توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی کشور

توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی کشور

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت ضمن یادآوری برگزاری نشست مشترک با سازمان جهاد دانشگاهی کشور، گفت: این نشست با هدف توسعه ساخت داخل در صنایع راهبردی نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع ریلی و برق الکترونیک برگزارشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی وزارتخانه یاد شده، «مهدی صادقی نیارکی» در این نشست که با حضور مدیران دو طرف برگزارشد، ضمن تبیین سیاست‌های حمایتی از صنایع داخلی و مدیریت واردات محصولات دارای مشابه داخلی به تبیین مهمترین برنامه اجرایی وزارت صنعت با عنوان نهضت ساخت داخل پرداخت.

سرپرست معاونت امور صنایع وزات صنعت، معدن و تجارت همچنین در این نشست با اشاره به راه اندازی فاز اول سامانه توانیران با محوریت ثبت توانمندی‌های صنعتی در سراسر کشور گفت: این سامانه در چارچوب اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و با محوریت بهم رسانی توانمندی‌ها ونیاز‌های صنعتی به شکل خودکاراجرایی و وارد فاز عملیاتی شد.

صادقی نیارکی موضوع ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را یادآور شد و گفت: هدف از این قانون ارجاع طراحی ساخت پروژه‌ها و قراردادها و خرید تجهیزات به شرکت‌های سازنده ایرانی است.

سرپرست معاونت امور صنایع توضیح داد: فرصت مناسبی است که از ساخت داخل با اتکا به این قانون حمایت حداکثری به عمل آید.

وی افزود: امروز جهاد دانشگاهی دارای ظرفیت هایی است که در کشور می‌توان برای ساخت محور صنایع ماشین سازی و تجهیزات صنعتی و انواع فناوری‌ها در حوزه‌های مختلف بهره گرفت، بنابراین جهاد دانشگاهی با دو رویکرد می‌تواند در کنار صنعت کشور باشد.

صادقی نیارکی پیشنهاد داد: جهاد دانشگاهی به عنوان تولیدکننده داخلی که همانند سایر تولیدکنندگان در سایه قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی باید در برابر خرید خارجی حمایت شود و نگاه دیگر که بسیار حائز اهمیت است و کار اصلی جهاد دانشگاهی می‌تواند تعریف بشود؛ ساماندهی نیازهای صنعتی و معدنی است.

وی گفت: حضور جهاد دانشگاهی و صنایعی که نیازهای آن شناسایی شده و همچنین سازمان متولی آن صنعت، می‌تواند به شکل پروژه راهبردی از ظرفیت‌های دانشی و تولیدی جهاد دانشگاهی بهره مند شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت تصریح کرد: براساس پروژهای راهبردی که در قالب پروژه نهضت ساخت داخل تدوین شده در صنایعی نظیر فولاد، ریلی، خودرو، دانش بنیان و … هدایت و ساماندهی نیازهای اساسی در کشور سرعت خواهد گرفت و کشور با آهنگ مناسب‌تری به سمت توسعه صنعتی حرکت خواهد کرد.

صادقی نیارکی یکی دیگر از رویکردهای وزارت صنعت را شناسایی شاخص هایی برای ایجاد محدودیت به منظور توسعه صنایع تکراری برشمرد و گفت: منشور سیاستی برای مدیریت این صنایع تدوین شده که با اجرای این سیاست‌ها، انتظار می‌رود سرمایه به سمت صنایع مزیت دار و نوین سوق داده شود.

وی همچنین پیشنهاد انعقاد یک تفاهم نامه میان معاونت امور صنایع و جهاد دانشگاهی را به منظور تعریف پروژه‌های راهبردی در نهضت ساخت داخل ارائه داد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت همچنین بر ضرورت ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع به منظور بررسی این موضوع راهبردی در هیات نظارت بر اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد.

براساس این گزارش، «حمید رضا طیبی» رییس جهاد دانشگاهی در این نشست گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد فناور اجرای پروژه‌های بزرگ ملی را براساس توانمندی‌های ساخت داخل و بومی سازی فناوری دردستورکار دارد و انتطار می‌رودبخش‌های دولتی حمایت لازم را به منظور اشتغال مولد و بومی سازی فناوری داشته باشند.

وی، پروژه‌های فناورانه جهاد در حوزه تأمین منابع تغذیه صنعتی (UPS) و رکتیفایرهای پرقدرت صنعتی ایستگاه‌های مترو (قطار شهری) را یادآور شد و تأمین نیازهای فناورانه حوزه نفت و گاز به ویژه طراحی و ساخت دکل حفاری خشکی و بازوهای بارگیری نفت، راه اندازی خط تولید مته حفاری پرداخت را خاطرنشان ساخت.

به گفته طیبی، جهاد دانشگاهی چنانچه مورد حمایت وزارت صنعت، معدن وتجارت قرار گیرد، می‌تواند گلوگاههای فناورانه کشور را حل نماید.

رییس جهاد دانشگاهی توضیحاتی در مورد پروژه‌های جاری جهاد دانشگاهی که در حوزه تولید کاتالیست خودرو، موتورهای درون چاهی، تأسیسات فرآورش نفت و گاز و پمپهای ESP، سیستم رانش واگن‌های مترو و الکتروموتورهای دور متغیر VFD ارایه داد و خواستار حمایت وزارت صنعت برای تأسیس آزمایشگاه مرجع شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری14 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

استفاده از محلول ضدیخ در خیابان‌های اصلی کرج

ایسنا14 ساعت قبل

المانیتور: رونمایی معامله قرن، شانس نتانیاهو را در انتخابات بالا نمی‌برد

فارس1 روز قبل

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیما1 روز قبل

توافق تجاری آمریکا و ایران!

جام نیوز12 ساعت قبل

سیدحسن نصرالله: آشنایی من با حاج قاسم به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد / وقتی فرمانده نیروی قدس شد، منتظر نشد ما به ایران برویم و تبریک بگوییم؛ خودش به لبنان آمد / او در تمام روز‌های جنگ ۳۳ روزه کنار ما و در اتاق عملیات بود

انتخاب1 روز قبل

کسی در دنیا فکر حمله به آمریکا را هم نمی‌کرد ….!

مهر1 روز قبل

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهری14 ساعت قبل

روایت فرمانده قرارگاه حضرت زینب از بازداشت فرمانده بزرگ داعشی با لباس جلف و آرایش زنانه

رکنا2 روز قبل

دختر روس که جاذبه‌های ایران را در اینستاگرام معرفی می‌کند+تصاویر

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

تا خدا بنده‌نواز است … | پاسخ شهاب حسینی به انتقادها، نفرین‌ها و فحاشی‌ها

همشهری1 روز قبل