آسیای مرکزی به روایت آمار؛ ۲۰۱۹ برای کدام کشور سال بهتری بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
آسیای مرکزی به روایت آمار؛ ۲۰۱۹ برای کدام کشور سال بهتری بود

آسیای مرکزی به روایت آمار؛ ۲۰۱۹ برای کدام کشور سال بهتری بود

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
اینکه در سال 2019 کدام کشورهای آسیای مرکزی ثروتمندتر شدند باید گفت این افزایش ثروت به انحاء مختلف در این کشورها صورت گرفته اما بیش از همه، ازبکستان به ثروت دست یافته است.

به گزارش افکارنیوز،

آسیای مرکزی یا آسیای میانه سرزمین پهناوری در قاره آسیا است که هیچ مرزی با آب‌های آزاد جهان ندارد. اگر چه مرزهای دقیقی برای این سرزمین تعریف نشده‌ اما معمولا آن را دربرگیرنده کشورهای امروزی، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان می‌دانند.

اخبار بین الملل- اغلب سرزمین‌های دیگری چون افغانستان، شمال شرق ایران، مغولستان، کشمیر، شمال و غرب پاکستان، و گاه سین‌کیانگ (ترکستان شرقی قدیم) در غرب چین و جنوب سیبری در روسیه نیز شامل آسیای مرکزی می‌شوند.

این منطقه از شمال به روسیه، از جنوب به ایران و افغانستان، از شرق به چین و از غرب به دریای خزر متصل است.

در این گزارش، دیمیتری ورخاتوراف، کارشناس مسائل سیاسی نگاهی به اوضاع اقتصادی کشورهای این منطقه در سال ۲۰۱۹ انداخته و وضعیت آنها به تفکیک هر کشور نشان داده است.

معمولا با توجه به رشد تولید ناخالص داخلی؛ می‌توان در مورد رشد اقتصادی قضاوت کرد با این حال، در اواخر سال ۲۰۱۹ چنین آماری وجود ندارد و آمار به سرعت جمع آوری و پردازش نمی‌شود.

بنابراین، داده‌های جامع سال گذشته اغلب در ماه‌های مارس-آوریل سال آینده منتشر می‌شود. اما می‌توان یک نتیجه‌گیری جزئی را انجام داد.

ازبکستان

تولید ناخالص داخلی (۹ ماه سال ۲۰۱۹) – ۳۶۱٫۸ تریلیون صوم/ ۳۸ میلیارد دلار

متوسط ماهیانه – ۴۰٫۲ تریلیون صوم

برآورد سالیانه (پیش‌بینی) – ۴۸۲٫۴ تریلیون صوم/ ۵۰٫۶۹ میلیارد دلار

تاجیکستان

تولید ناخالص داخلی (۸ ماه سال ۲۰۱۹) – ۴۴٫۸ میلیارد سامانی/ ۴٫۷ میلیارد دلار

متوسط ماهیانه – ۵٫۶ میلیارد سامانی

برآورد سالیانه – ۶۷٫۲ میلیارد سامانی/۶٫۹ میلیارد دلار

قرقیزستان

تولید ناخالص داخلی (۸ ماه سال ۲۰۱۹) – ۳۳۴٫۶ میلیارد صوم؛

متوسط ماهیانه – ۴۱٫۸ میلیارد صوم؛

برآورد سالیانه – ۵۰۱٫۹ میلیارد صوم / ۷۲٫۱۸ میلیارد دلار.

علی‌رغم اینکه سازمان‌های آماری در مورد افزایش تولید ناخالص داخلی گزارش داده‌اند (کمیته دولتی آمار ازبکستان اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی کشور در ماه‌های ژانویه-سپتامبر سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ به میزان ۵٫۷٪ افزایش یافته است)، شهروندان افزایش درآمد را احساس نمی‌کنند.

این موضوع با این واقعیت در ارتباط است که شاخص تولید ناخالص داخلی بیشتر از شاخص‌های ثروت ملی، پویایی تجارت و جابجایی قیمت‌ها را منعکس می‌کند.

علاوه بر این، تورم که ممکن است تولید ناخالص داخلی را چند درصد افزایش دهد، نقش اساسی را ایفا می‌کند.

آسیای مرکزی به روایت آمار؛ ۲۰۱۹ برای کدام کشور سال بهتری بود - 23

بنابراین، باید یک شاخص دیگر را برای ارزیابی اینکه آیا سه کشور آسیای مرکزی در سال ۲۰۱۹ ثروتمندتر شده‌اند انتخاب کرد. این شاخص به طور مستقیم با ثروت ملی در ارتباط است.

رونق بخش مسکن

ساخت مسکن می‌تواند شاخص مورد نظر باشد. از یک سو، این حوزه با بسیاری از حوزه‌های دیگر اقتصاد در ارتباط است و به محض پیشرفت آن، می‌توان در مورد وضعیت صنعت قضاوت کرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

آسیای مرکزی در عمل سرمایه‌گذاری‌های خارجی مستقیم کمی در حوزه ساخت مسکن دارد و از بودجه ملی خود استفاده می‌کند.

آسیای مرکزی به روایت آمار؛ ۲۰۱۹ برای کدام کشور سال بهتری بود - 29

از سوی دیگر، خانه‌های مسکونی مدتهای مدید مورد استفاده قرار خواهند گرفت و پایه و اساس سطح زندگی مردم کشور خواهند بود. به عبارت دیگر، ساخت مسکن به معنای ذخیره ثروت ملی است.

ازبکستان

۹ ماه سال ۲۰۱۹ – ۶٫۶ میلیارد متر مربع

متوسط ماهیانه – ۱٫۱ میلیون متر مربع

رشد سالیانه - ۱۳٫۲ میلیون متر مربع / ۰٫۳۹ متر مربع در ازای هر نفر

تاجیکستان

۵ ماه سال ۲۰۱۹ – ۲۹۳ هزار متر مربع؛

متوسط ماهیانه – ۵۸٫۶ هزار متر مربع؛

رشد سالیانه – ۷۰۳٫۲ هزارمتر مربع/ ۰٫۰۷۶ متر مربع در ازای هر نفر

قرقیزستان

۱۰ ماه سال ۲۰۱۹ – ۷۹۵ هزار متر مربع

متوسط ماهیانه – ۷۹٫۵ هزار متر مربع

رشد سالیانه – ۹۵۴ هزار متر مربع/ ۰٫۱۴ متر مربع در ازای هر نفر

در مورد ازبکستان می‌توان گفت اگر ۱۳٫۲ میلیون متر مربع مسکن در پایان سال ۲۰۱۹ ساخته شود، از سطح سال ۲۰۱۸ (بیش از ۱۲ میلیون متر مربع) فراتر می‌رود.

در شرایط افزایش قیمت‌ مصالح ساختمانی و حامل‌های انرژی، این نتایج نشان می‌دهد که اقتصاد ازبکستان علی‌رغم شرایط منفی مختلف، به سرعت در حال توسعه است.

ممکن است در سال آینده، ساخت مسکن در ازبکستان به دلیل راه‌اندازی کارخانه متالوروژی جدید و همچنین به لطف ساخت و ساز و راه‌اندازی دیگر کارخانه‌های سیمان بزرگ افزایش یابد. سیاست کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن که توسط دولت ازبکستان اجرا می‌شود نیز سهم قابل توجهی دارد.

لازم به ذکر است که در قرقیزستان و تاجیکستان که از لحاظ تولید ناخالص داخلی با یکدیگر تطابق دارند، وضعیت بسیار متفاوتی در حوزه ساخت مسکن وجود دارد. سهم زمین برای ساخت مسکن در قرقیزستان برای هر نفر دو برابر بیشتر از تاجیکستان است.

ساخت مسکن در تاجیکستان در اوایل سال ۲۰۱۹ در مقایسه با اوایل سال ۲۰۱۸ به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این امر با این واقعیت در ارتباط است که دولت تاجیکستان سعی دارد حداکثر بودجه و منابع سرمایه‌گذاری خود را برای تکمیل نیروگاه برق آبی راغون هزینه کند. به همین دلیل، حوزه ساخت مسکن سرمایه‌گذاری دریافت نمی‌کند. بنابراین، بنیاد مسکن بودجه کمی در اختیار دارد.

راغون اهمیت زیادی برای اقتصاد تاجیکستان داشته و نوعی ذخیره ثروت ملی به شمار می‌رود. با این حال، شهروندان تاجیکستان تاثیر آن را به زودی احساس نمی‌کنند.

اما در پاسخ به سوال مربوط به ثروتمندتر شدن این سه کشور آسیای مرکزی در سال ۲۰۱۹، باید گفت که این افزایش ثروت به میزان‌های مختلف در این کشورها صورت گرفته است. بیشتر از همه، ازبکستان به ثروت دست یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
آقای حمیدرضا عظیمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: فولاد مبارکه همواره در جهت داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز کار کرده است و برای اینکه بتوانیم از فناوری‌های روز استفاده کنیم در حال مطالعه نسل چهارم فناوری فولاد هستیم. وی اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت دانش بنیان، نقشه راه فناور شدن در صنعت فولاد را ترسیم و در این باره قرارداد‌های متعددی امضا کردیم. عظیمیان با بیان اینکه ۵۰ درصد از بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه است، گفت: راهبرد کلی ما حفظ این سهم از بازار ایران است ضمن اینکه با توسعه صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی، باید بتوانیم ورق و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه سلیقه عموم مردم به خودرو‌های شاسی است، افزود: خودرو‌های شاسی به ورق با عرض ۲ هزار میلی متر نیاز دارد که تلاش می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صداو سیما مبنی بر کمبود ورق فولادی برای صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: ما در کشور کمبود ورق فولادی نداریم بلکه دلالی و سوداگری موجب تفاوت قیمت در ورق فولادی شده است. عظیمیان ادامه داد: اگر به روال قبل عرضه هم در بورس کالا و هم برای بنگاه‌های تولیدی باشد می‌توانیم کل نیاز کشور را پوشش دهیم و آرامش را به این بازار برگردانیم حتی برای واحد‌هایی که نیاز به ورق فولادی آن‌ها ۱۰۰ تن هم باشد می‌توانیم در سایت بهین یاب آن را اختصاص دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، آقای محمدعلی طهماسبی در گردهمایی محققان و مدیران باغبانی با محوریت میوه‌های معتدله و سردسیری، تصریح کرد: معرفی ارقام و پایه‌های جدید محصولات باغبانی با توجه به تنوع بالای گونه‌های باغی در ایران، ضروری است. وی، کم آبیاری و تنش آبی در اغلب باغات کشور را از دلایل مهم عملکرد پایین برخی محصولات باغی دانست و گفت: بهره وری کم از آب، خاک، زمین و خسارت زیاد از تنش‌های زنده و غیر زنده و بحث سرمازدگی که گاه تا ۷۰ درصد برخی از محصولات را از بین می‌برد از جمله مسائلی است که در این زمینه‌ها نیاز به کار تحقیقاتی بیشتری مانند معرفی ارقام دیرگل داریم. طهماسبی با اشاره به تنش گرمازدگی، تاکید کرد: تغییر اقلیم باید در تحقیقات حوزه باغبانی مد نظر قرار گیرد. وی، برنامه ریزی بلند مدت در باغبانی را ضروری عنوان کرد و افزود: سرمازدگی از یک طرف و گرمازدگی از سوی دیگر مشکلاتی را برای حوزه باغبانی بوجود آورده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که پایین آمدن کیفیت و کمیت آب‌ها در کشور هر ساله رخ می‌دهد، گفت: در این شرایط پایه‌های باغی آسیب می‌بینند، بنابراین مدیریت فنی جدید برای رفع تنش‌ها در همه زمینه‌ها لازم است. وی با اشاره به این که آفات و بیماری‌های مهم مثل زوال زردآلو، زوال انگور و زوال مرکبات و بیماری‌های باکتریایی در زعفران، آسیب جدی به دارایی مردم زده است، تصریح کرد: همفکری و کمک محققان برای مبارزه با این آفات و بیماری‌ها ضروری است. طهماسبی با بیان این که تبدیل ضایعات و مدیریت کاهش ضایعات موجب افزایش ارزش افزوده خواهد شد، گفت: محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی باید در قالب زنجیره محصول حرکت کنند و صفر تا صد یک محصول را پیش ببرند تا بهره وری محصولات بالا رود.

نظرها

اخبار بیشتر