ترافیک دیپلماتیک در ایران و منطقه بابت چیست؟ از سفر ظریف و شینزو آبه به مسقط تا حضور امیر قطر و وزیر خارجه پاکستان در تهران؛ آیا خبری در راه است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

ترافیک دیپلماتیک در ایران و منطقه بابت چیست؟ از سفر ظریف و شینزو آبه به مسقط تا حضور امیر قطر و وزیر خارجه پاکستان در تهران؛ آیا خبری در راه است؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی معتقد است، متاسفانه همیشه از سوی مسئولین آمدن و رفتن پیام انکار می‌شود اما بر این باور هستم بعد از ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی، آمریکا به اشتباه خود پی برده و پیام‌های متعددی را به ایران ارسال می‌کند. این امر نشان‌می‌دهد آمریکا نگران واکنش ایران است؛ زیرا بعد از هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد برای واشنگتن مشخص شد که ایران جسارت و توانایی برخورد و هدف قرار دادن مواضع آمریکا را در منطقه دارد
ترافیک دیپلماتیک در ایران و منطقه بابت چیست؟ از سفر ظریف و شینزو آبه به مسقط تا حضور امیر قطر و وزیر خارجه پاکستان در تهران؛ آیا خبری در راه است؟ - 0

مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی معتقد است، متاسفانه همیشه از سوی مسئولین آمدن و رفتن پیام انکار می‌شود اما بر این باور هستم بعد از ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی، آمریکا به اشتباه خود پی برده و پیام‌های متعددی را به ایران ارسال می‌کند. این امر نشان‌می‌دهد آمریکا نگران واکنش ایران است؛ زیرا بعد از هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد برای واشنگتن مشخص شد که ایران جسارت و توانایی برخورد و هدف قرار دادن مواضع آمریکا را در منطقه دارد

امیر موسوی، مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی و تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در ارتباط مرگ سلطان قابوس، پادشاه کشور عمان و آینده راهبرد سیاست خارجی این کشور، به خبرنگار «انتخاب» گفت: «بر این باور هستم که راهبرد فعلی سیاست خارجی کشور عمان در دوران پس از مرگ سلطان قابوس همچنان ادامه پیدا می‌کند. پادشاه عمان قبل از مرگ جانشین خود را انتخاب کرده بود و به نظر می‌رسد او در ذهن داشت که شخصی نزدیک به خط‌مشی فکری خود را برگزیند. اگر خود پادشاه و خانواده او «تیمور»، دیگر پسر عموی او را بر می‌گزیدند، شاید شاهد تغییر سیاست مسقط بودیم اما وصیت نامه سلطان نشان می‌دهد که خاندان و نیروهای مسلح اعتماد کاملی به سلطان داشتند و به انتخاب او احترام گذاشتند. نماز میت خواندن سلطان جدید بر پیکره سلطان متوفی، نشان دهنده وحدت و هماهنگی از پیش انجام شده میان دو شخص است. همان‌گونه که سلطان «هیثم بن طارق» در نطق انتصاب خود عنوان کرد، مسقط در مناسبات بین‌الملل و سیاست خارجی خط مشی سلطان قابوس را ادامه خواهد داد. ادامه خط مشی سلطان متوفی، تا حدود زیادی نوعی اطمینان و رویکردی مثبت برای تهران خواهد بود.»

وی در بخشی دیگر از اظهارات خود پیرامون سفر محمد جواد ظریف به کشور عمان، بعد از مرگ سلطان قابوس تاکید کرد: «سفر ظریف به عمان قبل از فوت سلطان قابوس و همزمان با اعلام خبر وخیم شدن وضعیت او نیز انجام شده بود که برآیند آن تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت عمان است. در آن شرایط سفر وزیر امور خارجه کشورمان بسیار مهم بود و بازتاب بسیار مثبتی داشت. در شرایط بعد از مرگ سلطان قابوس نیز ایران اولین کشوری است که به مسقط هیات دیپلماتیک و سیاسی فرستاد سفر ظریف مثبت بوده و نتایج خوبی نیز ظاهرا داشته است اما ای کاش حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان این سفر را انجام می‌داد. برای تحکیم روابط لازم بود شخص رئیس‌جمهور سفر کند؛ زیرا در منطقه انعکاس و بازتابی مثبت داشت. متاسفانه ما در این مورد فرصت‌سوزی کردیم؛ فرصتی طلایی بود که از سوی دولت از میان رفت. فارغ از این مساله به عنوان اولین هیات خارجی در دوران ریاست سلطان جدید عمان، از ظریف و همراهان‌اش استقبال شد و مطمئن نیز هستم که وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیام‌های مثبتی از سوی ایران به سلطان جدید ارسال کرده است.»

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

مدیر کل مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «متاسفانه همیشه از سوی مسئولین آمدن و رفتن پیام انکار می‌شود اما بر این باور هستم بعد از ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی، آمریکا به اشتباه خود پی برده و پیام‌های متعددی را به ایران ارسال می‌کند. این امر نشان‌می‌دهد آمریکا نگران واکنش ایران است؛ زیرا بعد از هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد برای واشنگتن مشخص شد که ایران جسارت و توانایی برخورد و هدف قرار دادن مواضع آمریکا را در منطقه دارد.»

وی افزود: «اکنون وزیر دفاع و وزیر امور خارجه آمریکا از مذاکره بدون قید شرط با ایران سخن به میان می‌آورند. در همین راستا آمدن امیر قطر به ایران نیز از اهمیت جدی برخوردار است و می‌توان این سفر را در قالب سه هدف مورد خوانش قرار داد. اولین موضوع روابط دو کشور ایجاد کمیته‌های مشترک عالی در سطوح بالا میان دو کشور است. دومین موضوع را نیز می‌توان در بحث توزیع دادن اشکال اخیری است که اخیرا در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی مطرح شده است. اکنون یک فرضیه این است مدیریت الکترونیکی در عملیات ترور سردار سلیمانی از طریق پایگاه نظامی آمریکائیان در کشور قطر انجام شده و فرضیه دیگر این است که از طریق پایگاه هوایی «الحدید» در قطر هواپیماهایی پرواز کرده و شبیه‌سازی کروز انجام داده‌اند و همین امر منجر به شلیک پدافند هوایی ایران به هواپیمای اوکراینی شده است. اثبات این دو فرضیه تبعات شدیدی را در پی خواهد داشت و دوحه باید جواب‌گو باشد. به نظر می‌رسد امیر قطر به همین دلیل به تهران آمده تا موضوع و شائبات را پاسخ دهد. واقعیت این است که از یک سو این دولت‌ها پاسخ‌گو باشند و از سوی دیگر تهران نیز می‌داند قطر و عراق و … که پایگاه نظامی آمریکایی در آن‌ها مستقر است، کنترلی بر فعالیت‌های آمریکایی‌ها ندارند. در هر صورت ایران به این کشورها هشدار داده که باید مسئولیت بپذیرند و نمی‌توانند این پایگاهها باقی بمانند و مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند..»

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه تصریح کرد: «افزون براین در سفر امیر قطر به تهران احتمالا بحث ادلب نیز مطرح شده است. حکومت مرکزی سوریه در پی آن است که تروریست‌های مورد حمایت قطر را از ادلب خارج کند. در این رساتا، امیر قطر می‌تواند نقشی تعیین کننده داشته باشد. افزون بر این سفر وزیر امور خارجه پاکستان به ایران و نیز سفر نخست‌وزیر ژاپن به منطقه و رفتن به مسقط، همه‌گی نشان‌گر آن است که آمریکا به نحوی قصد دارد ایران را از برخورد امنیتی و نظامی با پایگاه‌هایش منع کند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عربستان اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ورود زائران به این کشور برای انجام عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق در آورده است. وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با همکاری نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت به کار می‌گیرد و در این راستا اقداماتی را اتخاذ کرده است. عربستان اعلام کرد در این راستا، به صورت موقت هر نوع ورود زائران به عربستان برای انجام مناسک عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی ممنوع خواهد بود. وزارت خارجه عربستان همچنین ورود گردشگر از کشورهای که شیوع ویروس کرونا در آنها گزارش شده است؛ ممنوع کرده است و محدودیت‌هایی برای سفر اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان اعمال کرده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
مهرمهر1 روز قبل
عبدالله ایزدپناه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بسیار به آینده مجلس خوش‌بین هستم و به نظرم مجلس موفقی خواهیم داشت؛ مجلس ترکیبی از افراد انقلابی و دلسوز است که امید می‌رود موجبات امیدواری قشر محروم جامعه شود. وی همچنین یادآور شد: با توجه به اینکه بزرگ شده ایذه و باغملک هستم و سال‌ها در این منطقه زندگی می‌کنم، اشراف کاملی بر مشکلات دارم و سال‌ها است که وضعیت شهرستان ایذه و باغملک را رصد می‌کنم. در چند ماه باقی‌مانده نیز بررسی‌هایم را در مورد مشکلات و نیازمندی‌های منطقه ادامه می‌دهم. منتخب مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با انعکاس مشکلات مردم به مسئولان رده‌بالای نظام به دنبال حل و گره‌گشایی از مشکلات این دو شهر خواهم بود. به گزارش خبرگزاری مهر، در حوزه انتخابیه ایذه و باغملک عبدالله ایزدپناه با ۳۳ هزار و ۲۸۰ رأی از مجموع ۱۲۷ هزار و ۵۰۶ آرای مأخوذه به عنوان منتخب مردم ایذه و باغملک به یازدهمین مجلس شورای اسلامی راه یافت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الریاضیه عربستان، لغو دیدار تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها از این کشور به امارات با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفت. اکنون باشگاه النصر نیز انتظار دارد این نهاد بازی با سپاهان را نیز لغو و به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش؛ فدراسیون فوتبال عربستان با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی النصر برابر سپاهان در حال رایزنی است. باشگاه النصر ۳ روز قبل با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار تعویق بازی با سپاهان شده بود. بازی تیم‌های النصر و سپاهان طبق برنامه باید روز ۱۳ اسفند به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ دکتر رحیم صمدی از عدم پذیرش کشور ترکیه از ۲۵مسافر اهل ترکیه که به گمرک بازرگان مراجعه کردند، خبر داد و تصریح کرد: این مسافران از قم عازم ترکیه هستند و عدم پذیرش مرز ترکیه، باعث تجمع در مرز بازرگان شده است. رئیس شبکه بهداشت و درمان ماکو ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان ماکو بلافاصله جهت کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا در منطقه تیمی متشکل از معاون فرماندار و مدیر کل گمرک بازرگان، مدیر شبکه بهداشت و درمان، نهادهای امنیتی، شورای شهر بازرگان و مسئول پایانه مرزی بازرگان تشکیل جلسه اضطراری داد و براساس تصمیم گیری‌های جلسه فوق، این مسافرین که به تعداد ۲۵ نفر بودند در یکی از هتلهای بازرگان در شهرستان ماکو و زیر نظر مسئولین امنیتی و بهداشتی اسکان داده شدند. وی با تاکید برای اینکه گمرک بازرگان به عنوان بزرگترین مرز ۲۴ ساعته زمینی کشور جزو نقاط پر خطر برای ورود افراد آلوده به کشور میتوانست باشد، اظهار کرد: در سایه افزایش تعداد نیروهای غربال کننده، میزان مراقبت‌ها در مرز ایران در سطح بالایی قرار دارد. دکتر صمدی از آمادگی شبکه بهداشت و درمان ماکو برای صدور کارت سلامت جهت تردد مردم از مرز خبر داد و گفت: دلیلی وجود ندارد کشور ترکیه از تردد افراد سالم جلوگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر