکر شد: در حوادث ترافیکی مردان بیشترین آسیب را می‌بینند. وی با اشاره به اینکه بروز حوادث به ویژه حوادث طبیعی در حال گسترش است، خاطرنشان کرد: حوادث ترافیکی در ۲ سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر