پژوهش‌های علمی با وجود تحریم‌ها ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
پژوهش‌های علمی با وجود تحریم‌ها ادامه دارد

پژوهش‌های علمی با وجود تحریم‌ها ادامه دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با توجه به اینکه چند سالی است که تحریم‌های زیادی علیه کشور ما اعمال شده، اما هیچگونه اختلالی به کارهای پژوهشی وارد نشده و فعالیت‌های علمی مانند گذشته در حال انجام است.

سعیده سرآبادانی تفرشی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: در حوزه شیمی خرید یکسری مواد به دلیل تحریم‌ها دشوار شده زیرا قیمت آن‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: همچنین برای چاپ مقالات در برخی مجلات خارجی غرض ورزی‌هایی در خصوص مقالات ایرانی وجود دارد اما این اقدامات نتوانسته تاثیر خاصی در انجام تحقیقات علمی داشته باشد و ما پروژه‌های خود را انجام می‌دهیم.

تاثیر به سزای اعطاء گرنت در بازگشت نخبگان

این عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که فارغ‌التحصیل دکترای شیمی محاسباتی از دانشگاه UCL انگلستان است و موفق به دریافت «گرنت آغاز» صندوق حمایت از پژوهشگران و فن آوران شده است، در خصوص فعالیت نخبگان تحصیل کرده خارج از کشور در داخل، اظهار داشت: فاندینگ (تامین سرمایه) که بنیاد ملی نخبگان در حمایت از دانش آموختگان پسا دکتری در نظر گرفته، باعث جذب نخبگان خارج کشور شده است.

سرآبادانی عنوان کرد: در این فاندینگ دانش آموختگانی که در خارج کشور تحصیل کرده‌اند می‌توانند ضمن استفاده از تسهیلات پژوهش کنند و به دنبال شغل مناسب نیز در دانشگاه‌ها برای خود باشند. بسیاری از نخبگان با استفاده از این فاندها می‌توانند در کشور فعالیت کنند که این موضوع باعث شد من نیز پس از تحصیل در انگلستان در ایران بمانم.

وی با بیان اینکه نخبگان انتظارات حداقلی دارند، عنوان کرد: نخبگان انتظار دارند زمانی که در کشور فعالیت می‌کنند به آن‌ها ارزش گذاشته شود و برای فعالیت و پژوهش آن‌ها فضا سازی مناسب شود. همچنین شرایط مالی برای نخبگان بسیار انگیزه ایجاد می‌کند و نیاز است به صورت کاری نیز به گونه‌ای باشد که از نخبگان در موضوعات مهم کشوری استفاده بهینه شود.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مهاجرت برای نخبگان بسیار دشوار است، اظهار داشت: با تمام امکاناتی که در خارج کشور وجود دارد ما نخبگان علاقه بسیاری داریم که به کشور خدمت کنیم زیرا احساس امنیت و آرامشی که در کشور وجود دارد در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

سرآبادانی اضافه کرد: برنامه‌هایی اعم از طرح بازگشت معاونت علمی ریاست جمهوری و گرنت آغاز صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تاثیر بسزایی در تصمیم نخبگان و دانش آموختگان برای فعالیت در داخل کشور دارد.

به گفته وی، بسیاری از نخبگان از چنین طرح‌هایی اطلاع ندارند و نیاز است اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد. همچنین توجه معاونت علمی به جذب نخبگان و ایجاد شرایط فعالیت برای آن‌ها نسبت به سال‌های قبل مطلوب‌تر شده و تحول بسیار بزرگی ایجاد شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

طرح دوستدار کره زمین و محیط زیست

این استاد دانشگاه برای اولین بار در سراسر کشور موفق به کسب «گرنت آغاز» به عنوان به یک عضو هیات علمی خانم شده است. این گرنت برای پژوهشگرانی است که مدتی در دانشگاه‌های برتر دنیا تحصیل کرده‌اند و به کشور بازگشته و در دانشگاه‌های داخل کشور مشغول به کار شدند.

وی در خصوص این گرنت توضیح داد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در راستای انجام ماموریت خود و برای جذب و حفظ دانش آموختگان مقطع دکتری و اشتغال در مراکز علمی کشور، اعتبار پژوهشی دانش‌آموختگان برجسته جوان را برای متقاضیان فارغ التحصیل مقطع دکتری با درجه عالی از یکی از صد دانشگاه برتر جهان (طبق رتبه بندی لایدن) که بیش از ۵ سال از زمان فارغ‌التحصیلی آن‌ها نگذشته باشد و در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات تحقیقاتی کشور مشغول به کار شده باشند در نظر گرفته است.

سروآبادانی با بیان اینکه «گرنت آغاز» به صورت رقابتی اعطا می‌شود، اضافه کرد: اعطای این گرنت به این صورت است که پژوهشگران طرح‌های خود را به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ارسال می‌کنند و پس از داوری گرنت تعلق می‌گیرد. همچنین تا کنون بیش از ۳۰۰ نفر این گرنت را دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص طرح ارائه شده عنوان کرد: این طرح به بررسی محاسباتی ترمودینامیکی و سینتیکی مکانیزم‌های هیدروژناسیون دی اکسید کربن به متانول، متان و مونوکسیدکربن بر روی سطوح کاتالیستی کربید فلزات واسطه با استفاده از نظریه تابعی چگالی می‌پردازد.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر ادامه داد: همانطور که می‌دانیم رشد جمعیت و توسعه صنعتی یکی از عوامل اصلی محدودیت دسترسی به منابع فسیلی است. علاوه بر این، انتشار دی اکسیدکربن حاصل از احتراق منابع فسیلی در محیط زیست و اثرات گلخانه‌ای ناشی از آن موجب نگرانی‌های شدیدی در تغییرات آب و هوایی شده است. بنابراین تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات ارزشمند، مسئله‌ای مهم در هر دو موضوع انرژی و محیط زیست است که منجر به تحقیقات گسترده‌ای در زمینه جذب، فعالسازی، ذخیره و تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات جایگزین مناسبی شده است.

وی همچنین اضافه کرد: به دلیل خواص کاتالیستی پلاتین گونه‌ی کربید فلزات واسطه، در این مطالعه مکانیزم‌های هیدروژناسیون دی اکسیدکربن بر روی این سطوح به محصولات شیمیایی با ارزش مانند متانول، متان و منوکسیدکربن با استفاده از نظریه‌ی تابعی چگالی DFT مورد بررسی دقیق محاسباتی قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شفافیت مالی، راهکار جلوگیری از امضا فروشی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیتعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد اسلامی امروز در حاشیه مراسم آیین معارفه و تکریم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سطح کشور عضو سازمان نظام مهندسی هستند، گفت: این افراد با مدیریت و نظارت در ساخت و ساز‌ها و ساخت خانه‌های با کیفیت در طرح اقدام ملی مسکن نقش آفرینی می‌کنند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم که در چارچوب پروانه صادرشده اقدام به ساخت و ساز کنند و مهندسین اجازه ندهند خلاف پروانه ساخت و سازی صورت گیرد. وی بیان کرد: شفافیت مالی و مقابله با فساد یکی از کار‌های آقای خرم، رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و وی در تعاملی که با دولت و سایر دستگاه‌ها دارد دوره امضا فروشی را خاتمه دهد و با رویکرد جدید، جایگاه نظام مهندسی را نزد جامعه ارتقا دهد. اسلامی گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی باز آفرینی برگزار شد و بزودی در استان‌های مختلف شاهد شروع طرح‌های مختلفی توسط توسعه گران در بافت فرسوده خواهیم بود. وزیر راه و شهرسازی بااشاره اینکه ۲۰ هزار واحد برای نوسازی بافت‌های فرسوده به بانک معرفی شدند و ۲۰ هزار واحد نیز برای دریافت پروانه اقدام کردند، تصریح کرد: تسهیلات و تمهیداتی اندیشیده‌ایم که از محل تبصره ۱۸ یارانه به آن‌ها پرداخت می‌کنیم تا مردم بتوانند خانه‌ها را در بافت فرسوده بسازند. اسلامی افزود: تسهیلات پرداختی به بافت فرسوده ۱۸ درصد است که ۹ درصد آن را دولت پرداخت می‌کند. وی بیان کرد: ۶۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد بافت فرسوده را در استان‌های مختلف کلنگ زنی خواهیم کرد. اسلامی افزود: شناسایی و خرید اراضی در بافت فرسوده از دلایل تاخیر در طرح‌های نوسازی این بافت‌ها است. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از بافت‌های فرسوده واجد ارزش هستند، گفت: تا سال ۱۴۰۰ چند محله از محلات هدف از فهرست نوسازی خارج می‌شوند. اسلامی درباره محله سیروس گفت: این محله متاسفانه مشکلات حقوقی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم. وی درباره قیمت مسکن بیان کرد: قیمت مسکن اساسا تابع مولفه‌های اقتصادی کشور است برنامه جدید ما رونق تولید است و تسهیلاتی هم تصویب شد برای اوراق حق تقدم تا از این طریق سرمایه در گردش صندوق تامین مسکن مهیا شود.

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.

از بررسی صلاحیت‌ها تا شوق حضور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کاهش قاچاق سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر کشور افزود: در حوزه قاچاق کالا از داخل به خارج بیش از ۸۰ درصد بخش سوخت است که با کاهش بسیار خوبی یعنی حدود ۹ میلیارد لیتر مواجهیم. وی ادامه داد: با طرح تکمیلی در حوزه صادرات فرآورده‌ها توسط مرز نشینان که اخیرا توافق شد و وزارت نفت همکاری بسیاری خوبی داشت، امیدواریم در ماه‌های باقی مانده سال و در سال ۹۹ با کاهش چشمگیر در حوزه قاچاق سوخت مواجه باشیم. وی گفت: گزارش بعدی جلسه بحث سامانه‌ها بود. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم. اگر بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی بحث سامانه‌ها از مبدا تا مقصد را که مردم هستند هم در حوزه مالی، حوزه کالایی، حوزه تجارت و تولید به کار بگیریم، می‌توانیم بحث قاچاق و بازار‌های غیر رسمی را به دقت کنترل کنیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-پس از پخش سری اول و دوم مسابقه «خنداننده‌شو» در «خندوانه»، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه، در مقام مجری به برنامه‌های تلویزیونی یا به عنوان بازیگر به فیلم‌های سینمایی راه یافتند. علی صبوری علی صبوری در مسابقه «خنداننده‌شو ۲» توانست بیشترین آرای مردمی را به دست آورد و نفر اول این مسابقه شود. محمد معتضدی جزو شرکت‌کنندگانی بود که در فصل اول مسابقه «خنداننده‌شو» توانست به واسطه آرای داوران و مردم، به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد و سپس حذف شد. نقش رشیدی آن‌قدر پررنگ نبوده که آن را ملاک قضاوت بازیگری‌اش قراردهیم. رفاهی پیش از «زیر نظر» و حتی پیش از مسابقه «خنداننده‌شو»، نقش کوتاهی در سریال «در حاشیه ۱» بازی کرده بود.

لینک اند کو ۰۵؛ فرمول سوئدی برای تولید یک شاسی بلند باکیفیت چینی! (+تصاویر)

20+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر