تنش میان آنکارا و قاهره بالا گرفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

تنش میان آنکارا و قاهره بالا گرفت

الفخبرگزاری الف |
وزارت خارجه ترکیه در پی حمله پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی ترکیه در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن کاردار مصر در آنکارا را احضار کرد.

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای یورش پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن را اقدامی متجاوزانه و سرکوبگرانه علیه رسانه‌های ترکیه خواند و آن را به‌ شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، نیروهای امنیتی مصر عصر روز سه شنبه با یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره ۴ تن از کارمندان آن از جمله یک شهروند ترکیه را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

رسانه‌های ترکیه مدعی شده‌اند نیروهای امنیتی مصر در پی یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره اینترنت را قطع و دوربین‌های مدار بسته را خاموش کردند و گذرنامه‌های کارکنان، تلفن‌های همراه و رایانه‌هایشان را ضبط کردند.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «اقدام خشونت‌آمیز علیه دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره نه تنها رویکرد منفی دولت مصر نسبت به آزادی رسانه را نشان می‌دهد بلکه بی‌کفایتی مقامات قاهره در زمینه‌های حمایت از دموکراسی و شفافیت را نیز بار دیگر ثابت کرد و غربی‌ها که از آزادی بیان در رسانه‌ها حرف می‌زنند با چشم‌پوشی نسبت به نقض قوانین در مصر، در این موضع گستاخانه قاهره شریک هستند.»

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین از مقامات قاهره خواست کارکنان بازداشت شده خبرگزاری آناتولی را که یکی از آنان شهروند ترکیه است، فورا آزاد کنند.

پلیس مصر به وکیل خبرگزاری آناتولی درباره دلیل یورش به دفتر این خبرگزاری ارائه نکرده بود اما وزارت کشور مصر شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که دفتر خبرگزاری آناتولی مقر یک تیم رسانه‌ای وابسته به ترکیه‌ است که برای مخدوش کردن چهره مصر کار می‌کند.

وزارت کشور مصر ادامه داد: «ما در این خصوص یک شهروند ترکیه و سه نفر که وابسته به اخوان المسلمین هستند بازداشت کردیم».

وزارت امور خارجه ترکیه هم کاردار مصر در آنکارا را در رابطه با یورش پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارمندان آن احضار کرد.

قاهره و آنکارا از سال ۲۰۱۳ روابط دیپلماتیک خود را از سطح سفیر به کاردار تقلیل داده‌اند.

احزاب ترکیه از جمله احزاب معارض این کشور هم حمله پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی ترکیه را محکوم کردند.

«کمال قلیچ‌داراوغلو» رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه در تماس تلفنی با مدیر کل خبرگزاری آناتولی ابراز امیدواری کرد که کارکنان دفتر این خبرگزاری در قاهره در اسرع وقت به سر کار خود بازگردند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

«سید طورون» نائب رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه هم گفت: «تلاش برای جلوگیری از کار رسانه‌ای ترکیه نشانه ناتوانی است. ما این اقدام را به شدت محکوم می‌کنیم».

دولت باحچلی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه هم گفت: «این رفتار متجاوزانه و نامناسب است و هیچ مبنای قانونی یا انسانی ندارد.»

وی افزود: «این اقدام کور که دفتر آناتولی در قاهره را هدف قرار داده است توهین آشکار و خصومت با ترکیه است».

این چهره معارض در ترکیه تأکید کرد که حمله به دفتر آناتولی در قاهره در زمانی که ترکیه برای ایجاد همکاری و ثبات منطقه‌ای در منطقه تلاش می‌کند، حمله به آزادی مطبوعات و بیان است.

باحچلی از دولت مصر خواست تا کارمندان آناتولی را که توسط پلیس مصر بازداشت شده‌اند، آزاد کند و از ترکیه عذرخواهی کند.

رئیس حزب سعادت ترکیه، نائب رئیس حزب عدالت و توسعه و رئیس فراکسیون پارلمانی حزب عدالت و توسعه و سخنگوی حزب عدالت و توسعه هم این اقدام پلیس مصر را محکوم کردند.

«ناجی بستانچی» رئیس فراکسیون پارلمانی حزب عدالت و توسعه ضمن درخواست برای آزادی فوری کارکنان خبرگزاری آناتولی در قاهره و عذرخواهی مصر از آنکارا گفت: «هر چقدر که دو کشور با هم اختلاف داشته باشند اما اصولی بین المللی وجود دارد که باید رعایت شود».

«عمر جلیک» سخنگوی حزب عدالت و توسعه هم این اقدام مصر را نشانه خطرناک بودن اوضاع در این کشور خواند.

اختلاف میان مصر و ترکیه در مقطع اخیر و به دنبال امضای توافقنامه همکاری نظامی و دریایی میان آنکارا با دولت وفاق ملی لیبی شدت گرفته است. قاهره نگران است که نزدیکی ترکیه به دولت وفاق ملی لیبی منجر به حضور نیروهای ترکیه در منطقه شمال آفریقا و دریای مدیترانه شود.

لیبی از زمان سرنگونی قذافی در سال ۲۰۱۱ به دو بخش تحت تسلط دو دولت موازی در شرق و غرب این کشور تقسیم شده است. دولت تحت حمایت ژنرال حفتر رئیس تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی که مورد تایید امارات، عربستان و فرانسه است بر شرق این کشور مسلط هستند و دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده کنترل امور غرب لیبی را در دست دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر12 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

هشدار مجلس به کشورهای اروپایی طرف برجام

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی لاریجانی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس با هشدار به اروپا نسبت به استفاده غیرعادلانه از مکانیزم ماشه در برجام گفت: اگر اروپا به هر علتی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافقنامه هسته‌ای (مکانیزم ماشه) داشته باشد؛ آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سیدحسن نصرالله: آشنایی من با حاج قاسم به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد / وقتی فرمانده نیروی قدس شد، منتظر نشد ما به ایران برویم و تبریک بگوییم؛ خودش به لبنان آمد / او در تمام روز‌های جنگ ۳۳ روزه کنار ما و در اتاق عملیات بود

انتخاب1 روز قبل

دیدار دوستانه پرسپولیس و سایپا لغو شد

وانانیوز14 ساعت قبل

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهری13 ساعت قبل

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیما1 روز قبل

توافق تجاری آمریکا و ایران!

جام نیوز12 ساعت قبل

کسی در دنیا فکر حمله به آمریکا را هم نمی‌کرد ….!

مهر1 روز قبل

دختر روس که جاذبه‌های ایران را در اینستاگرام معرفی می‌کند+تصاویر

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

روایت فرمانده قرارگاه حضرت زینب از بازداشت فرمانده بزرگ داعشی با لباس جلف و آرایش زنانه

رکنا2 روز قبل

برپایی ۱۰۴ پایگاه در کرمانشاه برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

ایسنا1 روز قبل

تا خدا بنده‌نواز است … | پاسخ شهاب حسینی به انتقادها، نفرین‌ها و فحاشی‌ها

همشهری1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

تصمیم جدید دولت سوریه | کار اجباری در انتظار استفاده‌کنندگان ارز خارجی!

همشهری6 دقیقه قبل

لیگ برتر فوتبال انگلیس | شیاطین سرخ در آنفیلد زانو زدند

همشهری8 دقیقه قبل

آغاز تهیه گزارش استفاده از مصالح غیر استاندارد در ساخت‌وساز

فارس9 دقیقه قبل

بهبود پژوهش نیازمند درمان نظام آموزش عالی است

فارس10 دقیقه قبل

جزئیات پرونده ۴۲ ورزشکار دوپینگی ایران در سال ۲۰۱۹+ اسامی

ایسنا11 دقیقه قبل

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی

فرارو12 دقیقه قبل