پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
این وصیت، یادآور وصیت عارف بزرگ، حضرت آیت الله بهجت است که وصیت کردند بر مزارشان به جای عباراتی مانند آیت الله العظمی و ... بنویسند "العبد".

عصر ایران - در «خبر و نظر» امروز، مروری داریم بر چند خبر روز.

پرواز اوکراین؛ پیچیده در ابهامات روزافزون

* فیلم‌بردار صحنه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی برای بررسی و مشخص شدن علل و عوامل دخیل در حادثه مذکور دستگیر شده است.

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی - 3

- ابهاماتی درباره این فیلم وجود دارد از جمله این که فیلمبردار از کجا می‌دانسته قرار است هواپیما هدف قرار گیرد که قبل از اصابت موشک، مشغول فیلمبرداری از آن بوده است؟ بعضی‌ها هم می‌گویند او بعد از اصابت موشک اول فیلمبرداری کرده است.

ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی، روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و هر روز خبرها و تحلیل‌های جدید و گاه عجیب و غریبی منتشر می‌شود.

در سه روز اول که اطلاعات غلط به رسانه‌ها داده شد، بسیاری از آنها مقالات متعددی نوشتند برای اثبات این که هواپیما بر اثر نقص فنی سقوط کرده و موضوع موشک، کذب محض است.

بعد از این که پدافند ایران اذعان به اشتباه خود کرد، مشخص شد که همه آن مقالات و تحلیل‌ها، بی بنیان و واهی بوده‌اند.

بر اساس این تجربه نزدیک و با توجه به این که هنوز ابعاد ناشناخته زیادی در این پرونده وجود دارد و موضوع نیز نه «تخصصی» که «فوق تخصصی» است، به نظر می‌رسد عاقلانه‌ترین کار این است که همه گزاره‌های موجود به طور جدی «محتمل» شمرده شوند: از خطای فردی اپراتور تا بروز یک جنگ الکترونیک برای فریب سامانه پدافندی ایران.

یادمان باشد در دنیای سیاست، هیچ چیزی غیر ممکن نیست.

اما هر چه باشد، آن ۱۷۶ مسافر مظلوم، هرگز به خانه برنمی گردند.

علم الهدی: سفیر انگلیس باید تکه تکه شود

حجه الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد گفته است: سفیر انگلیس اخراج شود بالاترین محبت در حق اوست؛ سفیر انگلیس باید تکه تکه شود. انگلستان باید ممنون عناصر امنیتی ما باشد؛ اگر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود.

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی - 14

- سفیر انگلیس قطعا کاری خلاق اصول دیپلماتیک کرد که در تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیر کبیر حاضر شد. حتی می‌توان به این کار وی عنوان «شیطنت آمیز» نیز داد. اقدامی کاملا زشت و غیر قابل قبول.

با این حال معلوم نیست آقای علم الهدی بر اساس کدام اصل دینی، قانونی و حتی عرفی معتقد است که باید سفیر انگلیس کشته شود، آن هم به شکل تکه تکه شدن؟!

آیا ایشان تریبون دار دینی است که می‌گوید حتی به جسد دشمنان کشته شده در جنگ نیز تعدی نکنید؟!

این که فردی با عنوان نماینده رهبری، سفیر یک کشور - که حفظ امنیت اش بر عهده نظام اسلامی است - را مستوجب قتل و تکه تکه شدن می‌داند و آن را در تریبون رسمی عنوان می‌کند، آیا تصویری متوحش از ایران در جهان به نمایش نمی‌گذارد؟

وانگهی شهید قاسم سلیمانی کجا این گونه بود که دیپلمات‌ها و افراد غیر نظامی را تکه تکه کند، بدان گونه که تکه بزرگشان، گوش شان باشد؟!

در بین سرداران سپاه، روا دارترین فرد به اذعان همه، همین سردار سلیمانی بود و چنین سخنانی، قطعا جفا به آن سردار مردمی است.

در جریان اعتراضات اخیر، عده‌ای عکس‌های سردار سلیمانی را پاره کردند و به نظر می‌رسد چنین حرف هایی به مراتب موهن‌تر از آن عکس پاره کردن هاست.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

ورژن جدید تعریف جاسوس

* باز هم جمله‌ای از حجه الاسلام علم الهدی: اینهایی که از روی پرچم آمریکا و اسرائیل رد نشدند ستون پنجم هستند؛ در همه دنیا با ستون پنجم دشمن چه می‌کنند؟

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی - 25

اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد در محیط باز یکی از دانشگاه‌های تهران، روی زمین پرچم آمریکا را کشیده‌اند. اکثر قریب به اتفاق دانشجویان از روی پرچم رد نمی‌شوند ولی چند نفر این کار را می‌کنند. در این فیلم، اکثریت علیه آن چند نفر شعار می‌دهند.

اولا پا گذاشتن روی پرچم کشورها، اساسا کار ناپسندی است و وقتی ما این کار را با پرچم دیگران می‌کنیم در واقع به آنها چراغ سبز می‌دهیم که مقابله به مثل کنند و پرچم ما را هتک حرمت کنند. لگدمال کردن پرچم، توهین به مردمان دیکر است و نه فقط به دولت‌ها.

ثانیا هر که پا روی پرچم یک کشور دیگر - ولو اسرائیل - نگذاشت، ستون پنجم نیست. ستون پنجم تعبیری است برای اشاره به جاسوس‌ها. آیا به نظر آقای علم الهدی، این همه دانشجو جاسوس هستند و باید با آنها همان رفتار شود که با جاسوسان می‌شود؟ یعنی زندان و اعدام؟!

ثالثا در نقد رفتار اکثریت در این فیلم باید گفت که آن چند دانشجو به دلیل رفتن روی پرچم آمریکا، مستوجب توهین نبوده‌اند. اکثر دانشجویان به آنها می‌گویند «بی شرف بی شرف». اگر ما مدعی تساهل و تسامح هستیم باید نسبت به کسانی که مثل ما نمی‌اندیشند مدارا کنیم.

آب سرد شورای نگهبان بر تنور سرد انتخابات

* الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب مجلس در نامه ای به خطاب به آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشه است: اقدام شما پیشاپیش تنور سرد انتخابات را از قبل هم سردتر کرد و باعث دلسردی بخش‌های زیادی از مردم برای حضور پرشور در انتخابات شد.

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی - 32

در این باره بسیار گفته‌ایم و گفته‌اند ولی گوش شنوایی نیست؛ خود می‌گوییم و خود می‌شنویم و شورای نگهبان هم کارش را می‌کند.

روز دوم اسفند نزدیک است.

عمل به وصیت شرعی واجب است

* روز سنگ مزار شهید قاسم سلیمانی نوشته‌اند: سرباز ولایت، شهید حاج قاسم سلیمانی.

پرواز پیچ در پیچ اوکراین/ اندر حکایت لزوم تکه تکه شدن سفیر انگلیس/ تعریف جدید جاسوس توسط علم الهدی/ آب سرد بر تنور سرد انتخابات/ مزار آیت الله بهجت و عمل نکردن به وصیت شهید قاسم سلیمانی - 37

طبق شرع، عمل به وصیت مشروع، بر بازماندگان واجب است. شهید قاسم سلیمانی وصیت کرده بود که بر مزارش تنها بنویسند «سرباز قاسم سلیمانی». این وصیت، یادآور وصیت عارف بزرگ، حضرت آیت الله بهجت است که وصیت کردند بر مزارشان به جای عباراتی مانند آیت الله العظمی و … بنویسند «العبد» (بنده).

متاسفانه بنیاد شهید کرمان به وصیت شهید قاسم سلیمانی عمل نکرد و به قول وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «اینجا هم اجتهاد شد و فکر کردند باید انشا نگاری کنند»، برخلاف مزار آیت الله بهجت، که در آن به وصیت شان عمل شده است.

بیشتر بخوانید:*بازداشت فیلم‌بردار صحنه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی*علم‌الهدی: آنها که روی پرچم آمریکا رد نشدند ستون پنجم هستند/ اگر سفیر انگلیس دست نیروهای حاج قاسم می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود *دستخط شهید سردار سلیمانی: قبر من ساده باشد، بر آن کلمه «سرباز» قاسم سلیمانی بنویسید

*علی مطهری: ردصلاحیت‌ها شائبه مهندسی انتخابات را به ذهن می‌آورد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ عراقچی: آماده انجام تعهدات هستیم به شرط رعایت انتظارات ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
آذری جهرمی گفت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، آماده همکاری با نهاد‌های آموزشی هستیم. خبرگزاری تسنیم،: آذری‌جهرمی ساعتی پیش در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش‌وپرورش، امکانات ویژه‌ای را جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز، ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند. سعید نمکی وزیر بهداشت شب گذشته درباره تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلی مدارس، اظهار کرد: درباره مدارس مناطقی که موارد مثبت کرونا در آن‌ها شناسایی شده است، جمعه شب بررسی و وضعیت تعطیلی را اعلام خواهیم کرد. وی افزود: فعلا در یک دوره سه روزه اگر نیاز به تعطیلی باشد، مدارس در مناطق مبتلا به کرونا تعطیل خواهند شد که لیست مناطق آلوده و تعطیلی مدارس جمعه شب اعلام خواهد شد. نمکی بیان کرد: این مصوبات باید به امضای رییس جمهور هم برسد تا ابلاغ شوند.

نظرها

اخبار بیشتر