رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس‌جمهوری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس‌جمهوری

رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس‌جمهوری

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز : رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز، امروز با حضور حسن روحانی در بانک مرکزی انجام می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز در پنجاه و نهمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی در روز ۲۶ دی ماه، سیاست‌گذاری پولی با اجرایی شدن بازار باز، وارد مسیر جدیدی خواهد شد. تحت عملیات بازار باز، نرخ بهره بین بانکی و حجم نقدینگی با بازیگری جدید بانک مرکزی مدیریت می‌شود. علاوه بر این، امروز پس از بیش از ۵ ماه تاخیر، مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی نیز برگزار می‌شود تا ترازنامه این بانک مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس‌جمهوری - 2

امروز پنجاه و نهمین مجمع بانک مرکزی برگزار می‌شود. امسال، برخلاف رسم نانوشته‌ای که در طول سالیان اخیر ایجاد شده بود، مجمع در دهمین ماه سال تشکیل می‌شود. در سالیان اخیر، معمولا مجمع سالانه این بانک در اسفند ماه برگزار شده بود. نکته مهمی که در این مجمع وجود دارد، آغاز عملیات بازار باز و رونمایی از سامانه معاملاتی آن در حضور رئیس‌جمهور است.

رسم تاخیر

اگر قرار باشد طبق قانون عمل شود، مجمع سالانه بانک مرکزی باید حداکثر تا ۴ ماه پس از پایان سال مالی برگزار شود. با توجه به اینکه سال مالی بانک مرکزی اسفند ماه خاتمه می‌یابد، در نتیجه مجمع این بانک باید حداکثر تا تیر ماه برگزار می‌شد. موعدی که در طول سال‌های متمادی، رعایت نشده است. در پایان اسفند ماه تمامی حساب‌های بانک بسته می‌شود و ترازنامه بانک نیز حداقل یک ماه قبل از تشکیل مجمع به هیات نظارت تسلیم خواهد شد. طبق قانون، ترازنامه پس از تصویب مجمع عمومی به دولت تسلیم شده و در روزنامه رسمی درج می‌شود. این بار تاریخ مجمع سالانه ۲۶ دی ماه اعلام شده است. پس برگزاری مجمع با ۱۷۷ روز تاخیر یا ۵ ماه و ۲۵ روز تاخیر در سال جاری همراه خواهد شد. البته شاید این یک پیشرفت نسبت به ۳ سال قبلی باشد، چراکه در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ مجمع در آخرین ماه سال برگزار شده بود. در طول ۱۰ سال اخیر، تنها در سال ۹۲، مجمع در مهلت قانونی برگزار و ترازنامه آن به تصویب رسیده است. در آن سال، مجمع عمومی بانک مرکزی در ۱۳ تیر ماه تشکیل شده بود اما در سال‌های قبل و پس از آن نظم مشخصی دیده نمی‌شود. آذر، دی، بهمن و اسفند ماه‌هایی بودند که برگزاری مجمع سالانه بانک مرکزی در آنها تجربه شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

مجمع عمومی بانک مرکزی با ریاست رئیس‌جمهور است. وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزیر بازرگانی (صنعت، معدن و تجارت) و یک نفر از وزرا به انتخاب هیات‌وزیران از اعضای اصلی مجمع هستند. براساس قانون پولی و بانکی کشور، مجمع عمومی بانک مرکزی دارای ۵ وظیفه اصلی است: «رسیدگی و اظهارنظر نسبت به گزارش وضع بانک»، «انتخاب هیات نظار»، «تصویب ترازنامه بانک و پیشنهاد تقسیم سود»، «تصویب گزارش سالانه و عملیات بانک»، «اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به نظریات و تصمیمات هیات نظار». هیات عامل و هیات نظار و بازرس دولت در مجمع عمومی حق رای ندارند. تصمیم‌های مجمع عمومی در صورتی معتبر است که اکثریت هر یک از دو گروه شورای پول و اعتبار و هیات نظار حاضر باشند.

آغاز عملیات بازار باز

دوشنبه این هفته بانک مرکزی در یک اطلاعیه رسمی، از آغاز به‌کار اجرای عملیات بازار باز خبر داد. امروز نیز در حضور رئیس‌جمهور، سامانه معاملاتی عملیات بازار به‌طور رسمی رونمایی خواهد شد تا از این پس، مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و کنترل نقدینگی، در ایران نیز به شیوه‌ای مدرن پیگیری و از حالت سنتی خارج شود. بانک مرکزی با اجرای این عملیات به دنبال آن است که سیاست‌گذاری پولی را وارد ریل جدیدی کند و با هدف مدیریت سود در بازار بین بانکی، کنترل نقدینگی را به‌دست گیرد. بانک مرکزی با انجام این عملیات و حضور در بازار بدهی و اوراق دولتی، با خرید و فروش اوراق کریدور نرخ بهره را رهبری خواهد کرد. در این بازار بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز وثیقه‌دار می‌شود و در هنگام نبود نقدینگی، بانک مرکزی با خرید اوراق، پول به بازار تزریق و از افزایش نرخ بهره جلوگیری می‌کند. هنگامی هم که نرخ بهره از کف مورد نظر سیاست‌گذار در حال پایین رفتن باشد، بانک مرکزی با فروش اوراق و جمع‌آوری پول، از ارزان شدن پول و افت نرخ بهره ممانعت به‌عمل می‌آورد. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، تصاویری از لاشه یک پلنگ در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته که ظاهرا در مازندران کشف شده است. مسئولان محیط زیست مازندران در حال پیگیری جزئیات کشف لاشه این پلنگ هستند. برای انتشار جزئیات بیشتر درباره محل دقیق و وضیت لاشه این پلنگ اعلام آمادگی می‌کند.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۵۵۷ دلار عرضه شد، افزود: امروز هر مثقال طلا دو میلیون و ۱۴۲ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۳۰ هزار تومان معامله شد. وی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹۵ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان؛ سهمیه بنزین بهمن ماه بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته، برای خودرو‌های شخصی بنزین سوز ۶۰ لیتر و برای خودرو‌های گاز سوز ۳۰ لیتر واریز شد. گفتنی است، سهمیه بندی بنزین از ۲۴ آذر ماه اغاز شد و بنزین سهمیه بندی با قیمت ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با قیمت ۳۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. بنزین سوپر نیز با قیمت ۳۵۰۰ تومان و بدون سهمیه به صورت آزاد در اختیاز مردم قرار گرفته است. چهارمین واریز سهمیه بنزین بامداد امروز واریز شد و به گفته مدیران شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی واریز سهمیه بنزین در ابتدای هرماه متناسب با نوع خودرو انجام خواهد گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بررسی اپلیکیشن دکتر زیتون؛ اپلیکیشن رژیم درمانی و مدیریت رژیم غذایی

تکراتوچند ثانیه قبل

​طرح «طراوت» بانک صادرات ایران با تأمین مالی ویژه، ناجی فولادسازان شد

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

آغاز نخستین جلسه بحث درباره استیضاح ترامپ

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

توضیحات موسوی درباره اظهارات ظریف و خروج از ان پی تی

ایرنا10 دقیقه قبل

نتایج آزمون تشریحی جذب عمومی تصدی منصب قضا‌ سال ویژه دانشگاهیان اعلام شد

فارس10 دقیقه قبل

اوبامیانگ جانشین سوارس می‎شود؟

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

افسر آمریکایی بعد از فرار از دادگاه خودکشی کرد

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل