احتمال بورسیه ۲۰ درصد دانشجویان رشته پرستاری و مامایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
احتمال بورسیه ۲۰ درصد دانشجویان رشته پرستاری و مامایی

احتمال بورسیه ۲۰ درصد دانشجویان رشته پرستاری و مامایی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: معتقدم اگر به ۲۰ درصد دانشجویانی که نمره بالایی را دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب می کنند، بورس دهیم، مردم و بیماران سود می کنند لذا اخیراً در جلسه با معاون درمان و اموزش دانشگاه جلسه ای داشتم و این مساله را مطرح کردیم که آنها هم گفتند وزارتخانه باید این اقدام را انجام دهد، قرار شد رایزنی کنند و این اتفاق بیفتد.

دکتر علیرضا نیکبخت نصرآبادی در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب، درباره اهداف و برنامه‌های دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: دانشکده پرستاری و مامایی تهران، در بین ۱۹۶ دانشکده هم نام، رتبه اول را در شاخص اچ ایندکس (H Index) دارد و این دانشکده از نظر شاخص دانشجو، استاد تمام، دانشیار، استادیار و مربی مقام اول را در کشور از آن خود دارد.

وی به بین الملل سازی آموزش پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره و بیان کرد: از بیش از ۱۲ کشور دنیا، ۷۶ دانشجوی بین الملل داشته‌ایم که ۵۵ دانشجو هنوز در حال تحصیل هستند و باقی فارغ التحصیل شده‌اند. سه فارغ التحصیل بین الملل که در دوره دکتری پرستاری داشتیم در حال حاضر هر سه در کشور خود رییس دانشکده هستند. حضور دانشجویان بین الملل در دانشکده و موفقیت آنان نشان از این دارد که کیفیت آموزش در سطح بین الملل و قابل قبول است

دکتر نیکبخت نصرآبادی ادامه داد: دانشکده پرستاری و مامایی تهران در مقطع دکتری در رشته پرستاری و بهداشت و باروری، در مقطع ارشد در ۱۰گرایش مختلف از روان پرستاری، پرستاری کودکان، مراقبت‌های ویژه و غیره… و در مقطع کارشناسی در دو رشته پرستاری و مامایی دانشجو دارد که به طور کلی در حال حاضر هزار و ۲۵۵ دانشجو مشغول تحصیل هستند.

باید نقش بین المللی خود را بهتر ایفا کنیم

وی به یکی از اهداف آتی دانشکده پرستاری و مامایی تهران اشاره و تصریح کرد: دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی تهران در کشور ایران مقام اول را داراست، ولی باید در منطقه مطرح باشیم و نقش بین المللی خود را بهتر بازی کنیم البته این توقع از اولین، برترین و بزرگترین دانشکده پرستاری و مامایی کشور هم می‌رود که نقش آفرینی جدی‌تری در حوزه بین الملل داشته باشد. این نقش آفرینی نه تنها باید در منطقه خاورمیانه و در میان کشورهای همسایه باشد بلکه این دانشکده باید در ناحیه مدیترانه شرقی نیز بر اساس تقسیم‌بندی سازمان بهداشت جهانی (WHO) برترین باشد و مقام اول را کسب نماید.

با تلاش و دقت در حال رقابت با دانشکده‌های مطرح منطقه هستیم

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برای رسیدن به این هدف با سرعت در حال تلاش هستیم، ولی این بدین معنا نیست که دانشکده‌های رقیب دست روی دست گذاشتند تا ما از آنها جلو بزنیم، ما در بین کشورهای همسایه رقبای جدی مثل ترکیه و اردن داریم که از نظر پرستاری بسیار فعال هستند، در امارات فرصت سرمایه گذاری برخی از دانشگاه‌های بزرگ دنیا فراهم شده است. به هر ترتیب این کشورها رقبای جدی ما هستند و ما هم با تمام توان در حال رقابت با آنها هستیم لذا نمی‌توانیم زمان مشخصی برای نقطه پایانی چشم اندازی که در نظر داریم، تصور کنیم.

هر روز افق‌های دنیا در توسعه پرستاری و مامایی را رصد می‌کنیم

پژوهشگر و استاد تمام پرستاری گفت: هر سال رقبای ما رشد می‌کنند بنابراین ما بنچ مارکینگ مداوم می‌خواهیم، ما یک واحد تحقیق و توسعه در دانشکده تأسیس کردیم و به آنان گفتم که هر روز افق‌های دنیا (Scan Horizons) در توسعه پرستاری و مامایی را رصد کنند و در اختیار اعضا قرار دهند تا خیلی گرفتار خود نباشیم و بدانیم که در اروپا، آمریکای شمالی و سایر کشورهای پیشرفته در پرستاری و مامایی چه خبر است؛ یک نگاه به آینده، و با تکیه گذشته پر افتخارخود و یک برنامه ریزی دقیق داشته باشیم تا سریعتر به هدف و چشم انداز مدنظر برسیم.

وی در مورد پژوهش‌های در حال انجام در دانشکده پرستاری و مامایی تهران، گفت: شاخص پژوهش یا علم سنجی (H Index) میزان تأثیرگذاری مقالات و پژوهش هایی است که هر فرد در یک دوره زمانی انجام می‌دهد و میزان ارجاعاتی که در دنیا به این مقاله انجام می‌شود با یک فرمول خاصی محاسبه می‌گردد و به آن شاخص H گفته می‌شود. این شاخص هر چه بالاتر باشد، ارزش بیشتری دارد. بنابراین معیاری که در حال حاضر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رنکینگ علمی انتخاب کرده (H Index) است. در میان ۱۹۶ دانشکده پرستاری آزاد و دولتی کشور، (H Index) دانشکده پرستاری و مامایی تهران بالاتر و فاصله آن با رتبه دوم زیاد است. این نکته را هم بیان کنم که شاخص اچ یک معیار عینی است و ما در محاسبه آن هیچ نقشی نداریم و تنها رصد می‌کنیم که چقدر رشد کردیم.

افزایش تعداد پذیرش دانشجو

دکتر نیکبخت نصرآبادی به تعداد دانشجویان پذیرش شده در دانشکده پرستاری و مامایی تهران اشاره و خاطرنشان کرد: متأسفانه یا خوشبختانه امسال بیشترین پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی تهران برای پرستاری بود. پذیرش دانشجویان پرستاری امسال در مقطع کارشناسی به ۲۸۵ نفر رسید. از سوی دیگرحدود۱۰۰ دانشجو در مقطع ارشد، حدود ۱۰ نفر در مقطع دکتری و چندین نفر در مقطع بین الملل پذیرش داشتیم. این تعداد پذیرش در طول ۳۰ سال گذشته بی سابقه بود.

وی ادامه داد: علت پذیرش تعداد بالای دانشجو این بود که گفته می‌شود در کشور کمبود پرستار داریم و انتظار می‌رود دانشگاه علوم پزشکی تهران که مقام اول را دارد برای رفع این کمبود نقش آفرینی کند و به جای ۷۰ دانشجو ۲۷۰ نفر تربیت کند.

تلاش برای بورسیه ۲۰ درصد دانشجویان فارغ التحصیل در دانشکده پرستاری و مامایی تهران

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد تمهیدات و دور اندیشی دانشکده پرستاری و مامایی تهران در ایجاد شغل برای دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده، گفت: این مساله یکی از چالش‌های ماست، پرستار تربیت می‌کنیم، اما گارانتی نداریم که آنها را در ۱۴ بیمارستان وابسته به دانشکده علوم پزشکی تهران مشغول کنیم. وزارت بهداشت سالی یک بار فراخوان می‌دهد، بسیاری از دانشجویان ما شهرستانی هستند که البته بسیار مفید است کنکور این فرصت را برای آنان فراهم کرده که در بهترین دانشگاه‌ها درس بخوانند و پرستار و ماما شوند، اینکه به شهر خود باز می‌گردند هم بسیار خوب است ولی ای کاش شرایطی فراهم می‌شد که حداقل بتوانیم ۲۰ درصد فارغ التحصیلان خود را خودمان جذب کنیم، اما متأسفانه این مساله دست ما نیست. معتقدم اگر به ۲۰ درصد دانشجویانی که نمره بالایی را دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب می‌کنند، بورس دهیم، مردم و بیماران سود می‌کنند لذا اخیرا با معاون درمان و اموزش دانشگاه جلسه‌ای داشتم و این مساله را مطرح کردیم که آنها هم گفتند وزارتخانه باید این اقدام را انجام دهد، قرار شد رایزنی کنند و این اتفاق بیفتد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

مشکلی اصلی در به کارگیری و حفظ نیروهاست

وی در مورد تناسب فارغ التحصیل رشته پرستاری با جذب نیرو از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار کرد: این مساله هم یکی از چالش‌های ماست. اینکه کمبود تعداد پرستار مواجه هستیم، یا جذب کم است؟. نکته دیگر اینکه شرایط جذب به گونه‌ای است که پرستاران ترجیح می‌دهند در خانه بمانند تا کار کنند. اگرچه با تمهیدات وزاتخانه و افزایش تعداد دانشجو در ۱۹۶ دانشکده، در آینده نیاز به تعداد پرستار بیشتر، برطرف می‌شود، اما معتقدم مشکل بیشتر مربوط به به کار گیری و حفظ نیروها است. شاهدیم دانشجو پس از پایان تحصیلات، برای گذراندن طرح به بیمارستانی منتقل می‌شود و پس از پایان طرح، خسته می‌شود و به شغل خود ادامه نمی‌دهد. باید با فراهم کردن تسهیلات، امتیاز مثبت قائل شدن و افزایش تعداد پرستاران در بیمارستان‌ها، بقای کار را برای آنان ممکن کنیم.

برنامه ویژه دانشکده پرستاری و مامایی تهران برای کاهش شکاف میان تئوری و عمل

دکتر نیکبخت نصرآبادی در پاسخ به این پرسش که چه میزان هماهنگی میان دروس و دوره‌های آموزشی دانشکده با واقعیت عملی شغل پرستار در بیمارستان وجود دارد؟ اظهار کرد: gap Theory-practice یعنی شکاف بین تئوری و عمل، پدیده‌ای جهانی است و هزاران مقاله در دنیا نوشته شده در مورد اینکه چگونه این شکاف را کاهش دهیم. شکاف بین تئوری و عمل در پرستاری ایران هم وجود دارد، دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی تهران در برنامه عملیاتی حوزه آموزشی خود تا سال ۱۴۰۰ این هدف را مشخص کرد که شکاف کاهش یابد، لذا طرحی به نام «تلفیق آموزش و بالین» را آغاز کردیم، در این طرح تلفیق ظرفیت‌های آموزشی بالین را شناسایی و فعالیت‌های آموزشی دانشجویان ما در بیمارستان‌ها طراحی گردید. و در بالین مترون، سوپروایزر، سر پرستار و پرستاران به عنوان مشاورین و همکاران بالینی اموزش حضور دارند. از میان این افراد در ۱۴ بیمارستان، شورای تلفیق شکل گرفت. پرستارانی هم که دارای مدرک فوق لیسانس هستند و در کار خود حرفه‌ای می‌باشند نیز همکار بالینی دانشکده شدند.

تشکیل تیم تدریس با حضور استاد درس، دانشجوی دکتری، مربیان و همکاران بالینی

استاد تمام پرستاری گفت: از سوی دیگر یک تیم تدریس شکل گرفت که متشکل از استاد درس، دانشجوی دکتری و عضو هیات علمی و مربیان و همکاران بالینی دانشکده است، در حقیقت ما در چینش مدرسین هم استادان خود را قرار دادیم و هم CTA بالین بنابراین آنان یک نزدیکی گفتمانی پیدا می‌کنند و با یکدیگر تدریس را پیش می‌برند و در نهایت ارزشیابی دارند. این اقدام حدود سه ترم است که انجام می‌شود. شورای دانشجویی تلفیق هم مرتب جلساتی برگزار و گزارش هایی را ارایه می‌کند و در مواقع لزوم، طرح اصلاح می‌شود. به نظر می‌رسد که برآیند تلاش‌های ما به سمت و سویی می‌رود که فاصله تئوری و عمل هر روز کمتر شود، اما ما هم از این مساله آسیب دیده‌ایم و از وجود این شکاف ناراحت هستیم و تلاش می‌کنیم که این فاصله را کاهش دهیم.

دانشکده پرستاری و مامایی تهران بی نظیر در نظم پذیری، انضباط اداری و حقوق شهروندی

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به چند ویژگی شغل پرستاری اشاره و خاطرنشان کرد: پرستاری چند ویژگی دارد. یکی اینکه پرستاران نظم پذیر هستند لذا هر فرایندی که در دانشکده‌ها آغاز می‌شود مثل صیانت از حقوق شهروندی، دانشکده پرستاری و مامایی مقام اول را دارد. ذات کار پرستار مراقبت از انسان هاست، این انسان‌ها، همه مردم هستند. پرستاران غالبا در زمان مراجعه بیماران بسیار با احترام با آنها برخورد می‌کنند، رهایشان نمی‌کنند، اهمیت می‌دهند،. خوشبختانه در زمینه حقوق شهروندی و انضباط داری دانشکده پرستاری و مامایی تهران اول است.

مهم‌ترین وظیفه پرستاران مراقبت از انسانهاست

دکتر نیکبخت نصرآبادی در مورد رسالت و وظیفه اصلی پرستاران گفت: مهم‌ترین وظیفه پرستاران مراقبت از انسانهاست، فرقی هم نمی‌کند که این انسان بیمار یا سالم باشد! من همیشه می‌گویم که پرستار در هوای آلوده هم باید نقش ایفا کند چرا که هوای سالم نیاز انسان هاست و پرستار مسئول سلامت انسان هاست. اگر آلودگی صوتی وجود دارد یا میزان فشار خون مردم بالاست، پرستار باید نقش آفرینی کند، رسالت پرستار تنها این نیست که فردی بیمار شود و پس از مراجعه، پرستار در مراقبت و حفاظت از او اقداماتی را انجام دهد بلکه رسالت پرستار مراقبت از همه ابناء انسانها است. خلاصه اینکه اگر ذات پرستاری که «مراقبت» است را را از پرستاری بگیرند، این شغل فرو می‌ریزد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جلسه اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی، برای داستانی بلند «بوسه در باران» به تهیه کنندگی سیدمحمد قاضی، کارگردانی سیدیاسر اجاق فقیهی و نویسندگی امیرمهدی صادقی، داستانی بلند «پریا دختر پروانه» به تهیه‌کنندگی پریسا عشقی، کارگردانی و نویسندگی رضا بهشتی و سریال «پروانه» به تهیه کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا بیاتی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان داستانی کوتاه موافقت شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدحسین گروسی‌نژاد، شاعر البرزی درگذشت. اشعار او، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت. محمدحسین گروسی نژاد، شاعر، نویسنده و صاحب کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» روز گذشته (سه شنبه ۲۹بهمن) درگذشت. گروسی نژاد در دوران مدیریتی خود در پست‌هایی همچون مدیرکل دارایی، رئیس دفتر تشریفات، کارگزینی و … خدمت کرده بود. معصومه کاظمی‌پور، شاعر و مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز، درخصوص ویژگی‌های شعری گروسی‌نژاد گفت: «اشعار مرحوم گروسی‌نژاد، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت.» او افزود: «بیشتر غزل‌های محمدحسین گروسی‌نژاد تغزل خداوند بود و کمتر به مسائل دنیایی می‌پرداخت.» مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز گفت: «سال گذشته کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» به تالیف آن مرحوم توسط انجمن ادیبان فرزانه البرز و در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور شاعران و هنرمندان رونمایی شد.»
ایسناایسنا1 ساعت قبل
معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی از تصویب برنامه «ایبال» به منظور حمایت از ایده‌های خلاقانه خبر داد و گفت: این دانشگاه آماده حمایت مالی ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی از ایده‌های خلاقانه است. البته دانشگاه از لحاظ قانونی هیچ وظایفی در برابر حمایت از این ایده‌ها را ندارد اما در بررسی‌های خود به این موضوع رسیدیم که بهترین سازوکار برای حمایت از این ایده‌ها راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده است. معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی به مهمترین اهداف برنامه ایبال در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: اولین و مهمترین هدف افزایش کیفیت محصولات و کمک به ثبات مالی کسب و کارهای نوین است، یعنی وقتی ایده‌های جدید وارد دانشگاه می‌شوند بعد از تأیید وارد مراحل پیش شتاب دهی و شتاب دهی می‌شوند و انواع کارگاه‌های آموزشی برای آن برگزار می‌شود. در واقع کارگاه‌های پرورش ایده، کسب و کار، نوآوری و تخصصی در زمینه موضوع استارت‌آپ‌ها از جمله این فعالیت‌ها است. معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی در پایان خاطر نشان کرد: زمانی که استارت‌آپ‌ها ایده خود را تثبیت کردند می‌توانند ایده خود را به سرانجام برسانند ما در این دانشگاه در مرحله اول تا ۲۵ میلیون تومان حمایت می‌کنیم و این حمایت‌ها تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
درحالی‌که یک سال از درگذشت یدالله ثمره می‌گذرد، مصطفی عاصی از توصیه این چهره پیشکسوت زبان‌شناسی برای تقویت و گسترش زبان فارسی به عنوان سرمایه فرهنگی مشترک برای همه ایرانیان می‌گوید. یکی از برجسته‌ترین آثار ثمره، کتاب «آواشناسی زبان فارسی» است. همچنین «دریچه‌ای به زبان فارسی»، «راهنمای تدریس زبان فارسی» که اکنون به چند زبان ترجمه شده‌ است، ترجمه «نظام آوایی زبان» و … از دیگر آثار او هستند. اگر به پیشینه پژوهشی ایشان نگاه کنیم، می‌بینیم که فقط در جهت شناخت و توصیف زبان فارسی کار کرده‌اند. استاد ثمره اولین گام را در جهت توصیف آوایی زبان فارسی برداشت و نظراتش هم کاملا مستدل و مورد استناد است.

ویدئو / اختتامیه سی‌وپنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر

ایسناایسنا3 ساعت قبل
مراسم اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر، شب گذشته در تالار وحدت تهران برگزار شد. این دوره از جشنواره با تجلیل از استادان موسیقی هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، عاشیق حسن اسکندری و نادر مشایخی به کار خود پایان داد. اهدای جوایز برگزیدگان جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و اجرای گروه‌های موسیقی از برنامه‌های دیگر اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر بود. تصویربردار و تدوینگر: امید ابراهیمی
ایسناایسنا3 ساعت قبل
منتها هزینه‌ها خیلی بالا رفت و این میزان به چهار برابر افزایش یافت و عملا ادامه‌ی انتشار مجله با این وضعیت و شرایط امکان‌پذیر نبود. البته تمایل ما این بود که از شش سال پیش دیجیتالی شویم اما نسخه‌ی کاغذی را هم کنار دیجیتالی چاپ کنیم. مجلات کاغذی برای ما حس نوستالژیک دارند و خیلی‌ها به نسخه‌ی کاغذی مجلات بیشتر علاقمندند. مدیرمسوول فیلم نگار در پایان درباره‌ی انتشار نسخه‌ی دیجیتال این نشریه و اینکه آیا از این پس تغییراتی خواهد داشت؟ توضیح داد: برای انتشار نسخه‌ی دیجیتالی «فیلم‌ نگار» رویا زیاد داریم. به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر شماره ۲۰۰ ماهنامه «فیلم نگار» به‌عنوان آخرین شماره چاپی این ماهنامه تخصصی فیلمنامه‌نویسی منتشر شد.

نظرها

اخبار بیشتر