خاورمیانه موضوع داغ آخرین مناظره کاندیداهای دموکرات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. بین‌المللی
خاورمیانه موضوع داغ آخرین مناظره کاندیداهای دموکرات

خاورمیانه موضوع داغ آخرین مناظره کاندیداهای دموکرات

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
در مناظره سه شنبه شب تمام کاندیداها تصمیم اخیر ترامپ در حمله هوایی به کاروان سردار شهید قاسم سلیمانی را محکوم کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، شش کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا سه‌شنبه شب هفتمین و آخرین مناظره انتخاباتی خود را در حالی در شهر «دس موینز» ایالت آیووا برگزار کردند که بیشترین چانه‌زنی‌ها در این مناظره حول محور سیاست خارجی بویژه سیاست خارجی امریکا در خاورمیانه بود. در این مناظره که برنی سندرز، الیزابت وارن، امی کلوبوچار، جو بایدن، پیت بوتیجیج و تام استیر حضور داشتند، کاندیداها ابتدا بر سر عراق، جنگ و سیاست خارجی با هم مناظره کردند اما تقریبا همگی متفق القول بودند که رهبری دونالد ترامپ در این حوزه‌ها سراسر اشتباه بوده است.

به گزارش نیویورک تایمز، برنی سندرز که همه از او به عنوان یک ضدجنگ قدیمی یاد می‌کنند و در سال ۲۰۰۲ با رأی منفی به لشکرکشی امریکا به عراق نشان داد که طرفدار صلح است، در مناظره سه‌شنبه شب جو بایدن را مورد نقد قرار داد که چرا در آن زمان از جنگ عراق حمایت کرد. بایدن هم در این مناظره اعتراف کرد که رأی آری او به جنگ عراق «یک اشتباه بزرگ» بوده است و در زمانی که در دوره باراک اوباما معاون رئیس جمهور بوده، تمام تلاشش را کرده است که نیروهای نظامی امریکا را از عراق خارج کند. در این مناظره تقریبا تمام کاندیداها تصمیم اخیر ترامپ در حمله هوایی به کاروان سردار شهید قاسم سلیمانی را محکوم کردند و از اینکه رئیس جمهوری امریکا تصمیم گرفته است نظامیان امریکایی را در منطقه خاورمیانه نگه دارد، انتقاد کردند. الیزابت وارن که در این مناظره همچنین خواستار کاهش بودجه نظامی امریکا شد، درباره نظامیان امریکایی مستقر در خاورمیانه گفت: ما باید نیروهای جنگی خود را خارج کنیم.

دیگر کاندیداها شامل بایدن، کلوبوچار و بوتیجیج هم گفتند طرفدار حفظ تعداد کمی از نیروهای نظامی امریکا در منطقه هستند. بوتیجیج گفت: من یک نقطه نظر متفاوت دارم. ما می‌توانیم به ماندن در منطقه ادامه دهیم بدون آنکه نیروی زمینی نامحدود در منطقه داشته باشیم.

در آخرین مناظره کاندیداهای دموکرات مباحث مربوط به اقتصاد و تجارت هم چالشی شد و در این حوزه برخلاف حوزه سیاست خارجی، کاندیداها اختلاف نظرهای جدی با هم داشتند. سندرز گفت، او و بایدن «اختلافات اساسی» بر سر توافق‌های منطقه‌ای تجارت آزاد از جمله توافق جدید ترامپ با مکزیک و کانادا دارند. این در حالی بود که وارن و کلوبوچار گفتند، قصد دارند به نفع توافق تجاری جدید ترامپ با کانادا و مکزیک رأی دهند.

موضوع دیگری که در مناظره سه‌شنبه شب کاندیداهای دموکرات جنجال برانگیز شد، پاسخ کاندیداها به این سؤال بود که آیا یک زن می‌تواند رئیس جمهوری امریکا شود. در روزهای اخیر و قبل از مناظره، الیزابت وارن به رسانه‌ها گفته بود که سندرز به او گفته است، هیچ زنی نمی‌تواند در رقابت با ترامپ پیروز شود. البته سندرز این موضوع را تکذیب کرد و گفت که چنین حرفی نزده است اما همین مسأله باعث شد موضوع «رئیس جمهوری زن» در مناظره داغ شود. وارن که در پایان مناظره برای نشان دادن ناراحتی خود از سندرز، با او دست نداد، در جریان مناظره هم ناراحتی خود را این گونه بروز داد: «به این مردهایی که روی صحنه هستند نگاه کنید. اینها در ۱۰ انتخابات شکست خورده‌اند. تنها کسانی که در این صحنه در هر انتخاباتی که شرکت کرده‌اند پیروز بوده‌اند، زنان هستند.» سندرز در واکنش به وارن گفت که به هیچ وجه معتقد نیست که زن‌ها نمی‌توانند در انتخابات‌ پیروز شوند. او برای پایان دادن به این بحث افزود: «نمی‌دانم واقعا موضوع اصلی امروز ما این است؟»

نکته دیگری که مناظره سه‌شنبه شب داشت، این بود که برای نخستین بار هیچ کاندیدای رنگین پوستی روی صحنه نبود و همه شش کاندیدا سفیدپوست بودند؛ ۴ مرد سفیدپوست و دو زن سفیدپوست. دموکرات‌ها برای شکست دادن ترامپ در انتخابات نوامبر سال جاری میلادی نیاز دارند که آرای سیاهپوستان، امریکای لاتین تبارها و حاشیه‌نشین‌ها را جلب کنند. اتفاقا این موضوع هم در مناظره سه‌شنبه شب مطرح شد و بوتیجیج گفت، بزرگترین خطایی که ما می‌توانیم بکنیم، این است که فکر کنیم سیاهپوستان حامی ما هستند و خیال‌مان از این قضیه راحت است. من هرگز این اشتباه را نمی‌کنم.

کاندیداها در این مناظره درباره تغییرات آب و هوایی، بهداشت و درمان و اینکه برای رویارویی با ترامپ چه نوع کاندیدایی خواهند بود، صحبت کردند.

در مجموع شبکه خبری سی ان ان از وارن، بوتیجیج و کلوبوچار به عنوان برندگان مناظره سه‌شنبه شب و از بایدن، سندرز و استیر به عنوان بازندگان مناظره یاد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل: از ابعاد سیاسی و راهبردی پیامد‌های ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این است که آمریکا باید از منطقه برود. آقای امیرعبداللهیان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی را در راستای اهداف هرج و مرج و دولت سازی در کشور‌های منطقه ارزیابی کرد و گفت: شب بعد از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بازار بورس شرکت‌های اسلحه سازی جهش قابل توجهی پیدا کرد. آقای امیرعبداللهیان گفت: ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تصمیم نظام سیاسی آمریکا نبود، اما تصمیم درباره پاسخ ندادن به حمله نظامی ایران را نظام سیاسی آمریکا گرفت. آقای امیرعبداللهیان گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این موضوع را به آقای ظریف اطلاع داد تا در مذاکره با آقای جان کری در میان بگذارد. وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات بود که با نگاهی راهبردی به دقت همه کنشگر‌ها در عراق حتی روسیه و چین را هم می‌دید و مدیریت می‌کرد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
محمد بن‌زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، در مقایسه با همتای سعودی خود، محمد بن‌سلمان، شاید کمتر شناخته‌شده باشد؛ اما احتمالا سرنوشت او، تأثیر بیشتری بر آینده خاورمیانه نسبت به محمد بن‌سلمان خواهد داشت. محمد بن‌زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، در مقایسه با همتای سعودی خود، محمد بن‌سلمان، شاید کمتر شناخته‌شده باشد؛ اما احتمالا سرنوشت او، تأثیر بیشتری بر آینده خاورمیانه نسبت به محمد بن‌سلمان خواهد داشت. در صورت وقوع چنین احتمالی، یک سؤال مهم پیش می‌آید: محمد بن‌زاید چگونه از نفوذش استفاده خواهد کرد و آیا سیاست‌های او بیشتر به نفع آمریکا خواهد بود یا مردم منطقه خاورمیانه؟ پاسخ این سؤال‌ها را می‌توان در گزارش «چشم‌انداز تاریک محمد بن‌زاید برای آینده خاورمیانه» نیویورک‌تایمز یافت. با همه اینها، محمد بن‌زاید هنوز شخصیتی کم‌نظیر در خاورمیانه است؛ رهبری زیرک با گرایش‌های سکولار که برنامه‌ای مشخص برای آینده منطقه و نحوه اجرای این برنامه دارد. دیده‌بان حقوق بشر درباره شرایط در امارات متحده عربی می‌نویسد: امارات متحده عربی کسانی را که از مقامات این کشور انتقاد کرده‌اند، بازداشت و در برخی موارد مجبور به ترک محل زندگی‌شان کرده است.
ورزش۳ورزش۳8 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

اتاق خودروی هوشمند مبتنی بر تکنولوژی ۵G سامسونگ رونمایی شد

تکراتوچند ثانیه قبل

بررسی مشخصات فنی سونی PS۴ Pro: یک پلی استیشن ایده‌آل برای تلویزیون ۴K

تکراتوچند ثانیه قبل

آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات در گوگل

تکراتوچند ثانیه قبل

انتقال «کیوتریت» از طریق تله‌پورت کوانتومی برای اولین بار

همشهری9 دقیقه قبل

طرح شناسایی اختلالات ژنتیک افراد معلول در زنجان اجرا می‌شود

مهر10 دقیقه قبل

کونته بازیکن سابق خود را فراخواند؛ موزس ترکیه را به مقصد ایتالیا ترک می‌کند

فارس10 دقیقه قبل

آماده‌سازی برای دیدار میان مقام‌های وزارت خارجه و دفاع روسیه و فرانسه

ایلنا11 دقیقه قبل