چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی

چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
"نیویورک تایمز" ویدئویی درباره خاموش شدن دستگاه "ترانسپوندر" و توقف مخابره سیگنال شناسایی بوئینگ 752 اوکراینی منتشر کرده است.

به گزارش افکارنیوز،

رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

اخبار سیاسی- هواپیماهای تجاری و مسافربری از طریق مخابره دائمی سیگنال شناسایی به رادارهای فرودگاهی و سامانه‌های پدافندی خود را معرفی می‌کنند. این سیگنال‌ها از طریق دستگاهی به نام «ترانسپوندر» که در هواپیما نصب شده است به صورت دائمی مخابره می‌شود.

خاموش شدن دستگاه «ترانسپوندر» هواپیما را به یک هدف غیر قابل تشخیص برای سامانه‌های پدافندی تبدیل می‌کند و احتمال اینکه سامانه‌های پدافندی آن را به عنوان هدف تشخیص داده و به سمت آن شلیک کنند، محتمل می‌کند.

«نیویورک تایمز» ویدئویی درباره خاموش شدن دستگاه «ترانسپوندر» و توقف مخابره سیگنال شناسایی بوئینگ ۷۵۲ اوکراینی منتشر کرده است. در این ویدئو مشخص می‌شود که هواپیمای اوکراینی ۳۰ ثانیه قبل از برخورد موشک سپاه، سامانه مخابره سیگنال شناسایی‌اش خاموش شده است.

سردار حاجی زاده در توضیحاتی گفت: «چندین مرحله به سامانه‌ها اعلام می‌شود که شرایط جنگی است و چند موشک کروز به سمت کشور شلیک شده و آماده باشند.» خاموش شدن سیگنال شناسایی هواپیما و ارسال مکرر هشدار شلیک کروز، مکمل یکدیگر برای وادار شدن اپراتور به اشتباه می‌شوند.

اگر مطالب فوق را به عنوان قطعات یک پازل کنار هم قرار دهیم و این موضوع را هم در نظر بگیریم که هواپیماهای بوئینگ آمریکا این قابلت را دارند که در صورت لزوم، از طریق شرکت سازنده نیز هدایت گردند؛ آنگاه پازل دخالت آمریکا و جریان نفوذ در وادار شدن اپراتور به اشتباه کامل می‌شود.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

با این شرایط مخالفت با درخواست سپاه برای توقف پرواز هواپیماها در شرایط جنگی بسیار پرمعنا می‌گردد و شائبه‌ای بسیار جدی بوجود می‌آورد. شاید لزوم اصرار بر پرواز هواپیماها، قطعه اصلی پازل بوده که بدون آن سناریو موفق نمی‌گردیده است.

این فرضیه هنگامی قرین به اثبات می‌گردد که بدانیم همین ماجرا در سال ۲۰۱۷ برای هواپیمای بوئینگ مالزیایی که بر فراز اوکراین پرواز می‌کرد نیز اتفاق افتاده است. به گفته یکی از کارشناسان سازمان سیا، آمریکا سعی داشت متحدان بیشتری علیه پوتین و تحریم روسیه بیابد.

بنابراین آمریکا برای جبران خطای محاسباتی خود در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و مهار روندها در محیط‌های ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، از پیشران وادار شدن سپاه به اشتباه استفاده کرد. در ادامه این سناریو، انگلیس و شبکه همکار داخلی غرب در ایران نقش مکمل را عهده‌دار شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج‌ - رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: دانشگاه علوم پزشکی هیچ گروه، تیم و فردی را برای انجام آزمایش و تست کرونا به درب منازل مردم نمی‌فرستد و با توجه به شناسایی مواردی از افراد سوئجو و فرصت طلب در استان‌های دیگر، از مردم درخواست داریم در این خصوص مراقب شیادان باشند. رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با اشاره به نزدیکی عید نوروز و افزایش خریدهای مردم گفت: مردم مراقب باشند حین خرید از بردن پول نقد همراه خود خودداری کرده و برای خرید از کارت‌های بانکی استفاده کنند. سرهنگ فاتحی افزود: خانم‌ها هم حین خرید در اماکن شلوغ همچون پاساژها مراقب افرادی که به آنها نزدیک می‌شوند، باشند و از کیف و دیگر لوازم با ارزش خود مراقبت کنند. سرهنگ فاتحی توصیه کرد مردم برای جلوگیری از سرقت خودرو از قفل فرمان یا پدال بهره بگیرند و از دستگاه پخش پنلی استفاده کنند تا هنگام پارک خودرو آن را همراه خود ببرند. برچسب‌هاویروس کرونا کردستان سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سنندج انتظامی
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شبکۀ تلویزیونی جهانی چین (CGTN) خبر داده که منطقۀ خودمختار «نینگ‌شیا» در شمال غرب چین که تا امروز از کرونا پاک مانده بود، مورد مثبت کرونا پیدا شده است. به گزارش فرارو، فرد مبتلا از ایران به این منظقه سفر کرده است! حالا مقامات بهداشت و درمان منطقه رفتند دنبال کسانی که با این فرد تماس داشتند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشروزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌‌های خود به مهمترین مسایل روز کشور و جهان پرداخته‌اند که گزیده آن‌ها در ذیل می‌آید: دوم اسفند «مجلس مقاومت» اخبار سیاسی - انتخابات دوم اسفند ماه مجلس شورای اسلامی ایران بدون تردید علاوه‌بر محیط داخلی، تأثیرات مهمی در فضای وسیع منطقه‌ای و بین‌المللی نیز برجای می‌گذارد. مردم همراه‌اند اگر …حوادث چند ماه اخیر، هرکدام به‌تنهایی می‌توانند پشت ملتی را خم کنند اما تاب‌آوری و صبوری مردم شریف ایران، مثال‌زدنی است و امیدوارانه می‌دانند آینده روشن در انتظار آن‌هاست. اولویت‌های مجلس جدید کدام است؟ صورت مسأله در زمینه انتخابات مجلس و نتایج آن برای تمام کنشگران سیاسی، احزاب و گروه‌ها واضح است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، حجت‌الاسلام محمدحسین ایزدی درباره خبر تعطیلی نماز جمعه در شهرهای درگیر با کرونا اظهار کرد: تا این لحظه هیچ خبری مبنی بر تعطیلی نماز جمعه در مشهد، استان و حتی در سراسر کشور، قم و تهران هم نداریم. مسوول نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در خراسان رضوی تصریح کرد: اگر قرار بر تعطیلی باشد قطعا باید شورای تامین یک جلسه فوق‌العاده کارشناسی داشته باشد. وی ادامه داد: اگر در جلسه شورای تأمین نظر کارشناسان بهداشتی بر تعطیلی باشد و نکاتی را بیان کنند و به ما منعکس شود ما هم وظیفه داریم استبصاری داشته باشیم و منعکس کنیم. ایزدی با اشاره به اینکه نماز جمعه را در زمان غیبت هیچکدام از آقایان واجب تعیینی نمی‌دانند و الزامی برای کسی ندارد که بخواهد شرکت کند، گفت: چون نماز جمعه یک واجب تحقیقی و مستحب است افراد می‌توانند شرکت نکنند ولی تعطیلی نمازجمعه را نداریم. مسوول نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه همانطور که ایجاد نماز جمعه نیاز به علم دارد تعطیلی آن هم نیاز به علم دارد، خاطرنشان کرد: هنوز ما نکته‌ای را در استان مبنی بر تعطیلی نماز جمعه نداشتیم بنابراین تا کنون برگزاری نماز جمعه به قوت خود باقی است.

نظرها

اخبار بیشتر