جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. حوادث
جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید

مهرخبرگزاری مهر |
گرگان- با گذشت ۱۰ ماه از سیل گلستان هنوز عملیات بازسازی واحدهای مسکونی به پایان نرسیده و مردم این مناطق با مشکلاتی روبرو هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: نگاهم بر روی چادر خشک شده است.. چشمانم را باز و بسته می‌کنم تا ببینم خیالاتی نشده‌ام. ۳۰۰ روز از سیل گلستان گذشته، اینجا روستای سلاق یلقی از توابع آق قلا است. توقع دیدن منظره‌های امیدوار کننده‌ای را داشتم. انتظار داشتم کار ساخت و ساز خانه‌ها تمام شده و یا در مراحل پایانی باشد.

پیاده شدم و در حالی که هنوز در ذهنم مشغول یافتن پاسخ چرایی وجود چادر پس از گذشت ۱۰ ماه از سیل بودم، صدای لرزان پیرزنی که از داخل چادر به استقبالم آمد مرا به خود آورد. قبل از آنکه چیزی به زبان بیاورم با لحن آرامی گفت «آخراشه دیگه تا دو هفته دیگه چادرنشینی ما هم تمام می‌شه».

نفس در سینه‌ام حبس شده بود.. سوز شدیدی در حال وزیدن بود و نمی‌توانستم به خودم بقبولانم که با آمدن فصل زمستان هنوز هستند کسانی که در چادر زندگی می‌کنند.

پیرزن مهربان که خود را سلاق معرفی کرد مرا به چادرش دعوت کرد. او بیرون چادر مشغول آشپزی بر روی پیک نیک بود؛ خانم سلاق گفت که او و خانواده چهار نفره‌اش از زمان سیل تاکنون در چادر زندگی می‌کنند.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 5

سلاق به خانه‌اش که در حال ساخت بود اشاره کرد و گفت: پیمانکار سهل انگاری کرده و کسی هم بر کار آنها نظارت نمی‌کند.

وی ادامه داد: بنده بیماری دیابت دارم و به سختی راه می‌روم، زندگی در چادر در این سرما بسیار طاقت فرسا است.

مشکلات سرما و گرمای چادر

سلاق گفت که برای گرما در چادر علاءالدین روشن می‌کنند و بیرون چادر هم آشپزی کرده و دستشویی و حمام هم ندارند و از سرویس بهداشتی همسایه‌ها استفاده می‌کنند.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 10

ابراهیم سلاق، پدر خانواده هم که گرد پیری محاسنش را سفید کرده بود به ما ملحق شد. وی که از کندی ساخت و ساز منزل اش گله داشت بیان کرد که زندگی در چادر مشکلات زیادی دارد. در تابستان مشکل گرما و اکنون هم مشکل سرما دارند.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۵ میلیون تومان وام گرفته و هنوز مبلغ بلاعوض را هم دریافت نکرده‌ایم.

سلاق بیان کرد: همه وسایل زندگی مان در سیل پوسید و آنها را دور ریختیم. از بسته‌های لوازم خانگی اهدایی هم فقط یخچال گرفتیم.

وی افزود: چند روز پیش پیمانکار وعده داد که ۱۰ روز دیگر ساختمان آماده می‌شود اما با این اوضاع به این زودی‌ها ساخت منزلمان تمام نمی‌شود.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 15

نه تنها خانواده آقای سلاق بلکه خانواده پنج نفره نورمحمد ایری هم که در همسایگی آنها بودند، در چادر زندگی می‌کردند.

در حالی که چادر سلاق را ترک می‌کردم با خود اندیشیدم چرا با گذشت ۱۰ ماه از سیل هنوز واحدهای سیل زده ساخته نشده است؟ مگر قرار نبود که پس از چند هفته زندگی در چادر، سیل زدگان برای همیشه با چادر وداع کنند؟

قرارداد ساخت واحدها در مدت ۴۵ روز تنظیم و به امضا پیمانکار و مالک و البته بنیاد مسکن رسید تا شاید دوران بی سرپناهی مردم آق قلا و گمیشان به تابستان نرسد اما تابستان که گذشت، بماند، فصل خزان هم سپری شد و سیل زدگان در اواسط زمستان هنوز چشم انتظار تحویل خانه‌های خود هستند.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 19

یکی از ساکنان روستای میرزاعلی که خانه‌اش در سیل تخریب شد به خبرنگار مهر گفت: ساخت منزل خود را پنج ماه پیش به پیمانکار سپرده‌ایم ولی هنوز در مرحله اجرای سقف هستیم در حالی که قرار بود ۴۰ روزه خانه را تحویل دهند.

صفرقلی یلقی با بیان اینکه تاکنون ۳۸ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده است، توضیح داد که تاکنون ۸۰ پاکت سیمان رایگان دریافت کرده و در حالی که تمام وسایل زندگی اش در سیل خراب شده جز دو تخته پتو و موکت چیزی دیگری نگرفته است.

صفرقلی در حال حاضر در منزل سابقش که کارشناسان بنیاد مسکن آن را تخریبی اعلام کرده‌اند زندگی می‌کند، منزلی که بوی نم و رطوبت آن مشام را می‌آزارد.

صحبت با بقیه اهالی آق قلا هم نشان می‌دهد که هنوز عملیات ساخت و ساز در این مناطق راضی کننده نیست و مردم مشکلات زیادی دارند.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 25

طبق گفته بنیاد مسکن گلستان عملیات تعمیرات واحدها به پایان رسیده است اما شواهد حاکی از این است که برخی با ۱۳ میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض که مختص واحدهای تعمیری است نتوانسته‌اند تعمیرات منزل خود را به انتها برسانند.

برخی هم علیرغم تخریبی بودن منزلشان، به دلیل مساعد نبودن اوضاع مالی، تنها به تعمیرات اکتفا کرده‌اند.

کار ساخت و ساز تا سال بعد ادامه دارد

یکی از ساکنان کل آباد آق قلا هم به خبرنگار مهر گفت: حدود دو ماه طول کشید که پروانه ساختمانی گرفته و برای وام پرونده سازی کنیم.

در خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

محمد دردی افزود: کار احداث ساختمان را خود انجام داده و آن را به پیمانکار واگذار نکردم.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 32

وی با بیان اینکه ۹۰ پاکت سیمان دریافت کرده، گفت که ضمانت وام زنجیره‌ای بوده و تصور می‌کنم کار ساخت و ساز تا تابستان سال بعد ادامه داشته باشد.

عظیم بردی سلاق یکی از ساکنان محله عیدگاه آق قلا هم با بیان اینکه نمی‌توان روی حرف پیمانکار حساب کرد، به خبرنگار مهر گفت: اگر بنیاد مسکن اقساط را زود آزاد می‌کرد علاوه بر اینکه کار ساخت و ساز زودتر انجام می‌شد می‌توانستیم مصالحی با قیمت ارزان‌تر تهیه کنیم.

بردی سلاق بیان کرد: با مبلغ وام و کمک بلاعوض کار ساخت منزل من به اتمام نمی‌رسد و مطمئنا بیشتر از این مقدار باید روی خانه خود هزینه کنم.

در گمیشان هم اوضاع به همین منوال است… مشاهدات ما از محلات مطهری، استقلال و مناطق شرقی دانشگاه آزاد نشان می‌دهد هنوز بازسازی‌ها محقق نشده است و مردم با چالش‌هایی مانند وام‌های بلاعوضی که پرداخت نشده و خانه‌هایی که ساخته شده ولی در آنها به سبک زندگی روستاییان توجه نشد و غیره روبرو هستند.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 37

بی بی نعیمه گلچین یک شهروندان گمیشانی هم به خبرنگار مهر گفت: سه ماه است که کار ساخت و ساز را شروع کرده اما به دلیل اینکه کار آواربرداری منزلم طول کشید کار با کندی پیش می‌رود.

وی افزود: از بنیاد مسکن برای آواربرداری کامیون و لودر خواستیم اما هیچ تجهیزاتی در اختیار ما قرار ندادند.

گلچین بیان کرد که هم اکنون در منزل استیجاری زندگی می‌کنند و تاکنون کمک هزینه اجازه مسکن به آنها پرداخت نشده است.

وی گفت: پسرم با من در یک خانه زندگی می‌کرد اما به وی که صاحب زن و زندگی است وام نمی‌دهند در حالی که افرادی با شرایط او تسهیلات دریافت کرده‌اند.

تعمیرات واحدهای سیل زده به پایان رسید

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان در خصوص بازسازی واحدهای سیل زده به خبرنگار مهر گفت: ۲۲ هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل داشتیم که عملیات عمرانی همه واحدهای تعمیری (۱۴ هزار واحد) با اعتبار ۱۸۵ میلیارد تومان به پایان رسید.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 44

محمدتقی زمانی نژاد با بیان اینکه مالکان ۳۰۰ واحد هم درخواست جدید برای تعمیر منزل خود داشتند، افزود که ۹۹ درصد واحدهای تخریبی هم به بانک معرفی شده‌اند.

وی اضافه کرد که مالکان هفت هزار و ۴۰۰ واحد توانسته‌اند با بانک قرارداد امضا کرده و قسط اول آن‌ها آزاد شده است.

زمانی نژاد ادامه داد: هفت هزار و ۴۲۷ واحد پی کنی شده و ۶ هزار و ۶۴۱ واحد (۸۶ درصد واحدها) هم در مرحله فونداسیون است. پنج هزار و ۹۲۱ واحد در مرحله اسکلت، چهار هزار و ۶۷۰ واحد در مرحله اجرای سقف و سه هزار و ۴۹۴ واحد هم در مرحله دیوارچینی و نصب در و پنجره هستند.

وی با اشاره به اینکه عملیات عمرانی ۲۶ درصد واحدهای احداثی (دو هزار واحد) به پایان رسیده است،. بیان کرد: تلاش می‌کنیم عملیات عمرانی واحدهای احداثی (هفت هزار و ۷۰۷ واحد) را تا پایان سال به اتمام برسانیم.

زمانی نژاد گفت: به هر واحد احداثی هشت تن و به هر واحد تعمیری یک تن سیمان رایگان تعلق می‌گیرد که تاکنون بیش از ۴۹ هزار تن سیمان توزیع شده و پروانه و نقشه رایگان هم در اختیار سیل‌زدگان قرار گرفته است.

جدال سیل زدگان گلستان با سوز سرما/ وعده‌های بهاری به منزل نرسید - 50

وی بیان کرد که هر هفته جلسه قرارگاه بازسازی برگزار شده و موانع جلوی کار ساخت و ساز را حل می‌کنیم.

زمانی نژاد توضیح داد که ۳۰۰ واحد تخریبی در آق قلا، گنبدکاووس و گمیشان در حاشیه رودخانه و یا در حریم میراث فرهنگی بود که برای آن‌ها زمین تهیه و ساخت و ساز آن شروع شده است.

شاید بازسازی به موقع و زودهنگام مناطق سیل زده می‌توانست داغ خراب شدن خانه هایی که خشت خشت آن با عرق جبین و با پس اندازهای اندک ماهیانه صاحبان آن بنا شده بودند را از ذهن‌ها پاک کند اما این امر تاکنون محقق نشده است.

هر چند وسعت و حجم فراوان خسارت مناطق سیل زده مسأله کوچکی نبود که بتوان در زمانی کوتاه برای حل آن چاره اندیشی کرد اما گذشت ۱۰ ماه از واقعه سیل نشان می‌دهد که گره برخی از عقب افتادگی‌ها در اتمام بازسازی به نظارت‌ها برمی‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم/ تصادف وحشتناک عابر پیاده با آمبولانس!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک مرد جوان از عرض خیابانی در سن پترزبورگ روسیه عبور می‌کرد که دچار سانحه شد. خودروی آمبولانسی که در حال اعزام به محل حادثه دیگری بود، با این مرد جوان برخورد و او را راهی بیمارستان کرد.

فیلم/ کمک‌رسانی به مناطق در معرض سیل خرم‌آباد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
دو سارق حرفه‌ای که پس از آشنایی در زندان اقدام به ارتکاب بیش از ۱۰۰ فقره سرقت کرده بودند، از سوی ماموران کلانتری کن دستگیر شدند. همچنین ادامه تحقیقات پلیسی نشان داد که متهمان برای ورود به ساختمان عمدتا خود را مامور اداره برق، گاز و آب معرفی کرده و به بهانه بررسی کنتورها وارد ساختمان شده‌اند که در همین راستا نیز مأموران توانستند شماره پلاک خودروی سارقان را شناسایی کنند. با کسب این اطلاعات هماهنگی‌های لازم با مقام قضایی انجام شده و ماموران در عملیاتی مخفیگاه سارقان را شناسایی و هردوی آنان را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند. همچنین این افراد معترف شدند که در زندان هم‌سلولی بودند و در آنجا تصمیم گرفتند که پس از آزادی با همکاری یکدیگر دست به سرقت بزنند که تاکنون به بیش از ۱۰۰ فقره سرقت اعتراف کرده‌اند. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین رحیمی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و سو استفاده برخی افراد فرصت طلب از شرایط موجود و در مواردی تولید ماسک‌های غیر بهداشتی، در این خصوص اظهار کرد: گشت‌های پلیس امنیت اقتصادی، پلیس امنیت عمومی، پلیس پیشگیری و آگاهی بصورت فعال در سطح تهران فعال هستند و با هر نوع احتکار لوازم و وسایلی که در این زمینه مورد نیاز هستند از جمله ماسک و مواد ضد عفونی کننده برخورد خواهند کرد. وی با اشاره به کشف دو واحد تولیدی غیر مجاز ماسک‌های تقلبی، عنوان داشت: در چند روز اخیر بیش از یک میلیون عدد ماسک‌هایی که احتکار شده بودند و همچنین بصورت غیر بهداشتی و اصولی تولید شده بودند جمع آوری شده است. سردار رحیمی با تاکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد افراد فرصت طلب از شرایط سو استفاده کنند و عرصه را برای مردم و شهروندان سخت و مشکل نمایند، بیان داشت: در طی دو روز گذشته همکاران من در پلیس‌های مختلف ضمن پلمپ دو کارگاه ساخت ماسک‌های غیر بهداشتی و غیر مجاز اقدام به جمع آوری هزاران عدد مواد ضد عفونی کننده کرده‌اند. وی در خصوص برخورد با توزیع کنندگان ماسک‌های غیر بهداشتی، بیان داشت: با افرادی که در سر چهار راه‌ها و مکان‌های دیگر اقدام به توزیع ماسک‌های غیر بهداشتی می‌کنند برخورد خواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/زنجان رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان زنجان از شناسایی و بازداشت قاتلی که شب پنج‌شنبه (اول اسفندماه) اقدام به قتل دوست جوان خود در یکی از شهرک‌های اقماری زنجان کرده بود، خبر داد. سرهنگ جعفر رحمتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این قتل در شهرک الهیه شهرستان زنجان و با انگیزه مصرف موادمخدر و سرقت از منزل مقتول حادث شده است. وی با بیان اینکه پس از وقوع قتل عوامل بررسی صحنه جرم، کارآگاهی، قاضی و پزشکی قانونی در محل حادثه حاضر شده و صحنه قتل را مورد بررسی قرار دادند، افزود: در نهایت با پیگیری‌های کارآگاهی حلقه دوستان بیشتر مورد ظن کارآگاهان قرار گرفت. پس از بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که یکی از دوستان فرد مقتول وارد خانه مقتول شده و پس از معاشرت با وی دچار وسوسه‌های شیطانی قتل می‌شود. رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان زنجان با اشاره به اینکه قاتل ۳۶ ساله، در زمان وقوع جرم موادمخدر از نوع شیشه مصرف کرده بود، عنوان کرد: قاتل که به علت مصرف ماده مخدر شیشه در حال طبیعی نبوده، با مقتول ۳۲ ساله درگیر شده و پس از آن با بریدن سر مقتول، فرد را به قتل می‌رساند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
صبح امروز با گزارش برخورد شدید دو دستگاه خودرو در اتوبان پیامبر اعظم (ص) آتش‌نشانان ایستگاه شماره هشت شهدای یاغچیان جهت بررسی و امداد رسانی به محل حادثه اعزام شدند. به گزارش امور ارتباطات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز، بر اثر وقوع این حادثه، خودرو ام وی ام واژگون شده و راننده و سرنشین آن نیز جان باختند. آتش نشانان هر دو فوتی را به بیرون منتقل کرده و با ایمن سازی محل حادثه و تحویل صحنه حادثه به نیروی انتظامی به عملیات خاتمه دادند.

نظرها

اخبار بیشتر