FATF چگونه فشار معیشتی بر مردم را افزایش خواهد داد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی

FATF چگونه فشار معیشتی بر مردم را افزایش خواهد داد؟

مهرخبرگزاری مهر |
رجوع به اظهارات مقامات آمریکا نشان می‌دهد که هدف فشار حداکثری این کشور، معیشت مردم ایران است تا با ایجاد اختلال در معیشت مردم، به حکومت برای تن دادن به خواسته‌های آنها، فشار آوردند.

به گزارش خبرنگار مهر، رجوع به اظهارت مقامات ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که هدف فشار حداکثری این کشور، معیشت مردم ایران است تا با ایجاد اختلال در معیشت مردم، به حکومت فشار آوردند تا جمهوری اسلامی ایران به خواسته‌های ایالات متحده آمریکا تن بدهد.

به عنوان مثال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است ایران اگر می‌خواهد مردمش غذا بخورند باید به حرف آمریکا گوش بدهد.

اما آمریکا چگونه می‌خواهد با استفاده از تحریم‌ها معیشت مردم را هدف قرار دهد؟ اگر آمریکا بر روی تبادلات تجاری ایران اشراف و تسلط داشته باشد، می‌تواند تجارت خارجی ایران (اعم از صادرات و واردات) را محدود به تجارت بشردوستانه، یعنی اقلام دارویی و غذایی کند و در نتیجه بر روی معیشت مردم اثر بگذارد.

چارچوبی که آمریکا برای تجارت بشردوستانه با ایران تعیین کرده است، بیشتر از آنکه تسهیلی در تجارت اقلام بشردوستانه به وجود بیارود، یادآور مکانیزم نفت در برابر غذای عراق در دهه ۹۰ میلادی است. در مکانیزم نفت در برابر غذای عراق، کل زنجیره‌ی تجارت بشردوستانه و حتی توزیع مواد غذایی و دارویی بین مردم نیز تحت نظارت و کنترل آمریکا بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اکنون بیشتر تجارت ایران در فضایی صورت می‌گیرد که آمریکا آن را پولشویی و تأمین مالی تروریسم تلقی می‌کند؛ زمانی که این فضا به واسطه اجرای استانداردهای FATF و تعهد حقوقی ایران مبنی بر جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم روشن شود، تجارت ایران تنها به کانال بشردوستانه محدود خواهد شد و از این طریق آمریکا قادر خواهد بود با تنظیم روابط تجاری ایران بر روی معیشت مردم فشار وارد نماید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران، در این شهر تا کنون ۱۹۷ مورد ابتلای به کرونا گزارش داده شده است و مقامات شهر در تلاشند تا مطمئن شوند که همه افراد آلوده شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند. پیش از این نیز برخی دیگر از شهرهای چین، ابتکاری مشابه را به اجرا گذاشته بودند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۴۴٫۴ درصد افزایش داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در طول ۱۱ ماهه سال جاری به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵٫۶ درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در این مدت ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۶۳٫۵ درصدی داشته است. اغلب واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن‌ماه سال جاری با سهم ۱۱٫۷ درصد ارزشی بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان داشته‌اند. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن‌ سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹٫۴ و ۳۱٫۵ درصد افزایش داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر