ساختار متفاوت سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به گذشته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

ساختار متفاوت سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نسبت به گذشته

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درحالی در بهمن با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان به سی و هشتمین ایستگاه خود می‌رسد که بنا به گفته نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره با ساختاری متفاوت نسبت به دوره‌های گذشته میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان حوزه تئاتر خواهد بود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر امسال که از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود شامل ۸ بخش خواهد بود. این جشنواره در بخش‌های مسابقه تئاتر ایران (صحنه‌ای)، نمایش خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، رادیوتئاتر، نمایشنامه‌نویسی همچنین نمایشگاه و مسابقه (پوستر، عکس و اقلام تبلیغاتی) پذیرای آثار هنرمندان سراسر کشور است.

از وجوه تمایز جشنواره امسال نسبت به دوره‌های پیشین، توجه ویژه به اقلام تبلیغاتی در تئاتر به عنوان یک بخش مستقل است که با اقبال نسبتا خوبی روبرو شده است و گامی مهم در جهت بهبود و وضع این حوزه در تئاتر کشور به شمار می‌آید.

جشنواره فجر امسال همچنین با برگزاری کارگاه‌های کاربردی بین‌المللی نگاهی هم به حوزه آموزش تئاتر ایران دارد، اما این حوزه بین‌الملل جشنواره سی و هشتم فقط محدود به این برنامه‌ها نمی‌شود و امسال شاهد برپایی بخش تئاتر ملل هستیم که چند گروه معتبر خارجی میزبانی می‌کند و در کنار آن پنجمین بازار بین‌المللی هنر‌های نمایشی ایران هم با حضور مدیران جشنواره‌ها و شرکت‌های معتبر جهانی با هدف بهبود وضع رویکرد جهانی تئاتر ایران برگزار خواهد شد.

بنابر اعلام دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این جشنواره نسبت به گذشته ساختار متفاوتی دارد.

نادر برهانی مرند به برپایی چند جلسه آسیب شناسی جشنواره بین المللی تئاتر فجر و بررسی رقابتی بودن یا نبودن جشنواره اشاره می‌کند و اذعان می‌دارد که ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت است، هرچند در ادامه منطقی دوره‌های پیشین است.

مدیرکل هنر‌های نمایشی هم جشنواره تئاتر فجر را همراه با استقبال بسیار خوب گروه‌های نمایشی می‌داند که به عنوان رویدادی مهم و اثرگذار در میان خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین المللی به شمار می‌رود.

بنا بر گفته وی امسال جشنواره تئاتر بر کیفیت تمرکز دارد و تعداد اجرا‌ها مورد توجه نیست و تلاش شده این رویکرد در بخش بین‌الملل نیز حفظ شود.

تمایل به حضور در رقابت، واقعیتی انکارناشدنی در تئاتر ایران است که البته محاسن و معایب وجود رقابت و تمایل هنرمندان به حضور در آن گفتنی بسیار دارد، اما در چند سال اخیر تغییرات درخور توجهی در نظام پذیرش آثار جشنواره اتفاق افتاده و جشنواره اساسا پذیرای آثار اجرا شده در طی یک سال بوده و این بدان معنی است که آثار ابتدا در معرض تماشا و قضاوت مخاطبان قرار می‌گیرد و اجرا در جشنواره برای اغلب این آثار، آخرین اجرا بعد از مجموعه‌ای از اجرا‌ها در طول سال است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

باید اذعان داشت درخشش برخی آثار در رقابت‌های جشنواره به اجرا‌های مجدد و موفق‌تر آن‌ها نیز منجر شده و اگر در سال‌های پیش، جشنواره میزبان اولین اجرای اکثر نمایش‌ها بود، در سال‌های اخیر این مساله برعکس شده است. از این رو به نظر می‌رسد منطقی این باشد که تمایل به حضور در رقابت کاهش یافته باشد و شایسته است این نکته توسط اهل نظر به بحث گذاشته شود که چرا باوجود آسیب شناسی‌های این تمایل، هنوز تقاضا برای رقابت در جشنواره زیاد است.

برخی از هنرمندان و اهل نظر درباره افزایش بخش‌های رقابتی در جشنواره تئاتر فجر که برآمده از تمایل فراوان اکثر هنرمندان متقاضی است نکاتی را مطرح کرده‌اند. این نکات و مشکلات حاصل از افزایش بخش‌های رقابتی و محدودیت‌های تکنیکی برگزاری، دبیرخانه این دوره را بر آن داشت تا امسال بخش‌های سه گانه رقابتی چندسال اخیر را کاهش دهد و در فراخوان این دوره برای آثار صحنه‌ای ایرانی دو بخش در نظر گرفته شد بخش «مسابقه‌ی تئاتر ایران» و بخش «غیررقابتی».

برای حضور در بخش غیررقابتی به نسبت بخش مسابقه شرایط مالی بهتری در نظر گرفته شده است. این تصمیم از آن رو گرفته شده تا شاید دراین دوره و از این دوره به بعد میزان تقاضای حضور در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی به هم نزدیک شود و با در نظر گرفتن این نکته که اکثر آثار پیش از این اجرا شده‌اند حساسیت‌ها و تبعات منفی حضور در رقابت‌ها کمتر شده، فضای صمیمانه‌تر و همدلانه‌تری بر جشنواره غالب شود و مخاطبان خود را با مجموعه‌ای از آثار روبرو ببینند که صرف حضورشان در جشنواره به معنای گذشتن از مرحله انتخاب و کیفی بودنشان (با در نظر گرفتن آثار متقاضی) باشد.

آنچه می‌توان درباره جشنواره تئاتر فجر گفت: اینکه در هر دهه، نسل جدیدی از هنرمندان تئاتر کشور در این جشنواره به بروز و ظهور رسیده‌اند و خوشبختانه این بازده زمانی در حال کوتاه‌تر شدن است و در یک کلام جشنواره تئاتر فجر مفتخر به میزبانی از نسل جدیدی از هنرمندان تئاتر سراسر کشور در کنار مجربین این هنر است.

فهیمه علیمردانیخبرنگار سرويس علمی و فرهنگی، خبرگزاری صدا و سیما

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
استقلال امروز در غیاب زوج ویرانگر خط حمله خود به دنبال اولین برد آسیایی و فتح کویت است. به نوعی می‌توان این تغییر را تنها تفاوت استقلال این هفته با هفته قبل در اربیل دانست چون مجیدی چندان تمایلی به این ایجاد دگرگونی کلی نشان نداده است. در پست دفاع چپ هروه میلیچ دوباره به ترکیب بازخواهد گشت تا میلاد زکی پور بعد از نمایش خوبی که در اربیل داشت دوباره نیمکت نشین شود. اما مهم‌ترین تغییرات استقلال امروز در خط حمله خواهد بود جایی که به جای زوج ویرانگر و مصدوم حالا همه نگاه‌ها به ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی دوخته شده است. با این تفاسیر ترکیب ۱۱ نفره احتمالی در مصاف سرنوشت ساز با الاهلی به این شرح خواهد بود؛ «سیدحسین حسینی؛ محمد دانشگر، روزبه چشمی، نیکولای بودروف، وریا غفوری، هروه میلیچ؛ علی کریمی، فرشید باقری، مسعود ریگی؛ ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی».
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دادگاه انقلاب با تبدیل قرار بازداشت «سحر تبر» موافقت نکرد. به گزارش خبر فوری، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. پیام درفشان با اعلام این خبر افزود که موکلش همچنان در زندان به سر می‌برد و این در حالیست که سایر متهمان این پرونده که مانند موکل او سابقه بیماری روانی و ارتکاب جرم زیر سن قانونی ندارند، با قرار وثیقه یا کفالت در آزادی به سر می‌برند.
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی ضمن اعلام حمایت از ملت فلسطین نسبت به جایگزین کردن راه حل دو کشوری با راه حل یک کشوری هشدار داد. وی افزود: اگر فلسطینی‌ها تصمیمی درباره آینده‌شان اتخاذ کنند، تمامی کشورهای عربی از آنها حمایت خواهند کرد. وی ادامه داد: "ما باید مراقب باشیم که با تلاش سریع برای نجات راه حل دو کشوری از چنین سناریویی جلوگیری کنیم. دبیرکل اتحادیه عرب همچنین تأکید کرد که ابتکار عمل صلح عربی به منزله اساس حل و فصل مسالمت آمیز منازعه فلسطینی اسرائیلی از دیدگاه عربی است و یک ابتکار عمل جامع مبتنی بر اصل زمین در مقابل صلح است که در سال ۲۰۰۲ ارائه شد. وی خاطرنشان کرد: این رویکرد بسیار خطرناک است و ممکن است تکرار تجربه اسرائیلی‌ها با عرفات باشد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم‌های فوتبال استقلال ایران و الاهلی عربستان امروز دوشنبه و از ساعت ۱۹ در چارچوب هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا در کویت به مصاف هم می‌روند. اخبار ورزشی- روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان با اشاره به شرایط این روزهای الاهلی نوشت: «الاهلی امیدوار است با کسب امتیازات کامل بازی با استقلال با هوادارانش آشتی کند. فرهاد مجیدی، سرمربی تیم ایرانی بر نقاط دفاعی تکیه خواهد کرد تا بدین ترتیب، تمامی فضاها را به روی بازیکنان خطرناک تیم سعودی ببندد که این یک منبع خطر برای تیم سعودی است. سرمربی استقلال به ارسال توپ‌های بلند پشت سر مهاجمان اکتفا می‌کند تا از سرعت و مهارت امیر (ارسلان) مطهری از سمت راست بهره برداری کند؛ جایی که حسین عبدالغنی (مدافع الاهلی) در کارهای هجومی شرکت دارد. به علاوه تلاش برای استفاده از اشتباهات بازیکنان الاهلی در نزدیکی محوطه جریمه و ضربات کرنر با مهارت نیکولای و محمد دانشگر در توپ‌های هوایی.»
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری فرانسه، واشنگتن متحدان خود را تحت فشار قرار داده تا به علت «مخاطرات امنیتی» هوآوی را از فعالیت در حوزه نسل ۵ شبکه داده‌ها ممنوع کنند. مایک پمپئو وزیر امور خارجه وی نیز در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ هوآوی را اسب تروآی سازمان جاسوسی چین دانست. نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ از سیاست‌های دونالد ترامپ در قبال هوآوی حمایت کرد و گفت اگر شما خواهان ادامه جریان آزادی اطلاعات هستید حتی به هوآوی نزدیک نشوید. آمریکا نسبت به تهدیدهایی که فناوری شبکه ارتباطی نسل پنجم چین بر جهان تحمیل می‌کند واقف است و این فناوری، شبکه‌های ارتباطی کشورهای هم پیمان آمریکا را آسیب پذیر می‌سازد. وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: فناوری نسل پنجم ارتباطات که از سوی چین ارائه شده همچنین تهدیدی برای ناتو بعنوان قدرتمندترین ائتلاف نظامی جهان است.
مهرمهر1 روز قبل
جمشید جم خواننده باسابقه و رییس انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان کشور که قرار بود مدیریت بخش «سرود و آهنگ‌های انقلابی» را در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به عهده بگیرد، ‌ با اعلام خبر حذف این بخش از جشنواره سی‌وپنجم به خبرنگار مهر گفت: براساس برنامه‌ریزی‌هایی که از مدت‌ها قبل صورت گرفته بود، بنا بود تا پنجمین جشنواره «سرودهای حماسی و آواهای انقلابی» در چارچوب یکی از بخش‌های سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شود. این در حالی است که ما بر اساس این تفاهم‌نامه کارهای اجرایی را آغاز کرده و بر آن بودیم تا به بهانه برگزاری جشنواره موسیقی فجر که مزین به نام انقلاب اسلامی است، باکیفیت‌ترین کارها را پیش روی مخاطبان قرار دهیم. جم افزود: ‌ نمی‌دانم چه اتفاقاتی افتاد که دوستان ارشاد سیاستی را اعمال کردند که ما با در جشنواره موسیقی فجر حضور نداشته باشیم. جالب اینکه ماجرا حتی تا این حد جلو رفت که نام بنده به عنوان مدیر بخش جنبی سرود و آهنگ‌های انقلابی جشنواره هم قید شده بود اما متأسفانه ماجرا به سمت و سویی رفت که به دلیل همین عدم همکاری‌ها، بخش سرود از جشنواره حذف شود. وی در پایان تأکید کرد: ‌ تلاش بنده و همکارانم در انجمن موسیقی سازمان بسیح هنرمندان کشور حضور جدی در جشنواره موسیقی فجر بود اما به دلیل برخی بهانه‌هایی که از سوی وزارت ارشاد در تفاهم نامه مطرح شد ما نتوانستیم در این رویداد حضور داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر