حجامت چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
حجامت چیست؟

حجامت چیست؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
حجامت اصطلاحا به روشی از خون گیری گفته می‌شود که جهت درمان بعضی ازبیماری‌ها به کار می‌رود و دارای سابقه‌ی تاریخی هفت‌هزارساله ومورد تایید و تاکید اسلام می‌باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از برترین‌ها، حجامت اصطلاحا به روشی از خون گیری گفته می‌شود که جهت درمان بعضی ازبیماری‌ها به کار می‌رود و دارای سابقه‌ی تاریخی هفت هزار ساله ومورد تایید و تاکید اسلام می‌باشد.

حجامت چگونه انجام می‌شود؟

حجامت اسم یک روش درمانی است که به صورت ایجاد مکش در نواحی خاصی از بدن و خون گیری از آن مکان‌ها ایجاد می‌شود. زمانی که مکش یا بادکش به تنهایی انجام می‌شود به آن حجامت گرم و خشک می‌گویند و هنگامی که بادکش همراه با خون گرفتن باشد به آن حجامت‌تر می‌گویند. در حجامت‌تر، پس از ایجاد بادکش و خراش سطح پوست، بین ۵ الی ۷۰ سی سی خون گرفته می‌شود.

در کشور‌های دیگر، حجامت‌تر را به نام wet cupping و بادکش را به اسم dry cupping می‌شناسند و کاربرد زیادی در کار درمان دارد.

حجامت توسط وسایل کاملا بهداشتی و یک بار مصرف انجام می‌شود. به وسیله لیوان مخصوص، بادکش کرده و سپس با تیغ جراحی خراش سطحی داده و مجدد بادکش کرده و خون می‌گیرند. در قدیم بوسیله دهان و از طریق شاخ گاو مکش می‌کردند. امروزه حجامت دارای مجوز است و انجام آن منع قانونی ندارد.

آیا حجامت واقعا مفید است؟

متخصصین حجامت ادعا می‌کنند این شیوه با ایجاد انباشت خون یا بندآوری خون در اطراف پوست عمل می‌کند. یعنی حجامت، جریان خون بدن فرد را در زیر کاپ‌ها، افزایش یا کاهش می‌دهد. خیلی از پزشکان، حجامت را به عنوان درمانی مکمل می‌دانند. یعنی حجامت می‌تواند بخشی از پروتکل درمان در علم پزشکی باشد و اثر خود را بگذارد.

حجامت برای تسکین درد

خیلی از افراد حجامت را راهکاری برای تسکین درد می‌دانند. هر چند شواهدی مبنی بر موثر بودن حجامت در تسکین درد وجود دارد، اما دانشمندان نیاز به انجام تحقیقات باکیفیت‌تر و گسترده‌تری برای نتیجه گیری کامل و قطعی دارند.

حجامت برای بیماری‌ها و عوارض پوستی

مطالعه‌ای دریافته شواهدی مبنی بر موثر بودن حجامت درمانی در درمان عوارض پوستی مانند هرپس زوستر یا زونا و آکنه وجود دارد.

حجامت برای ریکاوری بعد از ورزش

مطالعات نشان می‌دهند ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند از حجامت به عنوان بخشی از تمرینات پروسه‌ی ریکاوری خود استفاده کنند.

عوارض حجامت چیست؟

باقی ماندن تغییر رنگی که در پوست ایجاد شده

اسکار

سوختگی

عفونت

اگر فرد دچار عارضه‌ای پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس باشد، حجامت در ناحیه‌ی مورد نظر می‌تواند آن را بدتر کند.

در موارد نادر، حجامت ممکن است موجب خونریزی قابل توجه و کم خونی شود. از دیگر عوارض جانبی حجامت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سر درد

خستگی

سرگیجه

غش

تهوع

بیخوابی

آیا حجامت درد دارد؟

این سوال رایجی است که پاسخ آن منفی است. کاپ‌هایی که برای حجامت به کار می‌روند فقط احساس مکش و کشیدگی ایجاد می‌کنند، انگار که جاروبرقی روشنی را روی پوست‌تان بگذارید.

گاهی ممکن است کسی که حجامت را انجام می‌دهد به پوست‌تان روغن بزند و کاپ‌ها را حرکت بدهد که باز هم شما همان مکش را احساس خواهید کرد.

حجامت چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند و آیا ترکیب آن با طب سوزنی فوایدی دارد؟

گفته می‌شود که حجامت، بی‌تحرکی خون را برطرف کرده و جریان انرژی را در بدن افزایش می‌دهد، عدم تعادل ناشی از آسیب یا بیماری در بدن را اصلاح می‌کند و به طور کل زندگی روزمره را بهبود می‌بخشد. حجامت می‌تواند تسکین قابل توجهی برای انواع بیماری‌ها باشد مانند درد‌های عضلانی استخوانی، اضطراب، افسردگی، سرفه‌های حاد و مزمن و بیخوابی.

حتی اگر شما برای درمان عارضه یا بیماری خاصی برای حجامت مراجعه نکرده باشید، باز هم بعد از انجام حجامت احساس خوبی خواهید داشت، زیرا جریان خون‌تان بهتر می‌شود، ریه‌های‌تان بازتر می‌شوند و تنش عضلانی‌تان کمتر خواهد شد، اما اگر حجامت را با طب سوزنی همراه کنید، به مغزتان نیز کمک می‌کنید. طب سوزنی تاثیری مشابه مدیتیشن روی مغزتان دارد و می‌تواند علائم اضطراب و استرس و افسردگی‌تان را کاهش بدهد. طب سوزنی روی تمام بدن‌تان اثر می‌گذارد و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

آیا حجامت صرفا مد این روز‌ها نیست؟

اگر حجامت رویکردی بود که فقط اخیرا باب شده بود، هزاران سال پیش مراحل شهرت خود را پشت سرگذاشته و تمام شده بود. حجامت واقعا موثر است و شایعه نیست. خیلی از افراد تصور می‌کنند هر دارو و درمانی غیر از شیوه‌های معمول و شیمیایی، جادوگری است، اما در واقع اینطور نیست. در سال‌های اخیر با پیشرفت طب شرقی و ترکیب آن با طب غربی، پزشکان به الگویی از درمان‌ها بر پایه و اساس علمی دست یافته‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

علت حلقه‌های کبود رنگ به جا مانده از حجامت چیست و چه زمانی از بین می‌رود؟

ما اسید لاکتیک زیادی در عضلات خود داریم که می‌تواند سبب درد و گرفتگی عضلات بشود. حجامت یک واکنش پیش التهابی ایجاد می‌کند که نسبت لاکتات به پیروات (L: P) را افزایش داده و سبب واکنش غیرهوازی یا سوخت و ساز غیرهوازی می‌شود؛ و این زمانی است که اکسیژن وارد عمل می‌شود و دی اکسید و اسید لاکتیک را در نواحی حجامت تجزیه می‌کند. در نتیجه بافت بدن به حرکت می‌افتد و جریان خون به سمت سطح بیشتر می‌شود؛ بنابراین روی تمام سطح پوست آثار آن دیده می‌شود.

مکشی که توسط کاپ‌های حجامت صورت می‌گیرد سبب افزایش جریان بسیار سریع خون در ناحیه شده و مویرگ‌ها را به شدت گشاد می‌شوند. این مویرگ‌های ظریف به راحتی پاره می‌شوند و این زمانی است که اسید لاکتیک و کربن دی‌اکسید رها می‌شود. این پروسه از حجامت و پاره شدن مویرگ‌های ریز در نهایت حلقه‌های کبود رنگ به جا می‌گذارند. بسته به وضعیت جریان خون در بدن‌تان، اثر کاپ‌های حجامت ممکن است زود از بین برود یا تا مدت‌ها به جا بماند.

آیا دلایلی وجود دارند که بتوانند مانع حجامت فرد شوند؟

حجامت تا زمانی که توسط یک حرفه‌ای در این رشته انجام شود مشکل و خطری ندارد. حجامت انواعی دارد که از نظر مکانیسم‌ها و احساس‌هایی که ایجاد می‌کنند با هم متفاوت‌اند. برخی از انواع حجامت، شدت بیشتری دارند و نباید روی افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا پوست‌شان حساس است انجام شوند. انواع ملایم‌تر حجامت می‌توانند برای این دسته از افراد مناسب‌تر باشند.

چند جلسه حجامت لازم است تا بهترین نتیجه کسب شود؟

حجامت تاثیری فوری بر بدن دارد. خیلی از افراد این تاثیرات را زود حس می‌کنند که تا چند روز نیز باقی می‌ماند. حجامت می‌تواند کمک‌تان کند فورا دردتان را تسکین بدهید و به آرامش برسید.

حجامت صورت چگونه است؟

اساس کار حجامت صورت مانند حجامت بدن است، اگرچه در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. کاپ‌های استفاده شده در حجامت صورت معمولا نرم‌تر و کوچک‌تر می‌باشند.

این کاپ‌ها به آرامی پوست صورت را به داخل می‌کشند. این عمل باعث می‌شود که جریان خون در پوست صورت افزایش یابد و باعث جوان سازی پوست صورت می‌شود.

مزایای حجامت صورت چیست؟

افزایش گردش خون

افزایش گردش اکسیژن در لایه‌های پوستی

تقویت پوست

تحریک سلول‌های کلاژن ساز

توقف تنش‌های عضلانی

روشن شدن و شفاف سازی پوست

کاهش ظاهر زخم‌ها، خطوط ریز و چین و چروک‌های پوست

جذب بهتر مواد مغذی و مناسب پوست

تنظیم چربی پوست

توصیه‌هایی برای قبل از حجامت

با شکم گرسنه و سیر حجامت نکنید.

دوازده ساعت قبل از حجامت سیگار نکشید.

یک ساعت قبل از حجامت انار یا شربت آب انار میل کنید تا از غلظت خون کاسته شود.

همچین می‌توانید عسل یا مایعات فراوان بنوشید.

در وقت حجامت انگشتر عقیق به دست نداشته باشید.

از با تجربه بودن شخصی که می‌خواهد شما را حجامت کند اطمینان داشته باشید.

قبل از انجام حجامت حتما عینک از روی چشم برداشته شود.

توصیه‌هایی برای بعد از حجامت

تا دوازده ساعت سیگارنکشید.

تا ۲۴ ساعت ورزش یا کار سنگین نکنید.

تا ۲۴ ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور و غذا‌های سرد و تند و تیز مصرف نکنید.

حداقل تا ۱۲ ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگیری از عفونت زخم، حمام کردن ممنوع است.

قبل و بعد از حجامت خوردن انار توصیه شده است.

همچنین برای جبران ضعف احتمالی، نوشیدن شربتی از عسل پس از حجامت مفید است.

تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از حجامت نزدیکی صورت نگیرد.

طی شش ساعت اول پس از حجامت خوردن شربت عسل (یک قاشق عسل+یک لیوان آب ولرم+کمی گلاب) توصیه می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

نظرها

اخبار بیشتر