بحران «شماره حساب» برای کمک به سیل زدگان!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

بحران «شماره حساب» برای کمک به سیل زدگان!

تابناکخبرگزاری تابناک |
کشمکش‌های دامنه داری که نتیجه اش، سرگردانی وسیعی در جامعه بوده است. سرگردانی جامعه‌ای که می‌داند، بنی آدم اعضای یک پیکرند و در مواقع بروز بحران می‌کوشد به یاری هم‌نوعانش بشتابد، اما نمی‌داند از چه راهی اقدام و به چه افرادی یا نهاد‌هایی اعتماد کند؟!

برای کمک به سیل‌زدگان به هر شماره حسابی اعتماد نکنید؛ این هشداری است که در پایان نبردی بزرگ به مردم داده می‌شود!

به گزارش «تابناک»؛ از دورانی که جهان پهلوان تختی بازار تهران را زیر پا گذاشت تا برای زلزله زدگان پول جمع کند تا همین اواخر، زمانی که آقای بازیگری وارد گود شد تا کمک‌های مردمی را جمع آوری کند و در اختیار آسیب دیدگان یک رویداد قهریه طبیعی دیگر قرار دهد، جامعه ایرانی تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است.

البته همه این تغییرات در قیاس با آنچه در چندسال اخیر تجربه کرده‌ایم، قابل اغماض به نظر می‌رسند. در قیاس با این چند سال که شبکه‌های اجتماعی نبض اتفاقات را در دست گرفته‌اند و گاه اتفاقات در بستر آن‌ها شکل می‌گیرد، نه اینکه در آن‌ها بازتاب بیابد و منعکس شود.

دنیایی متفاوت که تفاوت هایش در مواقع بروز بحران بیشتر به چشم می‌آید تا جایی که می‌بینیم افراد سرشناس هم از قافله جا می‌مانند و گاه برای رسیدن به موج‌های مختلف مجبور به همرنگ شدن با جماعت هستند و نتیجه این شتاب گاه برایشان و برای جامعه اتفاق‌های خوبی نیست.

به عنوان مثال می‌شود به ماجرای زلزله ازگله اشاره کرد که بحران‌های بزرگتری در پی آن به وقوع پیوست و البته نقش شبکه‌های اجتماعی در رقم خوردنش کم نبود. اینکه کمک‌های مردمی به برخی نقاط نمی‌رسید و در بعضی نقاط تلنبار می‌شد. اینکه همه دوست داشتند خودشان از نزدیک ماجرا را ببینند یا کمک هایشان را توزیع نمایند.

بلبشوی عجیب و غریبی که بعد هم به اشکال دیگر ادامه یافت و موجب شد برخی از بازیگران و ورزشکاران و مشاهیری که قصد داشتند، پا جای پای تختی بگذارند، به مسائل و حاشیه‌هایی گرفتار آیند و افزون بر ایشان، پرونده‌های زیادی در این خصوص برای افرادی گشوده شود که چهره‌های مجازی هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | اخبار حوادث امشب

البته این غائله شکل گرفته هنوز پایان نیافته و حتی رفت و آمد برخی چهره‌های سرشناس به مرجع قضایی و تلاش برای تعیین تکلیف مبالغی که تحت عنوان کمک از مردم دریافت کرده‌اند و حتی بحث و مجادله پیرو قانونی بودن یا نبودن حسابرسی از ایشان در بیرون محاکم قضایی هم ادامه دارد.

مجادلاتی که در برخی موارد به نبردی تمام عیار شبیه شده که یک سمتش این واقعیت مطرح است که اعتماد مردم به نهاد‌های دولتی و فرادولتی و شماره حساب‌هایی که اعلام می‌کنند کم رنگ شده و در نتیجه این موضوع است که به شماره حساب‌های اعلام شده توسط دیگران مراجعه می‌کنند و سمت دیگرش سوءاستفاده‌های برخی از این موضوع است که آن‌ها هم قابل اثبات هستند.

کشمکش‌های دامنه داری که نتیجه‌اش، سرگردانی وسیعی در جامعه بوده است؛ سرگردانی جامعه‌ای که می‌داند بنی آدم اعضای یک پیکرند و در مواقع بروز بحران می‌کوشد به یاری هم نوعانش بشتابد، اما نمی‌داند از چه راهی اقدام کند و به چه افرادی یا نهاد‌هایی اعتماد کند. بازیگرانی که دستگاه قضایی برایشان پرونده تشکیل داده یا نهاد‌هایی که مدیرانش به دلیل تخلف مالی بازداشت می‌شوند؟

پرسش‌های بی پاسخ و ابهامات فراوانی که نتیجه‌اش چیزی شبیه سخنان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور می‌شود که خطاب به شهروندانی که قصد کمک به سیل زدگان را دارند، می‌خواهد تا به هر شماره حسابی اعتماد نکنند و تعبیر برخی از این سخنان، بی اعتمادی به بعضی نهاد‌های دولتی و شماره حساب‌هایی که اعلام می‌کنند است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

صحبت‌های رایان پورجم فرزند‌ منصور پورجم از جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

صحنه‌های دیده نشده از تمرین روزانه بروسلی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم8 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر9 دقیقه قبل

توسعه کتابخوانی در درگز نیازمند راه‌اندازی کتابخانه سیار است

ایسنا11 دقیقه قبل

اعتبار و تسهیلات بانکی برای سیلزدگان ۳ استان

آفتاب‌نیوز11 دقیقه قبل

درگیری لفظی روی کین و جیمی کرگر؛ روی کین: شاید به این دلیل که لمپارد یک فرد انگلیسی است خوب کار می‌کند!

طرفداری13 دقیقه قبل

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی از پولداران تهرانی

رکنا13 دقیقه قبل