مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟

مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟

الفخبرگزاری الف |
سه کشور اروپایی برجام با ادعای پایبند نبودن ایران به تعهدات هسته ای اش، ساز و کار موسوم به "مکانیسم ماشه" را فعال کرده اند.

وزرای خارجه آلمان، انگلیس، و فرانسه روز سه شنبه در بیانیه‌ای با ادعای آنکه پایبند برجام خواهند بود، از فعال کردن این مکانیسم خبر دادند. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد: «پس از مشورت‌های مفصل با فرانسه و انگلیس، تصمیم گرفتیم که مکانیسم حل اختلاف را که در توافق نامه لحاظ شده است، فعال کنیم. هدف ما مشخص است: ما می‌خواهیم این توافق را حفظ کرده و در چارچوب آن به راه حلی دیپلماتیک برسیم.»

مکانیسم ماشه در بند ۳۶ برجام قید شده و شامل رسیدگی به اختلافاتی می‌شود که برای حل، به کمیسیون مشترک برجام ارجاع داده می‌شود. این کمیسیون ۱۵ روز فرصت دارد تا اختلافات مورد نظر را حل و فصل کند و در غیر این صورت، این مساله را می‌توان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داد، و آن شورا نیز قادر خواهد بود تحریم هایی را که براساس برجام لغو شده بودند، مجددا علیه ایران اعمال کند.

جمهوری اسلامی ایران ۱۵ دی ماه پنجمین گام کاهش تعهدات برجامی را برداشت و از جمله محدودیت‌های تعداد سانتریفوژها را کنار گذاشت. تهران اما تصریح کرد، در صورت پایبندی دیگر طرف‌ها به توافق هسته‌ای، محدودیت‌های قید شده در برجام را مجددا اعمال خواهد کرد.

ادعای سه کشور اروپایی در خصوص پایبند نبودن ایران به تعهدات برجامی در حالی مطرح شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۰ خرداد گذشته اعلام کرده بود، ایران کاملا به مفاد برجام پایبند بوده و به بازرسان آژانس نیز اجازه دسترسی کامل داده است. از زمان امضای برجام در سال ۲۰۱۵، آژانس در تمام گزارشات خود پایبندی کامل ایران را به تواق نامه تایید کرده است.

بحران‌های مرتبط با توافق هسته ایران ایران از زمانی آغاز شد که آمریکا در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم هایی را که دولت اوباما علیه ایران لغو کرده بود، مجددا اعمال کرد، اقدامی که نگرانی بسیاری از جمله طرف‌های اروپایی برجام را برانگیخت. واشنگتن می‌گوید در چارچوب سیاست موسوم به «فشار حداکثری» تلاش میکند ایران را به پای میز مذاکره بکشاند تا برجامی دیگر امضا شده و در آن فعالیت هایی دیگر از جمله برنامه‌های موشکی ایران محدود شود.

تازه‌ترین تحریم‌های واشنگتن در ۲۰ دی ماه و به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکا در عین الاسد عراق اعمال شد، تحریم هایی که روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز از آنها با ماهیت «نمادین» یاد کرد. <<دولت ترامپ روز جمعه تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرد که عمدتا به صورت نمادین به معنای افزایش فشار بر کشوری است که بیش از ۱۰۰۰ مورد تحریم آمریکا، اقتصادش را نابود کرده اما نتوانسته است تهران را به مذاکره با آمریکا وادار کند. >>

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در همین حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است دولت ترامپ تا پایان سال ۲۰۱۸، حدود ۷۰۰ شرکت، موسسه و اتباع ایرانی را تحریم کرده بود و از آن زمان تاکنون بیش از ۳۰۰ مورد تحریم دیگر نیز علیه ایران اعمال کرده است.

تعداد و شدت تحریم‌های آمریکا در حدی است که «ریچارد نفیو» هماهنگ کننده امور تحریم‌ها در وزارت خارجه دولت اوباما خاطرنشان کرده است وزارت خزانه داری آمریکا<< برای بار دوم و حتی بیشتر، برخی مقامات ایرانی را تحریم کرده است. در حالی که دستیاران ترامپ می‌دانند تاثیر عملی آنچه که انجام می‌شود، زیاد نیست. فقط به آنها این امکان را می‌دهد که بگویند کاری کرده‌ایم. >>

پایگاه روسی اسپوتنیک در تحلیلی از احتمال اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران می‌نویسد عملا برای ایران فرقی نمی‌کند که مکانیسم ماشه اجرا شود یا خیر، زیرا تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده تا همین جا هم بیشتر از تحریم‌های شورای امنیت است و می‌توان گفت تحریم‌های این شورا، به نوعی ماهیت تشویقی داشته و تحمل آن برای ایران راحت‌تر است.

در حالی که انگلیس، فرانسه و آلمان در متقاعد کردن آمریکا به خودداری از اعمال تحریم‌های ضد ایرانی شکست خورده‌اند و عملا به تعهدات برجامی خود نیز پایبند نبوده‌اند، اعلام اجرای مکانیسم ماشه تاکید بیشتری است بر ناتوانی آنها در پیشبرد راهکارهای مستقل از آمریکا، از جمله ساز و کار مالی موسوم به اینستکس که قرار بود تعاملات مالی شان را با ایران هدایت کند.

از سوی دیگر به گفته محمد جواد ظریف وزیر خارجه، براساس برجام، مکانیسم ماشه زمانی قابل اجرا است که ایران مرتکب خطای اولیه شده باشد، در حالی که <<ایران خطای اولیه انجام نداده است. اقداماتی که ایران انجام داده است، پاسخ به تخطی آمریکا و ناتوانی اروپا برای پاسخ دادن صورت گرفته است. >>

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است، برجام دومی در کار نخواهد بود به ویژه آنکه این توافق بین المللی از پشتوانه قطعامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برخوردار است. از طرف دیگر خواسته‌های نامعقول دولت ترامپ به خصوص در زمینه کاهش فعالیت‌های موشکی که کاملا ماهیت دفاعی دارد، به معنای تسلیم شدن دست بسته، به دشمنی است که در چهل سال گذشته برای اعمال فشار علیه ایران، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.

لذا می‌توان گفت تهدید اروپایی‌ها به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت آن هم در قالب مکانیسم ماشه، عملا ماشه را به سمت برجام نشانه رفته و تیر آخر را به آن وارد خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ عراقچی: آماده انجام تعهدات هستیم به شرط رعایت انتظارات ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
آذری جهرمی گفت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، آماده همکاری با نهاد‌های آموزشی هستیم. خبرگزاری تسنیم،: آذری‌جهرمی ساعتی پیش در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش‌وپرورش، امکانات ویژه‌ای را جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز، ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند. سعید نمکی وزیر بهداشت شب گذشته درباره تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلی مدارس، اظهار کرد: درباره مدارس مناطقی که موارد مثبت کرونا در آن‌ها شناسایی شده است، جمعه شب بررسی و وضعیت تعطیلی را اعلام خواهیم کرد. وی افزود: فعلا در یک دوره سه روزه اگر نیاز به تعطیلی باشد، مدارس در مناطق مبتلا به کرونا تعطیل خواهند شد که لیست مناطق آلوده و تعطیلی مدارس جمعه شب اعلام خواهد شد. نمکی بیان کرد: این مصوبات باید به امضای رییس جمهور هم برسد تا ابلاغ شوند.

نظرها

اخبار بیشتر