شرایط برای موسیقی خیابانی در ایران هرگز مهیا نبوده است/ موسیقی ایرانی بسیار مورد بی‌مهری قرار گرفته است/ بهتر است هر کس در تخصصی که دارد کارش را پیش ببرد/ امیدوارم موسیقی ایرانی جایگاه واقعی‌اش را در بین مردم پیدا کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. فرهنگ

شرایط برای موسیقی خیابانی در ایران هرگز مهیا نبوده است/ موسیقی ایرانی بسیار مورد بی‌مهری قرار گرفته است/ بهتر است هر کس در تخصصی که دارد کارش را پیش ببرد/ امیدوارم موسیقی ایرانی جایگاه واقعی‌اش را در بین مردم پیدا کند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
«وحید تاج» نوازنده و خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی به تازگی در صفحه شخصی‌اش فیلمی از نوازنده‌ای خیابانی منتشر کرده است. تاج در این فیلم با نوازنده خیابانی که نی می‌نوازد همخوانی کرده است.

اعتمادآنلاین| تبسم کشاورز- «وحید تاج» نوازنده و خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی است. او فارغ‌التحصیل آهنگسازی از دانشگاه سوره تهران و از شاگردان استاد «محمدرضا شجریان» بوده است.

تاج به تازگی فایل تصویری‌ای در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده که طی آن با نوازنده‌ای خیابانی به نام «مجید معین» همخوانی کرده است. این ویدئو بارها در شبکه‌های مجازی بازنشر شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

به گفته وحید تاج، «مجید معین» از ۱۲ سالگی ردیف را نزد استاد منوچهر غیوری، از استادان نی که خود شاگرد استاد کسایی بوده، آموخته و نوای نی گرم و زلالش در بازار میدان نقش جهان اصفهان، تاج را به سویش کشانده است.

وحید تاج در صفحه اینستاگرامش درباره او نوشت: «در حال قدم زدن بودم، نوای گرم، زلال بااحساس و خوش صدای نی‌اش مرا به سمت او کشاند، می‌گفت نمی‌گذارند ساز بزنم و نی‌هایم را می‌گیرند و می‌شکنند اما این سازها را خودم با لوله‌های پلاستیکی آب می‌سازم تا اگر سازهایم را شکستند دوباره یکی دیگر بسازم.»

درباره این ویدئو و موسیقی خیابانی، اعتمادآنلاین با «وحید تاج» گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

***

*شما در بازار اصفهان با نوازنده‌ای خیابانی همخوانی کرده‌اید، این ویدئو بارها در فضای مجازی دیده و بازنشر شده است. کمی راجع به این مساله برای ما بگویید؛ آیا قرار است با این شخص همکاری کنید؟

پیدا کردن آقای «مجید معین» اقبالی بود برای من. ایشان با لوله‌ای پلاستیکی ساز می‌زد. این ساز منحنی بود و خودشان می‌گفتند چقدر آزمون و خطا کرده‌اند تا بتوانند صدای تمیزی از آن درآورند.

من در بازار اصفهان با صدای آقای معین همخوانی کردم. از اواسط ماجرا متوجه شدم که عزیزی در حال فیلم گرفتن است. بعد از پخش آن ویدئو مردم بسیار حمایت کردند و پیام‌های بسیار خوبی دریافت کردم.

در جهت همکاری با ایشان من کار خودم را انجام می‌دهم ولی باید ببینیم آیا دولت هم حمایت می‌کند یا نه. در این چند وقت صحبتی نکردم تا شرایط را مهیا می‌کنم و ترجیحم این است که بتوانم به طور عملی نشان دهم.

*نگاه شما به موسیقی خیابانی چیست؟ آیا موافقید که در کنسرت‌ها از این افراد استفاده شود؟

در کنسرت‌ها از نوازندگان زبده باید استفاده کرد. مردم می‌توانند در سالن‌ها یا در خیابان‌ها به عنوان رهگذر موسیقی ما را دنبال کنند.

در کشور ما امثال آقای «مجید معین» بسیار زیاد هستند. هم من و هم شما حتما به این افراد برخورده‌ایم، خیلی از این افراد شاید بیشتر از آنکه احتیاجات مالی داشته باشند نگران این هستند که چرا شرایطی برای کارشان فراهم نیست.

در بسیاری از کشورهای اروپایی خیلی از نوازندگان مطرح ارکسترها در خیابان‌ها و متروها تمرین ساز می‌کنند. اما شرایط آنها متفاوت است، ممکن است همان شب به روی صحنه هم بروند و اجرا داشته باشند. اما در ایران چنین شرایطی هرگز مهیا نبوده است.

سال‌ها پیش جوانی را دیدم که در سرمای زمستان بسیار زیبا ساز می‌زد. از خودم پرسیدم چطور ممکن است کسی در این سرما به این زیبایی، ژوستی و تمیزی بتواند ساز بزند؟ از سال‌ها پیش موسیقی خیابانی بسیار برایم مهم بوده است، اما متاسفانه در کشور ما به این موضوع بهای کمی داده می‌شود.

*در نسل امروز درصد کسانی که به موسیقی اصیل ایرانی گرایش دارند ناچیز است. دلیل تغییر ذائقه مردم و کم بها دادن و بی‌مهری نسبت به موسیقی سنتی ایرانی چیست؟

مجموعه عواملی باعث تغییر ذائقه مردم در موسیقی می‌شود؛ برای مثال وقتی شما در خیابان گرسنه می‌شوید و تمام مغازه‌ها پیتزافروشی هستند، انتخاب دیگری ندارید و در نهایت مجبورید پیتزا بخورید.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

ضمن احترام به تمام ژانرهای موسیقی، من فکر می‌کنم موسیقی ایرانی این سال‌ها بسیار مورد بی‌مهری قرار گرفته است. البته این مساله خودش چندین دلیل دارد.

در وهله‌ اول صداوسیما و رسانه‌ها مقصر هستند. تلویزیون اولین چیزی است که راحت و دم دست مردم است، خیلی‌ها به دلیل گرانی بلیت کنسرت‌ها و سی‌دی‌ها توان تهیه آنها را ندارند. بنابراین آنچه را که تلویزیون و رادیو به خوردشان می‌دهد راحت می‌پذیرند.

در وهله‌ دوم ناشران تقصیر دارند که وقتی آلبومی برایشان می‌بریم اول می‌پرسند چند تا تصنیف دارد، نمی‌پرسند چندتا آواز دارد. به ندرت ناشرانی پیدا می‌شوند که به جای اینکه به تجارت آن موسیقی نگاه کنند به ماهیت کار توجه نشان دهند.

در وهله‌ سوم خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی مقصرند. برای اینکه سالن‌های کنسرت‌شان را پر کنند رو به ژانری می‌آورند که مخاطب بیشتری داشته باشد.

البته این مساله در کشورهای دیگر نیز به همین شکل است، چون موسیقی پاپ سهل‌الوصول‌تر است و راحت‌تر می‌توان هضمش کرد.

*در سال‌های اخیر بسیاری از بازیگران به دنیای موسیقی ورود کرده‌اند یا بسیاری از خوانندگان به عرصه سینما؛ آیا شما با این موضوع موافقید؟

چندین سال است که این اتفاق افتاده. اگر به این شکل است فردا من هم بازیگر می‌شوم، اما باید دید بازیگری من می‌تواند به اندازه صدایم تاثیر داشته باشد یا نه.

در این زمینه باید آگاهی و آموزش داده شود. یک روز عزیزی که برای انجام برخی تعمیرات به آموزشگاه ما آمده بود گفت فیلمی از یک نفر در اینستاگرام پخش شده که قطعه‌ای را از استاد شجریان خوانده است. آن فیلم مربوط به حضور من در یک برنامه تلویزیونی به نام «ساعت بیست‌و پنج» بود.

من در جواب حرف‌های او گفتم این‌طوری نمی‌خواند، و شروع کردم به خواندن. آن شخص به حدی شگفت‌‌زده شد که از چهارپایه به روی زمین افتاد و گفت باورم نمی‌شود شما همان شخص هستید. آن فرد گفت از آن اجرای شما به بعد من خیلی بیشتر پیگیر موسیقی سنتی و کارهای هنرمندان دیگر شدم.

می‌خواهم بگویم که چقدر آموزش می‌تواند تاثیر داشته باشد. با حفظ احترام بهتر است هر کس در تخصصی که دارد کارش را پیش ببرد.

*کمی از فعالیت‌های این روزهای خودتان بگویید.

یکی ۲ آلبوم از سال‌ها پیش دارم که ضبط شده ولی هنوز منتشر نشده است و الان اولویت کارهایم را روی انتشار آنها گذاشته‌ام. ۲ آلبوم جدید دیگر هم دارم که یکی را شروع کرده‌ام و تا یک ماه دیگر احتمالا آماده می‎‌شود. پس از آن دومین آلبوم را شروع خواهم کرد.

*خود آقای «وحید تاج» چه نوع موسیقی را گوش می‌دهد؟

کار همه‌ همکارانم در ژانرهای مختلف را گوش می‌دهم تا ایده و الهام بگیرم. در این شرایط که موسیقی سخت جلو می‌رود وظیفه ما حمایت کردن است. آلبوم‌ها را تهیه می‌کنم و هر جا کنسرتی باشد اگر درگیر نباشم، حتما می‌روم و تماشا می‌کنم.

*در انتها اگر مطلبی باقی مانده، ما سراپا گوشیم؟

در آخر امیدوارم موسیقی ایرانی جایگاه واقعی خودش را در بین مردم ایران پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

همه دنیام؛ بهنام بانی

تابناکتابناک1 روز قبل
همه چی واسه تو ولی دل تو برامچیزی به غیر تو نمیخوام نه نمیخواماونی که نفسم بنده به نفساشتویی که فقط میمونه پاش بدونی کاشدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشهمی‌دونی چقدر خاطره دارم ازت دار و ندارم تویی فقط تویی فقطدیوونه توام من عاشق تو شدم تو رو می‌خوامت واسه خودم واسه خودمدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامدنیام اومدی تو دنیام دل بده بمون بام عاشق توامتو شدی همه دنیام هر جا بری اونجام دست تو دستام عاشق توامعاشق تواممیشناسم تو رو بهتراز هر کی که بگیاحساسم واسه هیچکسی نیست جز تو یکیعشق تو واسه من تکراری نمیشهدلتنگم دیگه دل تو دلم نیست واسه تودلتنگم میدونی فقط این حس و به تو دارم چون تو برام میمونی همیشه «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «همه دنیام» یکی از قطعات موسیقی بهنام بانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

آماده اجرای طرح «مدرسه آماده» هستیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محسن حاجی میرزایی همایش گام دوم طرح مدرسه آماده و گردهمایی ۱۵۰۰ مدیر شهر تهران با بیان این که همواره احتمال وقوع حوادث طبیعی در همه جوامع وجود دارد، گفت: شیوه عاقلانه این است که جامعه برای مقابله و پیشگیری و همچنین کسب آمادگی پیش از وقوع حوادث طبیعی اقدام کند. وزیر آموزش و پرورش با بیان این که انتخاب گروه هدف دانش آموزان در ارائه برنامه‌های پیشگیری اقدام هوشمندانه‌ای است، ادامه داد: دانش آموزی دوره خاصی است چرا که پایداری تاثیر به آموزش، سطح یادگیری و همچنین دوره تاثیر بالاتر است. آقای حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور داریم که با احتساب خانواده‌هایشان می‌توانیم سطح آمادگی را افزایش دهیم، گفت: هیچ رسانه‌ای به اندازه آموزش و پرورش فراگیر و عمیق نیست. وی افزود: در سند تحول بنیادین مدارس عنوان شده که مدرسه کانون یادگیری محلات است واگر بتوانیم رابطه مدرسه و اهالی را افزایش دهیم قطعا مدرسه‌ای زنده‌تر و پویاتر خواهیم داشت. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد مدارس نیاز به نوسازی یا مقاوم سازی دارند که در این زمینه دست یاری به سوی همه دراز می‌کنیم، گفت:: آموزش و پرورش آماده است با همکاری سازمان مدیریت بحران چتر طرح مدرسه آماده را در سطح کشور گسترش دهد.

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.

نظرها

اخبار بیشتر