حساب هایی که از سیل پر می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. حوادث
حساب هایی که از سیل پر می‌شوند

حساب هایی که از سیل پر می‌شوند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
دادستانی کشور طی بخشنامه‌ای هرگونه جمع‌آوری کمک‌های مردمی را از سوی هر فرد و چهره‌ای ممنوع کرده است، با این‌همه کافیست گذرتان به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیفتد تا متوجه شوید علی رغم این ممنوعیت کتبی، همچنان شماره حساب‌های شخصی از سوی سلبریتی‌ها، اینفلوئنسر‌ها، بلاگرها، چهره‌های معروف مجازی و حتی روزنامه نگاران دست به دست می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، براساس قانون حالا فقط افرادی مجاز به دریافت کمک‌های مردمی هستند که مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت کنند. آنها می‌توانند تحت عنوان یک خیریه و حتی سازمان مردم نهاد فعالیت کرده و کاملا قانونی، کمک‌ها را جمع‌آوری کرده و طی مراحلی به منطقه برسانند. اما جمع‌آوری کمک‌ها تازه شروع قصه‌ای است که پایانش معمولا به این سادگی‌ها نیست. هلال احمری‌ها البته از این موضوع چندان دل خوشی ندارند، آنها می‌گویند مردم بدون دخالت دادستانی هم کمک می‌کردند و دادستانی بدون مشورت با آنها این نامه را زده است و نتیجه اینکه این شائبه به وجود آمده که مردم به‌خاطر این نامه کمک‌هایشان را به‌هلال احمر می‌دهند. درحالیکه ۲ هفته پیش از این نامه، نمودار کمک‌های مردمی هلال احمر در سیل بهار امسال بسیار بالا بوده است. این الزام البته همچنان ادامه دارد. در زلزله کرمانشاه، نتیجه آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران نشان می‌دهد، در این زمان به جز شماره حساب چهره‌های بسیار معروف و با شهرت پایین، ۱۶۰۰ شماره کارت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که معلوم نیست متعلق به چه کسانیست! درحالیکه در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد. دیروز حتی به دستور دادستانی شماره حساب ۳ نفر از روزنامه نگاران هم بسته شد، این رویه البته منطقیست. چه بسا پس از جمع‌آوری کمک‌ها، فرد فوت کند، پول‌های جمع‌آوری شده به انحصار وراثت کشیده می‌شود. هلال احمر حالا به هیچ فردی مجوز نمی‌دهد، اما اگر خیریه، مؤسسه غیر دولتی، سازمان مردم نهاد و حتی هیأت مذهبی ثبت شده باشد، قضیه فرق می‌کند. بسته شدن حساب‌ها دردسر زیادی برای صاحب آن دارد، مثل فردی که ادعا دارد، ۱۴۰ میلیون تومان در حسابش داشته و فقط ۷۰ میلیون تومان کمک‌های مردمی بوده، اما دسترسی به حسابش ناممکن شده است. با این توصیف آیا بازهم اصرار دارید به هلال احمر کمک کنید یا یک چهره اینستاگرامی؟

انبارهای هلال احمر تکمیل، سیلزدگان در تنگنا

هلال احمر تا کار تمام نشود، نمی‌تواند مجموع کمک‌های مردمی را در سیل سیستان و بلوچستان اعلام کند. اما میزان کمک‌های مردمی به این سازمان در زلزله کرمانشاه ۵۶ میلیارد تومان و در سیل فروردین ماه امسال، ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. نکته مهم اینجاست که هلال احمری‌ها می‌گویند فراخوان کمک‌های مردمی را فقط به درخواست مردم داده‌اند و انبارها پر از اقلام ضروری است و هیچ مشکلی از این نظر برای سیلزدگان وجود ندارد. اما نگاهی به روایت‌های میدانی خبرنگاران و انعکاس آن در شبکه‌های مجازی و اجتماعی نشان می‌دهد که مردم برای دریافت کمک‌های مردمی همچنان با مشکل مواجهند. حتی دسترسی نیروهای امدادی برای چند روز به بعضی روستاها کاملا قطع شده و بارش برف و باران در بخش‌هایی از بلوچستان، مردم را در خطر سرمازدگی و مرگ قرار داده است. در برخی روستاها هم به علت بالا آمدن آب، اقلام ضروری از طریق بالگردها به پایین پرتاب می‌شود که آنجا هم معلوم نیست درنهایت به‌دست مردم می‌رسد یا نه؟ به‌گفته محلی‌ها، در روستای زرآباد در منطقه بلک قدیم که حدودا ۳۰ خانوار زندگی می‌کنند، بعد از ۴ روز هلال احمر فقط ۲ چادر توزیع کرده و سریع محل را ترک کرده‌اند، تاجایی که اهالی نتوانستند از درخواست‌هایشان بگویند. یا در روستای دودر قدیم، هیچ چادری بین سیلزدگان توزیع نشده، اما اقلام غذایی خوب بوده است. سرنوشت برخی روستاهای منطقه دشتیاری هم بویژه روستاهایی مثل کلانی که زیر آب رفته‌اند چندان توفیری ندارد. مردم می‌گویند بالگردهای امدادی فقط ۴ کنسرو و ۵ پتو داده و رفته‌اند، درحالی‌که در این روستا حدود ۲۰۰ نفر آدم زندگی می‌کنند. بنابراین سؤال اساسی اینجاست، چرا با وجود تکمیل انبارها، مردم تا این حد در تنگنای دریافت کمک‌ها قراردارند. پاسخ دقیقا همان مسأله‌ای است که در سیل خوزستان و لرستان موجب شد تا کار توزیع از دست هلال احمری‌ها گرفته شده و به ناجا سپرده شود. هلال احمر در آن روزها به علت تنش‌ها و درگیری‌هایی که رخ داد، نتوانست کار توزیع اقلام را به انتها برساند. حتی توزیع باری که با برچسب هلال احمر می‌آمد هم از دست آنها گرفته شد. حالا نیز ظاهرا فرمانده عملیات، استانداری استان است و باید پرسید که در توزیع کمک‌ها از طریق دستگاه‌های مختلف چگونه و به شکل عمل می‌کند؟ گلایه‌های برخی روستاییان نشان می‌دهد که همچنان ما در توزیع اقلام با مشکلات جدی مواجهیم! فیلم‌ها و عکس‌ها از سیل این روزهای سیستان و بلوچستان حکایت از وضع بغرنج این استان دارد، اما تراکم پایین جمعیت موجب شده تا نگرانی‌ها برای آنها کم‌تر باشد. هلال احمری‌ها هم معتقدند که با این میزان جمعیت، از پس تهیه و تأمین کالا بر می‌آیند، چون بحران کوچکی است، اما همین بحران نه چندان بزرگ هم زندگی مردم را بشدت مختل کرده است. این مسأله دقیقا همان توجیهی است که از زبان هلال احمری‌ها برای عدم دریافت کمک‌های خارجی عنوان می‌شود. پیش ازاین البته شائبه‌هایی وجود داشت که به علت پرونده تخلف مالی رئیس سابق هلال احمر، دولت‌ها و نهادهای خارجی تمایلی به کمک ندارند، اما ظاهرا وضعیت مطلوب انبارها و البته عدم درخواست هلال احمر ایران به علت گسترده نبودن بحران موجب شده تا آنها هم اعلام آمادگی نکنند. مسئولان هلال احمر برای دریافت کمک‌های بین‌المللی حتما باید درخواست ارائه بدهند، چون قواعد خاص خودش را دارد، اما حتی در سیل خوزستان و لرستان هم هیچ کمکی از سوی کشورهای خارجی رد نشده است.

خبری: اخبار حوادث 24 ساعت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

تصادف مرگبار پراید و کامیون در بوشهر

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم/ ورود اجساد شهروندان اوکراینی سانحه هوایی به کی‌یف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
با این حال هنوز مبلغ جریمه در روزهایی که ممنوعیت کامل آتش‌افروزی اعلام نشده، مشخص نشده است. اعمال این جریمه‌ها در روزهایی در نظر گرفته شده که آتش‌سوزی‌های طبیعی گسترده در سراسر استرالیا، خسارت‌های بسیاری وارد کرده است. طبق اعلام رسانه‌های داخلی استرالیا، در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۰۰ نفر در حال پرتاب سیگار روشن از خودروی خود در ایالت نیو ساوت ولز دستگیر شده‌اند. این نخستین جریمه‌ از این دست است که در ایالت «نیو ساوت ولز» اعمال می‌شود. به گفته یک کارشناس محیط زیست در دانشگاه سیدنی، برآوردها حاکی از آن است که بیش از ۸۰۰ میلیون از این حیوانات تلف شده در ایالت نیو ساوت ولز بوده‌اند.
تابناکتابناک1 روز قبل
از این می‌ترسم که یک جایی تاریک باشد و حس کنم احتمال دارد در آن تاریکی آدم‌ها را از دست بدهم! از این می‌ترسم که یک جایی تاریک باشد و حس کنم احتمال دارد در آن تاریکی آدم‌ها را از دست بدهم! ساعتی که رفتم داخل ساختمان پلاسکو هیچ وقت فکر نمی‌کردم ساختمان بریزد. خشم از این که چرا این جسارت را داشتم و داخل پلاسکو رفتم و خوشحالی از زنده بودنم. سلیمانی با بیان این که شغل ما هم مثل آتش نشان هاست، گفت: اگر عاشق کارم نبودم داخل پلاسکو نمی‌رفتم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دوربین سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا (S۲۰ Ultra) زوم ۱۰۰ برابری دارد

تکراتوچند ثانیه قبل

اتاق خودروی هوشمند مبتنی بر تکنولوژی ۵G سامسونگ رونمایی شد

تکراتوچند ثانیه قبل

بررسی مشخصات فنی سونی PS۴ Pro: یک پلی استیشن ایده‌آل برای تلویزیون ۴K

تکراتوچند ثانیه قبل

هواداران را علیه انصاری‌فرد تحریک می‌کنند

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

لمپارد: عملکرد کپا؟ همیشه از بازیکنانم پشتیبانی می‌کنم؛ آرتتا تاثیر سریعی بر روی آرسنال داشته است

طرفداری9 دقیقه قبل

ربیعی: حذف میزبانی تیم‌های ایرانی ادامه همان مسیر تحریم جامعه ایرانی است

ایرنا9 دقیقه قبل

وزیر کشور: عوامل کیک‌های آلوده دستگیر شدند | برخی قصد تفریح داشتند!

همشهری11 دقیقه قبل