اینجا کودکان برای نوشیدن قطره‌ای آب می‌میرند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. حوادث

اینجا کودکان برای نوشیدن قطره‌ای آب می‌میرند!

رکناخبرگزاری رکنا |
فردی از اهالی روستا می‌گوید: «آدم تشنه نمی‌تواند فکر و آرزوی دیگری داشته باشد». راست می گوید، زنان آرزوهایشان را از کودکی با دبه های آبی که بر روی دوش و سرشان سنگینی می‌کند حمل کرده و دیگر به چیزی فکر نمی‌کنند.

اینجا کودکان برای نوشیدن قطره‌ای آب می‌میرند! - 1

حجم ویدیو: 21.73M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۲:۵۸

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سیستان و بلوچستان سیل آمده است. یک هفته است که خانه و زندگی ساکنان منطقه را آب برده و آنها آواره‌تر از پیش شده‌اند.

نیروهای امدادی از هلال احمر گرفته تا ارتش و ... به محل اعزام شده اند. خبرنگاران رسانه های مختلف خود را به منطقه رسانده اند و هر کدام از نگاه و دید خود وضعیت سیستان و بلوچستان غرق در سیلاب را می نویسند و می گویند و به تصویر می کشند.

اهالی اما از سیل باکی ندارند. از پس از سیل و پیش از سیل می‌گویند. از اینکه قبل از بارش سیل آسا نیز اوضاع وخیم بود و نداشتن‌ها از داشتن‌ها بیشتر بود.

خبرنگاران را که می بینند، انگار نه انگار که سیل آمده است و روزگار امروزشان روی آب است، از دیروز می گویند که آب شرب نداشتند و کودکانشان را برای جرعه نوشیدن آب از دست داده بودند.از رویاهایشان می گویند که دیگر مرده اند...

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا،ایران کشور بزرگ و گسترده‌ای است که در آن اقوام مختلف کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. مرزهای این کشور قرن‌ها مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته اما باز دوام آورده است. در این سرزمین جغرافیایی وجود دارد که انگار از همه چیز محروم شده و تنها قسمتی از این خاک محسوب می‌شود. قسمتی که حتی در بحث اسطوره‌ای ما نیز از اهمیت زیادی برخوردار است کمااینکه حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهکار بی‌نظیر خود می‌گوید: «که رستم یلی بود در سیستان». اما مثل اینکه مردم سیستان و بلوچستان همچنان باید در فقر و سختی به زندگی خود ادامه دهند.

حقیقت این است که در استان سیستان و بلوچستان به هر مسئله‌ای ورود کنید بدون شک به آماری اسفبار خواهید رسید که هرگز به ذهنتان خطور نخواهد کرد. حال این روزها سیستان و بلوچستان خوب نیست. سیل در مناطق مختلفی مثل چابهار، کنارک و دشتیاری فاجعه ببارآورده است. مردم زیادی همان نیم بند درآمد خود را که از راه کشاورزی به دست می‌آوردند از دست داده و حتی در بسیاری از روستاها آب دورتا دور خانه‌ها را فرا گرفته است. وضع سیستان و بلوچستان مثل هر زمانی خوب نیست. در طول سالها نیز نصیبش فقر بود و تبعیض و بی عدالتی و … حالا هم گویا چیزی نیست جز سیل …

در خبری بخوانید: اخبار حوادث فوری

شاید باورش برای شما سخت باشد اما در این کشور سیستان و بلوچستانی وجود دارد که هنوز ۷۰۰ هزار نفر آبرسانی سقایی و تانکری می‌شوند. رکوردار حاشیه نشینی کشور با ۶۰ درصد حاشیه نشینی است. کمترین سرانه آموزشی کشور را دارد. یک پنجم کودکانش دچار سوتغذیه هستند و همچنین کمترین تخت بیمارستانی را نسبت به جمعیت در کشور دارد.

به روستایی در دشتیاری رفتیم که فاقد آب لوله کشی بود و برای تامین آب مصرفی خود مجبور بودند تا هفته‌ای یک تانکر ۱۲ هزار لیتری برای استفاده شخصی خریداری ‌ و به آب انبار روستا بریزند.

می‌توان گفت که بزرگترین مشکل بلوچستان کمبود آب است. بنابراین بسیاری از شهر‌ها و روستاها برای تامین آب آشامیدنی و شست و شوی لباس‌های خود از «هوتگ» استفاده می‌کنند که به نوعی دریاچه‌ای مصنوعی است و افراد آن را می‌سازند تا هنگام بارندگی‌ها آب به آن سرازیر شود. جدای از کیفیت این آب‌ها، مسئله‌ای که وجود دارد این است که سالیانه چند دختر هنگام برداشتن آب به دلیل افتادن در آن غرق می‌شوند. تلخ است اما واقعی.

فردی از اهالی روستا می‌گوید: «آدم تشنه نمی‌تواند فکر و آرزوی دیگری داشته باشد». راست می‌گوید، زنان آرزوهایشان را از کودکی با دبه‌های آبی که بر روی دوش و سرشان سنگینی می‌کند حمل کرده و دیگر به چیزی فکر نمی‌کنند.

آری سیستان و بلوچستان نه تنها از بطن توسعه حذف شده است بلکه در میان افکار عمومی نیز تنها به عنوان یک جغرافیای ایران شناخته می‌شود که روزی در کتاب‌های درسی نامش را در یکی از اشعار شاهنامه شنیده‌اند. این روزها مصیبت سیل را تجربه می‌کنند اما نیاز است تا حتی بعد از سیل نیز به رسم ایرانی بودنمان به سیستان و بلوچستان رفته و کنار مردم دوست داشتنی منطقه باشیم.

اما سیستان و بلوچستان نه تنها از بطن سیاست توسعه، طرد و حذف شده، بلکه در میان خروار خروار پژوهش اجتماعی جایی ندارد و آنچنان سرنوشتش شوم بوده که همواره در تکثر فجایع دوران حال، شناسنامه‌اش گم و گور شده است و تنها اگر یادی از او شده در لحظه، حوادث و فجایع است.

مستند از: پریناز هاشمی

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل

(ویدئو) کشته شدن ورزشکار ۱۸ ساله با شلیک گلوله هنگام بازی بسکتبال

فراروفرارو1 روز قبل
مارک استریکلند جوان ۱۸ ساله به ضرب گلوله کشته شد. طبق گفته خانواده مقتول، او پس از یک هفته جدال با مرگ در بیمارستان، درگذشت. به مارک حین بازی در زمین بسکتبال یک دبیرستان در دالاس آمریکا شلیک شد. طبق گزارش پلیس پس از مشاجره چند دانش آموز، یکی از آن‌ها اسلحه می‌کشد و به مارک شلیک می‌کند. البته به دلیل پوشیدن جلیقه ضد گلوله، او زنده ماند و اکنون در بیمارستان بستری است.

اولین گزارش لحظه به لحظه از سقوط هواپیمای اوکراین / زنده بودن مسافران تا زمان انفجار! + فیلم‌ها

رکنارکنا10 ساعت قبل
۲- خسارت به هواپیما: در این سانحه هواپیما بطور کلی از بین رفته است. ۵- اطلاعات پرسنلی خدمه پروازی: این پرواز دارای سه خلبان به‌عنوان (معلم خلبان، خلبان و کمک خلبان) و ۶ مهماندار بوده است. - با درخواست مسئول بررسی سانحه و هماهنگی مراجع ذیربط؛ گروه تخصصی ویژه‌ای تشکیل شده تا موارد غیر متعارف هوانوردی را بررسی نمایند. در این سانحه نمایندگانی از کشورهای اوکراین، آمریکا، فرانسه، سوئد، انگلستان، کانادا برای دسترسی به اطلاعات بررسی سانحه معرفی شده‌اند و تاکنون کشور افغانستان نماینده‌ای معرفی نکرده است. تصویر متن کامل گزارش مقدماتی دوم بررسی سانحه را در اینجا دانلود کنید

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
بسته اخبار حوادث سی ام دی ماه ۹۸؛ دستگیری ۲ برادر به جرم تخریب گاراژی در جنوب/ تصادف در اتوبان فتح ۱۶ مصدوم بر جای گذاشت/ ۱۶ کشته و مصدوم در واژگونی اتوبوس در قم/ انهدام باند دزدان رایانه خودرو‌های وارداتی/ مرگ تلخ دختر ۴ ساله جیرفتی در آتش سوزی/ سناریوهای وحشتناک شوهربرای قتل همسر/ اصرار بر بی گناهی پسرعموها در جنایت خونین/ مرگ کارگر پیمانکاری همدان در اثر سقوط/ قتل مزاحم یک زن

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.

نظرها

اخبار بیشتر