شرایط سخت می‌تواند فرصت‌های بزرگ به وجود آورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

شرایط سخت می‌تواند فرصت‌های بزرگ به وجود آورد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس جمهور با اشاره به هفته‌های سخت اخیر گفت: در شرایط سخت، امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما حجت الاسلام و المسلمین آقای حسن روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به هفته‌های سختی که مردم ایران پشت سر گذاشتند افزود: از خدا می‌خواهیم هفته پایانی دی ماه هفته پایان غم و اندوه مردم ایران باشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس جمهور ادامه داد: گرچه این هفته‌ها برای ما بسیار تلخ بود، اما در عین حال درس‌های عبرتی برای ما داشت و لازم است از این مقطع تاریخی برای آن درس‌ها خودمان را آماده کنیم.

وی با بیان این که شرایط، بسیار سخت و ناگوار است افزود:، اما در شرایط سخت و ناگوار هم امکان بوجود آمدن فرصت‌های بزرگ وجود دارد و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم از این غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه هستیم فرصتی را به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

رئیس جمهور با اشاره به شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت: سردار عزیز ما از دست ما رفت و ما امروز بعد از سوگواری به حقی که برای او داشتیم باید از این پس به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم؛ سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به وجود بیاورد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

آقای روحانی ادامه داد: همه ما صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است؛ در کشوری زندگی می‌کنیم که سبک‌های زندگی و سلیقه‌های مختلف حاکم است. ایران دارای یک رنگ، یک نام و یک سلیقه نیست.

رئیس جمهور با بیان این که باید به اندیشه‌ها، سلیقه‌ها و راه‌های مردم احترام بگذاریم گفت: همه ایرانی هستند و ایران از آن همه است؛ این سرزمین به جناح و سلیقه خاصی مرتبط نیست و به همه ارتباط دارد.

یک تصمیم بزرگ بگیریم و آن تصمیم بزرگ آشتی ملی است

رئیس جمهور گفت: بیایید این مشکلات یک هفته و ده روز گذشته را مقدمه و تبدیل کنیم به یک تصمیم بزرگ و آن تصمیم بزرگ، آشتی ملی است.

آقای روحانی در پایان سخنانش در جلسه هیات دولت افزود: بیایید همه با هم آشتی کنیم، کینه‌ها را از دل برداریم و این انتخابات و ۲۲ بهمن قدم اول این آشتی باشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید روز‌های آینده قدم اول این آشتی ملی باشد، خاطرنشان کرد: بدانید امروز در جایگاهی در تاریخ ایستادیم که نمی‌توانیم از هم فاصله داشته باشیم، یا متحدیم و پیروز، یا جدا هستیم و شکست خورده، این انتخاب با ماست.

وی افزود: ملت ایران اگر وحدت را انتخاب کردند برابر آمریکا و دنیا بدون تردید پیروز است و اگر خدای نکرده از هم جدا شدیم و فاصله گرفتیم، شکست خورده در داخل و در منطقه و صحنه جهانی هستیم، خداوند به ما توفیق تعاون، برادری را عنایت کند.

خروج عاقلانه آمریکا از منطقه، به نفع منطقه و جهان است

رئیس جمهور گفت: ما نمی‌خواهیم ناامنی در دنیا باشد ما می‌خواهیم آمریکا از منطقه برود، البته نه با جنگ، می‌خواهیم عاقلانه از این منطقه بروند که این به نفع جهان و منطقه است.

آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با دعوت از طرف‌های برجام برای بازگشت به این توافق بین المللی، افزود: مردم عزیز ایران ببینید چه شد که آمریکا به میز مذاکره آمد، چرا سال ۹۰ و ۹۱ نیامد؟ چرا سال ۹۲ آمد و چرا که در سال‌های ۹۰ و ۹۱ فکر می‌کرد تحریم اثر گذاشته گفت: فشار را بیشتر کنیم ایران تسلیم می‌شود؟ اما انتخابات سال ۹۲ کاری کرد که یک امید بزرگ به مردم داد و آن‌ها دیدند همه چیز برعکس شد در برجام کاری نشده بود که قیمت‌ها همه پایین آمد، تورم کم شد و رشد و رونق اقتصادی پدید آمد، این تاثیر امید نشاط مردم بود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی افزود: اوباما و کاخ سفید فکر کردند و دیدند کارهایشان نتیجه عکس می‌دهد و همه چیز در ایران رو به راه شده است، تسلیم شدند و گفتند بیایید مذاکره کنیم و اختلاف را حل کنیم، این قدرت و ایستادگی ملت ایران بود که آن‌ها را وادار کرد به تسلیم و برجام را پذیرفتند.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که چه چیزی باعث شد آمریکا از برجام خارج شود؟ گفت: وقتی برجام اجرا شد ایران به اوج رفت، یکی از رهبران این منطقه به من گفت، ما به شما حسادت می‌کنیم هر چه نگاه می‌کردیم می‌دیدیم، کشور چین و کشور‌های اروپایی همه به ایران می‌آیند برای معامله، که ایران چقدر عظمت دارد و همه برای معامله می‌آیند.

آقای روحانی افزود: سال ۹۵ ایران رتبه اول در رشد اقتصادی جهان را کسب کرد، صادرات نفت و میعانات گازی ما به نزدیک سه میلیون بشکه رسید، یک تحرک بزرگی در کشور رخ داد، این همه قرارداد این همه بانک‌های دنیا به استقبال ایران آمدند این یک مسئله بود.

وی گفت: دومین دلیل خروج آمریکا از برجام، شکست آمریکا در منطقه بود، داعش ابزار آمریکا بود که دچار شکست شد و آن‌ها با خودشان گفتند از این سو که ایران رشد پیدا کرده از آن سو که آمریکا شکست خورده و به تعبیر آن‌ها منطقه در اختیار ایران قرار گرفته است و ایران همه جا پیروز شد و این مطلوب آن‌ها نبود.

رئیس جمهور افزود: رژیم اسرائیل و عربستان و تندرو‌های آمریکایی خودشان رسما این را گفتند که ما ترامپ را وادار کردیم که از برجام خارج شود تا ما کار نهایی را انجام بدهیم و حکومت ایران را ساقط کنیم.

آقای روحانی خاطرنشان کرد: امروز که شما همه فهمیده‌اید که اشتباه کرده‌اید، در برجام اشتباه کردید، در ترور سردار سلیمانی اشتباه کردید، در منطقه اشتباه کردید، در عراق اشتباه کردید، در یمن اشتباه کردید در تحریم نفت ایران اشتباه کردید، بیاید دست از اشتباه بردارید و برگردید، شما اگر برگردید و راهی را انتخاب کنید به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد ما آماده‌ایم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی افزود: سرباز آمریکایی امروز در ناامنی است، فردا ممکن است سرباز اروپایی هم در ناامنی باشد، بیاید نا امنی را درست کنید ما نمی‌خواهیم ناامنی در دنیا باشد ما می‌خواهیم شما از منطقه بروید، البته نه با جنگ، می‌خواهیم عاقلانه از این منطقه بروید به نفعتان هم است، اما در عین حال راهی را طی کنید که به نفع جهان و منطقه باشد.

اروپایی‌ها به دلیل ناتوانی در برجام از ملت ایران عذرخواهی کنند

رئیس جمهور با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران خطاب به سه کشور اروپایی گفت: شما به دلیل ناتوانی در اجرای تعهدات خود در برجام، از ملت ایران عذرخواهی کنید.

آقای روحانی اظهار داشت: گامی که باید آمریکایی‌ها در زمینه برجام بردارند، بازگشت به تعهداتشان است.

وی افزود: ایران به صراحت به آمریکایی‌ها و در تماس تلفنی اخیر به دو نفر از رهبران اروپا اعلام کرد، آنچه ایران در زمینه هسته‌ای انجام داد، قابل بازگشت است و هر کاری در زمینه هسته‌ای انجام می‌دهیم با نظارت آژانس بین المللی است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

آقای روحانی گفت: اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و ما اجازه این کار را به آن‌ها نمی‌دهیم، حرف‌های بی اساس است، این حرف‌ها را تکرار نکنید، کشوری که پادمان و پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند و نمایندگان و بازرسان آژانس به راحتی در ایران حضور دارند و دوربین هایشان در مراکز غنی سازی ما فعال است، این حرف یعنی چه و چه معنایی دارد؟

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر شما قدم اشتباهی بردارید ضرر خواهید کرد، راه درست را انتخاب کنید و راه درست این است که به برجام برگردید.

آقای روحانی خطاب به نخست وزیر لندن گفت: من نمی‌دانم این آقای نخست وزیر چگونه فکر می‌کند می‌گوید، برجام را کنار بگذاریم و طرح ترامپی را اجرا کنیم، ترامپ به جز نقض عهد و زیرپا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی آیا کاری انجام داده است؟ ترامپ برای شما چه کاری انجام داده است؟ شما در ناتو این همه کارشکنی و یا در یونسکو که ترامپ به آن جا رفت چه اقدامی انجام دادید؟ یا در حقوق بشر که آمریکا از آن خارج شد شما در آن جا چه اقدامی داشتید؟ کجا توانستید کاری انجام دهید نمونه‌اش را به ما بگویید؟ شما سه کشور اروپایی به ما بگویید تاکنون در یک مورد چه اقداماتی انجام دادید که ما دلمان گرم شود که شما توانایی دارید در زمینه برجام نیز اقدامی انجام دهید؟ شما هیچ جا نتوانستید کاری انجام دهید باید از مردم ایران به خاطر ضعف و ناتوانی خودتان در برجام بیایید از مردم ایران عذرخواهی کنید.

کشور را با یک جناح نمی‌شود اداره کرد

رئیس جمهور با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: بگذارید همه احزاب و گروه‌ها در میدان انتخابات شرکت کنند ضرر نمی‌کنید، زیرا با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت خطاب به کسانی که در انتخابات نقش دارند تصریح کرد: از شما خواهش می‌کنم در جایی که روشن است و باید صلاحیت فردی رد شود او را رد کنید، ولی در جا‌هایی که احتمالات ضعیفی مبنی بر رد صلاحیت افراد وجود دارد با این عمل مردم را ناراحت نکنید.

رئیس جمهور افزود: به مردم نگوییم در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر یا ۱۷۰ نفر یا ۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند از چند جهت ۱۷۰۰ نفر؟ ۱۷ نفر از چند جناح؟ از یک جناح؟ این که انتخابات نمی‌شود.

وی تاکید کرد: کشور برای همه مردم است اگر همه با هم متحد باشیم و تنها یک مخالف وجود داشته باشد باید آن یک نفر مخالف را هم جذب کنیم.

اقای روحانی افزود: یک نفر مخالف برای ما زیاد است شما یک جناح را مخالف می‌کنید شما جمعیت بزرگی را مخالف می‌کنید، حواسمان را جمع کنیم پاسداشت خون شهید سلیمانی اتحاد است. این شهید حزبی نبود من نزدیک به چهل سال با وی رفاقت داشتم و بیش از ۲۰ سال با او کار می‌کردم او جناحی و حزبی نبود با همه خوب بود و با همه مشورت می‌کرد و مشورت می‌گرفت.

وی اضافه کرد: بیاییم سبک و فکر شهید سلیمانی را در این جامعه پیاده کنیم و یکی شویم و در کنار هم قرار بگیریم و به امریکا و اروپا هم می‌گویم در مشکلات منطقه ندمید.

امریکا مسئول خون مردم ایران است

رئیس جمهور با اشاره به مداخلات و جنایات امریکا در حق مردم ایران گفت: امریکا مسئول خون مردم ایران است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه عده‌ای از افراد در خارج از کشور هر روز به مردم ستم کردند و در این حوادث هم آن‌ها این فضا را به هم ریختند تاکید کرد: ملت ایران اجازه نمی‌دهد زبان آنها، زبان دلسوزی برای ملت ایران باشد؛ آن کسی که قاتل صد‌ها بیمار در داخل ایران است و جلوی ورود دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را گرفته است؛ آن کسی که مسئول رنج میلیون‌ها نفر در ایران است آن کسی که این مردم را در فشار اقتصادی قرار داده است و آن کسی که مسئول کشتار بچه‌های ما در جنگ هشت ساله است.

وی تصریح کرد: آقای امریکا، ما یادمان نرفته که آواکس شما بود که تمام پرواز‌های ما را به عراق گزارش می‌داد. مسئول این جنایات در جنگ عراق شما بودید.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

آقای روحانی با اشاره به اینکه یادمان نمی‌رود در طائف شما صدام را تشویق کردید که به ایران حمله کند، گفت: امریکا مسئول خون مردم ایران است.

رئیس جمهور خطاب به مقامات امریکا اظهارداشت: شما نه قاتل یک نفر که قاتل صد‌ها هزار نفر هستید که برای کشور خودشان دفاع می‌کردند؛ شما مسئول این همه معلول، این همه مجروح و این همه جانباز هستید.

وی با تاکید بر اینکه ناامنی در منطقه به نفع کسی نیست، افزود: ناامنی در این منطقه حساس و مهم به ضرر دنیاست، این را من به مسئولان مختلفی که با من صحبت کردند گفته‌ام؛ ناامنی به ضرر اروپا، آسیا و به ضرر خود امریکاست.

آقای روحانی با طرح چند سوال خطاب به امریکایی‌ها گفت: چرا این منطقه را ناامن کردید؟ چرا این ملت را تحریم کردید؟ چرا به ملت ایران زور می‌گویید؟ چرا نفت سوریه را غارت می‌کنید؟ چرا در لبنان مداخله می‌کنید؟ چرا در لیبی مداخله می‌کنید؟ شما در همه منطقه دخالت می‌کنید و همه جا را ناامن کرده‌اید. این ناامنی غیرقابل تحمل است و در جو ناامنی هر حادثه‌ای پیش می‌آید.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جو به هم ریختگی جامعه هر حادثه‌ای ممکن است به وجود بیاید، خطاب به امریکایی‌ها افزود: چرا منطقه و جامعه ما را ناامن کرده‌اید؟

آقای روحانی همچنین اظهارداشت: راه جبران این حوادث انسجام و ایستادگی کل ملت‌های منطقه و ملت ایران در برابر جنایتکاران واقعی است. مردم عزیز در برابر فشار حداکثری ما نیاز به انسجام حداکثری داریم. نیاز به دوستی و برادری حداکثری داریم.

عذرخواهی در برابر ملت همیشه باید شفاف باشد

رئیس جمهور گفت: عذرخواهی در برابر ملت همیشه باید روان، شفاف، صادق و رک باشد، زیرا آن‌ها آقا و، ولی نعمت ما هستند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه مردم بزرگ ما هستند و ما نوکر آن‌ها هستیم افزود: نوکر در برابر آقا باید متواضعانه و خاضعانه و دقیق حرف بزند.

وی گفت: راه و قدم این است که با هماهنگی بیشتر، نیرو‌های مسلح ما به گونه‌ای به مردم و جهان اطمینان بدهند که این حادثه قابل تکرار نخواهد بود.

رئیس جمهور افزود: در این گونه حوادث یک جا خشم مردم در اوج بود در داستان شهادت سردار سلیمانی خشم مردم به اوج رسید و در یک جا داغ و حسرت به اوج رسید در داستان هواپیما داغ و حسرت مردم به اوج رسید این همه جوان، عزیز، دانشمند، نخبه، عزیزانی که در این حادثه از دست رفتند، اما در همه این حوادث آن چیزی که باید به دست بیاید انسجام ملی، وحدت ملی و هماهنگی ملی است.

آقای روحانی با بیان اینکه نتیجه نهایی نباید شکاف ملی باشد ادامه داد: ما مسائل را جناحی نکنیم، نه موضوع شهادت شهید سلیمانی به جناح خاصی ربط دارد و نه موضوع عزیزان این هواپیما به جناح خاصی ربط دارد بنابراین نباید مسائل را جناحی و حزبی کرد.

وی با بیان اینکه این‌ها داغ برای همه ملت بوده و ما همه متاسفیم گفت: همه ما عزیزان و فرزندان خود را از دست داده‌ایم، همه با هم هستیم البته مردم می‌خواهند مطمئن شوند که مسئولین با آن‌ها با خلوص و صداقت و امانت سخن می‌گویند و اگر جایی نقصی دارد باید برطرف شود.

رئیس جمهور افزود: اگر ما در بیان مسائل به مردم تاخیر داریم و یا لحن ما مناسب نیست باید قبول و آن را جبران کنیم، خواهش می‌کنم از ستاد کل نیرو‌های مسلح که برای مردم توضیح دهند از زمان حادث شدن واقعه تا اعلام آن چه مسائل و جلساتی بوده و چه کارشناسی‌هایی انجام شده است.

آقای روحانی گفت: مردم باید بفهمند که چیزی را نمی‌خواستند از آن‌ها پنهان کنند حادثه باورکردنی نبود هیچ کس نمی‌تواند باور کند که یک هواپیمای مسافربری در کنار فرودگاه بین المللی در روت پرواز هدف قرار بگیرد اصلا این موضوع در مخیله آدم نمی‌آید.

وی ادامه داد: من بعنوان کسی که هفت سال مسئول پدافند هوایی بوده‌ام در زمان جنگ حضور داشتم و در زمان جنگ و حتی در تاریخ ایران نیز چنین اشتباهی رخ نداده است ما چنین چیزی نداریم که در کنار فرودگاه بین المللی در پایتخت کشور هواپیمایی زده شود.

آقای روحانی با اشاره به اینکه این موضوع را نمی‌توان باور کرد گفت: مسئولین در جامعه شوکه بودند و اصلا تصور چنین اتفاقی سخت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه گروهی برای بررسی حادثه تشکیل شده است افزود: در عین حال اگر تاخیر شده برای تاخیر نیز باید عذرخواهی شود و اگر لحن هم مناسب نبوده برای آن نیز باید عذرخواهی شود.

نیرو‌های مسلح نباید تضعیف شوند

رئیس جمهور گفت: باید حادثه هواپیما جبران شود، اما این جبران به معنای تضعیف نیرو‌های مسلح نیست.

آقای روحانی افزود: ملت ما در برابر این حوادث که البته حادثه سیل سیستان و بلوچستان هم در این روز‌های اخیر به آن اضافه شده است، با قامتی استوار آماده است که بایستد و جبران کند، این‌ها همه جبران‌هایی دارد که باید حساب شده باشد.

آقای روحانی ادامه داد: شهادت سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این جبران انجام شد، یعنی نیرو‌های مسلح و سپاه پاسداران با موشک‌هایی که به عین الاسد زدند نشان دادند که ما در برابر آمریکا کوتاه نمی‌آییم و اگر آن‌ها جنایتی کردند حتما پاسخ را دریافت می‌کنند.

وی گفت: در عین حال ما یک جبران بزرگ هم مدنظر داریم و آن این است که ملت‌های منطقه تلاش کنند که آمریکا از خاورمیانه برود، همانطور که پارلمان عراق این تلاش را کرد، همان طور که ملت‌های دیگر این نظر را دارند، البته این هدف ممکن است کوتاه مدت نباشد، اما ما باید آن را دنبال کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: در موضوع از دست رفتن عزیزانمان در کرمان، حتما باید موضوع را دنبال و روشن کنیم، کسی که در ایجاد نظم، مسئولیت برقراری آن را داشته، باید درست عمل می‌کرد.

آقای روحانی تصریح کرد: درست است که جمعیت بی تاب و فوق العاده بوده، اما در همه این احوال باید در آن شرایط مراقبت می‌کردیم، آن‌هایی که مسئول جامعه و آن اجتماع بودند، باید پاسخگو باشند و مردم این انتظار را دارند.

وی افزود: در موضوع هواپیما که یک داغ بزرگی برای همه ما، کل دولت، کل ملت و کل نیرو‌های مسلح بود، همه عزادار شدند، به یک معنا باید بگویم که ما هم، ولی دم آن‌ها هستیم، گرچه خانواده‌های آن‌ها هم، ولی دم آن‌ها هستند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

آقای روحانی گفت: ما نباید این مسئله را رها کنیم، باید آن را جبران کنیم، قدم اول برای جبران این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود، درد و رنج مردم با پذیرش مسئولیت و صداقت حل می‌شود، اینکه ما به زبان تسلیت بگوییم و بگویم که ما همدریم یا در غمتان شریک هستیم خوب است، اما غم مردم وقتی رفع می‌شود که بدانند ما احساس مسئولیت می‌کنیم و آنچه شده با صداقت با مردم حرف می‌زنیم، این داغ مردم را کم و آرام می‌کند.

وی گفت: اولین جبرانی که باید برای هواپیما صورت بگیرد، به غیر از اقدامات معمولی که حالا باید اجساد شناسایی و دفن شود که جای خود دارد، ما باید با پیگیری درست و صحیح و دقیق قضایی که قوه قضاییه، نیرو‌های مسلح و دولت همه مشارکت کنند و یک اقدام قضایی انجام دهند که این اقدام برای دنیا و افکار عمومی اقناع کننده باشد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس جمهور اضافه کرد: قدم نهایی آن است که این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد، باید مقررات ما بازبینی و بازنگری شود، دقت عمل، آموزش‌ها، نحوه چیدن سامانه‌های پدافندی و ارتباطات که قاعدتا کار بسیار زیادی از زمان جنگ به بعد انجام شده، اما این خطا غیر قابل قبول و بسیار تاسف بار جبرانش آن است که کاری شود که مردم و دنیا مطمئن شوند که این حادثه در ایران دیگر قابل تکرار نیست.

وی ادامه داد: نیرو‌های مسلح ما در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند، تحقیق و بررسی و سپس اعلام کردند، قدم‌های بعدی هم باید برداشته شود که باید منجر به هماهنگی بیشتر شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: قدم بعدی تضعیف نیرو‌های مسلح نیست من خواهش می‌کنم از همه آن‌هایی که در این حادثه فوق العاده متاثر هستند، جبران این حادثه این نیست که ما به عکس عمل کنیم، ما نیرو‌های مسلح را نیاز داشتیم، داریم و خواهیم داشت، سپاه، ارتش، بسیج، حالا در میان همه این‌ها شاید اشتباهی هم رخ دهد که حالا بزرگ است، اما این قدم جبرانی به این نیست که ما نیروی که برای امنیت کشور نیاز داریم‏ تضعیف کنیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

شهید سردار سلیمانی نماد شهامت، شجاعت و شهادت بود

رئیس جمهور گفت: شهید سلیمانی نماد شهامت، شجاعت و شهادت بود، او مسیرش معلوم بود و مسیر شهادت را انتخاب کرده بود.

آقای روحانی با اشاره به شهادت سردار سلیمانی به آیاتی از قرآن اشاره کرد و گفت: از دست رفتن یک بی گناه به معنی از دست رفتن انسانیت است.

رئیس جمهور گفت: علت اینکه حوادث اخیر موجب به درد آمدن دل مردم ایران شد، آن بود که این عروج‌ها بسیار مظلومانه بود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی ادامه داد: شهادت شهید سردار سلیمانی، از دست رفتن جان عزیزان در کرمان و هم از دست رفتن عزیزانی در پرواز اخیر به شکل مظلومانه بود و این حوادث دل همه را آتش زده و مردم را بی قرار کرده است و این سه حادثه برای جامعه و کشورمان غیر منتظره بود.

وی با تاکید بر اینکه ما می‌دانستیم و می‌دانیم که آمریکا جنایتکار است، گفت:، اما فکر نمی‌کردیم در کشور دیگری، میهمان آن کشور را که یکی از سرداران بزرگ مبارزه با تروریسم است را با موشک مورد هدف قرار دهد این سبک و سیاق شاید برای ما غیر منتظره بود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

آقای روحانی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی نماد شهامت، شجاعت و شهادت بود، او مسیرش معلوم بود و مسیر شهادت را انتخاب کرده بود، اما این شهادت از مسیر شجاعت و شهامت و ایستادگی اش عبور کرد.

رئیس جمهور با اشاره به از دست رفتن عده‌ای از مردم کرمان در مراسم تشییع شهید سلیمانی نیز گفت: این حادثه نیز هم برای ما غیرمنتظره بود.

وی در ادامه به حادثه هواپیمای اوکراینی اشاره کرد: در این هواپیما که مردم عزیز از ملیت‌های مختلف مورد هدف یک موشک به اشتباه قرار بگیرد این نیز برای ما غیرمنتظره بود و فکر نمی‌کردیم چنین اشتباهی رخ دهد البته آن‌هایی که اشتباه کردند همان‌هایی بودند که همیشه برای امنیت کشور ما تلاش کردند و این نیز در فضای امنیت کشور اشتباه متاسفانه رخ داده، برای هدف دیگری نبوده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر18 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

فرزندان سردار شهید سلیمانی در مراسم معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

آخرین خبرآخرین خبر19 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدصدا و سیما/ آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور فرماندهان و مسئولین عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد. دو فرزند سردار شهید سلیمانی نیز در مراسم معارفه سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران حضور داشتند.

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری17 ساعت قبل

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر