بهره برداری از نخستین طرح ذخیره سازی با ۳/۲ میلیون بشکه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

بهره برداری از نخستین طرح ذخیره سازی با ۳/۲ میلیون بشکه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مدیرعامل منطقه آزاد قشم: نخستین طرح ذخیره سازی با سه و دو دهم میلیون بشکه در حال بارگیری است.

آقای حمید رضا مؤمنی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: این طرح در مراحل بعدی می‌تواند تا ۶ میلیون بشکه و نهایتا تا ۲۰ میلیون بشکه را ذخیره سازی کند.

وی گفت: در حوزه سوخت رسانی، نخستین واحد با ظرفیت ۵۲ هزار تن هم اکنون آماده بهره برداری است و برای سوخت رسانی کشتی‌ها استفاده خواهد شد.

آقای مؤمنی با بیان اینکه ۱۷ میدان هیدروکربوری در داخل و اطراف جزیره قشم وجود دارد افزود: این میادین از ذخایر قابل توجهی برخوردار هستند که می‌توانند به تامین خوراک برای واحد‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کمک کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از بهره برداری از دو اسکله پهلوگیری در منطقه آزاد قشم تا خرداد سال آینده خبر داد و گفت: این دو اسکله، یکی با ۷۰ هزار تن و دیگری با ۳۵ هزار تن ظرفیت به بهره برداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد: ایجاد ۵ کارخانه پتروشیمی و ۴ پالایشگاه دیگر برای سال ۹۹ در دستور کار قرار دارد که مذاکرات آن و جانمایی زمین انجام شده است.

آقای مؤمنی گفت: منطقه آزاد قشم براساس مطالعات کاربردی که برای آن انجام شده است می‌تواند به عنوان هاب پتروشیمی و نفت و گاز، بخشی از نیاز کشور را تامین کند و از سوی دیگر در حوزه صادرات به صورت جدی وارد شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان طرح در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه عمرانی، گردشگری، شیلات، کشاورزی و نفت وگاز، پتروشیمی و انرژی در دست اقدام داریم که در حال انجام است.

آقای مؤمنی با بیان اینکه ۱۳ میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه نفت، گاز، ​پتروشیمی و انرژی در منطقه آزاد قشم وجود دارد گفت: بخش اعظم این سرمایه گذاری به سرمایه گذار چینی تعلق دارد که با ۶ میلیون تن محصول با ۷ و ۶ دهم میلیارد دلار سرمایه، در سال آینده اجرایی خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: پیش بینی شده تا ۳ سال آینده، فاز نخست آن با ۶ میلیون تن محصول و ۹ میلیون متر مکعب گاز مصرفی، به بهره برداری برسد.

آقای مؤمنی در خصوص چالش‌ها و مشکلات پیش روی سرمایه گذاری در این منطقه گفت: بیشتر مشکلات مربوط به تامین منابع است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیوی با بیان اینکه باید در حوزه صندوق ذخیره ارزی اقداماتی انجام شود افزود: همچنین در حوزه تامین منابع مالی ریالی نیز باید یک سری اقدامات انجام شود.

آقای مؤمنی اضافه کرد: اگر این دو مشکل در حوزه ارزی و ریالی حل شود سرمایه گذاران داخلی و خارجی می‌توانند راحت‌تر برای سرمایه گذاری اقدام کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم بحث سیستم بانکی بین المللی را یکی دیگر از مشکلات عمده برای اجرای طرح‌ها در این منطقه بیان کرد و گفت: این سیستم بانکی در مناطق آزاد هنوز اجرا نشده و تلاش‌های زیادی برای رفع این مشکل در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه زیرساخت‌ها به ویژه در بخش انرژی، با اقداماتی که انجام شده حداقل تا ۵ سال آینده و برای طرح‌های موجود مشکل خاصی وجود ندارد.

آقای مؤمنی افزود: در زمینه پشتیبانی دریایی، تقریبا اسکله‌ها آماده خدمات رسانی هم برای ورود مواد اولیه و هم برای صادرات محصولات است.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم در خصوص ارزآوری طرح‌های مربوط به نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی گفت: پیش بینی ما این است که در حوزه درآمد‌های ارزی، می‌توانیم کمک شایانی به کشور کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: باتوجه به نزدیک شدن ایام عید، افزایش یمتی برای گل پیش بینی نمی‌شود. اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت وگویی درباره افزایش قیمت گل در بازار اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن ایام عید، افزایش قیمتی برای گل پیش بینی نمی‌شود. شاهرخی با اشاره به اینکه خرید گل از سبد خانوار خارج شده است، اظهار کرد: طی ۲ هفته اخیر به دلیل تنش‌های منطقه‌ای، در بازار گل ریزش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت را تجربه کردیم. رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با بیان اینکه مصرف سالیانه گل در ایران شاخه‌ای ۸ تا ۱۲ شاخه است، تصریح کرد: این در حالی است که مصرف گل در اروپا، ۲۰۰ شاخه است. شاهرخی در ادامه از قیمت گل‌های پر مصرف در بازار خبر داد و گفت: گل رز هلندی درجه یک، ۱۵ هزار تومان، رز ایرانی ۵ تا ۷ هزار تومان، گل داوودی ۱۵ هزار تومان، گل میخک ۱۵ هزار تومان، گل مریم ۸ تا ۱۰ هزار تومان، گل لیلیوم ۱۰ هزار تومان، گل شب بو ۸ تا ۱۰ هزار تومان، گل آلستومریا ۴ تا ۶ هزار تومان، گل آنتریوم ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

احتمال بارش برف در خوزستان وجود دارد

مهر3 دقیقه قبل

نشریه بیلد آلمان: شرایط پناهندگان در ترکیه دراماتیک است

تسنیم3 دقیقه قبل

کانادا بار دیگر خواستار «بررسی مستقل» جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شد

ایسنا4 دقیقه قبل

تولیدات کشاورزی مهم‌ترین رکن اقتصاد مقاومتی است

مهر4 دقیقه قبل

ماشین سازی ۰-۰ سپاهان؛ تعارف ژنرال به سایر مدعیان

طرفداری4 دقیقه قبل

دهقانی: برنامه تامین مالی صندوق از بازار سرمایه، بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های بانکی/ افزایش سرمایه به ۵۰۰میلیارد تومان، برنامه سال جدید صندوق بیمه معدن

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل