آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها

همشهریخبرگزاری همشهری |
نمایشگاهی از نقاشی‌های پناهندگان کمپ موریای جزیره لسبوس، تا ۱۷ ژانویه ۲۰۲۰ در لندن برپا است. این نقاشی‌ها قرار است توجه جهان را به وضعیت زندگی پناهندگان جلب کند و درآمد حاصل از آن، وضعیت زندگی آن‌ها را اندکی تغییر دهد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، ژانویه سال ۲۰۲۰ لندن میزبان یک نمایشگاه و مزایده از نقاشی‌های پناهجویانی است که در کمپ موریا در جزیره لسبوس یونان زندگی می‌کنند.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، روشنگری در رابطه با زندگی پناهجویان و تاکید بر شان انسانی ساکنان کمپ‌ها است. ۹ اثر بعد از این نمایشگاه، در حراج کریستی(کریستیز) به مزایده گذاشته می‌شوند. مطابق آمار سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۹، حدود ۱۲۶۰۰ نفر در کمپ پناهندگاه در جزیره لسبوس یونان در نزدیکی خط ساحلی ترکیه سکونت دارند، در حالی که این جمعیت، ۵ برابر ظرفیت این کمپ است.

چند نقاشی از این مجموعه به همراه یادداشتی کوتاه از صاحب اثر:آینه انسانیت اثر جوزف کانگی، سودان جنوبی ۲۰۱۹

نقاشی درباره مفهوم وحدت و یگانگی است. مردم کشورهای مختلف، از مذاهب و قومیت‌های مختلف باید یکدیگر را بپذیرند. ما باید دست در دست هم دهیم تا بتوانیم جهانی بهتر بسازیم. دنیایی که در آن، رنگ و نژاد و تفاوت‌ها، علت اختلاف‌ها نباشد. ما باید همان‌طور که خود را در آینه می‌بینیم، دیگران را هم به عنوان نوع بشر ببینیم و بپذیریم. انسانیت باید مقدم بر هر چیزی باشد.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 5

مادری که به دخترش رسیدگی می‌کند اثر ژان پل واروما، کنگو ۲۰۱۸

نقاشی من رابطه میان مادر و فرزند را نشان می‌دهد. این نقاشی یک رفتار ساده و معمولی مادرانه زنی را نشان می‌دهد که در حال شانه کردن موی فرزندش است، ترسیم‌گر یک بند نامرئی که همیشه بین یک بچه و مادرش وجود دارد.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 8

آرزوهای از دست‌رفته اثر عاطفه فیاضی، افغانستان ۲۰۱۹

من یک خانواده پنج نفره داشتم. من سفرم را در پاییز ۲۰۱۸ آغاز شد. ما در یونان توقف کردیم و من در یک کلاس هنر فوق‌العاده شرکت کردم که به من این فرصت را داد تا استعدادهایم در نقاشی را شکوفا کنم. نقاشی من، پناهندگانی را نشان می‌دهد که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و رویای پا گذاشتن به اروپا و رسیدن به اهدافشان، بر باد می‌رود.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 11

آرزوی زنده ماندن اثر راضیه غلامی، افغانستان ۲۰۱۹

سخت بتوان در امنیت سفر کرد. اروپا پناهندگان را نمی‌خواهد. فکر می‌کردیم وقتی به اروپا برسیم نجات پیدا می‌کنیم اما اروپا سعی می‌کند ما را به تقلای بیشتری وادارد و می‌خواهد ما را دوباره به دل خطرها بازگرداند.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 14

بی‌صدا اثر معصومه جعفری، افغانستان ۲۰۱۹

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

ستایش یک دختر افغان بود که به عنوان پناهنده در ایران زندگی می‌کرد. او توسط یک مرد، مورد آزار و تجاوز قرار گرفت و بعد هم به قتل رسید. من به خاطر او و خانواده‌اش بسیار غمگین شدم. دختران زیادی مثل ستایش هستند که تجربیات مشابهی دارند اما در سکوت گریه می‌کنند چرا که عدالت هرگز از آن‌ها حمایت نمی‌کند. من این نقاشی را برای احترام به خاطره ستایش کشیدم. می‌خواستم اندوهم از این اتفاق را به تصویر بکشم.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 18

آغوش خدا اثر علیرضا حسینی، افغانستان ۲۰۱۹

من خدا را نمی‌شناختم. بزرگی به من گفت دو صندلی را تصور کن، یکی برای خدا و دیگری برای خودت. به این نصیحت عمل کردم و قلب و ذهنم به سوی خدا گشوده شد. حس می‌کردم یک نفر روی صندلی مقابلم نشسته و به من گوش می‌کند. با عشق و در صلح.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 21

ما هرگز این وضعیت را انتخاب نکردیم اثر سنائیت موگس، اتیوپی ۲۰۱۹

زندگی ما پناهندگان در اروپا به یک بازی فوتبال تبدیل شده است. سازمان ملل مدعی است که از ما حمایت می‌کند، اما آن‌ها هم دارند بازی می‌کنند. ما هرگز این وضعیت را انتخاب نکردیم.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 24

امید کودکانه اثر آرتیف آکاری، افغانستان ۲۰۱۹

کودکان در مورای هنوز سعی می‌کنند امیدوار باشند. آن‌ها امید امنیت و آینده‌ای روشن دارند. اما امید آن‌ها زیاد دوام ندارد. آن‌ها توسط قدرت و زور دولت‌ها به ناچار در شرایطی خطرناک مجبور به زندگی در کمپ‌ها می‌شوند. درهای رسیدن به آینده روشن، به روی این کودکان بسته است.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 27

مادر زمین اثر حمید حیدری، افغانستان-ایران ۲۰۱۹

این تصویر به شما تصویر مادری را نشان می‌دهد که زمین را در شکمش حمل می‌کند. ما جهانی داریم پر از جنگ، که البته بهتر بود جایی باشد پر از صلح و امنیت.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 30

قدرت زنان اثر نازگل گلمرادی، ایران ۲۰۱۹

این نقاشی قدرت یک زن را نشان می‌دهد. زنان و مردان همه انسانند و باید از حقوق یکسان بهره‌مند باشند.

آرزوهای از دست رفته | نقاشی‌های پناهجویان کمپ لسبوس یونان در راه حراج کریستی | ردپای ایرانی‌ها در نقاشی‌ها - 33

همشهری TV | رتبه ایران در خدمات‌دهی به پناهندگانبازدید آنجلینا جولی از کمپ پناهندگان سوریتاثیر تحریم‌ها بر زندگی و سلامت پناهجویان در ایران بازداشت ۵۰ مهاجر غیرقانونی توسط مرزبانی انگلیس | ایرانی هم هستآخرین آمار مهاجرت ایرانی‌ها | سهم ایرانی‌ها از کل پناهجویان جهان کد خبر ۴۷۴۳۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
دغدغه اصلی فرهاد مجیدی برای بازی امروز غیبت مهاجمان اصلی تیمش به دلیل مصدومیت و تردید او در انتخاب ۳ بازیکن از بین ۶ مدافع آماده به بازی برای دفاع میانی است. محمد دانشگر محتمل‌ترین انتخاب مجیدی برای قرار گرفتن در پست مدافع میانی سمت راست می‌باشد. مجیدی برای خط حمله‌اش یک انتخاب قطعی و کلی تردید برای انتخاب نفر بعدی دارد. مرادی می‌تواند یک گزینه مناسب برای حضور در ترکیب اصلی و یک گزینه مناسب‌تر برای تعویض باشد. گزینه بعدی و کم احتمال‌تر برای خط حمله، علی دشتی است که البته شواهد نشان می‌دهد احتمال اینکه او در ترکیب اصلی قرار بگیرد زیاد نیست.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمدعلی الحوثی رئیس شورای عالی انصارالله یمن امروز به ادعای اخیر آمریکا مبنی بر توقیف یک فروند کشتی حامل سلاح در نزدیکی یمن واکنش نشان داد. وی با بیان این مطلب افزود: با رصد اخبار متوجه شدیم که دزدان دریایی آمریکا یک کشتی را در دریای عرب توقیف کرده‌اند. اگر آنطور که دزدان دریایی آمریکایی ادعا می‌کنند که این کشتی به سمت یمن در حرکت بوده؛ چرا مانع آن نشدند تا خود را به بنادر یمن برساند و آن‌جا توقیف شود؟ بنادری که در سیطره نیروهای مسلح و کمیته‌های جمهوری یمن [وابسته به عبد ربه منصور هادی] در طول دریای سرخ است. لازم به ذکر است آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد که یک کشتی حامل سلاح در دریای عرب را در روز یکشنبه (۲۰ بهمن) توقیف کرده است و این کشتی حامل ۱۵۰ موشک ضد تانک و سه موشک زمین به هوا بوده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی ضمن اعلام حمایت از ملت فلسطین نسبت به جایگزین کردن راه حل دو کشوری با راه حل یک کشوری هشدار داد. وی افزود: اگر فلسطینی‌ها تصمیمی درباره آینده‌شان اتخاذ کنند، تمامی کشورهای عربی از آنها حمایت خواهند کرد. وی ادامه داد: "ما باید مراقب باشیم که با تلاش سریع برای نجات راه حل دو کشوری از چنین سناریویی جلوگیری کنیم. دبیرکل اتحادیه عرب همچنین تأکید کرد که ابتکار عمل صلح عربی به منزله اساس حل و فصل مسالمت آمیز منازعه فلسطینی اسرائیلی از دیدگاه عربی است و یک ابتکار عمل جامع مبتنی بر اصل زمین در مقابل صلح است که در سال ۲۰۰۲ ارائه شد. وی خاطرنشان کرد: این رویکرد بسیار خطرناک است و ممکن است تکرار تجربه اسرائیلی‌ها با عرفات باشد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دادگاه انقلاب با تبدیل قرار بازداشت «سحر تبر» موافقت نکرد. به گزارش خبر فوری، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. پیام درفشان با اعلام این خبر افزود که موکلش همچنان در زندان به سر می‌برد و این در حالیست که سایر متهمان این پرونده که مانند موکل او سابقه بیماری روانی و ارتکاب جرم زیر سن قانونی ندارند، با قرار وثیقه یا کفالت در آزادی به سر می‌برند.
ایسناایسنا1 روز قبل
در فاصله چند روز به آغاز هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، برنامه نمایش فیلم‌های ایرانی در این رویداد سینمایی اعلام شد. «نامو» (بیگانه) نخستین تجربه کارگردانی نادر ساعی‌ور که در بخش «فروم» برلین حاضر است نیز در مجموع چهار نوبت در روزهای ۲۲، ۲۳، ۲۶ فوریه و اول مارس (۳، ۴، ۷ و ۱۱ اسفند) به روی پرده می‌رود. امسال عباس امینی کارگردان ایرانی به عنوان یکی از داوران بخش نسل (Generation ۱۴plus) به جشنواره برلین دعوت شده است. هفتادمین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۲۰ فوریه تا اول مارس (۱ تا ۱۱ اسفند) برگزار می‌شود و امسال «جرمی آیرونز» بازیگر تحسین‌شده سینما و تئاتر انگلیس به عنوان رئیس هیات داوران بخش رقابتی اصلی انتخاب شده است. انتهای پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر