درباره توقیف «انتخاب»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

درباره توقیف «انتخاب»

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
از نهادی که پیگیر توقیف سایت انتخاب بوده و از هیات محترم نظارت بر مطبوعات تقاضا دارم با سعه صدری که متناسب با "آزادیِ" مندرج در شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" است، در این باره تجدید نظر کنند.
درباره توقیف «انتخاب» - 0

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - توقیف سایت «انتخاب»، که یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های خبری ایران به شمار می‌رود، اتفاق ناگواری است. گفته می‌شود این سایت مطالبی را در نقد یکی از مسؤولان امنیتی منتشر کرده بود. فارغ از این که این نقدها، وارد بوده یا خیر، آنچه مسلم است این که اگر رسانه‌ای متهم به ارتکاب جرمی شده باشد، باید در دادگاه مطبوعات و با حضور هیأت منصفه محاکمه شود. این اتفاق درباره سایت انتخاب رخ نداده و این رسانه بی آن که فرصت دفاع از خود داشته باشد توقیف شده است.

اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر می‌دارد: «رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد.»

گذشته از این، توقیف، حتی توسط دادگاه صالح، شدیدترین حکم درباره یک رسانه است و به نوعی اعدام شخص حقوقی محسوب می‌شود. برای مجازات یک رسانه، حتی در فرض اثبات جرم، مجازات متعددی قبل از توقیف می‌تواند اعمال شود؛ از جمله جزای نقدی، الزام به عذرخواهی و جبران رسانه‌ای، تعطیلی چند روزه، مجازات شخصی که جرم را در رسانه انجام داده است، تغییر مدیر مسؤول و …. لذا رفتن به سمت توقیف، قبل از طی همه مراحل قبلی، نمی‌تواند اقدامی عادلانه به شمار آید.

البته اساسا توقیف یک رسانه را اقدام درستی نمی‌دانم چرا که این رسانه نیست که مرتکب جرم می‌شود بلکه شاغلان در آن این کار را می‌کنند. مگر آن که افرادی در پوشش رسانه به کارهای غیر رسانه‌ای مانند کلاهبرداری و جعل و … بپردازند که در این فقره، اساسا با رسانه مواجه نیستیم و موضوع آن با آنچه درباره‌اش صحبت می‌کنیم کاملا متفاوت است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

علاوه بر همه این‌ها، در شرایط امروز کشور که همگرایی ملی یک ضرورت حیاتی است، توقیف رسانه‌ای که دستکم بخشی از افکار عمومی را نمایندگی می‌کند، آسیب به وحدت ملی است.

لذا از نهادی که پیگیر توقیف سایت انتخاب بوده و از هیات محترم نظارت بر مطبوعات تقاضا دارم با سعه صدری که متناسب با «آزادی» مندرج در شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» است، در این باره تجدید نظر کنند و به تاریخ مطبوعات جمهوری اسلامی ایران، توقیف رسانه‌ای دیگر را نیفزایند. از همکاران رسانه‌ای‌ام در انتخاب نیز می‌خواهم چنانچه اشتباهی در امر اطلاع رسانی داشته‌اند، جبران کنند. این، منصفانه‌ترین و مدبرانه‌ترین راهی است که می‌توان در پیش گرفت.

*صاحب امتیاز و سردبیر عصر ایران

_________________________________

بیشتر بخوانید:

*انتقاد انجمن صنفی روزنامه نگاران از توقیف سایت انتخاب

*واکنش محمود صادقی به توقیف سایت انتخاب: به هیچ عنوان با بستن رسانه موافق نیستم

*نامه سرگشاده مدیران سایت های خبری به هیأت نظارت بر مطبوعات: توقیف رسانه ها از بین بردن سرمایه اجتماعی است

________________________________

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ عراقچی: آماده انجام تعهدات هستیم به شرط رعایت انتظارات ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
آذری جهرمی گفت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، آماده همکاری با نهاد‌های آموزشی هستیم. خبرگزاری تسنیم،: آذری‌جهرمی ساعتی پیش در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش‌وپرورش، امکانات ویژه‌ای را جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز، ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند. سعید نمکی وزیر بهداشت شب گذشته درباره تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلی مدارس، اظهار کرد: درباره مدارس مناطقی که موارد مثبت کرونا در آن‌ها شناسایی شده است، جمعه شب بررسی و وضعیت تعطیلی را اعلام خواهیم کرد. وی افزود: فعلا در یک دوره سه روزه اگر نیاز به تعطیلی باشد، مدارس در مناطق مبتلا به کرونا تعطیل خواهند شد که لیست مناطق آلوده و تعطیلی مدارس جمعه شب اعلام خواهد شد. نمکی بیان کرد: این مصوبات باید به امضای رییس جمهور هم برسد تا ابلاغ شوند.

نظرها

اخبار بیشتر