چرا از نداشتن تلفن همراه می‌ترسید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
چرا از نداشتن تلفن همراه می‌ترسید؟

چرا از نداشتن تلفن همراه می‌ترسید؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زیادی می‌شوند؛ این افراد تلفن همراه را تنها وسیله‌ای برای برقراری ارتباط نمی‌دانند، بلکه آن را وسیله‌ای برای ادامه زندگی تلقی می‌کنند.

مهرداد فلاطونی- روانشناس اجتماعی، با بیان اینکه ریشه فوبیاها استرس و اضطراب است که عموما این استرس‌ها نیز در اثر عوامل مختلف شکل می‌گیرند، اظهار کرد: فوبیاها وابسته به مسائل فیزیکالی و روانی هستند.

وی با بیان اینکه با گسترش تکنولوژی و شکل‌گیری فضاهای مجازی فوبیای جدیدی به نام بی‌گوشی‌هراسی (نوموفوبیا) بین افراد بروز پیدا کرده است، گفت: در سال ۲۰۱۰ محققان انگلیسی نوموفوبیا را در بین انسان‌های این عصر مطرح کردند. نوموفوبیا برگرفته از واژه انگلیسی (no mobile fobia) است. مبتلایان به این نوع فوبیا افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زیادی می‌شوند، این افراد تلفن همراه را تنها وسیله‌ای برای برقراری ارتباط نمی‌دانند، بلکه آن را وسیله‌ای برای ادامه زندگی تلقی می‌کنند، البته میان روانشناسان این اختلاف نظر وجود دارد که آیا این مسئله نوعی فوبیا محسوب می‌شود یا خیر؟.

فلاطونی با بیان اینکه براساس استانداردهای روانشناسی نوموفوبیا نوعی استرس غیرطبیعی است که جزء فوبیاهای خاص محسوب می‌شوند، ادامه داد: نوموفوبیا ممکن است ریشه در دوران کودکی داشته باشد. این فوبیا به دلیل گسترش تکنولوژی در دنیا عمومیت پیدا کرده است و پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی از جمله تلفن‌های همراه موجب گسترش این فوبیا شده است.

این روانشناس با اشاره به اینکه عموما این فوبیا به دلیل ترس از ناامنی یا ترس از تنها شدن در افراد شکل می‌گیرد، ادامه داد: افرادی با شخصیت درونگرا که به تنهایی و کارهای انفرادی علاقه‌مند هستند به استفاده از تلفن همراه تمایل بیشتری دارند.

همچنین افرادی که دچار اختلالات تکنولوژیکی هستند بیشتر از سایر افراد دچار این نوع فوبیا می‌شوند. افرادی که از طریق شبکه‌های مجازی، خانواده‌های مجازی تشکیل می‌دهند نیز در صورت گم کردن یا خاموش شدن تلفن همراه دچار این فوبیا می‌شوند. شاید اگر در دورانی زندگی می‌کردیم که خانواده‌ها، دورهمی‌ها و مهمانی‌های صمیمانه‌ای با اقوام و آشنایان برگزار می‌کردند تا این حد تلفن همراه از اهمیت و ارزش برخوردار نبود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

به گفته وی، زنان در دنیا بیشتر از مردان دچار نوموفوبیا هستند که البته این موضوع شاید به مهربان‌تر بودن و روحیه زنان تعمیم داد، اما در عین حال مردان بیشتر از زنان تمایل به داشتن دو تلفن همراه دارند. براساس مطالعات انجام شده توسط محققان آمریکایی، ۶۵ درصد مردان در دنیا با تلفن همراه خود می‌خوابند.

فلاطونی در ادامه درباره علائم نوموفوبیا گفت: تپش قلب، استرس (عامل بروز بیماری‌های مختلف روانی و جسمی)، تعریق زیاد، درد در قفسه سینه و پرخاشگری از علائم ابتلا به نوموفوبیا یا بی‌گوشی‌هراسی است.

این روانشناس با بیان اینکه در صورتی که نوموفوبیا درمان نشود تبعات سختی را به همراه خواهد داشت، بیان کرد: حساسیت‌زدایی یکی از روش‌های درمان نوموفوبیا است. در این روش شرایطی برای فرد فراهم می‌شود که افراد به مرور وابستگی خود را نسبت به فضای تکنولوژی کاهش می‌دهند و به این دیدگاه می‌رسند که تلفن همراه وسیله‌ای برای برقراری ارتباط است و قرار بر این نیست که این ابزار انسان‌ها را مدیریت کند. این روش ابتدا به صورت تصویرسازی ذهنی اجرا می‌شود سپس عملی می‌شود به طوریکه به مرور تلفن همراه را از دسترس خود دور کرده و به جای آن به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود روی می‌آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ادامه فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی گفت: شدت و اوج بارش‌ها را در چند منطقه خواهیم داشت، از جمله سواحل دریای خزر مانند استان گیلان، اردبیل و غرب استان مازندران و به ویژه در دامنه‌های زاگرس در بخش‌هایی همچون استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بخش‌های غربی اصفهان و حتی نواحی شمالی خوزستان که بارش‌ها در نواحی کوهستانی و سردسیر به شکل برف خواهد بود، در نواحی جنوبی‌تر همراه با رگبار و رعد و برق پیش بینی می‌شود و به تدریج روانه قسمت‌های شرقی می‌شود. وی افزود: برای فردا بجز بخش‌هایی در جنوب شرق کشور یعنی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که به نظر می‌رسد بارش نداشته باشند، در بیشتر مناطق کشور بارش‌ها با شدت و ضعف رخ خواهد داد. خانم احمدی افزود: به لحاظ شرایط دمایی نیز از روز دوشنبه تا پایان هفته هوای نسبتا سردتری بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی و بخش‌های غربی کشور را در بر می‌گیرد. کارشناس هواشناسی ادامه داد: وزش باد مهم‌ترین پدیده‌ای است که امروز و فردا برای بخش‌های شرقی کشور اتفاق می‌افتد و در برخی ساعات وزش باد شدت می‌یابد. خانم احمدی تصریح کرد: در پایتخت نیز به تناوب بارش برف و باران ادامه پیدا می‌کند و بیشینه دمای پیش بینی شده برای هوای امروز تهران ۵ تا ۶ درجه است.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران؛ به منظور ساماندهی تاکسی‌های غیرفعال و خروج تاکسی‌های غیرمجاز از چرخه حمل ونقل عمومی پایتخت؛ سهمیه سوخت و مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا برای تمامی تاکسی‌های فاقد پروانه تاکسیرانی معتبر شهر تهران حذف می‌شود. در صورتی که تاکسیرانان فاقد پروانه تاکسیرانی معتبر، بابت صدور یا تمدید پروانه تاکسیرانی اقدام نکنند، سهمیه سوخت تاکسی آن‌ها حذف و کارت سوخت آن‌ها پس از این غیرفعال خواهد شد. همچنین متقاضیانی که در فرآیند تمدید یا صدور پروانه تاکسیرانی هنگام مراجعه به دفاتر هماهنگی امور اداری تاکسیرانانی با مشکلی مواجه شوند، می‌توانند برای علت یابی و رفع آن، به سایت سازمان تاکسیرانی شهر تهران https: //b۲n. ir مراجعه کنند. پروانه تاکسیرانی معتبر با استناد به قوانین و ضوابط حاکم بر تاکسیرانی شرط اصلی برای فعالیت و تردد تاکسی در سطح شهر و همچنین دریافت هرگونه خدمات اداری از سوی سازمان تاکسیرانی به شمار می‌آید. مسئولیت حذف سهمیه سوخت و ابطال مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا برای این تاکسی‌ها برعهده مالک تاکسی و تاکسیران خواهد بود.

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1