وزارت خارجه در حال بررسی رفتار سفیر انگلیس است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

وزارت خارجه در حال بررسی رفتار سفیر انگلیس است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ایران همچنان به برجام پایبند است گفت: اقدام اروپایی‌ها درباره مکانیزم ماشه تبلیغاتی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای واعظی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره بیانیه سه کشور اروپایی پیرامون استفاده از مکانیزم ماشه در برجام تصریح کرد: بحثی که همواره با اعضای باقیمانده برجام داشتیم این بود که امریکا از برجام خارج شده است، به تعهدات خود عمل نکرده و اجازه هم نمی‌دهد کشور‌های باقیمانده در برجام به تعهدات خودشان عمل بکنند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی ادامه داد: ما در اردیبهشت ماه گام‌هایی را درباره کاهش تعهدات هسته‌ای برداشتیم و در هفته گذشته به گام پنجم رسیدیم که گام نهایی است، این گام یک گام اصولی است. تقریبا در گام پنجم همه محدودیت‌هایی را که برای غنی سازی اعم از تعداد سانتریفیوژها، نوع سانتریفیوژ‌ها و ضریب غنی سازی وجود داشت، برداشتیم.

اقای واعظی گفت: ما اعلام کردیم که با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی این کار را انجام داده‌ایم؛ از سوی دیگر گفتیم این به معنای خروج از برجام نیست. یعنی دقیقا همان کاری را کردیم که آن‌ها کرده بودند.

وی با اشاره به بدعهدی‌های طرف‌های اروپایی برجام افزود: آن‌ها برجام را حفظ کردند، اما به تعهداتشان عمل نکردند؛ ما هم صحبت مان این است که به برجام پایبند هستیم، ولی این تعهداتی را که اعلام کردیم انجام نمی‌دهیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین اظهارداشت: این اقدامات ایران در گام پنجم برای اروپایی‌ها سخت بود؛ آن‌ها هم از نظر افکارعمومی و هم از نظر فشار‌هایی که رویشان بود اعلام کردند می‌خواهیم کمیسیون مشترک تشکیل بدهیم. تشکیل کمیسیون مشترک به هیچ وجه به معنای استفاده از مکانیزم ماشه نیست.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

اقای واعظی با بیان اینکه تشکیل کمیسیون مشترک به معنای برهم خوردن برجام نیست، تاکید کرد: ما در گذشته درخواست تشکیل کمیسیون مشترک داده‌ایم و در این کمیسیون بحث کرده‌ایم. با شناختی که من از کار و مواضع اروپایی‌ها دارم و باتوجه به اعلام روسیه مبنی بر اینکه حق ایران است وقتی طرف مقابلش به تعهدات عمل نمی‌کند آن‌ها هم تعهداتش را کم کنند؛ فکر می‌کنم جلسه‌ای تشکیل خواهد شد و در همان جلسه مسایل حل و فصل خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد: مکانیزم ماشه به هیچ وجه به شورای امنیت نمی‌رود و این مکانیزم اجرا نخواهد شد.

اقای واعظی گفت: این تنها تبلیغاتی است که آن‌ها انجام داده‌اند و هیچ پایه و اساسی هم ندارد و این اقدام بیشتر از موضع ضعف و انفعال است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیسفیر انگلیس باید به اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: سفیر انگلیس باید به اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند و وزارت خارجه کشورمان در حال بررسی رفتار سفیر انگلیس است.

محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران، درباره بازداشت سفیر انگلیس در تهران و اتفاقات بعد از آن، اظهار داشت: آنچه به ما گزارش دادند کار ایشان کار اشتباهی بوده است و قاعدتا سفیر کشوری مثل انگلیس باید به آداب و اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند و وقتی جایی درگیری است، نباید برود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه وظیفه دارد موضوع را بررسی کند، افزود: اگر سفیر انگلیس از اصول اصلی خارج شده است وزارت امور خارجه بر اساس عرف بین‌الملل آنچه که وجود دارد را انجام می‌دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص اقدامات دولت برای رسیدگی به وضعیت سیل زدگان اظهار داشت: آقای رئیس جمهور بلافاصله بعد از اینکه سیل اتفاق افتاد، دستوراتی دادند، نماینده ایشان آقای علوی به کرمان رفت و آقایان رضا اردکانیان و جهرمی روز گذشته به استان سیستان و بلوچستان رفتند، روز سه شنبه هم آقای نمکی وزیر بهداشت به مناطق سیل زده رفت.

آقای واعظی گفت: بلافاصله وقتی که این اتفاق افتاد، هلال احمر و بقیه دستگاه‌ها بسیج شدند، امروز هم حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب کردیم که ان‌شاءالله سریعا رسیدگی شود، دستوراتی که آقای رئیس جمهور دادند به سرعت برای کمک رسانی به سیل زدگان در دست اقدام است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اظهارات یکی از مقامات اروپایی و اینکه باید به فکر یک توافق دیگر به جای برجام باشیم، گفت: بحثی که اروپایی‌ها اعلام کردند بر اساس بندی است که در برجام به تصویب دو طرف رسیده است، حتی ما خودمان هم وقتی آمریکا از برجام خارج شد بر اساس همین ساز و کار درخواست برگزاری کمیسیون مشترک دادیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور یادآور شد: حرفی که ترامپ می‌زند حرف جدیدی نیست از وقتی بر سر کار آمده از همه تعهدات تاریخی و بین المللی که اوباما امضا کرده بود یا از آن‌ها خارج شد یا اگر دو جانبه بود به طرف مقابل پیغام فرستاد که چیز دیگری امضا کنیم، ترامپ فکر می‌کرد چنین کاری با برجام هم می‌تواند بکند، ولی این کار شدنی نیست.

آقای واعظی همچنین گفت: مطالب و اتفاقاتی که به تازگی افتاده و هم فشار‌های حداکثری که آمریکا از یکسال و نیم گذشته روی ملت و نظام آورده است، راهش وحدت و تبدیل کردن اختلافات گروه‌های به انسجام داخلی است، آن چیزی که باعث ناامیدی دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها می‌شود، موضوع انسجام داخلی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: اگر از ایران یکصدا شنیده شود مسائل داخلی حل می‌شود و قطعا آن‌ها عقب نشینی می‌کنند و الان هم ناامید شده‌اند، آن‌ها در یکی دو روز که در دانشگاه‌ها به بهانه سوگواری جان‌باختگان سقوط هواپیما تجمع برگزار می‌شد امیدوار شده بودند و مقام‌های آمریکایی، چون ترامپ و پمپئو توئیت زدند، به نظر من نباید اجازه دهیم، دشمن از این اتقافات سو استفاده کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ توصیه‌های رئیسی به نمایندگان جدید مجلس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره مسدود شدن مرزهای ایران

همشهریهمشهری1 روز قبل

ببینید | کرونا به شهر وان ترکیه رسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

ببینید | نوبخت: بودجه ۹۹ کمترین وابستگی به نفت را در طول تاریخ معاصر دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
نورنیوز نوشت: پیش از ظهر امروز و در میانه درگیری ذهنی افکارعمومی با موضوع شیوع ویروس کرونا، احمد امیرآبادی نماینده مردم شریف قم در مجلس با بیان مطالبی تعجب‌آور موجب شکل‌گیری شوک جدیدی در افکار عمومی شد. به گزارش ایسنا نورنیوز در ادامه نوشت: امیرآبادی وزارت بهداشت را متهم به دروغگویی و انتشار آمار غیرواقعی در مورد میزان مبتلایان و فوت‌شدگان ویروس کرونا کرد. وجود اعتماد متقابل میان مردم و حاکمیت برای عبور از شرایط موجود، اصلی اساسی و غیرقابل اجتناب بوده و در صورت عدم تحقق آن نمی‌توان به گذر کم ضرر از این عرصه امیدوار بود. اظهارات امروز نماینده مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی به طور قطع بر تغییر وضع روبه‌بهبود موجود اثرگذار بوده است. به طور قطع موضوعی با این درجه از اهمیت و حساسیت، مصداق قطعی منافع و امنیت ملی است و هریک از طرفین، یعنی نماینده قم یا وزارت بهداشت که اطلاعات خلاف واقع ارائه کرده باشند باید به اتهام بیان «دروغ ملی» و اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه صالحه پاسخگو باشند.
مهرمهر1 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ببینید | نحوه دفن فوت شدگان بر اثر ویروس کرونا از زبان رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت

خبرآنلاین1 روز قبل

فوت ۵۰ نفر براثر کرونا در قم/ شهر باید قرنطینه شود/ پرستاران لباس مناسب قرنطینه ندارند

خبرآنلاین1 روز قبل

کشف سیگار قاچاق میلیاردی در فیروز‌آباد

رکنا1 روز قبل

چرا ۱۶ مسافر پرواز تهران – تبریز سوار هواپیما نشدند؟

ایسنا1 روز قبل

ضدعفونی روزانه بقاع متبرکه اصفهان/ ممنوعیت توزیع غذای نذری

ایسنا1 روز قبل

ممبینی‌: دیدارهای لیگ برتر همچنان بدون تماشاگر برگزار می‌شود

ایرنا1 روز قبل

آمار مبتلایان «کووید-۱۹» به ۶۴ تن و جان باختگان به ۱۲ تن رسید/ کشف ۱۸ مورد جدید و تایید رسیدن بیماری به دو استان دیگر/ ۳ فرد مبتلا بهبود یافتند

تابناک1 روز قبل

توصیه شیخ حسین انصاریان درباره جلوگیری از بلایا

فردا نیوز1 روز قبل

نسبت مالکانه به ۱۵ درصد کاهش یافت

مهر1 روز قبل

هزینه سبد معیشت کارگران امروز اعلام می‌شود؟

فردا نیوز1 روز قبل