کبگانیان خبر داد: سیاست‌های پذیرش دانشجو ظرف ۳ ماه آینده تصویب می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کبگانیان خبر داد: سیاست‌های پذیرش دانشجو ظرف ۳ ماه آینده تصویب می‌شود

کبگانیان خبر داد: سیاست‌های پذیرش دانشجو ظرف ۳ ماه آینده تصویب می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو ظرف ۳ ماه آینده از سوی ستاد نقشه جامع علمی کشور مصوب می‌شود.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جلسه یکصد و بیست و هفتم شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور عصر امروز با حضور اعضا برگزار شد.

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با ارائه گزارشی از جلسه مذکور گفت: در ابتدای جلسه از سردار شهید قاسم سلیمانی و شهادت پرافتخار وی و تشییع میلیونی مردم ایران و همه کشور‌های جهان اسلام یاد شد و این تقدیری از حضور میلیونی مردم در این مراسم بود.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در ادامه جلسه موضوع زیست فناوری و گزارشی که در این خصوص در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده بود مطرح شد در این زمینه مصوباتی است که در حضور رؤسای قوا و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به تصویب برسد. این مصوبات درباره رشد حوزه زیست فناوری و بیوتکنولوژی و تسریع آن در کشور است.

کبگانیان ادامه داد: مهمترین این سه مصوبه مکلف کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین و تصویب سند زیست فناوری بود. چون مصوبه تشکیل ستاد زیست فناوری را از قبل داشتیم، ولی سندی در این خصوص نهایی نشده بود که در این جلسه مطرح شد و ما آن را به صحن شورا ارسال می‌کنیم تا هفته آینده در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته و به تصویب برسد.

وی افزود: محور بعدی آسیب شناسی و شناخت عوامل راهبردی برای پیشرفت علم و فناوری است که این موضوع در دو جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعداد زیادی جلسات دبیرخانه (شورای عالی انقلاب فرهنگی) و جلسات ستاد نقشه جامع علمی کشور مطرح شده بود تعداد این عوامل شاید به بیش از ۱۰ محور می‌رسید و همه نظراتی بود که توسط صاحب نظران، رؤسای دانشگاه‌ها، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات متعدد مطرح شده بود و لازم بود به شکل مصوباتی مدیریت شود.

وی افزود: یکی از این محور‌هایی که تصویب شد و ما آن را به مرحله نهایی و ابلاغ توسط ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسانیم، مأموریت گرا شدن تمام زیرنظام‌های آموزش عالی بود این موضوع چیزی است که در همه بخش‌های آموزش عالی اثر دارد.

کبگانیان افزود: به عنوان مثال دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های برتر و دانشگاه پیام نور باید همه دارای مأموریت مشخصی باشند. این زیرنظام‌ها در ابتدای تشکیل هر کدام ماموریت‌هایی داشته‌اند، ولی همه به صورت ابتدایی بوده است و قرار شد مامریت گرا شدن زیر نظام‌های آموزش عالی توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیری شده و این دو وزارتخانه در این زمینه پیشنهادات خود را ارائه بدهند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی در خصوص اینکه آیا این مأموریت گرا شدن زیر نظام‌ها همانی است که در سند آمایش آموزش عالی مطرح شده است گفت: در سند آمایش آموزش عالی، کلیات آن ذکر شده است، ولی ما آن را مشخص‌تر کردیم و حتی برای آن، زمان نیز مشخص کردیم که طی شش ماه آینده باید ارائه شود.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: همچنین موضوع رتبه بندی و اعتبارسنجی مؤسسات آموزش عالی مطرح شد که در حال حاضر به صورت پراکنده توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت انجام می‌شود که باید هماهنگ انجام شود و این رتبه بندی به صورت ملی باشد که قرار شد دستگاه‌های مربوطه در این زمینه پیشنهادات خود را ارائه دهند تا در ستاد نقشه جامع علمی کشور به تصویب برسد.

کبگانیان گفت: بحث دیگری که مطرح شد بحث سنجش و پذیرش بود که برای این موضوع سه ماه فرصت داده شد که ستاد نقشه جامع علمی کشور سیاست‌های این بخش را مدون و مصوب کند و بعد از آن برنامه‌های این موضوع توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، دانشگاه آزاد و حتی آموزش و پرورش که همه از اعضای شورای سنجش کشور هستند پیشنهاد، تصویب و به دستگاه‌ها ابلاغ شود.

وی گفت: محور آخری که از جلسات قبل جا مانده بود سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر بود که همه محور‌های آن به تصویب رسیده بود، ولی بند راهبرد‌ها که بسیار مفصل بود هنوز به تصویب نرسیده بود.

کبگانیان ادامه داد: این استان سواحل طولانی دریایی داشته و مخازن نفت و گاز دارد و باید به این بند به صورت مفصل رسیدگی می‌شد. یک هفته فرصت داده شده بود که پیشنهادات خود را ارائه کنند. همه این پیشنهادات ارائه شد. دو پیشنهاد بسیار مفصل بود. ما از اعضای جلسه وکالت گرفتیم در طول چند روز آینده این دو پیشنهاد را وارد سند کنیم و این سند نهایی و تصویب شد.

وی درباره اجرایی شدن این سند گفت: یک شورای سیاستگذاری برای هر سند در استان‌ها طراحی شده است که نماینده، ولی فقیه به عنوان ناظر و مشاور سیاست گذاری به شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاندار و مسئولان استان و بخش خصوصی و فرهنگی استان نیز در آن ستاد هستند. آن ستاد مسئولیت اجرا را دارد و شورا بیشتر نظارت و گزارش گیری می‌کند.

