اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سرگرمی
اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
بارش برف در چهارمحال و بختیاری زمینه‌ساز ایجاد مناظر طبیعی و بدیع در این استان شده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند، زمستان هم بام ایران چشم‌انتظار گردشگران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، چهارمحال و بختیاری سرزمین برف، سرما و آفتاب این روزها به منطقه‌ای خارق‌العاده با جاذبه‌های گردشگری خاص تبدیل‌شده است.

اینجا بلندترین منطقه زاگرس است و سفیدی برف از بلندای قله زرد کوه تا دشت‌ها گسترده شده است. برف و سرما زیبایی‌های را پدید آورده است که مشابه آن در کمتر نقطه‌ای از کشور دیده می‌شود.

یخ‌زدگی کامل تالاب بین‌المللی «چغاخور»، گذر از دیوارهای برفی با ارتفاع دو متر، عبور زاینده‌رود از میان برف، ایجاد غارهای یخی و پوشیدگی کامل قله زرد کوه از برف تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های زمستانی در بام ایران است.

یخ‌زدگی کامل تالاب بین‌المللی «چغاخور»

سرمای منفی ۱۲ تا منفی ۲۲ درجه سانتی‌گراد در منطقه بلداجی چهارمحال و بختیاری موجب یخ‌زدگی تالاب چغاخور شده است. قطر بالای یخ‌زدگی سطح آب و استحکام آن زمینه را برای راه رفتن بر روی این تالاب فراهم کرده است و بسیاری از مسافران می‌توانند بر روی یخ ایجادشده بر سطح آب راه بروند و خاطره‌ای بسیار زیبا را برای خود در این منطقه رقم بزنند.

منظره کوهستان‌های پربرف در کنار تالاب و باغات پوشیده از برف منظره‌ای بسیار زیبا برای خلق زیباترین عکس‌ها را فراهم کرده است.

تالاب بین‌المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری باوجود گونه‌های بی‌شمار گیاهی و زیبایی طبیعی آن در هر فصل سال جذابیت گردشگری خاصی دارد.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 9

تالاب بین‌المللی چغاخور با بیش از دو هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت در نزدیکی شهر بلداجی در شهرستان بروجن و در دامنه ارتفاعات «بر آفتاب و کلار» است. مساحت آبی این تالاب یک هزار و ۳۶۰ تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار و عمق آبی آن شش مترمربع است.

این تالاب با ۵۸ گونه گیاهی و آبزی از اهمیت زیست‌محیطی بالایی برخوردار بوده و حاشیه آن در این فصل به یک دهکده سیاحتی برای گردشگران تبدیل‌شده است.

مسافرانی که قصد مشاهده تالاب‌های چهارمحال و بختیاری در فصل زمستان را دارند می‌توانند از استان اصفهان به شهر بروجن سفر کنند و با طی مسافت ۳۰ کیلومتر به تالاب گندمان و همچنین طی مسافت ۵۰ کیلومتر به تالاب چغاخور برسند.

این روزها گشت‌وگذار در برف یکی از سیاحت‌های مهم بسیاری از گردشگران در سطح کشور به شمار می‌رود و شهرستان کوهرنگ جزو مناطقی خاص است که هرساله مقصد سفر بسیاری از گردشگران به شمار می‌رود.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 15

این منطقه به‌واسطه شرایط خاص توپوگرافی جزو پر بارش‌ترین مناطق کشور است و هرساله زمستان‌های پربرف در این منطقه گزارش می‌شود.

هم‌اکنون ارتفاع برف در مناطق مرتفع این شهرستان حدود سه متر است. بسیاری از مردم در روستاهای این منطقه در پی بارش شدید برف و مسدود شدن کوچه‌ها، کانال‌هایی ایجاد کرده‌اند و هم‌اکنون از طریق این کانال‌ها رفت‌وآمدها انجام می‌شود.

گشت‌وگذار در این روستاها از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری در این منطقه به شمار می‌رود.

لذت اسکی در کنار آبشار خروشان تونل سوم کوهرنگ

پیست اسکی کوهرنگ این روزها جز پررونق‌ترین پیست‌های اسکی کشور به شمار می‌رود. قرار گرفتن آبشاری پر آب در کنار پیست اسکی کوهرنگ، این پیست را جزو پیست‌های خاص اسکی در سطح جهان قرار داده است.

اسکی بر روی برف در کنار آبشار و شنیدن صدای خروشان آن از معدود مواردی است که بتوان همه را یکجا در یک پیست اسکی در سطح جهان تجربه کرد.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 23

پیست اسکی کوهرنگ در حال حاضر فعال است. این پیست اسکی با داشتن سه بالابر و یک بالابر آموزشی با شیب ۲۲ درصد ظرفیت استفاده هم‌زمان بیش از ۷۰ نفر را دارد.

سالانه مسافران بسیاری برای لذت بردن از یک روز آفتابی زمستانی این پیست را مقصد گردشگری خود قرار می‌دهند.

چهارمحال و بختیاری ۱۰ شهرستان دارد که هشت شهرستان آن در بخش سردسیری و دو شهرستان دیگر در بخش گرمسیری واقع هستند و این استان به‌واسطه موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد در مسیر کریدور جنوب به مرکز و غرب شهرت دارد.

خبری: اخبار و سرگرمی روز

خروش رودخانه‌های بزرگ کشور در دشت‌های سفید رنگ

طبیعت زمستانی با زیبایی خیره‌کننده‌ای که در این استان خلق کرده، نقشی بی‌بدیل نگاشته است. هم اکنون گذر سه رودخانه، بزرگ کارون، دز و زاینده رود از دشت‌های سفید رنگ از دیگر زیبایی‌های زمستانی این منطقه به شمار می‌رود.

رودخانه زاینده رود از محل چشمه دیمه کوهرنگ سرچشمه می‌گیرد و گذر این رودخانه در دشت‌ها و دره‌های مملو از برف این منطقه داستانی است که وصف زیبایی‌های آن خارج از توان کلمات است.

رودخانه کارون نیز در شهرستان اردل جریان دارد و گذر آن از جنگل‌های مملو از برف از دیگر جذابیت‌های زمستانی در این منطقه به شمار می‌رود.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 33

گشت و گذار در روستای پلکانی «سرآقاسید»

تاریخ پا به‌پای طبیعت در صفحه‌های پر از شور و حماسه این دیار قدم زده است. روستای تاریخی «سرآقاسید» این روزها به شگفت انگیز‌ترین روستای کشور و حتی جهان تبدیل شده است.

در یکی از دورترین نقاط شهرستان کوهرنگ و در ارتفاعات زاگرس مرکزی، پس از عبور از مسیر پرپیچ و خم کوهستانی، روستای «سرآقاسید» که با عنوان‌های «ماسوله زاگرس» و «ماسوله دوم کشور» مشهور شده است با بافت پلکانی قرار دارد.

روستای «سرآقاسید» در بخش مرکزی و دهستان میانکوه موگوئی واقع شده است که با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی، در ۴۵ کیلومتری شمال غربی چلگرد و ۱۳۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

اطلاعات باستان شناختی در این روستا، حکایت از فعالیت و زندگی انسانی در عصر پارینه سنگی دارد. برخی منابع قدمت این روستا را به هزاران سال پیش می‌دانند و در شجره نامه امامزاده حداقل ۶۳۳ سال سابقه تاریخی روستا اثبات شده است.

این روستای جذاب، سرزنده و از معماری بومی و پایدار برخوردار است که بر اساس ویژگی‌های اقلیمی و فرهنگی شکل گرفته است.

روستای «سرآقاسید» که به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری نیز معرفی شده است؛ روستایی زیست پذیر دارای خدمات و امکانات مناسب برای زندگی است به طوری که اغلب نیازهای ضروری اهالی در داخل خود روستا تأمین می‌شود، اقتصاد این روستا در درجه اول مبتنی بر فعالیت‌های کشاورزی است و در مرتبه بعدی وابسته به فعالیت‌های گردشگری و خدمات وابسته به آن است.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 42

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن چهارمحال و بختیاری با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری روستای «سرآقاسید» اظهار داشت: روستای «سرآقاسید» دارای بافت با ارزش است که توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت شده است.

مهدی مرادی افزود: برای این روستا در سال ۸۲ توسط بنیاد مسکن استان طرح هادی با رویکرد «بافت با ارزش» تهیه شده است.

وی با بیان اینکه این روستا بزرگترین روستای شهرستان کوهرنگ و دهستان موگویی این شهرستان از نظر جمعیت است، تصریح کرد: ساختمان‌های این روستا با سنگ، چوب و گل احداث شدند.

وی بیان کرد: این روستا در حال حاضر جزو بکرترین روستای مقصد گردشگری در سطح کشور به شمار می‌رود.

لذت مشاهده اعجاب انگیز‌ترین غار یخی کشور

طی سالیان طولانی، براثر ریزش نزولات جوی و بارش‌های قابل توجه برف، حفره‌هایی در غار ایجادشده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه‌یافته و موجب تشکیل قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا شده است.

اوج زیبایی‌های زمستانی در بام ایران - 49

در نزدیکی روستای شیخ علیخان از توابع شهرستان کوهرنگ یکی از نادرترین و اعجاب انگیز‌ترین غارهای منطقه به نام غار یخی «چما» با قندیل‌های فراوان یخی واقع شده است.

از زیر یخ‌های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که آب این چشمه نهایتا وارد رودخانه‌های این منطقه می‌شود.

قرار گرفتن این غار یخی در دره‌ای عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

این غار یخی در نزدیکی روستای شیخ علیخان کوهرنگ قرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرز تهیه صبحانه خوشمزه و شیک برای صبح برفی + فیلم

رکنارکنا9 ساعت قبل
مواد لازم برای تهیه یک صبحانه شیک و خوشمزه-فلفل دلمه‌ای …..۴عدد_گوجه فرنگی …..۲عدد_پنیرموزارلا …..۴ ورق_تخم مرغ …..۴ عدد_نمک و فلفل ….. به مقدار لازم برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
آن‌ها ابتدا به تحقیق از خواهر شوهر هدیه پرداختند و به هیچ سرنخی نرسیدند و سراغ خانواده هدیه رفتند آن‌ها هم اظهار بی اطلاعی کردند. رضا فورا زهرا را در خانه مادرش امانت گذاشت و خودش را به پلیس آگاهی رساند. امروز فهمیدم که دیگر هدیه، هدیه نیست. ولی اگر زن برای عدم تمکین عذر موجه و قانونی داشته باشد ناشزه محسوب نمی‌شود و مستحق نفقه نیز است. مهریه: مهر یا صداق، مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‌شود و به عبارت دیگر هدیه‌ای است که در هنگام عقد نکاح مرد به زن خود می‌دهد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
با میزان مواد اولیه‌ی زیر می‌توانید برای ۴ نفر کباب بناب تهیه کنید. در صورتی که می‌خواهید مقدار کمتر یا بیشتری کباب بناب تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. آشنایی با کباب بناب: کباب بناب یا کباب ساطوری یکی از انواع کباب‌های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که شباهت زیادی به کباب کوبیده سنتی دارد. این کباب از گوشت تازه و چربی دار گوسفند، در اندازه‌ای بسیار بزرگتر از کباب کوبیده معمولی تهیه می‌شود. پهنای سیخ کباب بناب بیشتر از کباب کوبیده می‌باشد.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
محققان دریافتند که بعضی از توله‌های گرگ مثل سگها مایل به بازی با غریبه‌ها هستند. هنگامی که دانشمندان آزمایش کردند که چگونه توله‌های گرگ به بازی پاسخ می‌دهند، با مجموعه‌ای از کنش و واکنش‌های غیرمنتظره رو به رو شدند. دو گروه اول گرگ با کمترین علاقه به اسباب بازی انتظارات را برآورده کردند اما اتفاق دیگری با گروه سوم رخ داد. سه توله گرگ هشت هفته‌ای به دنبال توپ رفتند و وقتی که تشویق به انجام این کار شدند، آن را پس گرفتند. اگرچه بیشتر توله گرگها بازی نکردند اما واقعیت این است که پژوهشگران دریافتند که تمایل به تعامل با انسان یک صفت بازیابی شده در گرگها است.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
شاید باورکردنی نباشد اما یک پدربزرگ فراموشکار، بیش از ۴۳ هزار دلار یا به شکل دقیق‌تری بگوییم ۴۳، ۱۷۰ دلار را داخل پایه یک صندلی مخفی کرده بود و تا پایان عمر این حرکت خود را از یاد برده بود. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، این پول زمانی کشف شد که صندلی مذکور به یک فروشگاه صندلی در میشیگان اهدا شد. هوارد کربی فردی بود که این صندلی و چند مبلمان دیگر را با قیمت ۷۰ دلار پس از کریسمس خریداری کرد. او سپس تصمیم گرفت صندلی را تعمیر کند و در نتیجه با پولهای مخفی شده رو به رو شد. این صندلی متعلق به یک پیرمرد فوق العاده خسیس به نام فئوت بود که اخیرا از دنیا رفته بود و در نتیجه اموالش شامل همین صندلی به مراکز فروش داده شده بود. این پولها به شکل دسته‌های مرتب با گیره کاغذی جدا و در صندلی جاسازی شده بود.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
اکنون شهرداری توکیو برای پاداش دهی به مردم برنامه‌ای ویژه دارد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، شهرداری توکیو به شهروندان خود وعده داده که در ازای رفتار مناسب آنها از پول الکترونیکی استفاده می‌کند. درواقع پول الکترونیکی هدیه شهروندان نمونه است. اما شاید برایتان سوال باشد که اقدامات مثبت شامل چه مواردی می‌شود. هر عمل درست و نمونه معادل ۱ دلار آمریکا هدیه نقدی الکترونیک دریافت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر