قیمت مصنوعات فولادی دربازار ایران کاهش یافت+نمودار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
قیمت مصنوعات فولادی دربازار ایران کاهش یافت+نمودار

قیمت مصنوعات فولادی دربازار ایران کاهش یافت+نمودار

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد بعد از رشد قیمت‌های هفته گذشته؛ وارد یک فاز نزولی شد آن هم با شتاب زیاد تا جایی که بخش مهمی از رشد قیمت‌های هیجانی خود را از دست داد و در روز گذشته ثباتی شکننده را به‌دست آورد.

به گزارش اقتصادنیوز این رفتار قیمتی یعنی کاهش نرخ در گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفته بود ولی شتاب افت قیمت‌ها، مخصوصا در اواسط هفته شدیدتر از حد انتظار بود و نشان می‌دهد که پتانسیل‌های خرید در بازار داخلی قدرت‌نمایی چندانی نداشته است. این سیگنال می‌تواند شواهدی از تغییر ذهنیت معامله‌گران را به همراه داشته باشد و جذابیت خرید را به هیجان فروش بدل ساخته است. در گزارش‌های پیشین بارها از نوسانات پیش‌بینی‌نشده قیمت‌ها در بازار فولاد سخن گفتیم که همین تفاوت نرخ در دو هفته اخیر می‌تواند تاییدی بر این تغییرات غیرمنتظره باشد. بازار فولاد در مقایسه با سایر بازارهای کالایی از سرعت نوسان نرخ بالاتری برخوردار است و همین سیگنال هم به سودآوری برخی از معامله‌گران و هم به زیان‌های جدی منجر خواهد شد، آن‌هم در شرایطی که حجم معاملات در بازار فولاد بالاست و ارزش ریالی بالایی دارد بنابراین مخاطرات قیمتی بالاتری را به همراه خواهد داشت.

اواخر هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی در بالاترین رقم خود در هفته‌های اخیر قرار داشت و از آن زمان تاکنون شاهد افت قیمت‌ها هستیم تا جایی که بهای هر کیلوگرم میلگرد نیشابور (فولادخراسان) به نزدیکی ۵ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش داشت که از افت جدی قیمت‌ها حکایت دارد. این بازی قیمتی البته به اواخر راه خود نزدیک شده است و بعد از این افت نرخ می‌توان گفت که بازار با تخلیه هیجان فروش روبه‌رو شده و منطقی‌تر رفتار خواهد کرد. همین‌که بازار باز هم قیمت‌هایی نزدیک به ۵ هزار تومان را برای هر کیلوگرم میلگرد مشاهده کرده به معنی رسیدن به یک سطح روانی قیمتی است و می‌تواند قیمت ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم میلگرد را رقمی باورپذیر تلقی کند بنابراین احتمال نوسان محدود در نزدیکی همین نرخ وجود دارد. در گذشته بازار فولاد به سختی توانست قیمت ۵ هزار تومانی را به‌دست آورد و به سادگی هم این نرخ را از دست نداد و این بار باز همین بازی آغاز شده است. با رسیدن بازار میلگرد به متوسط قیمت‌های ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم باز هم آرامشی نسبی در بازار فولاد حکمفرما شده و البته جرقه‌های پراکنده از رشد قیمت آزاد ارز نیز به کمک بازار فولاد آمده است.

در بورس‌کالا نیز بهای شمش در تناسب بالایی با نوسان قیمت میلگرد در بازار آزاد حرکت می‌کند. بعد از اوج بهای شمش در هفته گذشته، باز هم شمش فولاد یک روند نزولی قیمتی در بورس‌کالا را آغاز کرده است که می‌تواند به‌عنوان اثرات متقابل بورس و بازار بر یکدیگر تلقی شود. این درحالی است که عرضه‌های مصنوعات فولادی یا شمش در بورس‌کالا به نسبت بالاست و همین داده می‌تواند نگرانی از ضعف عرضه‌ها را محدود سازد. از سوی دیگر شاهد هستیم که عرضه‌های گسترده مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد در بورس‌کالا با توجه مثبت خریداران همراه نشده که نشان می‌دهد حتی تقاضای سفته‌بازی چندانی هم زیر پوست بازار وجود ندارد تا بتوان از این مسیر رشد قیمت‌های جدیدی را پیش‌بینی کرد. بازار آرامش فعلی را به سختی به‌دست آورده است و به قیمت نوسان نرخ‌های جدی ایجاد شده که در این رفت و برگشت قیمت‌ها، بخشی از موجودی انبارها نیز تخلیه و به بازارهای مختلف گسیل شده یا توسط خریداران نهایی به سمت مصرف در پروژه‌های مختلف حرکت کرده است.

این نکته البته با احتساب تغییر در موجودی انبارها مطرح شده و به احتمال قوی از سمت تمامی فعالان بازار مورد تایید نخواهد بود ولی نوسان قیمت‌ها این احتمال را رد نمی‌کنند. البته ثبات نسبی قیمت‌ها در سطوحی نزدیک به ۵ هزار تومان در شرایط فعلی برای بازار فولاد می‌تواند یک داده مثبت و مطلوب باشد تا از یکسو آرامش از دست رفته قبلی را بازیابی کرده و از سوی دیگر نگرانی از کاهش بیشتر قیمت‌ها را محدود سازد. همچنین بازار همه‌ساله احتمال رشد قیمت‌ها در روزهای پایانی سال را به‌دلیل افزایش تقاضا در نظر می‌گیرد و این آرامش نرخ می‌تواند فضای بهتری را برای رشد نرخ در اسفندماه به همراه داشته باشد. البته این بازار به هیچ عنوان بدون داده‌های جانبی نخواهد بود و نوسان قیمت دلار یا رشد بهای شمش در بورس‌کالا می‌تواند جریان عمومی قیمت‌ها را تغییر دهد که چنین احتمالی هم غیرممکن نیست.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

در هر حال بعد از نوسان جدی قیمت‌ها در روزهای اخیر؛ سکوت قیمتی فعلی به معنی کاهش محسوس حجم خرید و فروش خواهد بود، گویی رکود باز هم به بازار فولاد بازگشته است. این وضعیت موجب شده تا فروش کارخانه‌ها با ابهام همراه شود و می‌تواند آرامش نسبی قیمت‌ها را حتی تا دو هفته آینده به همراه داشته باشد ولی تجربه نشان داده است که با نوسان قیمت ارز در بازار غیررسمی، بازار آهن نیز به حرکت درآمده و رفتارهای سفته‌بازی باز هم به سازوکارهای معاملاتی وارد شده که می‌تواند تغییراتی را در بازار ایجاد کند. از سوی دیگر نوسان قیمت مواد اولیه و تغییر در هزینه‌های تولید و نیاز به افزایش درآمدزایی کارخانه‌ها باز هم در اواخر سال جاری خودنمایی خواهد کرد که به تکانه‌های رشد قیمتی احتمالی اواخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند منتهی می‌شود تا بازار فولاد از عرف سنتی خود تبعیت کند.

نکته دیگر را باید در کف قیمت‌ها جست‌وجو کرد. همان‌گونه که عنوان شد بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار تهران و برای تحویل از انبار رقمی نزدیک به ۵ هزار تومان پیشنهاد می‌شود و البته قیمت‌هایی کمتر از این رقم هم به وفور پیشنهاد می‌شوند ولی آرامش نسبی قیمتی اواخر هفته جاری نشان می‌دهد که گویی بازار فولاد با یک سرعت‌گیر جدید روبه‌رو شده و آن قیمت خرید است. اغلب محموله‌های موجود در بازار داخلی که نه تغییر کیفیت داده و نه مورد معامله و حمل مجدد قرار گرفته‌اند؛ فاصله قیمتی چندانی با نرخ‌های فعلی ندارند و می‌‌تواند به‌عنوان یک کف قیمتی به شمار رود. البته هیچ بعید نیست که در روزهای سخت فعلی از لحاظ تولید و فروش، برخی مشکلات مالی تجار و کارخانه‌ها برجسته‌تر از قبل شده که به نگرانی‌های جدیدی دامن بزند ولی اوضاع بازار فولاد می‌تواند در یک آرامش نسبی تداوم یابد. شاید ثبات نسبی قیمت‌ها بتواند بهترین چشم‌انداز قیمتی برای بازار فولاد باشد ولی در نهایت بازار است که برای همه تعیین تکلیف خواهد کرد و تنها می‌توان رخدادهای موجود در بازار را مورد بررسی قرار داد تا شاید پیش‌بینی دقیق‌تری از اوضاع را بتوان ترسیم کرد. نکته دیگر تاثیرپذیری گسترده بازار فولاد از داده‌های حاشیه‌ای یا بعضا سیاسی بود که التهاب جدیدی را در این بازار رقم زد. این رفتار قیمتی یعنی هیجان خرید و رشد نرخ سریع‌تر و شدیدتر از حد انتظار بود و البته با تغییر فاز اوضاع، دقیقا شرایطی بالعکس هفته گذشته، در هفته جاری مشاهده شد. این رخداد یک نگرانی جدی در بازار فولاد به‌شمار می‌رود و نشان می‌دهد که این بازار مهم داخلی بیش از سایر بازارهای مشابه نسبت به داده‌های جانبی در بازار واکنش نشان می‌دهد. این سیگنال به خودی خود یک نگرانی جدی است زیرا داده‌های غیربنیادین و حتی غیراقتصادی بر نوسان قیمت‌ها اثر گذاشته و هیچ بعید نیست که این بازی‌ها به مرور زمان باز هم تداوم یابد.

قیمت مصنوعات فولادی دربازار ایران کاهش یافت+نمودار - 8

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای حمیدرضا عظیمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: فولاد مبارکه همواره در جهت داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز کار کرده است و برای اینکه بتوانیم از فناوری‌های روز استفاده کنیم در حال مطالعه نسل چهارم فناوری فولاد هستیم. وی اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت دانش بنیان، نقشه راه فناور شدن در صنعت فولاد را ترسیم و در این باره قرارداد‌های متعددی امضا کردیم. عظیمیان با بیان اینکه ۵۰ درصد از بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه است، گفت: راهبرد کلی ما حفظ این سهم از بازار ایران است ضمن اینکه با توسعه صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی، باید بتوانیم ورق و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه سلیقه عموم مردم به خودرو‌های شاسی است، افزود: خودرو‌های شاسی به ورق با عرض ۲ هزار میلی متر نیاز دارد که تلاش می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صداو سیما مبنی بر کمبود ورق فولادی برای صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: ما در کشور کمبود ورق فولادی نداریم بلکه دلالی و سوداگری موجب تفاوت قیمت در ورق فولادی شده است. عظیمیان ادامه داد: اگر به روال قبل عرضه هم در بورس کالا و هم برای بنگاه‌های تولیدی باشد می‌توانیم کل نیاز کشور را پوشش دهیم و آرامش را به این بازار برگردانیم حتی برای واحد‌هایی که نیاز به ورق فولادی آن‌ها ۱۰۰ تن هم باشد می‌توانیم در سایت بهین یاب آن را اختصاص دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر