عملیات بازار باز امروز رسما آغاز می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
عملیات بازار باز امروز رسما آغاز می‌شود

عملیات بازار باز امروز رسما آغاز می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
عملیات بازار باز امروز در مجمع سالیانه بانک مرکزی با حضور رئیس جمهور و با رونمایی از سامانه معاملاتی آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عملیات بازار باز امروز در مجمع سالیانه بانک مرکزی با حضور رئیس جمهور و با رونمایی از سامانه معاملاتی آغاز به کار خواهد کرد.

هدف از راه اندازی عملیات بازار باز، اجرای چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و نهایتا کنترل نقدینگی و مهار تورم و فراهم کردن بستر لازم برای سیاست پولی مبتنی بر هدف‌گذاری تورم با استفاده از ابزارهای کوتاه‌مدت غیرمستقیم سیاست پولی است.

کمیته اجرایی عملیات بازار باز در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۸ به دستور رئیس کل بانک مرکزی با فراهم‌سازی بسترها و الزامات مورد نیاز تشکیل شده است. طی ماه‌های اخیر با همکاری دستگاه‌های مربوطه بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز اجرای عملیات به همراه تدارک ابزارهای موردنیاز فراهم شد.

استفاده از «عملیات بازار باز» و همچنین برقراری دامنه نرخ سود (کریدور نرخ سود) از جمله مهم‌ترین مؤلفه‌های چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی محسوب می‌شوند. ابزارهای عملیاتی پیش‌بینی شده جهت جذب یا تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی با هدف پیگیری موضع سیاست پولی بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی، شامل خرید و فروش قطعی اوراق بهادار دولتی، توافق بازخرید منطبق با شریعت بر مبنای دارایی پایه اوراق بهادار دولتی و ارز، اعطای اعتبار در قبال وثیقه (اوراق بهادار دولتی، طلا و ارز) و همچنین سپرده‌پذیری بانک مرکزی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی (منطبق با شریعت) است.

با آغاز به کار عملیات بازار باز، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند حسب اعلام قریب الوقوع بانک مرکزی در خصوص انجام عملیات بازار باز نسبت به مدیریت نقدینگی (کمبود یا مازاد) خود در بازار بین‌بانکی اقدام کنند. از آنجا که بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی، مدیریت نقدینگی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را برمبنای اوراق بهادار اسلامی منتشر شده توسط خزانه‌داری کل وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام می‌دهد، ضروری است بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نسبت به اختصاص بخشی از دارایی‌های خود به اوراق مزبور اقدام کنند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

عملیات بازار باز، از جمله ابزارهای سیاست پولی غیرمستقیمی است که نقش تنظیم‌کننده مقدار ذخایر بانکی از طریق نرخ بهره را بر عهده دارد. بانک‌های مرکزی از طریق این ابزار با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی، اوراق قرضه دولتی، توافق‌های بازخرید و اسناد خزانه در قبض و بسط پول دخالت کرده و از این طریق مبادرت به کنترل نرخ بهره، نقدینگی و تورم می‌کنند.

بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق کوتاه مدت با ریسک بسیار پایین و درجه نقدشوندگی بسیار بالا، نرخ بهره را در کریدور مطابق با سیاست پولی خود هدف گذاری می‌کند.

بانک مرکزی؛ تنظیم‌گر بازار بین بانکی

پیش از این، مجید شاکری، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگارمهر در این زمینه گفته بود: عملیات بازار باز به نوعی انتظارات و تصمیم‌گیری های اقتصادی در کل مجموعه اقتصاد را مدیریت کرده و فرض بر این است که در بازار بین بانکی، از این پس تنظیم‌گری بر روی اوراق دولت انجام می‌شود؛ به نحوی که بانک مرکزی با خریدن و فروختن این اوراق و نگه داشتن نرخ آنها در یک کریدور مشخص، اقدام مناسبی را در جهت سیگنال‌دهی نرخ سود به بازار به ثمر می‌رساند؛ به نحوی که مشخص می‌کند که در هر مقطعی، نرخ بازار بین بانکی باید چقدر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که به صورت ناگهانی، به سمت هدف‌گذاری نرخ بهره حرکت کنیم، گفته بود: در این رابطه چند محدودیت وجود دارد؛ یکی از آنها این است که ما هنوز بازار اوراق عمیقی نداریم و باید مدت زمانی سپری شود تا بتوان به این هدف دست یافت، اما مداخلات پولی بانک مرکزی به دلایل متعدد، نسبت به کل بازار اوراق ما و معاملات یک روزه، بسیار بزرگ‌تر است و خود عملیات بازار باز به این موضوع کمک می‌کند که بتوان هدف‌گذاری نرخ بهره را به تدریج پیش برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کاهش قاچاق سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر کشور افزود: در حوزه قاچاق کالا از داخل به خارج بیش از ۸۰ درصد بخش سوخت است که با کاهش بسیار خوبی یعنی حدود ۹ میلیارد لیتر مواجهیم. وی ادامه داد: با طرح تکمیلی در حوزه صادرات فرآورده‌ها توسط مرز نشینان که اخیرا توافق شد و وزارت نفت همکاری بسیاری خوبی داشت، امیدواریم در ماه‌های باقی مانده سال و در سال ۹۹ با کاهش چشمگیر در حوزه قاچاق سوخت مواجه باشیم. وی گفت: گزارش بعدی جلسه بحث سامانه‌ها بود. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - استاندار خوزستان گفت: حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اواخر اسفند امسال برای بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس و پروژه جمع‌آوری فلرهای نفتی به خوزستان سفر می‌کند. به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز یکشنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی خوزستان در سرسرای شهید رجایی استانداری بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری برای احداث پالایشگاه گاز بیدبلند ۳٫۲ میلیارد دلار، معادل ۲ فاز پالاشگاه پارس جنوبی است. پالایشگاه بیدبلند در بهبهان با تامین سرمایه از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، صندوق توسعه ملی و کنسرسیوم بانک ‌های ایرانی به عاملیت بانک سپه در دست احداث است. همچنین براساس اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، ۵۰ تا ۵۵ درصد آلودگی هوای اهواز ناشی از سوختن فلرهای نفتی است. محمدصادق کریمی کیا ادامه داد: نوع مصرف مواد غذایی در خوزستان به مباحث فرهنگی، اجتماعی و سبک زندگی مردم مربوط است.

