«توافق ترامپ» جایگزین برجام می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

«توافق ترامپ» جایگزین برجام می‌شود؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
احمد زیدآبادی در یادداشتی با عنوان «توافق ترامپ» جایگزین برجام؟! در روزنامه آرمان ملی نوشت: دونالـد ترامـپ رئیس جمهـور آمریـکا از پیشـنهاد بوریـس جانسـون نخسـت وزیـر بریتانیـا در مورد سرنوشـت برجـام اسـتقبال کرد.

احمد زیدآبادی در یادداشتی با عنوان «توافق ترامپ» جایگزین برجام؟! در روزنامه آرمان ملی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در مورد سرنوشت برجام استقبال کرد.

جانسون پیشنهاد داده است که چیزی به عنوان «توافق ترامپ» جایگزین برجام شود. منظور از توافق ترامپ ظاهرا طرحی است که رئیس جمهور آمریکا به طور یک جانبه درباره نحوه حل و فصل اختلاف کشورش با جمهوری اسلامی ارائه خواهد کرد. به نظرم چنین طرحی بی شباهت به «معامله قرن» ترامپ برای حل منازعۀ اسرائیل و فلسطین نخواهد بود.

معامله قرن توسط تیمی از نزدیکان ترامپ و بدون مشارکت طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی تهیه شده و گویا قرار است پیش از انتخابات پارلمانی اسرائیل در اواسط اسفندماه از آن رونمایی شود. علت اینکه کاخ سفید مقام‌های فلسطینی و اسرائیلی را در تدوین معامله قرن دخالت نداده این است که همکاران ترامپ، مذاکره با آنها را بیهوده تلقی کرده‌اند! از نگاه تدوین کنندگان معامله قرن، حل بحران بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به «سازشهای دردناکی» از سوی هر دو طرف منازعه نیازمند است که هیچکدام نمی‌خواهند به آنها تن در دهند.

بنابراین، نه مذاکرات بین خود آنها بر سر اصول کلی حاصلی دارد و نه مذاکرات آمریکا با هر یک آنها در این مورد خاص! از این جهت، تنها راه حل منازعه از نگاه زمامداران کاخ سفید، ارائه فرمولی در برگیرنده موضوعات اساسی از سوی ترامپ و سپس تلاش برای متقاعد کردن طرفین به منظور پذیرش آن به عنوان تنها راه حل عملی و واقع بینانه بحران در خاورمیانه و آغاز مذاکره بین آنها به قصد اجرای آن است.

عجیب اینکه مقام‌های فرانسوی هم این راه حل را نسبت به دست یابی دو طرف به توافقی از طریق مذاکره مؤثرتر دانسته‌اند به این شرط که فرمول مورد نظر ترامپ متوازن باشد. ظاهرا ترامپ در مورد ایران هم به همین نتیجه رسیده است. از نگاه او مذاکره با جمهوری اسلامی از نقطه صفر، اتلاف وقت است و کمکی به رفع اختلافات نمی‌کند. از این رو، او درصدد ارائه فرمولی است که اگر قرار به مذاکره باشد، مذاکرات بر سر آن فرمول صورت گیرد. به نظرم جانسون پیش از ارائه علنی پیشنهاد خود را با ترامپ هماهنگ کرده و چه بسا که به توصیه او این پیشنهاد را مطرح کرده باشد!

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

با این حساب، این احتمال جدی است که در ماه‌های آینده رئیس جمهور آمریکا طرحی را برای حل تمام اختلافات با ایران تحت عنوان «توافق ترامپ» در سطح بین المللی مطرح کند و در پی جلب حمایت کشورهای مختلف از آن برآید. به نظرم ممنوعیت غنی سازی اورانیوم در حد صنعتی و محدودیت رسمی ساخت موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک، اساس درخواست‌های ترامپ از ایران باشد.

در مقابل او عادی سازی روابط با آمریکا، رفع کامل تحریم‌های اقتصادی و بسیج صدها میلیارد دلار سرمایه بین المللی برای سرمایه گذاری در ایران را به عنوان امتیاز به جمهوری اسلامی ارائه خواهد کرد. برای حل مشکلات منطقه‌ای نیز احتماال ترامپ خواستار عدم مقابله ایران با اجرای معامله قرن و پیوستن جمهوری اسلامی به یک معاهده اقتصادی و امنیتی منطقه‌ای خواهد شد؛ موضوعی که سیاست خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی را بلا موضوع می‌کند و تاثیرات ژرفی بر سیاست داخلی ایران می‌گذارد. طبعا مهمترین پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود، نوع موضع گیری ایران در مقابل چنین طرحی است.

روشن است که ایران طرح را رد خواهد کرد اما ترامپ بر این گمان است که سیاست فشار حداکثری و جنبه‌های وسوسه آمیز طرح نهایتا شانسی برای موفقیت آن پدید خواهد آورد! مایک پنس معاون ترامپ گفته است که سیاست کشورش استقرار صلح از طریق زور است! ارائه چنین طرحی نیز مصداقی از سیاست مورد نظر پنس به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

اخذ رأی از حضرت آیت الله خامنه‌ای

13+
الفالف10 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها21 ساعت قبل
انگلیس و آمریکا در یک ماه گذشته روابط پر تنشی را پشت سر گذاشته‌اند. گزارش‌ها حاکی است که در آخرین تماس تلفنی رهبران دو کشور، ترامپ در اعتراض به تصمیم انگلیس درباره هوآوی تلفن را روی جانسون قطع کرده است. شورای امنیت ملی انگلیس سه‌شنبه (۸ بهمن) باوجود مخالفت واشنگتن، با مشارکت محدود شرکت هوآوی در پروژه راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس موافقت کرد. با این حال ایالات متحده با طرح این ادعا که شرکت هوآوی با سرویس جاسوسی چین هم‌دست است، عدم همکاری لندن در این زمینه را خواستار شده است. در بحبوحه تنش‌ها میان دو کشور، انگلیس در نظر دارد تا از شرکت ریلی چین برای ساخت بزرگترین پروژه ریلی انگلیس موسوم به اچ‌اس۲ استفاده کند.
الفالف21 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۳به گزارش ایسنا، با بالا گرفتن درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه و عدم پاسخگویی سوریه به درخواست آنکارا برای عقب‌نشینی به پشت پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب و حمایت قوی روسیه و اصرار بر نابودی تروریست‌ها در آخرین مقر باقی مانده تروریست‌ها در سوریه به نظر می‌رسد ترکیه به آمریکا متوسل شده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع ترکیه‌ای در آنکارا گزارش داد، ترکیه از آمریکا درخواست دریافت سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را مطرح کرده تا به بازدارندگی روسیه در ادلب بپزدازد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ بلومبرگ افزوده است: پیش‌بینی می‌شود رقبای روحانی در انتخابات مجلس در روز جمعه برنده شوند‌. تقلای اصلاح‌طلبان برای بقاخبرگزاری «آنادولو» ترکیه اما در گزارشی تحت عنوان «تقلای اصلاح‌طلبان برای بقا» پس از انتخابات مجلس با اشاره به ردصلاحیت صورت گرفته از میان میانه‌روها و اصلاح‌طلبان می‌نویسد: «این روند به ضرر اصلاح‌طلبان است.» در میان آنان نیز دو دستگی ایجاد شده؛ بخش اعظم اصلاح‌طلبان هوادار مشارکت در انتخابات و بخشی کوچک‌تر خواستار عدم مشارکت در انتخابات مجلس هستند". علیرغم آنکه در مناطق روستایی میزان مشارکت قابل توجه خواهد بود، هنوز مشخص نیست در شهرهای اصلی و بزرگ از جمله تهران، اصفهان، شیراز و مشهد میزان مشارکت چگونه خواهد بود‌. «محمود صادقی» از نمایندگان فعلی مجلس که رد صلاحیت شده می‌گوید: مجلس باید بازتاب‌دهنده صداهای مختلف و متنوع باشد در حالی که با رد صلاحیت‌ها این امر محقق نخواهد شد".

نظرها

اخبار بیشتر