شاعری: علت اصلی اجرایی نشدن قانون هوای پاک، عدم تأمین اعتبار لازم است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
شاعری: علت اصلی اجرایی نشدن قانون هوای پاک، عدم تأمین اعتبار لازم است

شاعری: علت اصلی اجرایی نشدن قانون هوای پاک، عدم تأمین اعتبار لازم است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک عضو کمیسیون کشاورزی،‌ آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس علت اصلی اجرایی نشدن قانون هوای پاک را عدم تأمین اعتبار لازم دانست و گفت: مردم هم‌اکنون برای داشتن هوای پاک منتظر وزش باد و باران هستند. مدعی العموم می‌تواند ورود کند.

علی محمد شاعری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره آلودگی هوای شهرهای بزرگ و صنعتی در مورد قانون هوای پاک گفت: اجرای این قانون هم‌اکنون به علت عدم حمایت دولت و سایر دستگاه‌های مکلف شده، معطل باقی‌ مانده است. مردم در کلان‌شهرها قدرت نفس کشیدن ندارند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست علت اصلی اجرایی نشدن قانون هوای پاک را، عدم تأمین اعتبار لازم دانست و اظهار کرد: شهرداری‌ها، ‌ وزارت کشور، قوه‌قضائیه و وزارت نفت و صنعت، معدن و تجارت به وظایف اصلی خود عمل نکرده‌اند. در قانون هوای پاک پیش‌بینی شده بود که صنایع آلاینده از شهرهای بزرگ خارج شوند و در شهرک‌های صنعتی مستقر شوند. این مورد اجرایی نشد. همچنین قرار بر این بود که سوخت مازوت حذف شود که نشد.

نماینده مردم بهشهر در مجلس با استناد به مواد قانون هوای پاک افزود: قرار بر این بود که استاندارد خودروها به یورو چهار و یورو پنج برسد. این مورد به عهده سازمان ملی استاندارد بود که به وظیفه خود عمل نکرده است. پیش‌بینی شده بود که خودروهای فرسوده نوسازی بشود که این مورد هم اقدام عملیاتی صورت نگرفت. ما در قانون هوای پاک افزایش ۵ درصدی حمل نقل عمومی را قانونی کرده بودیم که متأسفانه این مورد هم اجرایی نشد.

وی با ابراز این عقیده که «اولویت دولت اجرای قانون هوای پاک نبوده است» گفت: مردم هم‌اکنون برای داشتن هوای پاک منتظر وزش باد و باران هستند و هیچ امیدی به دولت در این خصوص ندارند. دولت باید در این مورد تصمیم اساسی بگیرد. دولت باید حمل نقل عمومی را گسترش دهد؛ شهرداری‌ها را تقویت کند؛ ‌ صنایع آلاینده را سامان‌دهی کند و خودروها را بر اساس استاندارد آلایندگی روز دنیا تولید کند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی افزود: دولت باید تمامی خودروهای فرسوده را جمع‌آوری کرده و با تسهیلات پیش‌بینی شده در قانون نوسازی کند. دستگاه‌های مسئول باید اتوبوس‌های فرسوده را سریعا با اتوبوس‌های نو جایگزین کند. در شهر تهران هزاران اتوبوس فرسوده تردد می‌کنند و حداقل به ۱۰ هزار اتوبوس نو و بازسازی شده نیازمندیم. دستگاه قضایی می‌تواند به عنوان مدعی العموم ورود کند و با مقصران اجرایی نشدن قانون برخورد کند.

شاعری در پاسخ به این پرسش که دولت در شرایط تحریمی فعلی تا چه میزان می‌تواند اعتبارات اصلی اجرای قانون هوای پاک را تأمین کند؟ گفت: بنده لایحه بودجه ۹۹ را مطالعه کردم و متوجه شدم که دولت هیچ اولویتی برای بهبود حمل نقل عمومی، سامان‌دهی صنایع آلاینده یا توسعه سوخت پاک و سایر مفاد قانون هوای پاک ندارد.

شاعری در پایان به اشاره به ماده ۱۵ قانون هوای پاک مبنی بر وظیفه شهرک‌ها، واحدهای صنعتی و تولیدی جدید الاحداث به اختصاص فضای سبز ۱۰ درصدی گفت: این ماده تا کنون به مرحله اجرا نرسیده است. نظارتی به ایجاد فضای سبز هم صورت نگرفته است. شرکت‌های شهرک‌های صنعتی مکلفند حداقل ۱۰ درصد از فضای تخصیص داده شده جهت احداث واحد مربوطه را به ایجاد فضای سبز اختصاص دهد. سرانه فضای سبز در کشور بسیار پایین است و یکی از علت‌های آلوده بودن هوا کاهش پوشش گیاهی شهرهای بزرگ است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.

نقش رهبری، نقش نخست در ثبات امنیت کشور است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور: نقش ولایت و رهبری نقش اول در ثبات، امنیت و استحکام کشور است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: این چه سیستمی است که طراحی کرده‌ایم که مدیران و مسئولان ما صبح تا شب باید جلسه داشته باشند و وقت خود را در جلسات بگذرانند، وقتی وزیر ما باید در ۴۳ کمیته و کمیسیون شرکت کند مسلما نمی‌رسد که انجام وظیفه کند. ذوالفقاری با بیان اینکه گیر کار در جا‌هایی است که به آن نپرداخته‌ایم، گفت: برای طی یک فرآیند اداری باید گاهی ۱۰ جا مراجعه کرد و مردم در این سیستم اذیت می‌شوند و دقیقا فساد نیز از همین جا شکل می‌گیرد. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه ۸۰ درصد کار ما شامل پیشگیری است، افزود: باید همه در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به خصوص در حوزه امور روزمره مردم تلاش کنیم تا احساس ناامنی به نارضایتی تبدیل نشود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با بیان اینکه طیف و حجم ناامنی در کشور بالا است، گفت: امنیت در کشور ما برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مردم نگران ایجاد ناامنی در کشور هستند و نگرانند که خدشه‌ای به امنیت کشور و دین شان وارد نشود بنابراین هر جا در هر صحنه‌ای که لازم باشد ورود می‌کنند مانند حضور در مراسم تشییع سردار سلیمانی که این نشان از توجه به حق مردم ما است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: امروز استکبار جهانی همه ظرفیت‌های خود را به کار گرفته و مشغول ظلم در سراسر گیتی است و ما در برابر این ظلم مقاومت می‌کنیم. به گزارش ایلنا، حجت الاسلام «حمید شهریاری» امروز طی سخنانی در نشست شورای معاونین مجمع جهانی تقریب گفت: بدون تردید وظیفه اصلی مجمع جهانی تقریب جلوگیری از ایجاد تفرقه در بین اقوام و ملل اسلامی است. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه حضرت محمد (ص) فرمودند که بعد از من این حبل تداوم دارد، خاطرنشان کرد: اینطور نیست که با رحلت پیامبر این حبل منقطع شود. وحی منقطع می‌شود ولی حبل الهی که اتصال به سماء و ارض است، منقطع نمی‌شود. در قرآن کریم آمده است که در روز قیامت از این دو نعمت از انسان سؤال می‌شود.

یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر