فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار

فائق آمدن بر هستی‌شناسی اندوه‌بار

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
تندباد حوادث به علت رفتارهای اشتباه وزیدن گرفته و اگر به فکر وطن خویش نباشیم، نمی‌دانیم در چمنزار ایران نشانی از آبادانی می‌ماند یا نه؟ مزاج دهر که تباه می‌شود، سموم به بوستان کشور هجوم می‌آورند و نیاز است کمی صبر کنیم. آشفتگی، غم و اندوه، ابهام و خشم فزونی یافته و آنچه در این فضا به هم می‌ریزد زیست مسالمت‌آمیز و حق زندگی شهروندانی است که در شاخص‌های عینی به هم ریخته زندگی می‌کنند.

تندخویی، بی‌ادبی، تخصص نداشتن در امور، انگشت‌نما کردن خود، مسوولیت‌پذیر نبودن و رعایت نکردن حق شهروندان آسیب‌های حکمرانی در شرایط به هم ریخته است. بر اساس تلاش‌های صورت‌گرفته شهروندان ایران در دو انقلاب مشروطه و اسلامی و همین‌طور متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اسناد بالادستی و ۶ برنامه توسعه باید صبر، آرامش، ادب، تواضع، قانون‌مداری و مسوولیت‌پذیری تمرین شود تا هستی‌شناسی اندوه‌بار بر دولت -کشور حاکم نشود. آنچه اکنون حاکم شده است، غم بزرگی است که شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌الملل بر ما تحمیل کرده است؛ اما عقل حکومت‌داری همیشه تلاش می‌کند سیاست‌ها را به گونه‌ای بچیند که بخت و شانس به سمت اندوه سوق پیدا نکند. اراده عمومی شهروندان ایران عامل بازگشت عنصر حاکمیت در حکومت ایران به لحاظ پاسخ به تهدید خارجی شد که نشان داد مشتی حرف، ملت را گرد هم نیاورده است، بلکه همبستگی ملی ایران ریشه‌های تاریخی و فرهنگی دارد. اما خطاهایی رخ داد که سهمگین است که اگر با شفافیت و حرفه‌ای‌گری همراه بود، تبعات کمتری به لحاظ حفظ اعتماد عمومی شهروندان به جای می‌گذاشت.

اساس حکمرانی جدید که حرکت از رعیت‌محوری به شهروندی است بر مبنای صیانت نفوس استوار شده است. جان انسان‌ها اهمیت دارد و وظیفه حکومت‌ها در قبال اخذ اراده عمومی مردم حرکت کردن از بی‌ثباتی داخلی و جنگ که همان وضع طبیعی است به وضعیت مدنی است. در وضعیت مدنی همه انسان‌ها محترم و در برابر قانون یکسان هستند و صلح و امنیت بر اجتماع آنها حاکم است. عقلانیت حکومت بر اساس اختیاراتی که از شهروندان گرفته است موظف است جان آنها را حفظ کند و صیانت نفس غایت حکمرانی جدید است. اگر بی‌ثباتی داخلی و جنگ‌های منطقه‌ای و بین‌الملل دفع می‌شود، نیاز به تدابیری است که در حوادث مختلف جان شهروندان حفظ شود.

نهادها در حکمرانی خوب سلسله‌مراتب‌ دارند و در راستای خدمت‌رسانی به مردم رقابت می‌کنند. رقابت نهادی به‌صورت موازی‌کاری و به چالش کشیدن دستاوردهای یکدیگر برای انحصاری کردن قدرت، عاملی هزینه‌زا در سیستم سیاسی محسوب می‌شود. نهادها بر افراد برتری دارند و هرگونه سیاستی که بر انگشت‌نمایی و برتری دادن سازمانی استوار باشد، شکاف حاکمیتی را رقم می‌زند. هر چه نهادها مطیع، متواضع، قانونی و در راستای قانون اساسی حرکت کنند، آرامش شهروندان بیشتر است. دولت- کشور نهاد مشخص مقننه، مجریه و قضائیه و تفکیک و تعادل میان آنها را طلب می‌کند و هرگونه اقدام و سیاست موازی، نظام سیاسی را با چالش و شهروندان را به سمت سردرگمی سوق می‌دهد. کشور نیاز به صدا و سیما، بانک مرکزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مرکز آمار، روزنامه‌ها و احزاب مستقل دارد. نهادهای تخصصی که سیاسی نباشند و بتوانند جانب شهروندان و افکار عمومی را بگیرند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

حکومت‌داری مبتنی بر تجربه است به‌خصوص در عصر اطلاعات که شهروندان امکان توانمندی به پرسش کشیدن سیاست‌ها را پیدا کرده‌اند؛ اما تجربه‌ها بسیار تلخ و سنگین هستند. شهروندان نیاز به امنیت، رفاه، احترام و حکومت قانون دارند. رقابت نهادها، پاسخگو نبودن سیاستمداران و توجه نکردن به منافع ملی به لحاظ گوش نسپردن به افکار عمومی و توجه نکردن به نظر کارشناسان می‌تواند شاخص‌های توسعه را از بین ببرد. عقل سیاسی ایجاب می‌کند در تندباد حوادث کشور را حفظ کنیم که هستی‌شناسی اندوه‌بار فائق آمدن بر محیط محسوب نمی‌شود. هر اقدامی از سوی دولت و ملت در راستای یارگیری افشاگرانه، پیگیری منافع گروهی و مصلحت فردی به جای منافع و مصلحت ملی و ایجاد قطب‌بندی و شکاف ساختاری در کشور جز تباهی وطن نیست. سکوت روشنفکرانه و رویکردهای حذفی و نفی‌گرایانه نیز به لحاظ نتیجه در یک راستا هستند؛ چراکه به هر شکل باید از ایران دفاع کرد. پذیرفتن مسوولیت، عذرخواهی، برکناری و مجازات خاطیان و اصلاح رویه‌های اشتباه می‌تواند جبران‌کننده باشد. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل1 نظر

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

اتاق خودروی هوشمند مبتنی بر تکنولوژی ۵G سامسونگ رونمایی شد

تکراتوچند ثانیه قبل

بررسی مشخصات فنی سونی PS۴ Pro: یک پلی استیشن ایده‌آل برای تلویزیون ۴K

تکراتوچند ثانیه قبل

آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات در گوگل

تکراتوچند ثانیه قبل

انتقال «کیوتریت» از طریق تله‌پورت کوانتومی برای اولین بار

همشهری12 دقیقه قبل

طرح شناسایی اختلالات ژنتیک افراد معلول در زنجان اجرا می‌شود

مهر12 دقیقه قبل

کونته بازیکن سابق خود را فراخواند؛ موزس ترکیه را به مقصد ایتالیا ترک می‌کند

فارس13 دقیقه قبل

آماده‌سازی برای دیدار میان مقام‌های وزارت خارجه و دفاع روسیه و فرانسه

ایلنا13 دقیقه قبل