چرا بعضی‌ها هرچی میخورن چاق نمیشن؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
چرا بعضی‌ها هرچی میخورن چاق نمیشن؟

چرا بعضی‌ها هرچی میخورن چاق نمیشن؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
چرا بعضی ها چاق نمیشن؟ برخی از افراد با وجود اینکه تغذیه خوبی دارند و اکثرا زیاد غذا می خورند اصلا وزنشان زیاد نمی شود و همانطور لاغر می مانند.

علت اینکه چرا بعضی‌ها هر چی می‌خورن چاق نمیشن کشف شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، برای افرادی که تنها با خوردن تکه‌ای از کیک دچار اضافه وزن می‌شوند این واقعیت به نظر ناعادلانه می‌رسد اما افرادی هم هستند که می‌توانند بدون نگرانی آنچه را که می‌خواهند بخورند ولی علت چیست؟ واقعا چرا برخی افراد هر چی می‌خورن چاق نمیشن و دچار اضافه وزن نمیشن؟ علت را که نتیجه‌ی تحقیقات متخصصان است را خواهید خواند.

مطالعات نشان داده است علت لاغری خیلی زیاد برخی در ژن هایشان وجود دارد، طوری که بسیاری از افراد می‌توانند بدون اراده قوی لاغر باقی بمانند. دانشمندان به رهبری دانشگاه کمبریج، مجموعه‌ای از ژن‌ها را شناسایی کرده‌اند که ممکن است متابولیسم فرد را تسریع کرده یا به آن‌ها کمک کند که به سرعت چربی را بسوزانند.

چرا بعضی‌ها چاق نمیشن؟ علت لاغری و پرخوری

این ژن‌ها در بیش از ۱۶۰۰ نفر افراد لاغر اما سالم یافت شدند، از جمله زنان با سایز حدود هشت و مردان با دور کمر ۸۸. در حدود دو سوم از این افراد، معتقد هستند که این ژن‌ها، آن‌ها را کم‌تر به غذا علاقه مند می‌کنند. با این حال، نتایج همچنین تایید می‌کنند که چه تعداد اندکی از افراد لاغر، مظنون هستند.

در ۴۰ درصد از گروه مطالعه، افراد لاغر اعلام کردند که غذا را دوست دارند و هر چیزی که می‌خواهند را می‌خورند. محققان اکنون بر این باورند که این افراد، ژن‌های خاص خود را دارند و در حال برنامه ریزی یک مطالعه جداگانه هستند تا ببینند چه اتفاقی در بدن آن‌ها می‌افتد وقتی که پرخوری می‌کنند.

این می‌تواند منجر به ساخت داروهای جدید شود که اثرات این ژن‌ها را تقلید می‌کنند و برای کمک به افرادی که شانس کمتری در کاهش وزن دارند، به کار می‌رود.

چرا بعضی‌ها با وجود پر خوری اصلا چاق نمیشن؟

پروفسور ساداف فاروقی، نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه دانشگاه کمبریج، گفت: " ما دریافتیم که افرادی هستند که علاقه‌ای به خوردن ندارند، که ممکن است در ژن آن‌ها باشد.

اما افراد دیگر به ما گفتند که آن‌ها واقعا غذا را دوست دارند و خیلی غذا می‌خورند اما وزن اضافه نمی‌کنند. این اثبات می‌کند گروه هایی از مردمی وجود دارند که واقعا می‌توانند آنچه را که می‌خواهند بخورند و لاغر بمانند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

این تحقیقات برای اولین بار نشان می‌دهد که این افراد لاغر و سالم عموما لاغر هستند زیرا بار پایینی از ژن‌ها دارند که احتمال اضافه وزن را بالا می‌برد نه به این دلیل که از نظر اخلاقی برتر هستند.

چرا بعضی‌ها هر چه می‌خورن چاق نمیشن؟

محققان برای بزرگ‌ترین مطالعه در مورد ژن‌های افراد لاغر، افراد بریتانیایی را استخدام کردند که لاغر اما سالم و فاقد اختلالات تغذیه‌ای بودند. این افراد باید به طور طبیعی لاغر باشند، بنابراین هر کسی که بیش از سه بار در هفته ورزش می‌کرد، منتفی بود. شرکت کنندگان که اغلب در سنین ۴۰ سالگی بودند نیز تمام عمر خود را لاغرند.

دانشمندان نمونه‌های بزاق را برای توالی ژن‌های در۱٫۶۲۲داوطلب لاغر تفسیر کردند، سپس آن‌ها را با بیش از ۱۰۰۰۰ فرد که از نظر وزن متوسط و تقریبا ۲، ۰۰۰ نفر که به شدت چاق بودند، مقایسه کردند.

آن‌ها چهار ناحیه ژنتیکی جدید مرتبط با لاغری را یافتند و تایید کردند که دو منطقه دیگر هم اکنون در کشورهای آسیایی یافت می‌شوند. این مطالعه که در ژورنال ژنتیک منتشر شده است، نتیجه گیری می‌کند که ۱۸ درصد از لاغری در دی ان ای ما نوشته شده است.

توضیح می‌دهد که چرا افراد با دو والد که به طور طبیعی لاغر هستند ممکن است همان نوع بدن را داشته باشند. نویسندگان تایید کردند که دی ان ای افراد چاق و لاغراز پایگاه اطلاعاتی ژنتیکی بریتانیا براساس ژن‌های خود مهم است.

آن‌ها دریافتند که این امتیازها عموما به درستی اندازه بدن فرد را پیش بینی می‌کنند. پروفسور «تام ساندرز»، استاد تغذیه در کالج کینگ لندن گفت: " این یک مطالعه مهم و خوب است که تایید می‌کند که چاقی شدید اغلب به طور ژنتیکی تعیین می‌شود و به طور متقاعد کننده‌ای نشان می‌دهد که آن هایی که بسیار لاغر هستند از لحاظ ژنتیکی با جمعیت عمومی تفاوت دارند.

با این حال، اغلب چاقی در زندگی بزرگسالان ایجاد می‌شود و با محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، سبک زندگی و غذاهایی که می‌خوریم بستگی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رضا افتخار کارشناس ارشد تغذیه گفت: کاهش وزن پایدار از مباحث پزشکی رایج در سراسر دنیا است نکته‌ای که محققان بر سر آن توافق نظر دارند این است که فرد باید قبل از کاهش وزن، از لحاظ روحی آمادگی و باور را داشته باشد. نکته دوم تغییر سبک زندگی فرد به زندگی سالم است. او ادامه داد: معمولا در هر شیوه کاهش وزن، داخل سلول چربی خالی و وقتی فرد بیش از حد کالری دریافت کند این سلول چربی دوباره پر می‌شود و وزنش اضافه می‌شود. این کارشناس ارشد تغذیه گفت: روش‌های کاهش وزن مثل طب سوزنی از لحاظ علمی چندان تایید شده نیست در واقع طب سوزنی روی هورمون اشتها اثر می‌گذارد و با کم شدن آن، فرد میل کمتری به غذا پیدا می‌کند، اما بعد از قطع جلسات طب سوزنی، اشتهای فرد به روال قبل برمی گردد و با خوردن غذا دوباره وزنش اضافه می‌شود. افتخار افزود: در روش‌های جراحی که معده فرد کوچک می‌شود فرد معمولا در سال اول با رعایت دستورات پزشک در میزان غذاخوردن کاهش وزن قابل توجهی دارد، اما با گذشت زمان و رعایت نکردن رژیم درمانی، فرد به علت کوچک بودن معده، در هر وعده غذای کمی را میل می‌کند، اما مصرف وعده‌های غذایی زیاد است در نتیجه به دلیل کاهش نیافتن کالری مصرفی، فرد دچار اضافه وزن می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
نشست خبری کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با حضور جمعی از اعضای این کمیته و با هدف ارائه مطالبات حوزه سلامت از نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد. عضو کمیته علمی شورای ائتلاف با تاکید بر اینکه باید در مقابل فسادها ایستاد، اظهار کرد: کشور ما در جبهه بیرونی در مقابل ابرقدرت‌های جهان و استکبار به طور راسخ ایستاده است اما آنچه نظام را تهدید می‌کند فساد از درون است. فساد یکی از موضوعاتی است که امروز نظام سیاسی کشور را تهدید می‌کند و متاسفانه در همه جناح‌های سیاسی به درجاتی وجود دارد. همچنین به حوزه‌های پرستاری و پیراپزشکی که بار بخش عمده‌ای از نظام سلامت را به دوش دارند توجه کافی نمی‌شود. مهدی فتحی زاده دیگر عضو کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: باید قوانینی تصویب کنیم که بیمه‌های اشتغال را گسترده‌تر کنیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- به دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش اولین محموله دارویی نیروی زمینی ارتش، به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال به منطقه سیل زده روستایی بخش نوبندیان چابهار ارسال شد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، امیر سرتیپ دوم پزشک بهزاد موذن با بیان اینکه به دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش اولین محموله دارویی نیروی زمینی ارتش، به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال به منطقه سیل زده روستایی بخش نوبندیان چابهار ارسال شد، گفت: فرمانده نیروی زمینی ارتش در بازدید میدانی از منطقه سیل زده سیستان و بلوچستان یکی از نیاز‌های اولیه مردم را کمبود دارویی احساس کرد و بلافاصله دستور ارسال یکصد قلم داروی پر مصرف و خاص را به منطقه صادر کرد. بیشتر بخوانید: همچنین امیر سرتیپ دوم معمار باشی ارشد نظامی ارتش در منطقه جنوب شرق در خصوص دارو‌های ارسالی گفت: با توجه به سیل و شیوع بیماری‌های فصلی، نیازمند به برخی دارو‌ها برای تجویز مردم در گروه‌های سنی بودیم که با دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش و همکاران عزیزمان در اداره بهداشت و درمان و داروخانه ۲۹ فروردین نزاجا این دارو‌ها به منطقه نوبندیان جابهار ارسال شد. وی افزود: بیمارستان صحرایی نیروی زمینی ارتش با تیم پزشکی مجرب در منطقه روستایی از بخش نوبندیان چابهار مستقر است و روزانه صد‌ها نفر از مردم منطقه را ویزیت می‌کند. ارشد نظامی ارتش در منطقه جنوب شرق خاطرنشان کرد: یگان‌های ارتش تا زمانی که مردم منطقه نیاز داشته باشند در کنار آن‌ها خواهند بود و بیمارستان صحرایی نیز تا پایان ماموریت در منطقه مستقر است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا شانه ساز در سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور افزود: ما هر داروی جدیدی را می‌توانیم در مدت ۲ سال تولید کنیم، اما برخی اقلام به علت نیاز اندک بازار برای داروسازان توجیه اقتصادی ندارد تا در کشور تولید کنند به همین منظور دارو را وارد می‌کنیم. امروزه ظرفیت تولید دارو به حدی شده است که ما می‌توانیم خودمان ۵ برابر نیاز کشور را تولید کنیم. وی گفت: در دوران جنگ تحمیلی هنگام حملات شیمیایی صدام، داروسازان ما تلاش‌های زیادی کردند تا راه‌های درمان مجروحان شیمیایی را پیدا کنند. دکتر شانه ساز افزود: امروزه دشمن با یک برنامه ریزی منسجم تلاش دارد از طریق تحریم غذا و دارو ملت ما را از پای درآورد، اما توانمندی داروسازی کشور مانع از آن شده است تا آمریکایی‌ها به هدف خود برسند. وی گفت: دارو از پایتخت تا دورترین نقاط مرزی یک قیمت ثابت دارد و امروز یکی از حوزه‌های پیشرو در اقتصاد مقاومتی، همین صنعت دارو سازی ماست.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
چه نشسته‌اید که سمی مهلک در بسته بندی شکیل و زیبا به شما فروخته می‌شود و به خیال خام آن را سر می‌کشید! برنامه‌ای که در آن کارشناس تاکید می‌کند شیر‌هایی که به اسم پاستوریزه در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها توزیع می‌شوند، حاوی سمی خطرناک هستند و مجری از مردم می‌خواهد که تا اطلاع ثانوی شیر نخورند! بحث درباره سمی با نام «آفلاتوکسین» است که کارشناس تاکید دارد از طریق غذای آلوده دام‌ها به بدنشان رسیده و به واسطه شیر، به مردم فروخته می‌شود و سلامت ایشان را در معرض تهدید قرار می‌دهد. موانعی که برخی از جدی‌ترین هایشان محصول دوران حضور قاضی زاده هاشمی در راس وزارت بهداشت است. مشکلاتی که شاید در قیاس با لطمه وارد شده به اعتماد عمومی در این مواقع، قابل اغماض باشد!

نظرها

اخبار بیشتر