باید صدر تا ذیل درمان تامین اجتماعی را در هلدینگ قرار دهیم/ نمی‌توانیم اموال بیمه‌شدگان را به بخش خصوصی واگذار کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

باید صدر تا ذیل درمان تامین اجتماعی را در هلدینگ قرار دهیم/ نمی‌توانیم اموال بیمه‌شدگان را به بخش خصوصی واگذار کنیم

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس کمیته بیمه و درمان خانه کارگر معتقد است که مراکز درمانی تامین اجتماعی به جای خودگرانی و اداره از طریق بودجه عملکردی، باید ذیل چتر هلدنیگ جمع شوند تا شرکای اجتماعی دولت در سازمان بر آن نظارت و سیاست‌گذاری کنند.

باید صدر تا ذیل درمان تامین اجتماعی را در هلدینگ قرار دهیم/ نمی‌توانیم اموال بیمه‌شدگان را به بخش خصوصی واگذار کنیم - 1

«حسن صادقی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه ‌معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی البته با نیت خیر طرح بودجه‌ عملکردی بیمارستان‌های تامین اجتماعی را ارائه کرده است، گفت: معاونت نامبرده، به این نتیجه رسیده که نظام فعلی تخصیص بودجه برای بیمارستان‌های تامین اجتماعی اثربخشی لازم را ندارد؛ به این معنی که منجر به بهبود عملکرد مدیران بیمارستان‌ها نشده و هزینه بر دست سازمان گذاشته است.

وی افزود: پیشنهاد ما به سازمان تامین اجتماعی این است که به جای ملاک قراردادن عملکرد مدیران بیمارستان‌ها، کل فرآیندهایی که در انتها به ارائه خدمت به متقاضی دریافت خدماتی درمانی منجر می‌شوند را رصد کند؛ چراکه قضاوت در مورد عملکرد یک بخش نمی‌تواند ملاک سیاست‌گذاری در حوزه درمان قرار گیرد؛ آنهم در نهادی که بیش از ۴۳ میلیون خدمت‌گیرنده دارد. بنابراین چون اهداف سالانه سازمان در حوزه درمان تحقق پیدا نکرده است، نمی‌توان جمعیت بیمه‌ شده را تحت تاثیر قرار داد؛ بلکه باید سیاست‌‌های بودجه‌ریزی و مدیریت کلان حوزه درمان را زیر ذره‌بین برد.

رئیس کمیته بیمه و درمان خانه کارگر تصریح کرد: «حرکت زیگزاگی» در بودجه عملکردی نمی‌تواند ملاک عمل قرار گیرد بلکه مواردی دیگری مانندِ سوءمدیریت‌های احتمالی، نوع بودجه‌ریزی و ساختار بودجه را هم باید مورد مداقه قرار داد. بنابراین اگر در مقوله بودجه عملکردی دچار نارسایی هستیم باید از خود بپرسیم که آیا این امر به خاطر سوءمدیریت در سطح کلان یا انحراف در سیاست‌گذاری  اتفاق نیفتاده است؟ 

صادقی با بیان اینکه از خلال پاسخ این پرسش‌ها می‌توانیم اثرگذاری سیاست‌های خود را تحلیل کنیم و به بیان عامیانه یک سوزن به خودمان بزنیم و یک جوالدوز به دیگران، گفت: در سال‌های اخیر، در حوزه درمان، پاک کردن صوت مسئله یک رویه شده است. در حالی برای بهبود کارایی حوزه درمان در سازمان تامین اجتماعی نسخه می‌پیچیم که نسخ‌هایی که قبلا داشتیم یعنی قانون الزام درمان در سازمان تامین اجتماعی، سیستم ارجاع و … که اثربخشی داشتند و به رضایت جامعه مصرف‌کننده درمان منجر می‌شوند، را کنار گذاشته‌ایم.

وی با اشاره به طرح خودگرانی بیمارستان‌های تامین اجتماعی که به اسم «بودجه عملکردی بیمارستان‌های تامین اجتماعی» به میان آمده است و موجب بازشدن دست مدیران در اداره بیمارستان‌ها می‌شود، گفت: اگر بودجه عملکردی بخواهد موجب خصوصی‌شدن درمان در سازمان تامین اجتماعی شود، ما آن را نمی‌پسندیم؛ چراکه طبقه کارگر از خصوصی‌سازی ضربه خورده است. من امیدوارم که مدافعان طرح، تذاکرات را تضعیف خود قلمداد نکنند؛ بلکه به عنوان آغازی برای حصول اجماع و رعایت سه‌جانبه‌گرایی در اداره حوزه درمان، در نظر گیرند؛ حوزه‌ای که به شدت از کالایی‌سازی و تهاجم مولفه‌‌های قانون‌زدایی و ضدحمایتی ضربه خورده است.

رئیس کمیته بیمه و درمان خانه کارگر افزود: ما به دنبال تخریب نیستیم که درپی تضمین منافع طبقه کارگر هستیم. اگر خودگرانی بیمارستان‌ها موجب شود که طبقه هدف حمایت‌های اجتماعی یعنی کارگران و در کل بیمه‌پردزان از ابتدای صف دریافت خدمت به انتهای صف بروند و به سبب گرانی خدمات درمانی نتوانند برای درمان درد دندان‌‌های خود در بیمارستان‌های تامین اجتماعی اقدام کنند، ما نمی‌توانیم خودگردانی را تایید کنیم. مگر می‌شود به کارگری که هزینه‌های عمل جراحی خود را در جیب ندارد گفت که چون نداری؛ نمی‌توانی در بیمارستان‌های تامین اجتماعی بستری شوی؟ اگر او قرار نیست در بیمارستان تامین اجتماعی خدمت گیرد، پس چه کسی حق خدمت گرفتن را دارد؟

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

مجاز نیستیم اموال بیمه‌شدگان را به بخش خصوصی واگذار کنیم

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: به صرف اینکه بیمارستان‌های تامین اجتماعی دچار نارسایی عملکردی هستند نمی‌توانیم و مجاز نیستیم نارسایی بیشتری ایجاد کنیم؛ ما نمی‌توانیم و مجاز نیستیم که املاک و اموال بیمه‌شدگان سازمان را به بخش خصوصی واگذار کنیم؛ با این هدف که کارایی بیمارستان‌ها افزایش یابد. حتی اگر بخواهیم بودجه عملکردی را سازمان دهیم این کار تنها و تنها باید با نظارت سه‌جانبه‌‌گرایانه و مشارکت بیمه‌‌شدگان انجام شود و بس. بنابراین باید مجموعه سوءمدیریت‌ها، مجموعه اعمالی که به کسری بودجه منتهی شده‌اند و مجموعی عواملی که به گسست در سیاست‌گذاری منجر شده‌اند را در نظر داشته باشیم و به استناد ضعف عملکرد مدیران مراکز درمانی سیستمی را تعریف نکنیم که مشخص نیست کارآمدی دارد یا خیر.

رئیس کمیته بیمه و درمان خانه کارگر با بیان اینکه باید نظامی تعریف شود که درمان سازمان تامین اجتماعی را ذیل یک چتر واحد بیاورد و شرایطی را فراهم کند که در آن امکان نظارت سه‌جانبه‌گرایانه بر درمان فراهم شود، گفت: نمی‌توانیم درمان تامین اجتماعی را به اجزای منفک از یکدیگر تبدیل کنیم و به‌جای تمرکززایی، تمرکززدایی کنیم. پیش از این نوعی خودگرانی در درمان تامین اجتماعی پیاده شد؛ آنجا که تلاش شد بیمارستان‌های میلاد را به صورت هلدینگ و با هیات مدیره اداره شوند. 

کل درمان تامین اجتماعی را ذیل هلدینگ ببریم

وی افزود: با این حال خیلی زود متوجه شدیم که چون در اداره این هلدنیگ شرکای اجتماعی مشارکت داده نشدند و نمایندگان کارگران در هلدینگ حضور نداشتند، طرح شکست خورد. بنابراین پیشنهاد ما این است تا این بار کل درمان تامین اجتماعی را ذیل هلدینگ ببریم و نمایندگان خدمت‌گیرندگان را از صدر تا ذیل هلدینگ قرار دهیم. باید از تمام امکانات برای درمان مطلوب‌تر استفاده کنیم اما این با مشارکت‌زدایی ممکن نمی‌شود. به جای خودگردانی بیمارستان‌ها که نوعی رانت درست کردن برای مدیران درمانی است؛ هلدینگ را راه بی‌اندازیم و تقویت کنیم. به یقین آثار هلدینگ درمانی به مراتب بیشتر است.

وی با بیان اینکه هر بیمارستان‌ را ۱۰ تکه کردن و سپردن هر تکه به یک گروه مدیریتی ذیل مدیریت اصلی بیمارستان، کیفیت خدمات درمانی را نازل می‌کند، گفت: البته خودگرانی با نیت خیر انجام می‌شود اما همین نیت خیر شرم را برای کارگران و فساد را برای درمان تامین اجتماعی رقم خواهد زد. توصیه ما این است که به سه‌جانبه‌گرایی برگردیم و سیاست‌گذاری را بر مبنای سه‌جانبه‌گرایی نظم دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سیدحسن نصرالله: آشنایی من با حاج قاسم به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد / وقتی فرمانده نیروی قدس شد، منتظر نشد ما به ایران برویم و تبریک بگوییم؛ خودش به لبنان آمد / او در تمام روز‌های جنگ ۳۳ روزه کنار ما و در اتاق عملیات بود

انتخاب1 روز قبل

دیدار دوستانه پرسپولیس و سایپا لغو شد

وانانیوز14 ساعت قبل

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهری13 ساعت قبل

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیما1 روز قبل

توافق تجاری آمریکا و ایران!

جام نیوز11 ساعت قبل

کسی در دنیا فکر حمله به آمریکا را هم نمی‌کرد ….!

مهر1 روز قبل

دختر روس که جاذبه‌های ایران را در اینستاگرام معرفی می‌کند+تصاویر

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

روایت فرمانده قرارگاه حضرت زینب از بازداشت فرمانده بزرگ داعشی با لباس جلف و آرایش زنانه

رکنا2 روز قبل

برپایی ۱۰۴ پایگاه در کرمانشاه برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

ایسنا1 روز قبل

در مورد اجاره‌ای که در نهایت به مالک شدن شما منتهی می‌شود، چه می‌دانید؟

میزان‌آنلاین1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

بارش برف در اردبیل مدارس نوبت صبح را تعطیل کرد

مهر10 دقیقه قبل

تولد عجیب یک توله سگ سبز رنگ به نام «هالک» و دلایل علمی این موضوع

دینو12 دقیقه قبل

خواص انار برای لاغری را در دانشنامه میزان جستجو کنید!

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم14 دقیقه قبل

گوترش: بسته شدن بنادر انتقال نفت لیبی نگران‌کننده است

ایرنا14 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر15 دقیقه قبل