شفافیت مالی، راهکار جلوگیری از امضا فروشی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیتعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد اسلامی امروز در حاشیه مراسم آیین معارفه و تکریم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سطح کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند، گفت: این افراد با مدیریت و نظارت در ساخت و ساز‌ها و ساخت خانه‌های با کیفیت در طرح اقدام ملی مسکن نقش آفرینی می‌کنند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در چارچوب پروانه صادرشده اقدام به ساخت و ساز کنند و مهندسین اجازه ندهند خلاف پروانه ساخت و سازی صورت گیرد. وی بیان کرد: شفافیت مالی و مقابله با فساد یکی از کار‌های آقای خرم، رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و وی در تعاملی که با دولت و سایر دستگاه‌ها دارد دوره امضا فروشی را خاتمه دهد و با رویکرد جدید، جایگاه نظام مهندسی را نزد جامعه ارتقا دهد. اسلامی گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی باز آفرینی برگزار شد و بزودی در استان‌های مختلف شاهد شروع طرح‌های مختلفی توسط توسعه گران در بافت فرسوده خواهیم بود. وزیر راه و شهرسازی بااشاره اینکه ۲۰ هزار واحد برای نوسازی بافت‌های فرسوده به بانک معرفی شدند و ۲۰ هزار واحد نیز برای دریافت پروانه اقدام کردند، تصریح کرد: تسهیلات و تمهیداتی اندیشیده‌ایم که از محل تبصره ۱۸ یارانه به آن‌ها پرداخت می‌کنیم تا مردم بتوانند خانه‌ها را در بافت فرسوده بسازند. اسلامی افزود: تسهیلات پرداختی به بافت فرسوده ۱۸ درصد است که ۹ درصد آن را دولت پرداخت می‌کند. وی بیان کرد: ۶۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده را در استان‌های مختلف کلنگ زنی خواهیم کرد. اسلامی افزود: شناسایی و خرید اراضی در بافت فرسوده از دلایل تاخیر در طرح‌های نوسازی این بافت‌ها است. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از بافت‌های فرسوده واجد ارزش هستند، گفت: تا سال ۱۴۰۰ چند محله از محلات هدف از فهرست نوسازی خارج می‌شوند. اسلامی درباره محله سیروس گفت: این محله متاسفانه مشکلات حقوقی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم. وی درباره قیمت مسکن بیان کرد: قیمت مسکن اساسا تابع مولفه‌های اقتصادی کشور است برنامه جدید ما رونق تولید است و تسهیلاتی هم تصویب شد برای اوراق حق تقدم تا از این طریق سرمایه در گردش صندوق تامین مسکن مهیا شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اما آیا این مفاهیم منفی باید از کودک پنهان شود؟ کودک از چه زمانی می‌تواند مفهوم مرگ و نیستی را درک کند؟ خانواده‌ها چگونه باید این فضا را برای کودک مدیریت کنند تا دچار استرس و اختلال‌های رفتاری در آینده نشود؟ این سوالات را با دکتر الهه خوشنویس، روانشناس کودک مطرح کردیم. در روانشناسی می‌گویند، نباید کودک را تا قبل از ٨-٧سالگی در معرض اخبار بد قرار داد؛ چراکه هر توضیحی به کودک قبل از این سنین بدهیم، باز هم درک واقعی از مفهوم آن نخواهد داشت. با این حال همیشه کنار کودک خود خواهیم بود و از او حمایت می‌کنیمچگونه با کودک در مورد مرگ صحبت کنیمصحبت‌کردن با کودک درباره مرگ عزیزی که از دست داده، اصلا کار ساده‌ای نیست. لازم است صادقانه ولی به زبانی ساده و متناسب با سن و تجربه کودک برای او در مورد علت فوت فردی که درگذشته، توضیح بدهیم. بسیاری از اوقات کودکان احساس می‌کنند که فرد در اثر کار‌هایی که او انجام داده، فوت کرده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
علیرضا صالح گفت: در چند ماه گذشته واگذاری‌های صورت گرفته توسط سازمان خصوصی‌سازی را آسیب‌شناسی کردیم. در این راستا راهکارهایی را دنبال می‌کنیم که به‌جای فروش یکی از شرکت‌ها، شرکت مادر تخصصی آن را در بازار سرمایه پذیرش و واگذار کنیم. صالح ادامه داد: نباید به بهانه حاکمیتی بودن یک شرکت، مقابل امر واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی قرار گرفت و از واگذاری برخی شرکت‌ها ممانعت کرد. وی اذعان داشت: یکی دیگر از مشکلات موجود در راستای واگذاری‌ها این است که برخی افراد بابت از دست دادن پست‌ها و منافع خود نگرانی دارند و از این جهت در امر واگذاری‌ها مقاومت کرده و خصوصی‌سازی را با مانع مواجه می‌کنند. این موضوع از یکسو ظلم به سازمان خصوصی‌سازی و زحمت‌هایی است که طی این سال‌ها در راستای واگذاری‌های دولت کشیده شده و هم این که در مجموع به زیان واگذاری‌ها است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم یوسفی نژاد یکشنبه در دیدار با معاون امور اقتصادی استانداری گیلان اظهار کرد: در ۱۰ ماه نخست امسال بیش از ۶۵۸ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۶ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکیه، اوکراین، ترکمنستان، کشورهای آسیای میانه و عراق صادر شده است. وی با بیان اینکه این کالاها شامل محصولات نباتی، محصولات معدنی، محصولات صنایع غذایی، محصولات نساجی و محصولات پلاستیکی و گوگرد خاک، سنگ آهن و سیمان است، افزود: این میزان صادرات در مقایسه با سال گذشته از نظر ۱۲ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵ درصد کاهش داشته است. ناظر گمرکات گیلان در ادامه با اشاره به اینکه در این مدت بیش از یک میلیون و ۸۶ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۷۲۴ میلیون و ۷۰۴ هزار دلار واردات ثبت شده است، گفت: این کالاها شامل انواع ماشین آلات صنعتی لوازم برقی و قطعات آن و محصولات شیمیایی از کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، آذربایجان، ژاپن، کره جنوبی و آلمان بوده که از طریق گمرکات گیلان وارد کشور شده است. وی با بیان اینکه این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: بیش از ۱۳ هزار و ۴۸۶ تن کالا به ارزش ۵۳ میلیون و ۹۴۴ هزار دلار به صورت چمدانی از گمرکات گیلان صادر شد که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۱۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۱۳ درصد رشد داشته است. وی همچنین به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و آغاز صادرات کالا از آبان ماه امسال به کشورهای عضو این اتحادیه اشاره و اظهار کرد: در این مدت بیش از ۱۶٫۷ میلیون تن کالا به اوراسیا صادر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم1 ساعت قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری1 ساعت قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری1 ساعت قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری1 ساعت قبل