مردم و دنیا باید مطمئن شوند حادثه هواپمای اوکراینی قابل تکرار نیست / با رد صلاحیت یک جناح، انتخابات نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی

مردم و دنیا باید مطمئن شوند حادثه هواپمای اوکراینی قابل تکرار نیست / با رد صلاحیت یک جناح، انتخابات نمی‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
رئیس‌جمهور امروز در جلسه هیات دولت به حوادث اخیر کشور واکنش نشان داد و گفت: ما همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم. جان هر فرد ایرانی، جان همه ماست.

به گزارش خبرنگار خبر فوری، حسن روحانی در بخشی از صحبت‌های امروز خود گفت: کسانی که در سقوط هواپیمای اوکراینی اشتباه کردند، همان‌هایی هستند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده‌اند و در فضای تامین امنیت این اشتباه رخ داده است.

رئیس جمهور افزود: شهادت سردار سلیمانی، از دست رفتن عزیزانمان در کرمان و از دست رفتن عزیزانمان در جریان هواپیما مظلومانه بود. می‌دانستیم امریکا جنایتکار است اما فکر نمی‌کردیم میهمان یک کشور دیگر را در آن کشور با موشک به شهادت برساند.

روحانی یادآور شد: در کشوری زندگی می‌کنیم که سبک‌های زندگی مختلف و سلایق مختلف است. ایران دارای یک رنگ و سلیقه نیست و‌ باید به سلیقه‌های مردم احترام بگذاریم؛ ایران برای‌همه است و این سرزمین به جناح و افکار خاصی مرتبط نیست و به همه ارتباط دارد.

وی ادامه داد: اگرچه این حوادث برای همه بسیار تلخ بود ولی در علی حال درس زیادی داشت. درست است که شرایط بسیار ناگوار است، اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم هست. باید تلاش کنیم از غم و اندوه و مشکلات، فرصتی که به نفع کشور و منافع ملی را به وجود آوریم.

ایران برای همه ایرانیان است

وی با اشاره به شهادت سردار سلمیانی گفت: سردار عزیمان از دست رفت و ما امروز بعد از سوگواری به حق باید از این بعد به فکر میراث سردار سلمیانی باشیم. سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمیخواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد ما همه صاحبان یک سرزمین و نظام هستیم و منافع مشترک داریم. در این کشور سلیقه‌های مختلف حاکم است. ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست. ما باید به اندیشه‌ها و راههای مردم احترام بگذاریم همه ایرانی هستند و ایران از آن همه است و این سرزمین به جناح خاصی مرتبط نیست و به همه ارتباط دارد.

فکر نمی‌کردیم آمریکا در کشور دیگری مهمان آنها را با موشک هدف قرار دهد

رییس جمهور تاکید کرد: در این شرایط، احساس ما این است جان هم فرد ایرانی جان همه ماست. علت اینکه این حوادث دل مردم را به درد آورد این بود که این عروج‌ها بسیار مظلومانه بود. هم شهید شدن سردار سلیمانی، هم از دست رفتن مردم کرمان و هم از دست رفتن عزیزان در هواپیما مظلومانه بود. این مظلومیت دل مردم را بی قرار کرده است. این اتفاق‌ها تقریبا برای ما غیر منتظره بوده. فکر نمی‌کردیم آمریکا در کشور دیگری مهمان این کشور را با موشک هدف قرار دهد. مظلومانه شهید سلیمانی را به شهادت رسانند. شهید سلیمانی راه شهادت را انتخاب کرده بود. شهادتش از مسیر ایستادگی عبور کرد.

روحانی ادامه داد:. کسی فکر نمیکرد در تشییع جنازه یک یار و عزیر، عزیزانی که در غم این عزیز بودند به این زودی او را در آسمانها ببیند. این هم غیر منتظره بود.

رییس جمهور با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: اینکه در هواپیمایی هدف یک موشک اشتباهی هدف قرار گیرد این هم غیر منتظره بو همینطور قضیه سیل سیستان برای ما درد آور است.

در بخش نظامی جبران شهادت شهید سلیمانی را کردیم

وی ادامه داد: اینها جبران هایی دارد که البته باید حساب شده باشد. در بخش نظامی جبران شهادت سلیمانی صورت گرفت موشک‌های سپاه به عین السد نشان داد که ما کوتاه نمییام و جبران بزرگتر این است که ملتهای منطقه تلاش کنند که آمریکا از منظقه برود.

روحانی ادامه داد: در موضوع از دست رفتن عزیزانمان در کرمان، افرادی که مسوول اجتماع مردم بودند باید پاسخگو باشند و این خواست مردم است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

درد مردم در سقوط هواپیما با پذیرش مسوولیت کم می‌شود

رییس جمهور تصریح کرد: در داستان هواپیما که داغ بزرگی برای ما بود و ما همه عزادار شدیم. ما هم ولی دم آنها هستیم باید این مسئله را جبران کنیم. قدم اول این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود درد مردم با پذیرش مسوولیت کم میشود، این مردم را آرام میکند. اولین جبران در این خصوص ، باید پیگیری درست و دقیق قضایی باشد که قوه  قضاییه ونیروهای مسلح و دولت باید مشارکت کنند تا اقدام قضایی انجام شود که برای افکار عمومی و دنیا اقناع کننده باشد. قدم نهایی آن است این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد آنقدر باید مقررات بازنگری آموزش‌ها و همه موارد خطای غیر قابل قبول ایجاد شده جبرانش کاری شود مردم و دنیا مطمئن شود این حادثه در ایران قابل تکرار نیست.

در ماجرای سقوط هواپیما مسایل را جناحی نکنیم/مردم باید باور کنند پنهانکاری نبوده است

وی ادامه داد: قدم‌های بعدی هم باید منجر شود به نظارت بیشتر. قدم بعدی تضعیف نیروهای مسلح نیست در داستان هواپیما ما مسائل را جناحی نکنیم اینها داغ بوده برای همه ملت ما، همه باهم هستیم. البته مردم میخواهند مسوولین با اینها با صداقت سخن بگویند، اگر نقصی هست باید برطرف شود اگر در بیان مسایل با مردم تاخیر داریم و لحنمون مناسب نیست باید جبران کنیم ما باید برای مردم اعلام کنیم که چه کارهایی کردیم مردم باید باور کنند که پنهانکاری نبوده است.

باید شفاف عذرخواهی کنیم

رییس جمهور تاکید کرد: ما باید شفاف عذرخواهی کنیم. مردم نوکر و بزرگ ما هستند. نوکر در برابر آقا باید با صداقت حرف بزد. در خارج عده‌ای که به مردم ما ظلم کردند امروز فضا را بهم ریختند. آن افرادی که مسوول درد و رنج در ایران است، قاتل صدها حضارنفر هستید امروز میخواهند برای ما ما دلسوزی کنند. نا امنی منطقه به نفع کسی نیست به ضرردنیا است. به مسوولین مختلف دنیا هم گفتم نا امنی به ضرر اروپا آسیا و آمریکا است. چرا این منطقه را نا امن کردید؟ چرا در لبنان و سوریه و لیبی دخالت میکنید؟ در جو ناامنی هر حادثه‌ای رخ میدهد. راه جبران این حوادث انسجام و ایستادگی کل ملت‌های منطقه است.

روحانی خطاب به شورای نگهبان: با رد صلاحیت یک جناح، انتخابات نمی‌شود/ شما جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید

روحانی تاکید کرد: مردم عزیر در برابر فشار حداکثری نیاز به انسجام و برادری حداکثری داریم. شماهایی که مسوول انتخابات هستید خواهشم این است آنجایی که مسجل هست افراد را رد صلاحیت کنید نه بر اساس گمان و یا احتمال. در میدان انتخابات اجازه دهید همه گروهها شرکت کنند کشور برای همه است یک نفر مخالف برای ما زیاد است، شما یک جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. رد صلاحیت از یک جناح، انتخابات نمی‌شود. مثل این است که یک مغازه‌ای تنوع کالا نباشد، مردم تنوع می‌خواهند. پاسداشت شهید سلیمانی اتحاد است، او جناحی نبود. باید سبک و فکر شهید سلیمانی را در این مملکت اجرا کنیم

رییس جمهور تصریح کرد:. به آمریکا و اروپا میگویم در مشکلات مردم ندمید. گامی که باید بردارید بازگشت به تعهدات است، آنچه ما انجام دادیم قابل بازگشت است، بنابراین اینکه ایران دنبال سلاح هسته‌ای است حرفی باطل است، لطفا تکرار نکنید. اگر شما قدم اشتباهی بردارید ضرر خواهید کرد. راه درست این است که به برجام برگردید این نخست وزیر انگلیس در لندن نمیدانم چطوری فکر میکند میگوید طرح ترامپ رااجرا کنیم ترامپ غیر از نقض عهد چه میک‌ند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار سیاسی - در این گزارش آمده است: این یگان عملیات خارجی حزب‌الله لبنان است که به صورت مستقیم به امنیت نظامی آن مرتبط است و مسؤولیت اجرای عملیات‌های حزب‌الله در خارج خاک لبنان را بر عهده دارد. مسؤولیت این یگان را (سید) حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله شخصا برعهده دارد. «طلال حمیه» فرمانده یگان ۹۱۰ کیست؟ الجزیره درباره طلال حمیه فرمانده یگان مذکور نوشت: وی «طلال حسین حمیه» با کنیه «ابی جعفر» فرمانده اجرایی فعلی یگان ۹۱۰ است که فرماندهان نظامی اسرائیلی به او لقب «شبح» داده‌اند زیرا هیچ سند رسمی از وی در لبنان وجود ندارد و به کلی از زندگی اجتماعی و ظهور علنی به دور است و احتیاط‌های امنیتی را شدیدا رعایت می‌کند. حمیه اکنون این یگان را در منصبی اداره می‌کند که پیشتر فرمانده مشهورتر حزب‌الله «عماد مغنیه» بر عهده داشت، کسی که در سال ۲۰۰۸ در دمشق ترور شد. در پایان این گزارش ادعا شده، از سناریوهای احتمالی ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه به دست آمریکا، واگذاری مأموریت به یگان ۹۱۰ حزب‌الله است.

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری12 ساعت قبل

فیلم | قاضی سراج: بارها به مرگ تهدید شده‌ام

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، فخرالدین کوجا وزیر کشور ترکیه بامداد شنبه گفت تا کنون حداقل ۱۸ نفر بر اثر وقوع زلزله ۶٫۸ ریشتری در استان الازیغ، جان خود را از دست داده‌اند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه نیز با بیان اینکه حداقل ۵۰۰ نفر بر اثر این زمین‌لرزه نسبتا شدید مصدوم شده‌اند، گفت امدادگران در تلاش برای نجات دادن ۳۰ نفر گرفتار زیر آوار هستند. سویلو با اشاره به نقشه‌راه واکنش اورژانسی ترکیه، اظهار داشت که این زلزله از نوع سطح۳ بود و به معنی آن است که نیازمند واکنش ملی است اما فعلا نیازی به کمک‌های بین‌المللی نیست. شامگاه جمعه حدود ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه (به وقت تهران) بود که زمین‌لرزه‌ای نسبتا پرقدرت در عمق ۱۰ کیلومتری، شرق استان الازیغ را لرزاند. شدت این زلزله به حدی بود که در بخش‌هایی از چند کشور همسایه از جمله شمال عراق، غرب ایران، شمال شرق سوریه و فلسطین اشغالی نیز احساس شد.

نظرها

اخبار بیشتر