کابوس استیضاح برای ترامپ؛ روزهای سرنوشت ساز برای رئیس جمهور آمریکا به شماره افتاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

کابوس استیضاح برای ترامپ؛ روزهای سرنوشت ساز برای رئیس جمهور آمریکا به شماره افتاد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- روز‌های و هفته‌های اخیر به شکلی کابوس وار برای دونالد ترامپ طی می‌شوند؛ کابوس استیضاح، تشدید مخالفت‌های افکار عمومی و چالش‌های کنگره. تاریخ انتشار: 06:00 - 26 دی 1398 - کد خبر: ۵۸۶۵۳۱
کابوس استیضاح برای ترامپ؛ روزهای سرنوشت ساز برای رئیس جمهور آمریکا به شماره افتاد - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ گره کور موقعیت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در عرصه سیاست و البته در حوزه افکار عمومی در روز‌های اخیر بیش از پیش پیچیده شده است.

تحولات در عرصه سیاست داخلی آمریکا در روز‌ها و هفته‌های اخیر به شدت پیچیده و بغرنج شده است. از یک سو، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از دستیابی به شواهد و مدارک جدید در پرونده استیضاح ترامپ و ارسال قریب الوقوع پرونده مذکور به مجلس سنا برای استیضاح وی خبر داد و از سوی دیگر قطعنامه کاهش اختیارات جنگی ترامپ برای تصویب نهایی در سنا مورد بحث قرار می‌گیرد.

«میچ مک کانل»، رئیس اکثریت سنای آمریکا هفته اخیر از بررسی طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ در سنا در آینده نزدیک خبر داد.وی در عین حال تاکید کرد با طرحی که ترامپ را از اقدام نظامی بیشتر علیه ایران بدون مجوز کنگره منع کند، مخالفت می‌کند.این در حالی است که «تیم کین»، سناتور دموکرات و طراح طرح مذکور، تاکید کرده طرحش از حمایت کافی برای تصویب در این مجلس برخوردار است.وی گفت: «طرحی که من ارائه کردم از حمایت چهار نماینده جمهوری‌خواه برخوردار است و به این ترتیب مشکلی در کسب ۵۱ رأی برای تصویب آن وجود ندارد. تمامی ۴۵ نماینده دموکرات در مجلس سنا و ۲ نماینده مستقل هم حامی این طرح هستند.»

«تاد یانگ»، نماینده‌ جمهوریخواه حامی طرح کین نیز گفت: «این قطعنامه تاکید دارد که اجازه ورود نظامیان به یک درگیری نظامی ادامه‌دار با ایران تنها در اختیار قوه مقننه قرار خواهد داشت.»در جدیدترین خبرهر از روند پرونده استیضاح ترامپ و پس از رای آوردن ارسال بندهای استیضاح به سنا در مجلس نمایندگان، اعلام شده که سنا از ۲۱ ژانویه (۱ بهمن) این روند را آغاز می‌کند. سناتور «جان کورنین»، گفت: «انتظار می‌رود بحث‌های اولیه برای استیضاح ترامپ، از سه شنبه آینده آغاز شود.»

این تحولات در عرصه سیاسی آمریکا در حالی رقم می‌خورد که ۱۰ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، مخالفت افکار عمومی با چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور به شکل روزافزونی تشدید می‌شود.

افکار عمومی آمریکا در زمینه عملکرد ترامپ در زمینه‌های اقتصادی، سیاست خارجی، کنگره و … نارضایتی خود را در نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند.بیشتر بخوانید: مخالفت ۵۶ درصدی مردم آمریکا با عملکرد ترامپ درباره ایران تداوم موج مخالفت افکار عمومی آمریکا با ترامپ

براساس نظرسنجی «کوئینیپیاک» که در روز‌های ۸ تا ۱۲ ژانویه (۱۸ تا ۲۲ دی) انجام شد، ۵۲ درصد مشارکت کنندگان از عملکرد ترامپ ناراضی بودند. این شاخص در نظرسنجی «راسموسن ریپورت»، ۵۰ درصد بود.

در نظرسنجی مشترک «آی‌بی‌دی» و «تی‌آی‌پی‌پی» نیز که در روز‌های ۳ تا ۱۱ ژانویه (۱۳ تا ۲۱ دی) برگزار شد، بیشتر افراد با برکناری وی موافقت کردند

نظرسنجی مشترک مذکور در بررسی شانس نامزدهای ریاست جمهوری در برابر ترامپ نیز نتیجه زیر را به دست داد؛ ترامپ از «جو بایدن»، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا با اختلاف ۲ درصد، از «برنی سندرز»، سناتور «ورمونت»، با اختلاف ۱ درصد، از «پیت بوتجیج»، شهردار شهر «ساوث بند»، ایالت «ایندیانا»، با اختلاف ۱ درصد و از «مایک بلومبرک»، شهردار پیشین «نیویورک» با اختلاف ۲ درصد عقب است و تنها موفق شده با اختلاف ۱ درصد از «الیزابت وارن»، سناتور «ماساچوست»، پیشی بگیرد.

همزمان با تشدید جبهه مخالفت افکار عمومی با ترامپ، بایدن موفق شده موقعیت خود را در میان رقبای دموکرات بهبود بخشیده و فاصله خود را از آن‌ها زیاد کند.

براساس نظرسنجی کوئینیپاک، بایدن از شانس ۲۵ درصدی، سندرز از شانس ۱۹ درصدی، وارن از شانس ۱۶ درصدی، بوتجیج از شانس ۸ درصدی و بلومبرگ از شانس ۶ درصدی برای پیروزی در انتخابات برخوردار هستند.عرصه سیاسی در آمریکا در روز‌ها و هفته‌های آینده شاهد تبدیل سنا به دادگاه برای محاکمه ترامپ به دلیل دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت در مسیر کنگره» خواهد بود. ریاست این دادگاه با رئیس دیوان عالی است و سناتور‌ها در نقش هیئت منصفه ظاهر خواهند شد. رای ۶۷ سناتور برای برکناری ترامپ از ریاست جمهوری لازم است. چنانچه دو سوم سناتور‌ها از جمله ۲۰ سناتور جمهوریخواه به برکناری وی رای بدهند، «مایک پنس»، معاون ترامپ تا نوامبر ۲۰۲۰ قدرت را در اختیار خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشته شدن بسکتبالیست ۱۸ ساله آمریکایی در حین بازی

مهرمهر1 روز قبل

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.

وزارت خارجه: عراق از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد خبر داشت (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
در جریان درگیری‌ها در حومه شهرک «ابودفنه»، تعدادی از خودروهای نظامی تروریست‌ها هدف قرار گرفتند و منهدم شدند؛ شماری از عناصر تروریستی در جریان درگیری‌ها در این محور کشته و زخمی شدند. عناصر گروهک‌های تروریستی صبح روز یکشنبه (بیست و نهم دی ماه) حملات گسترده‌ای را از شهرک‌های تازه اشغال شده «تل خطره و ابوحریف» علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در شهرک «حلبان» ترتیب دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، با اشغال شهرک «حلبان»، شهرک‌های «مغاره میرزا، اسطبلات و خوین الشعر» در تیر راس و آتش تروریست‌ها قرار می‌گرفتند و از لحاظ نظامی ساقط شده و از دست رفته محسوب می‌شدند. گروهک‌های تروریستی پس از ناکامی در عملیات اشغال شهرک «حلبان»، حملات دیگری را از شهرک‌های «الغدفیه و تل الشیخ» علیه نیروهای ارتش سوریه در شهرک «ابودفنه» در جنوب شرق استان ادلب انجام دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، در جریان درگیری‌های روزهای گذشته در جنوب شرق استان ادلب حداقل ۱۰۰ تن از عناصر تروریستی کشته و زخمی شده‌اند و خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی آنان وارد آمده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزارت خارجه روسیه در سخنانی نسبت به خروج احتمالی ایران از پیمان ان. پی. تی هشدار داد. ریابکوف همچنین از ایران خواسته است تا به تعهدات خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل پایبند باشد. این موضع‌گیری روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که وزیرخارجه ایران در گفتگویی اعلام کرد که اگر اروپایی‌ها اقدامی در ارتباط با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود. در این ارتباط، وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند، اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.

نظرها

اخبار بیشتر