آیا کارهای آمریکا چیزی جز قلدرمابی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. بین‌المللی

آیا کارهای آمریکا چیزی جز قلدرمابی است؟

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
وزیر امور خارجه کشورمان: آنها (آمریکایی ها با قلدری) به افراد می گویند که یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل (درباره برجام) را نقض کنند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ سردبیر نشریه پرینت در حاشیه نشست رایسینا در دهلی نو با وزیر امور خارجه کشورمان گفتگو کرد.

جیوتی ملهوترا از محمدجواد ظریف پرسید: نخست سوال من از شما آقای ظریف درباره اوضاع در خلیج فارس پس از ترور ژنرال سلیمانی است. اوضاع چگونه است؟

ظریف گفت: آمریکا اقدامی در پیش گرفت که احساسات میلیون‌ها نفر را در همسایگی ما در عراق، در منطقه خلیج فارس، در ایران و همچنین در منطقه و جهان و حتی هند جریحه دار کرد. بنابراین، آمریکا باید عواقب آن را بپردازد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیسردبیر پرینت پرسید: چه عواقبی؟

وزیر امور خارجه گفت: خشم مردم. ما پاسخ دادیم. عملیاتی از پایگاهی در عراق علیه یک مهمان دولت عراق در داخل خاک عراق انجام شد. آن مهمان دولت عراق یک فرمانده نظامی بسیار مورد احترام ایران بود. ما برای دفاع مشروع از خود علیه همان پایگاه اقدام کردیم. این حتی متناسب نبود و کمتر از حد متناسب بود، اما ما آن اقدام را انجام دادیم و این پایان استفاده نظامی ما بود. اکنون مردم منطقه خشمگین و در حال اقدام هستند. نخستین اقدام از طرف پارلمان عراق برای اخراج آمریکایی‌ها برداشته شد. این از نظر ما اقدامی بود که عراقی‌ها برای حفظ حاکمیت مستقل خود گرفتند. اکنون مردم خشمگین معتقد به اقدام دیپلماتیک هستند. آن‌ها خود تصمیم می‌گیرند چه اقدامی باید گرفته شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیخبرنگار پرسید: شما در نشست رایسینا از قلدرمابی آمریکا صحبت کردید.

ظریف گفت: آن‌ها چه هستند؟ آن‌ها (با قلدری) به افراد می‌گویند که یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کنند. یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. انگار کسی سر چهار راه بایستد و بگوید شما باید از چراغ قرمز عبور کنید. آمریکایی‌ها دارند به افراد می‌گویند اگر شما از چراغ قرمز عبور نکنید، شیشه شما را می‌شکنیم. شما، این را چه می‌نامید؟ آیا، این چیزی جز قلدرمابی است؟خبرنگار پرسید: شما گفتید این، نقض منشور سازمان ملل متحد است و آمریکایی‌ها دارند قانون خود را اجرا می‌کنند و این را نظم مبتنی بر قانون می‌نامند.

وزیر امور خارجه ایران گفت: بله، آن‌ها قانون بین الملل را دوست ندارند. آن‌ها قوانینی را دوست دارند که خودشان وضع می‌کنند. اگر شما شنیده باشید، رئیس جمهور ترامپ گفت: ما می‌خواهیم سایت‌های فرهنگی را هدف قرار دهیم. هدف قرار دادن سایت‌های فرهنگی جنایت جنگی است، اما وی می‌خواهد بتواند این حرف را بزند.سردبیر پرینت گفت: وزیر امور خارجه هند نیز در رایسینا گفت هند حامی نظم مبتنی بر قانون است. آیا بین هند و ایران تفاوت است؟

ظریف گفت: من داشتم حرفش را گوش می‌کردم. او گفت: از نظر او، سیستم مبتنی بر قانون سیستمی است که شامل قانون بین الملل است. سیستم مبتنی بر قانون بین الملل همچنین قوانین دیگری دارد که براساس قانون بین المللی ایرادی نمی‌توان بر آن وارد کرد، اما مشکل این است برخی افراد می‌خواهند قانون بین الملل را با قوانین دلخواه خود تغییر دهند. من فکر نمی‌کنم هند، ایران و روسیه آن را بپذیرند.

خبرنگار پرسید: بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا معاف شد. بعد از این حمله چه اتفاقی افتاد؟ شما به هند سفر کردید. آیا با هندی‌ها درباره بندر چابهار گفتگو کردید؟

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بله، ما درباره همه این‌ها صحبت کردیم، درباره خرید‌های (تجهیزات) که برای چابهار لازم است. فکر می‌کنم به نفع هند است تا روابط دوجانبه با ایران داشته باشد. آمریکا در حال کمک به هند برای خرید آنچه که برای فعالیت در چابهار لازم است، نیست. فعالیت‌های دیگری نیز برای کمک به افغانستان لازم است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
گفته شده در آن جلسه ترامپ با عصبانیت گفته که باید از کره جنوبی خواسته شود تا هزینه پایگاه‌های نظامی امریکایی را بپردازد. گفته شده که در آن جلسه «رکس تیلرسون» وزیر خارچه دولت ترامپ سعی داشته تا شخص رییس‌جمهوری را ساکت کند. گفته شده که در آن جلسه مشاوران نظامی ترامپ و تیم امنیت ملی او از نوع رفتارش عصبانی شده بودند. پس از آن که ترامپ جلسه را ترک کرد تیلرسون درباره او گفته بود: «او یک ابله لعنتی است». این در حالی است که ترامپ پس از جلسه به خبرنگاران گفته بود که آن جلسه عالی بود".
تابناکتابناک1 روز قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
عربستان پس از چند ماه آتش‌بس شکننده و غیر علنی با انصارلله در حال تنظیم مجدد موقعیت‌های خود برای تنش جدید در سال ۲۰۲۰ در یمن است. این دستور تنها چند روز پس از نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای سرخ در عربستان و امضای سند تأسیس آن توسط هشت کشور از جمله دولت مستعفی یمن صورت گرفت. فرماندهی ائتلاف در عدن نیز دستور داده تیپ ۱۱۵ پیاده به منطقه «الحلحل» برود تا جبهه‌ علیه نیروهای صنعا در شهرستان «الحد» در یافع استان «لحج» را باز کند. ائتلاف به شبه‌نظامیان تیپ «الاماجد» هم دستور داده است به منطقه «الصومعه» در استان بیضا برود. با گذشت دو ماه از امضای توافق ریاض درگیری‌های پراکنده در جنوب یمن و عدن همچنان ادامه دارد و تا کنون چندین شخصیت یمنی ترور شده‌اند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر18 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
الفالف1 روز قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»
الفالف1 روز قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.

نظرها

اخبار بیشتر