وی ادامه داد: درباره سند توسعه دانش بنیان تاکنون با ۱۰ استان هماهنگ شده است. با سازمان مدیریت نیز برای ردیف بودجه این استان‌ها هماهنگی شده، شورای عتف کمک خوبی کرده و در ۹ استان دیگر نیز در حال انجام است که اگر آماده شود سریع‌تر تصویب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دادگاه انقلاب با تبدیل قرار بازداشت «سحر تبر» موافقت نکرد. به گزارش خبر فوری، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. پیام درفشان با اعلام این خبر افزود که موکلش همچنان در زندان به سر می‌برد و این در حالیست که سایر متهمان این پرونده که مانند موکل او سابقه بیماری روانی و ارتکاب جرم زیر سن قانونی ندارند، با قرار وثیقه یا کفالت در آزادی به سر می‌برند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کنسرت امیر عباس گلاب شب گذشته ۲۷ بهمن ماه ساعت ۱۹ در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی در قالب سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد. این خواننده جوان در این کنسرت که به فاصله یک روز از روز مادر برگزار می‌شد، قطعه‌ای هم برای مادران خواند که با استقبال جمعیت داخل سالن همراه شد. تنها المان جشنواره موسیقی فجر در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی، پوستر جشنواره بود که در پایان هر قطعه در بک گراند گروه ظاهر می‌شد. سپس گلاب قطعه «گونه» را خواند؛ قطعه‌ای که با تک‌نوازی‌های اعضای گروهش آغاز شد و او از ابتدا تا انتها با ریتمی ضربی و پرشور آن را اجرا کرد. گلاب برای قطعه بعدی از جمعیت داخل سالن خواست با هر مصرعی که می‌خواند با گفتن «بانوجان» به او جواب دهند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
فیلم سینمایی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو که در اسکار ۲۰۲۰ شگفتی ساز شده بود، در گیشه رکورد شکست. فیلم سینمایی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو بعد از فتح جوایز آکادمی اسکار، اکنون در گیشه‌های داخلی موفق ظاهر شده است. در طول هفت روزی که از برگزاری جوایز آکادمی در تاریخ ۹ فوریه می‌گذرد، فیلم سینمایی «انگل» ۸٫۸ میلیون دلار فروخته است که ۲۰ درصد از فروش کلی این فیلم در گیشه داخلی محسوب می‌شود. تا امروز این فیلم سینمایی در آمریکا ۴۴ میلیون دلار فروش داشته که نتیجه‌ای شگفت انگیز برای یک فیلم خارجی زبان محسوب می‌شود. فروش این فیلم در گیشه‌های جهانی نیز بسیار قابل توجه بود و ۱۲٫۷ میلیون دلار فروخت تا به رقم ۱۶۱ میلیون دلار برسد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.
ایسناایسنا1 روز قبل
در فاصله چند روز به آغاز هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، برنامه نمایش فیلم‌های ایرانی در این رویداد سینمایی اعلام شد. «نامو» (بیگانه) نخستین تجربه کارگردانی نادر ساعی‌ور که در بخش «فروم» برلین حاضر است نیز در مجموع چهار نوبت در روزهای ۲۲، ۲۳، ۲۶ فوریه و اول مارس (۳، ۴، ۷ و ۱۱ اسفند) به روی پرده می‌رود. امسال عباس امینی کارگردان ایرانی به عنوان یکی از داوران بخش نسل (Generation ۱۴plus) به جشنواره برلین دعوت شده است. هفتادمین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۲۰ فوریه تا اول مارس (۱ تا ۱۱ اسفند) برگزار می‌شود و امسال «جرمی آیرونز» بازیگر تحسین‌شده سینما و تئاتر انگلیس به عنوان رئیس هیات داوران بخش رقابتی اصلی انتخاب شده است. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
جمشید جم خواننده باسابقه و رییس انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان کشور که قرار بود مدیریت بخش «سرود و آهنگ‌های انقلابی» را در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به عهده بگیرد، ‌ با اعلام خبر حذف این بخش از جشنواره سی‌وپنجم به خبرنگار مهر گفت: براساس برنامه‌ریزی‌هایی که از مدت‌ها قبل صورت گرفته بود، بنا بود تا پنجمین جشنواره «سرودهای حماسی و آواهای انقلابی» در چارچوب یکی از بخش‌های سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شود. این در حالی است که ما بر اساس این تفاهم‌نامه کارهای اجرایی را آغاز کرده و بر آن بودیم تا به بهانه برگزاری جشنواره موسیقی فجر که مزین به نام انقلاب اسلامی است، باکیفیت‌ترین کارها را پیش روی مخاطبان قرار دهیم. جم افزود: ‌ نمی‌دانم چه اتفاقاتی افتاد که دوستان ارشاد سیاستی را اعمال کردند که ما با در جشنواره موسیقی فجر حضور نداشته باشیم. جالب اینکه ماجرا حتی تا این حد جلو رفت که نام بنده به عنوان مدیر بخش جنبی سرود و آهنگ‌های انقلابی جشنواره هم قید شده بود اما متأسفانه ماجرا به سمت و سویی رفت که به دلیل همین عدم همکاری‌ها، بخش سرود از جشنواره حذف شود. وی در پایان تأکید کرد: ‌ تلاش بنده و همکارانم در انجمن موسیقی سازمان بسیح هنرمندان کشور حضور جدی در جشنواره موسیقی فجر بود اما به دلیل برخی بهانه‌هایی که از سوی وزارت ارشاد در تفاهم نامه مطرح شد ما نتوانستیم در این رویداد حضور داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر