از «لغو جواز برخی غلات و اجناس انحصاری» تا «احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی آمریکا»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

از «لغو جواز برخی غلات و اجناس انحصاری» تا «احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی آمریکا»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۶ دی ۱۳۲۶، هیات وزیران جوازهای جو، گندم، برنج و اجناس انحصاری را لغو کرد.

۲۶ دی ۱۳۲۸، ساعد که پس از استعفا مجددا از طرف شاه مامور تشکیل کابینه شده بود، وزیران خود را به این شرح معرفی کرد: علی ‌اصغر حکمت وزیر مشاور، دکتر محمد سجادی وزیر دادگستری، عباسقلی گلشائیان وزیر دارایی، سپهبد یزدان ‌پناه وزیر جنگ، دکتر سیاسی وزیر امور خارجه، دکتر منوچهر اقبال وزیر راه، دکتر عبدالحمید زنگنه وزیر فرهنگ، دکتر تقی نصر وزیر اقتصاد ملی، دکتر محمد نخعی وزیر کشاورزی، سید‌جلال ‌الدین تهرانی وزیر پست و تلگراف، امیر اسدالله علم وزیر کشور، دکتر شهید نورایی وزیر کار و دکتر عباس لقمان ادهم وزیر بهداری.

۲۶ دی ۱۳۳۵، قرارداد حمل و نقل هوایی بین ایران و آمریکا منعقد شد.

۲۶ دی ۱۳۴۳، دو قرارداد جدید نفت بین شرکت ملی نفت ایران و دو موسسه هلندی و آمریکایی براساس ۷۵-۲۵ به نفع ایران امضا و مبادله شد.

۲۶ دی ۱۳۵۲، مذاکرات سری نفت در تهران بین مقامات شرکت نفت و نمایندگان کمپانی‌‌های معروف انگلیسی و آمریکایی آغاز شد.

۲۶ دی ۱۳۸۹، به دنبال جایگزینی سهمیه ۳۵۰ تومانی گازوئیل بخش حمل‌ و ‌نقل با گازوئیل ۱۵۰ تومانی، اعلام شد که براساس تصمیم جدید دولت، بخش عمده گازوئیل بخش صنعت نیز با همان نرخ ۱۵۰ تومان عرضه خواهد شد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

۲۶ دی ۱۳۹۱، نمایندگان مجلس پس از تصویب آخرین ماده طرح ممنوعیت اشتغال به بیش از یک شغل، پرونده این طرح را در مجلس بستند و آن را برای تطبیق با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال کردند.

۲۶ دی ۱۳۹۴، همزمان با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا و نیز هماهنگ ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین، زمینه برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فراهم شد.

۲۶ دی ۱۳۹۵، سرانجام پس از حدود یک ماه جلسه و بحث و بررسی بر سر لایحه برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی، بررسی این لایحه از سوی مجلسی ‌ها به پایان رسید و آن را جهت تایید به شورای نگهبان ارسال کردند.

۲۶ دی ۱۳۹۶، شرکت هواپیماسازی «ایرباس» فرانسه در جدیدترین اطلاع ‌رسانی خود اعلام کرد که تحویل هواپیماهای سفارشی ایران با تاخیر انجام می‌ شود. به گفته مدیر فروش این شرکت، تا زمانی که ایران پیش ‌پرداخت ‌های سفارش خود را تکمیل نکند، ایرباس در ساخت و تولید هواپیما برای ایران محتاطانه عمل خواهد کرد. تا این تاریخ از ۱۰۰ فروند هواپیمای سفارشی، ۳ فروند هواپیما تحویل ایران شده است.

۲۶ دی ۱۳۹۷، شبکه سی‌ان‌بی‌سی با اشاره به اینکه نماینده ویژه وزارت امورخارجه آمریکا درباره ایران مشخص نکرده است که واشنگتن می‌خواهد چه تصمیمی برای تحریم نفتی ایران بگیرد، گزارش داد دولت ترامپ ممکن است باز هم اجازه خرید نفت ایران را به مشتریان آن بدهد.

منابع: روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
ریاض و مسقط تا حد زیادی از طرح‌های آمریکا برای منطقه خاورمیانه حمایت می‌کنند، گرچه در جزئیات مسائل تفاوت‌هایی وجود دارد. مقامات مسقط هیچ‌گاه رسما این میانجی‌گری را تایید نکرده‌اند، اگرچه سخنان شنیده شده از پایتخت عمان همواره درباره لزوم تماس‌های دیپلماتیک است. به‌رغم اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای مشارکت در رفع مشکلات منطقه، مقامات تهران علاقه‌ای به مذاکره با طرف آمریکایی نشان نمی‌دهند. به‌خصوص در شرایطی که مقامات واشنگتن به‌طور علنی اذعان می‌کنند که هدف ایالات‌متحده «تغییر رفتار ایران» در منطقه است. او قول داده که تلاش می‌شود تا از طریق روش‌های اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر مقامات تهران به این هدف نزدیک شد.

نظرها

اخبار بیشتر