جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌

جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ناتوانی شهردار در اجرای تحقق وعده ساماندهی صنوف مزاحم در سنندج، داد شهروندان را در آورده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بیمارستان توحید سنندج یکی از مراکز درمانی و بسیار حساس استان کردستان بوده و در مسیر بلوار گریاشان قرار دارد اما این مسیر به‌دلیل وجود بنگاه ماشین و ازدیاد خودروهای پارک شده در پیاده‌رو و سطح خیابان به‌صورت دوبل و گاها سوبل، تردد ماشین و آمبولانس‌ها را با مشکل ترافیک سنگین مواجه کرده و زندگی بیماران به دلیل این ترافیک در معرض خطر قرار می‌گیرد.

قصه تلخ صنوف مزاحم همچون نمایشگاه و بنگاه‌های معاملاتی اتومبیل در مسیر بلوار گریاشان سال‌هاست ادامه دارد و بسیاری از شهروندان سنندجی از ابتدایی‌ترین حقوق خود که سهولت در رفت و آمد است، برخوردار نیستند! در حالی‌که شاید به نظر بسیاری از مسئولان و متولیان امر وجود این نوع مشاغل پیش پا افتاده، کمتر نیازمند به پیگیری و رفع معضل دارد.

مردمان سنندج در حالی با این معضل و ضعف و ناتوانی مسئولان از ساماندهی مشاغل مزاحم دست و پنجه نرم کرده که همین ساماندهی مشاغل مزاحم، یکی از وعده‌های حشمت‌الله صیدی شهردار فعلی سنندج در روز دوشنبه (۶ شهریورماه سال ۹۶) با حضور اصحاب رسانه به مردم سنندج بود که گویا همچون وعده «ساماندهی طرح دستفروشان سطح شهر» از عهده تحقق این وعده نیز برنیامده و همچنان خود را به کوچه علی چپ زده، چراکه تاکنون قدمی به اندازه کفش‌های لنگه به لنگه خود در جهت رضایت شهروندان و رفع این معضل انجام نداده است.

البته علاوه‌بر جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری شهردار ناکارآمد سنندج، پارک خودرو در خیابان، تجمع دلالان و فروشندگان در مقابل نمایشگاه‌ها و بحث‌های معاملاتی که گاها منجر به مشاجره نیز می‌شود، بیش از پیش ساکنان این خیابان را به ستوه آورده است.

ضرورت ایجاد مجتمع بزرگ نمایشگاه اتومبیل در سنندج

از آنجا که مشاغل و صنوف مزاحم و بی‌مدیریتی و بی‌نظارتی متولیان امر، روز به روز در حال افزایش است، ایجاد مجتمع نمایشگاه اتومبیل برای این شهر ضروری‌ بوده چراکه نبود مجتمع نمایشگاه‌های اتومبیل در سنندج علت اصلی معضل بلوار گریاشان این شهر است و تا زمانی‌که چنین مجتمعی احداث نشده و تمامی نمایشگا‌های سطح شهر به مجتمع منتقل نشوند این معضل روز به روز برجسته‌تر و نارضایتی ساکنان نیز بیشتر خواهد شد.

بر اساس اصل ۹ ماده ۹۶ تبصره ۶ کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری‌ها «اراضی، کوچه‌ها، میدان‌ها، خیابان‌ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر»، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می‌شود.

همچنین، بر اساس تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده‌راه‌ها و استفاده غیرمجاز از آنها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است. بند ۲۰ همین ماده از قانون نیز بر این تأکید دارد که شهرداری‌ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تأسیس اماکنی که به نحوی موجب ایجاد مزاحمت برای شهروندان می‌شود، برخورد کنند؛ حال این برخورد و نظات کجاست؟ خود آقای شهردار باید پاسخ‌گو باشد.

بی‌تردید بروز چنین مسئله‌ای حاصل خودمحوری و عملکرد خودسرانه صاحبان نمایشگاه‌های اتومبیل با زدن انگ داشتن حق و حقوق کار از یک سو و سهل، ساده‌انگاری و کم‌توجهی مسئولان مربوطه در این امر از سوی دیگر است البته باید ضمن اجرای دستورالعمل ساماندهی، کسب و کار کسبه و صاحبان این نمایشگاه‌ها را نیز در نظر گرفته و متولیان امر به‌جای تسبیح گرداندن و تسبیح چرخاندن، به‌فکر ساخت مجتمع مناسب و ساماندهی این دسته از صنوف مزاحم باشند.

پیگیری‌هایی که به «هیچ» ختم می‌شود!

محمد شریفی یکی از شهروندان سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: پارک خودروهای نمایشگاه‌های اتومبیل در معابر عمومی امری غیرقانونی بوده و علی‌رغم پیگیری‌های زیاد برای ساماندهی این معضل، این وضعیت تأسف‌بار همچنان ادامه دارد.

وی افزود: نمایشگاه‌های اتومبیل نه تنها عرض پیاده روها بلکه بخش عمده‌ای خیابان‌ها را بدون هیچ نگرانی از برخورد تصرف کردند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

شریفی خاطرنشان کرد: بیمارستان توحید مرکز اصلی درمان بیماری‌های قلبی و یکی از مراکز بسیار حساس و حیاتی این شهر است و روزانه بیماران زیادی از سراسر استان و از طریق آمبولانس به این بیمارستان اعزام می‌شوند اما متأسفانه با وجود گره کور ترافیکی این مسیر هواره با مشکل عبور و مرور مواجه هستند.

گره کور ترافیک گریاشان

ملیحه داوودی از دیگر شهروندان سنندجی به خبرنگار تسنیم گفت: جدای از اینکه بلوار گریاشان مسیر اصلی بیمارستان توحید بوده، مسیر اصلی چندین شهرک اطراف است و روزانه افراد زیادی در این مسیر تردد دارند اما متأسفانه به دلیل پارک خودروهای نمایشگاه‌های اتومبیل در پیاده‌رو و خیابان، تردد عابران پیاده بخصوص خانم‌ها در این مسیر با مشکل مواجه است.

وی اظهار کرد: گاهی اوقات مجبوریم برای رفت و آمد از داخل خیابان رد شویم و این خطرات زیادی را به همراه دارد، امیدوارم مسئولان در این زمینه پس از سال‌ها غفلت و بی‌تدبیری، چاره‌اندیشی کنند.

نارضایتی شهروندان از کم‌توجهی مسئولان شهری و ناتوانی در ساماندهی صنوف مزاحم در سنندج

سامان کریمی در این مسیر مسافرکشی می‌کند، وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: گاهی اوقات تعداد ماشین‌هایی جلوی نمایشگاه و ماشین‌های خریداران در کنار خیابان به‌صورت دوبله و حتی سوبله آنقدر زیاد است که نمی‌توانیم مسافران را در مکان مورد نظرشان پیاده کنیم چون ممکن هست با هر توقف یک حادثه ترافیکی رخ دهد.

وی افزود: اجرا نشدن و ناتوانی مسئولان در طرح ساماندهی مشاغل مزاحم از جمله مسائل قابل تأمل و بحث برانگیز به شمار می‌رود و کم‌توجهی مسئولان شهری به رفع چنین مشکلاتی رفته رفته به معضل و بحرانی بزرگ برای شهر تبدیل می‌شود، امیدواریم که مسئولان برای ساماندهی نمایشگاه‌های اتومبیل به دنبال چاره و برنامه‌ای عملی باشند.

حشمت‌الله صیدی، شهردار سنندج که همانند همیشه حاضر به پاسخ‌گویی نشد!

«وعده» و «وعید» تکراری وبی‌ثمر مسئولان برای ساماندهی صنوف مزاحم در سنندج

تورج سطنت‌پوری، سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خصوص ساماندهی وضعیت نمایشگاه‌های اتومبیل اظهار کرد: برای ساماندهی صنوف مزاحم در شهرستان‌ها کارگروهی تشکیل شده که فرمانداری مدیریت و شهرداری دبیر این کارگروه بوده و علاوه بر آن اداراتی همچون راه و شهرسازی، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بهداشت و کشاورزی با وظایف مشخص در آن حضور دارند.

وی افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی، هشدار به صاحبان صنوف آلاینده، جمع‌بندی و برنامه‌ریزی برای این دسته از مشاغل بر عهده شهرداری بوده اما ایجاد مجتمع صنفی بر عهده شرکت شهرک‌های صنعتی است.

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج تصریح کرد: بر اساس آمار ارائه شده از سوی شهرداری، شرکت شهرک‌های صنعتی مراحل ساخت مجتمع صنفی را دنبال خواهد کرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل تردد ماشین‌های سنگین حاوی مصالح و تیرآهن در سطح شهر، ساماندهی و ساخت مجتمع صنفی مصالح فروشان در اولویت است و در فاز بعدی ساماندهی صنف مزاحم نمایشگاه‌های اتومبیل آغاز خواهد شد.

سلطنت‌پوری خاطرنشان کرد: پس از ساخت مجتمع، صاحبان مشاغل موظفند در آن مستقر شوند، البته باید اتحادیه نمایشگاه‌های اتومبیل نیز بر ساخت مجتمع صنفی رضایت داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲۰ نمایشگاه اتومبیل در سنندج وجود دارد، افزود: ساماندهی صنوف مزاحم اولویت هر صنفی بوده و اتحادیه نمایشگاه‌های اتومبیل راغب به ساخت مجتمع برای این صنف هستند.

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج یادآور شد: پس از ساخت مجتمع صنفی و استقرار صاحبان مشاغل در آن، نمایشگاه‌های کنونی اتومبیل در بلوار گریاشان تغییر کاربری داده و مشاغل غیرآلاینده در آن دائر خواهد شد.

حال یک بار دیگر از شهردار سنندج سؤال می‌شود آیا وعده ساماندهی مشاغل و صنوف مزاحم شهری را به یاد دارید یا همچون ساماندهی دستفروشان به فراموشی سپرده‌اید؟!

خبرگزاری تسنیم استان کردستان باز هم آماده انعکاس نظرات شهردار سنندج در زمینه گزارش درج شده خواهد بود.

جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 33جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 34جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 35جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 36جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 37جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 38جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 39جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 40جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 41جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 42جولان صنوف مزاحم در سایه بی‌تدبیری مسئولان شهری سنندج / وعده‌هایی از شهردار که به جا ماند+تصاویر‌ - 43

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. این در حالی است که وی پیشتر نشانه‌ای دال بر ابتلا به این بیماری از خود نشان نداده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گرجستان از نخستین مورد ابلا به این ویروس در خاک خود خبر داده است. وزیر سلامت گرجستان از انتقال این فرد به بیمارستان خبر داده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی اظهار داشت: در این ارتباط عدم حضور در مهمانی‌های عمومی، رژیم غذایی مناسب و رعایت حد اعتدال در تردد به مکان‌های شلوغ نیز از دیگر راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. عباسیان با تاکید بر اینکه شاه کلید طب سنتی حفظ اعتدال است، اظهار داشت: مصرف سوپ‌های رقیق و نوشیدن مایعات داغ نیز از دیگر راههای افزایش سیستم ایمنی بدن و از دیگر گزینه‌های مناسب برای پیشگیری کرونا به شمار می‌رود. ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون ۸۰ هزار و ۹۹۷ نفر را مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است. کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه بریتانیایی سان به تازگی تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد از دو شهر قرنطینه شده ووهان و چونگ‌کینگ چین مقادیر قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید سولفور به هوا وارد شده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، در نامه‌ای به وزیر بهداشت از آمادگی روان‌شناسان برای کنترل اضطراب کرونا خبر داد. به گزارش ایلنا، محمد حاتمی در نامه رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت آمده است: ترس، استرس، اضطراب و نگرانی ناشی از ویروس کرونا تمام شهروندان و خانواده‌ها را درگیر کرده است، صد البته این شرایط عوارض خطرناک‌تر از ویروس کرونا دارد که متعاقبا گزارشی در این باره ارائه می‌شود. سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با سرمایه اجتماعی بیش از ۳۰ هزار عضو رسمی کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور آماده است، به هر گونه ستاد مقابله با بحران صلاح می‌داند؛ اقدامات عملی از جمله تدوین بسته‌های آموزشی مقابله با استرس و اضطراب، شیوه‌های آرام سازی روانی و سایر مداخلات روانشناختی جهت عادی سازی شرایط موجود را انجام دهد. در شرایط کنونی باید با حضور دائمی روان‌شناسان و مشاوران در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی مردم را به سوی مدیریت استرس سوق داد. در صورت صلاحدید، جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با آن وزارتخانه صورت گیرد تا بتوانیم از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان جهت پیشگیری و کنترل ترس، اضطراب و استرس مردم استفاده شود.
ایرناایرنا1 روز قبل
خطری که جان کودکان کار را تهدید می‌کندمدیرعامل موسسه مهروماه (موسسه توانمندسازی زنان و کودکان کم برخوردار) با بیان اینکه همه جا صحبت از ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن است، می‌گوید: آنچه که در میان هیاهوی کرونا گم شده است «کودکان کار» و به خصوص «کودکان زباله گرد» است. انواع توصیه‌های پزشکی و بهداشتی دست به دست می‌چرخد اما دریغ از یک دستورالعمل یا توجه ویژه به کودکان کار. به این فهرست اما می‌توان کودکان زباله گرد که شب‌ها در گودها (محل جمع آوری و دپوی زباله‌ها) به سرمی برند را نیز اضافه کرد. انتخابش یکسان است اما شرایطی که کودکان کار در آن مبتلا شوند چندین برابر یک کودک عادی است. در این میان وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای پوشش بهداشتی کودکان کار و زباله گرد دارد؟ کودکان کار و زباله گرد به علت عدم تمکن مالی امکان بهره گیری از خدمات بهداشتی غیر رایگان را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر