مهرعلیزاده: باترفندهایی می‌خواستند کشتی پهلوانی را جمع کنند/ ۲۴ کشور در مسابقات جهانی زورخانه‌ای حضور خواهند داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
مهرعلیزاده: باترفندهایی می‌خواستند کشتی پهلوانی را جمع کنند/ ۲۴ کشور در مسابقات جهانی زورخانه‌ای حضور خواهند داشت

مهرعلیزاده: باترفندهایی می‌خواستند کشتی پهلوانی را جمع کنند/ ۲۴ کشور در مسابقات جهانی زورخانه‌ای حضور خواهند داشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس فدراسیون جهانی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: ٢٤ کشور در مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی حضور دارند.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری سومین دوره مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی امروز (سه شنبه) در محل این فدراسیون برگزار شد.

محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون جهانی در ابتدای این نشست در مورد برگزاری این رقابت‌ها گفت: با همه مشکلات ایجاد شده برای کشورمان که تحریم و تهدید جزو آن بوده است، ملت ما مقاومت کرده و موفق هم بوده است. درخارج از کشور آنها بیشتر از آنکه ما خودمان را قبول داشته باشیم، ما را قبول دارند. در ورزش هم این موضوع نمود دارد. در مهر ماه سال ١٣٨٣ که کارم با این فدراسیون آغاز شد می‌خواستیم فرهنگ این ورزش که صلح، مروت و آموزه‌های اخلاقی و … است را ترویج دهیم. باید به دنیا اینها را نشان می‌دادیم که آنچه در مسائل فرهنگی و انسانی این رشته است، خیلی پررنگ بوده و امروز در ۸۵ کشور در عرض ۱۵ سال شناسانده‌ایم.

وی تاکید کرد: وقتی آمدم دیدم این ورزش در حال فراموشی است و زورخانه‌ها به دیزی سرا تبدیل می‌شوند. احترام خاصی باید به گود، رخصت، مرشد، حتی خواندن اشعار به زبان فارسی، انجام شود و به عنوان یک رشته ورزشی باید توسعه پیدا کند. امیدوار هستیم یک روز این رشته المپیکی شود و هدف فرهنگی ما شناساندن ارزش‌های معنوی این رشته در سایر کشورهاست. امروز یک استفاده دیگر هم دارد. زمانی که همه دنیا می‌خواهند ایران را ناامن نشان دهند ولی درمقایسه سایر کشورهای منطقه، کشور امنی هستیم. امن بودن واقعی یک چیز است و نشان دادن این امنیت یک بحث دیگر. مسابقه‌ای قرار است در ایران برگزار شود و اتحادیه جهانی کشتی به بهانه ناامنی مسابقه را ملغی می‌کند.

مهرعلیزاده گفت: دقیقا ٢٤ کشور در مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی حضور دارند. ۱۰۳ میهمان و ورزشکار در رشته‌های زورخانه‌ای تیمی و انفرادی و کشتی پهلوانی مسابقه می‌دهند. با این حساب تبلیغات ناامنی خنثی می‌شود. از اروپا ٨ کشور لهستان، ترکیه، اوکراین، استونی، گرجستان، مجارستان، قبرس و آذربایجان می‌آیند. از آفریقا کشورهای اوگاندا، تانزانیا، زیمباوه، کامرون و بنین شرکت می‌کنند. از آسیا هم تیم‌های کره جنوبی، هند، اندونزی، افغانستان، بنگلادش، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، قزاقستان و ایران در مسابقات شرکت می‌کنند.

وی افزود: ما از آمریکای لاتین میهمان نداریم چون مسائل اقتصادی را لحاظ کردیم و در مورد بلیت هواپیما به آنها کمک می‌کنیم و به حداقل‌ها بسنده کردیم. اولین دوره این مسابقات در کره جنوبی و در سال ۲۰۰۸ با ١١ کشور برگزار شد و عراق، افغانستان در رده‌های اول و دوم وکره و آذربایجان مشترکا سوم شدند. ایران به دلایلی شرکت نکرد. دوره دوم این مسابقات در سال ۲۰۱۶ با ١٩ کشور در اندونزی برگزار شد. ایران، آذربایجان و افغانستان و عراق (سوم مشترک) اول تا سوم شدند. مسابقات هر چهار سال یک بار هست و سال ۲۰۱۲ به دلیل مشکلات اقتصادی برگزار نکردیم. هردو سال یک بار هم مسابقه قاره‌ای داریم.

رئیس فدراسیون جهانی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی تاکید کرد: تیم‌ها را به لحاظ اینکه بعضی کشورها لیگ داخلی ندارند معمولا یک هفته زودتر دعوت می‌کنیم. تیم‌ها در سه استان از جمعه و شنبه گذشته وارد شدند تا یکشنبه آینده که ورودی تیم‌هاست، یک هفته زودتر دوره و مسابقه خواهند داشت. تیم‌ها ٩ روز زودتر در خراسان شمالی و جنوبی و کردستان مشغول آماده سازی هستند. اندونزی، اوگانادا، هند، بنگلادش، عراق، افغانستان وارد ایران شده‌اند و باقی تیم‌ها در روزهای آینده می‌آیند. مسابقات در سه بخش تیمی، انفرادی و کشتی پهلوانی برگزار می‌شود.

وی گفت: ٢٨ دی ورود تیم‌ها به بجنورد خواهد بود. ٢٩ دی ماه وزن کشی و ۳۰ دی ماه مسابقه تیمی، یکم بهمن هنرهای فردی و دوم بهمن کشتی پهلوانی و اختتامیه برگزار خواهد شد. رشته ورزش زورخانه بیشتر رشته نمایشی بود و ما برای تبدیل آن به رقابتی، برنامه ریزی شده است. بایستی جذابیت و سرعت عمل را بالا ببریم که مقبول سن جوان‌ها باشد. یک نفر که وارد زورخانه می‌شود، حداقل ۴۰ دقیقه ورزش می‌کند و این به لحاظ بدنی خوب است اما به لحاظ رقابت جذابیتی ندارد و به همین دلیل تیم فنی ما روی آن کار کرده که جنبه رقابتی آن بیشتر شود و در ١٢ دقیقه تمام قابلیت‌های خود را نشان دهند. هنوز هم این تایم زیاد است. ما به شکل مهارت فردی هم باید تقویت کنیم.

مهرعلیزاده یادآور شد: این دوره از برخی کشورها دعوتی نداشتیم و ورزشکار دعوت کردیم، تلاش می‌کنیم رقابت فردی را افزایش دهیم. ما در این کار خیلی علمی و دقیق کار می‌کنیم. رشته، رشته منحصربه فردی است. ما در برخی کشورها هنوز نتوانسته‌ایم زورخانه بسازیم، البته زیرساخت‌ها در حال آماده سازی است. در برخی کشورها لیگ راه اندازی کرده‌ایم. برخی کشورها و سیر جهانی شدن رشته‌های ملی آنها را بررسی کردیم تا این الگو را در رشته خودمان پیاده کنیم. اینکه از چه سالی کار را آغاز کرده‌اند، چه قدر عضو دارند و چه مقدار هزینه کرده‌اند و اکنون چه جایگاهی دارند. الان باید دولت‌ها به ما کمک کنند.

وی در مورد اینکه چرا کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش باید به شما که فدراسیون جهانی هستید، بودجه بدهند؟ گفت: ما تازه کار را شروع کردیم و برخی از فدرسیون‌های جهانی ۷۰ سال است شروع کرده‌اند. یک وظیفه ملی است و کشور باید هزینه کند. هیچ کشور دیگری به ما کمک نمی‌کند چوت ما در حال انتقال فرهنگ خودمان هستیم. با وجود اینکه امسال هزینه‌ها خیلی بالا رفته، مسابقه پهلوان پهلوانان خواهیم داشت و این مسابقات چند میلیارد هزینه دارد.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که در این ١٥ سال چقدر بودجه از مجلس گرفته‌اید، اظهار داشت: خیلی کم، یک سال که خوب گرفتیم ٤ میلیارد تومان بود. و یک سال شد ۴۰ میلیون تومان و یک سال شد یک میلیارد تومان. احزاب در بودجه بی تاثیر نبوده اما خط سیاسی را دخیل نمی‌دانم. من بنیانگذار این کار هستم و تمام وقتم را می‌گذارم. اگر سال‌ها بعد صدای ضرب از زورخانه می‌آید و به فارسی شعر می‌خواند و یک عده زورخانه تمرین می‌کنند این توسعه داشته باشد ارزش دارد.

وی افزود: کسی که نخواهد متوجه این موضوع شود، درهرصورت نخواهد فهمید. شورای فرهنگی موکلف است که این رشته پا بگیرد. در قانون برنامه ششم مشخصا اسم این رشته آمده و از محل مالیات بودجه در نظر گرفته شود. اینکه چقدر در عمل کار انجام شود، می‌شود میزان رشد ما و ما تلاش کردیم در بدترین شرایط کار را تعطیل نکنیم. مسابقات این دوره شاید نزدیک به سه میلیارد تومان هزینه داشته باشد اما یک ریال هم بودجه دولتی نگرفتیم. ولی در تداوم کار کمک رسمی و دولتی نباشد پیشرفت طول می‌کشد.

مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی در رابطه با موازی کاری فدراسیون جهانی زورخانه‌ای و برخی فدراسیون‌ها گفت: خوشبختانه با آمدن دبیر در فدراسیون کشتی، درک اهمیت یکنواختی موضع گیری داخل کشور در مورد ورزش پهلوانی مشهود بود. دبیر در روز دوم مسئولیت اولین دعوتی که کرد از رئیس فدراسیون داخلی جوهری بود و جلسه یک ساعته‌ای با هم داشتند. او گفت از این لحظه تمام اختیار کشتی پهلوانی با شماست و من کاری به آن ندارم. هر تجربه‌ای هم اندوخته داشته باشیم به شما منتقل می‌کنیم. حتی گفت نظارتی هم می‌کنیم تا کشتی پهلوانی تقویت شود. در سطح جهانی رقیب‌ ما باید فیلا می‌بود که هیچوقت ادعای رقابت نکرد. کشتی پهلوانی برای سه هزار سال پیش بود ولی باترفندهایی می‌خواستند کشتی پهلوانی را جمع کنند ولی با بی اطلاعی یکی از مسئولان ورزش وقت انجام شد و به فدراسیون کشتی ابلاغ شد و این رشته زیر نظر کشتی رفت ولی اکنون هیچ اختلاف نظری وجود ندارد.

وی تصریح کرد: یک چیزی هم در لیتوانی توسط یک ایرانی ثبت شد و خیلی کار بدی بود. آنچه امروز ما انجام می‌دهیم عزم نظام است، رفته‌اند یک فدراسیون پهلوانی را در لیتوانی به ثبت رسانده‌اند. نه کشور لیتوانی بودجه می‌دهد و نه ایران به آنها بودجه می‌دهد. یک زمانی مزاحمت ایجاد کرد و ما در حال مراقبت از این رشته هستیم. جایگاه‌هایی هست که این رشته را ثبت می‌کنند. ما کشتی پهلوانی را در فدراسیون جهانی ثبت کرده‌ایم. ما در جایی که باید خودمان را شناسانده‌ایم تا اینگونه ادعاها مالکیت ما در این رشته‌ها را به خطر نیندازد. مشکلات داخلی که قبلا وجود داشت به خاطر عدم آگاهی بود ولی اکنون با جوهری و فدراسیون داخلی در تعامل هستیم.

مهرعلیزاده در مورد عدم ورود این رشته به رقابت‌های آسیایی تصریح کرد: خیلی سعی کردیم در ایندورگیمز ترکمنستان شرکت کنیم اما با وجود تلاش زیاد، ما را راه ندادند و میزبان رشته خودشان را وارد کرد. کار در جاکارتا سخت‌تر بود ولی باز هم تلاش کردیم. حضور در این مسابقات شرایط دارد و حداقل ٢٥ کشور آسیایی باید ما را تایید کنند و آنجا خیلی فعال باشیم و حقیقتا اینقدر فعال نیستیم و این کار پول می‌خواهد. من اگر در سال ٥ میلیون دلار بودجه داشته باشم می‌توانم اما درحال حاضر این پول در اختیار فدراسیون نیست.

وی در مورد حضور بانوان در این رشته خاطرنشان کرد: یکی از شروط المپیکی شدن این است که مسئله جنسیت در آن دیده نشود. ۷۰ فدراسیون فعال داشته باشید. آنتی دوپینگ را بپذیرید و یک پرونده خوب از مسابقه جهانی و قاره‌ای داشته باشید. این یکی از موانع المپیکی شدن است و فعلا سعی کردیم در بخش مردان آن را گسترش دهیم. اگر بحث طراحی لباس و ملاک شرعی درستی صورت بگیرد هیچ رشته‌ای ممنوعیت ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا برای آنکه دل هواداران جمهوریخواه خود را به دست آورد، به‌رغم جریحه‌دار شدن احساسات مردم ایران، جزئیات جدیدی از شهادت سردار سلیمانی ارائه کرد. آنها (سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) با هم هستند. ۱۰، ۹، ۸ … بعد یک دفعه بوم (صدای انفجار ناشی از برخورد موشک با خودروی حامل سردار سلیمانی و المهندس) شنیده شد. این نخستین بار است که ترامپ علیرغم آگاهی از علاقه مردم ایران به سردار سلیمانی، اینچنین به شرح جزئیات عملیات تروریستی علیه وی می‌پردازد. وی حتی به این حقیقت که خبر شهادت سردار جهان را تکان داد نیز اذعان کرد.
الفالف1 روز قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
رکنارکنا1 روز قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
تابناکتابناک1 روز قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.
الفالف1 روز قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم8 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر8 دقیقه قبل

توسعه کتابخوانی در درگز نیازمند راه‌اندازی کتابخانه سیار است

ایسنا10 دقیقه قبل

اعتبار و تسهیلات بانکی برای سیلزدگان ۳ استان

آفتاب‌نیوز11 دقیقه قبل

درگیری لفظی روی کین و جیمی کرگر؛ روی کین: شاید به این دلیل که لمپارد یک فرد انگلیسی است خوب کار می‌کند!

طرفداری13 دقیقه قبل

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی از پولداران تهرانی

رکنا13 دقیقه قبل