دستور العمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران ابلاغ شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
دستور العمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران ابلاغ شد

دستور العمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران ابلاغ شد

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اصلاح و ابلاغ دستور العمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی جمالی نژاد ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به تنوع بسیار زیاد سکونت‌گاه‌های روستایی کشور و به تبع آن روستاهای دارای دهیاری، درجه‌بندی دهیاری‌ها می‌تواند نقش به‌سزایی در ساماندهی و انتظام‌بخشی دهیاری‌ها داشته و نحوه فعالیت دهیاری‌ها، نحوه جذب نیرو، شاخصه‌های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشکیلاتی این نهاد، نحوه توزیع منابع و اعتبارات و … را نظام بخشد.

جمالی نژاد در خصوص اصلاح ماده ۴۸ مکرر و به دنبال آن اصلاح دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌های کشور عنوان کرد: در دستورالعمل جدید، دهیاری‌های کشور علاوه بر شاخص‌های درآمد، جمعیت و وسعت، بر اساس شاخص‌های جدیدی از جمله مرکزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مرکز بخش) و دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا، به درجات (۱) تا (۶) درجه‌بندی می‌شوند.

وی افزود: در دستورالعمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌های کشور، امتیازدهی شاخص‌های پیشین تغییر یافته و نحوه امتیازدهی شاخص‌های جدید نیز مشخص شده است که بر این اساس درجه دهیاری‌های کشور با دقت و واقعیت بیشتری تعیین خواهد شد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، درخصوص شاخص‌های جدید درجه‌بندی گفت: پس از تعیین درجه دهیاری بر اساس سه شاخص درآمد، جمعیت و وسعت؛ درصورتی که دهیاری مربوطه مشمول بهره‌مندی از هرکدام از شاخص‌های «مرکزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مرکز بخش)» و «دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا» باشد، «یک درجه» به درجه اولیه تعیین شده برای دهیاری اضافه خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: شاخص مرکزیت دهستان یا بخش، براساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری و واقع بودن دهیاری در روستای مرکز دهستان یا بخش تعیین می‌شود و امتیاز ظرفیت گردشگری به روستاهای هدف گردشگری منتخب کارگروه ملی ذیربط، روستاهای دارای بافت با ارزش روستایی که عملیات بهسازی و احیا در آنها توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پایان یافته باشد و دهیاری‌های روستاهای واقع در جزایر کشور تعلق می‌گیرد. علی‌ایحال حداکثر ارتقا درجه برای یک دهیاری بر اساس این شاخص، تنها «یک درجه» است.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

جمالی نژاد همچنین توضیح داد: درجه‌بندی دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۶ بر اساس دستورالعمل درجه‌بندی دهیاری‌ها آغاز و تاکنون ۲۷ هزار و ۵۱۸ دهیاری از مجموع ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری دهیاری، درجه‌بندی شده‌اند که بیش از ۷۴ درصد از دهیاری‌های کل کشور را شامل می‌شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور اضافه کرد: با توجه به اینکه هر دهیاری از درجه یک تا شش درجه‌بندی می‌شود، ۴۴ درصد از دهیاری‌ها درجه یک، ۲۸ درصد درجه دو، ۱۲ درصد درجه سه، ۸٫۵ درصد درجه چهار، ۷ درصد درجه پنج و نیم درصد درجه شش هستند.

سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشوربا توجه به اصلاح دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌های کشور، ازدفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری خواسته تا اطلاعات دهیاری‌های واجد شرایط را احصاء و بررسی نموده و طبق فرآیند مندرج در دستورالعمل، جهت تعیین درجه و یا ارتقا درجه به این سازمان ارسال کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه بریتانیایی سان به تازگی تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد از دو شهر قرنطینه شده ووهان و چونگ‌کینگ چین مقادیر قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید سولفور به هوا وارد شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی اظهار داشت: در این ارتباط عدم حضور در مهمانی‌های عمومی، رژیم غذایی مناسب و رعایت حد اعتدال در تردد به مکان‌های شلوغ نیز از دیگر راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. عباسیان با تاکید بر اینکه شاه کلید طب سنتی حفظ اعتدال است، اظهار داشت: مصرف سوپ‌های رقیق و نوشیدن مایعات داغ نیز از دیگر راههای افزایش سیستم ایمنی بدن و از دیگر گزینه‌های مناسب برای پیشگیری کرونا به شمار می‌رود. ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون ۸۰ هزار و ۹۹۷ نفر را مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است. کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. این در حالی است که وی پیشتر نشانه‌ای دال بر ابتلا به این بیماری از خود نشان نداده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گرجستان از نخستین مورد ابلا به این ویروس در خاک خود خبر داده است. وزیر سلامت گرجستان از انتقال این فرد به بیمارستان خبر داده است.
ایرناایرنا1 روز قبل
خطری که جان کودکان کار را تهدید می‌کندمدیرعامل موسسه مهروماه (موسسه توانمندسازی زنان و کودکان کم برخوردار) با بیان اینکه همه جا صحبت از ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن است، می‌گوید: آنچه که در میان هیاهوی کرونا گم شده است «کودکان کار» و به خصوص «کودکان زباله گرد» است. انواع توصیه‌های پزشکی و بهداشتی دست به دست می‌چرخد اما دریغ از یک دستورالعمل یا توجه ویژه به کودکان کار. به این فهرست اما می‌توان کودکان زباله گرد که شب‌ها در گودها (محل جمع آوری و دپوی زباله‌ها) به سرمی برند را نیز اضافه کرد. انتخابش یکسان است اما شرایطی که کودکان کار در آن مبتلا شوند چندین برابر یک کودک عادی است. در این میان وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای پوشش بهداشتی کودکان کار و زباله گرد دارد؟ کودکان کار و زباله گرد به علت عدم تمکن مالی امکان بهره گیری از خدمات بهداشتی غیر رایگان را ندارند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، در نامه‌ای به وزیر بهداشت از آمادگی روان‌شناسان برای کنترل اضطراب کرونا خبر داد. به گزارش ایلنا، محمد حاتمی در نامه رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت آمده است: ترس، استرس، اضطراب و نگرانی ناشی از ویروس کرونا تمام شهروندان و خانواده‌ها را درگیر کرده است، صد البته این شرایط عوارض خطرناک‌تر از ویروس کرونا دارد که متعاقبا گزارشی در این باره ارائه می‌شود. سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با سرمایه اجتماعی بیش از ۳۰ هزار عضو رسمی کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور آماده است، به هر گونه ستاد مقابله با بحران صلاح می‌داند؛ اقدامات عملی از جمله تدوین بسته‌های آموزشی مقابله با استرس و اضطراب، شیوه‌های آرام سازی روانی و سایر مداخلات روانشناختی جهت عادی سازی شرایط موجود را انجام دهد. در شرایط کنونی باید با حضور دائمی روان‌شناسان و مشاوران در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی مردم را به سوی مدیریت استرس سوق داد. در صورت صلاحدید، جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با آن وزارتخانه صورت گیرد تا بتوانیم از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان جهت پیشگیری و کنترل ترس، اضطراب و استرس مردم استفاده شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.

نظرها

اخبار بیشتر