رژیم‌های غذایی که تا مرز اختلال روانی پیش می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
رژیم‌های غذایی که تا مرز اختلال روانی پیش می‌رود

رژیم‌های غذایی که تا مرز اختلال روانی پیش می‌رود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- لازمه سلامت روحی و جسمی افراد، داشتن تناسب اندام است که در سایه تحرکات ورزشی و تغذیه سالم به دست می‌آید این در حالی است که در برخی موارد یکی از این دو مقوله مورد غفلت قرار می‌گیرد و به تبع آن سلامت انسان به خطر می افتد چرا که به گفته بسیاری از متخصصان در سایه رژیم‌های غذایی سخت، نه تنها جسم افراد دچار آسیب می‌شود بلکه سلامت روانی آن‌ها نیز به خطر می‌افتد.

برخی افراد در طول سال چندین بار رژیم‌های غذایی سخت را تجربه می‌کنند و عموما از رژیم‌های تبعیت می‌کنند به سرعت قابل بازگشت بوده و در عین حال سلامت جسم و روانی آن‌ها را به خطر می‌اندزد به همین دلیل بسیاری از متخصصان تغذیه براین باورند که نباید هیچ از مواد غذایی ۵ گانه شامل نان و غلات، میوه، سبزیجات، گوشت و انواع مغزها از برنامه غذایی حذف شود چرا که حذف هریک از مواد غذایی در بلند مدت اثرات سوئی در افراد باقی می‌گذارد.

یک برنامه‌ رژیمی مفید کمک می‌کند تا وزن افراد به تدریج کاهش یابد و همچنین سبب بوجود آمدن عادات غذایی و سبک زندگی شده و این رژیم غذایی در طولانی مدت حفظ می‌شود. هر یک از مواد غذایی مورد نیاز بدن نه تنها در سلامت جسمی افراد تاثیرگذار است بلکه فقدان هر یک از آن‌ها سلامت روان افراد را تهدید می‌کند به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند تا افراد به صورت خودسرانه رژیم غذایی نداشته باشند یا از برنامه رژیم غذایی سایرین استفاده نکنند چرا که بدن افراد با توجه به وزن و قد متفاوت است و رژیم غذایی خودسرانه آسیب جدی به افراد وارد می‌کند.

رژیم غذایی ناسالم افراد را به مرز افسردگی می‌کشاند

وحید زارع متخصص تغذیه در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، می‌گوید: نیازهای روحی هر انسان، به محرکهای درونی نیاز دارد تا بتواند در برابر محرک‌های خارجی مقاومت کند، بد خوراکی و پیروی از رژیم غذایی ناسالم، تضعیف کننده محرک‌های درونی انسان می‌شود که او را تا مرز افسردگی و اختلال‌های روانی می‌کشاند.

وی اضافه می‌کند: زنان بیش از مردان در معرض اختلال‌های روانی و افسردگی قرار دارند، نزدیک به ۳۲ درصد جمعیت زنان به دلایل مختلف در معرض اختلالات روحی-روانی و افسردگی قرار دارند که افسردگی بعد از زایمان، افسردگی قبل از دوران عادت ماهانه یا پس از آن و غیره از علل و عوامل آن است.

زارع ادامه می‌دهد: متاسفانه با این قضیه به صورت جدی برخورد نمی‌شود این در حالی است که تنها راه مقابله با محرک‌های بیرونی که سبب آزار و اذیت روحی روانی انسان می‌شوند، تقویت محرک‌های درونی است که اگر تقویت شوند می‌توان با آرامش بیشتر، محرک‌های بیرونی را به نوعی مدیریت و حل و فصل کرد.

این متخصص تغذیه با بیان این مطلب که منابع غذایی بهترین تحریک کننده محرک‌های درونی انسان‌ها است، می‌گوید: در حال حاضر بد غذایی و بد خوراکی در کشور حاکم است و به همین دلیل است که عناصر مورد نیاز داخلی تامین نمی‌شود و پزشکان را واداشته در کنار تجویز دارو برای بیماری‌ها، ویتامین‌ها را هم به نسخه خود افزوده‌اند؛ چرا که می‌دانند ریشه‌های عصبی ناشی از درد با مصرف ویتامین‌ها برطرف می‌شود.

زارع ادامه می‌دهد: با استفاده از سبزیجات، میوه جات و خشکبار نوعی از ویتامین‌های غذایی را دریافت می‌کنیم که بعد اقتصادی کمتر در آن تاثیر داشته بلکه بیشتر ناآگاهی افراد از مصرف نوع مواد غذایی مورد نیاز باعث حذف آن‌ها از سبد خانوار شده است؛ ویتامین هایی مانند ویتامین ب۳ که می‌تواند جلوی خودکشی را بگیرد.

خبری: بهترین اخبار کوتاه سلامت

خلاء آموزش استاندارد غذاخوردن به شدت احساس می‌شود

این متخصص تغذیه می‌گوید: وقتی درست مصرف کردن مواد غذایی آموزش داده نمی‌شود، محرک‌های داخلی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه محرک‌های بیرونی به شدت تاثیر خود را می‌گذارند، به اشتباه غذا خوردن نه تنها کارآیی را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث از بین رفتن ویتامین‌ها هم می‌شود.

وی می‌افراید: مردم هم که درست و بجا غذا خوردن را در خلاء آموزش، بلد نیستند. به عنوان مثال یاد نگرفته‌اند که باید روزانه حداقل ۲۵۰ گرم سبزی و میوه مصرف کنند اما شاهد هستیم که چند روز مصرف سبزیجات و میوه جات دارند و دیگر پرونده مصرف را می‌بندند به گمان این که تا یک ماه خود را بیمه کرده‌اند.

این متخصص تغذیه با تاکید بر این که ویتامین سی، ب۱ و ب ۳ از جمله ویتامین‌های بازدارنده افسردگی و تقویت کننده محرک‌های درونی بدن است، می‌گوید: نیاز بدن به دوپامین یا سایر هرمون‌های نشاط آور که انسان را به شوق می‌آورند هم تحت یک شرایطی باید در بدن انسان تحریک شوند؛ یا از بیرون وارد شوند یا با مصرف مواد غذایی به ترشح آن کمک کنند.

وی اضافه می‌کند: حال با آموزش این که مصرف دمنوشی از هل، گلاب و زعفران یا غذایی معطر به ترشح دوپامین و سرحال شدن افراد کمک می‌کنند، می‌توان از افسردگی، بیماری‌های روحی روانی و در نتیجه آسیب‌های اجتماعی ناشی از کمبود آن جلوگیری کرد.

به گفته زارع، همچنین بهترین ماده غذایی در طبیعت که بکمپلکس کامل دارد «جو» است که خوشبختانه به تازگی تولید آن در بازار زیاد دیده می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: بزرگترین مشکل ما این است که مردم به دلیل نبود آموزش، با استانداردها آشنا نمی‌شوند و روز به روز، بیماری‌های مختلف افزایش پیدا می‌کنند.

وی با بیان این که آمارها به ما کمک می‌کنند که درباره مساله‌ای دانش افزایی کنیم و راه حل ارائه دهیم، می‌گوید: دادن آمار بدون بهره گیری از آن فایده‌ای به حال مردم ندارد.

بهبود شاخص‌های سلامت روان در اولویت وزارت بهداشت است

در این مورد، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن تاکید بر این که یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، بهبود شاخص‌های سلامت روان است، گفته بود: ۲۰ درصد جمعیت کشور دچار اختلال‌های روانی مثل افسردگی یا اضطراب است که بر اساس برنامه ملی با غربالگری فعال شناسایی می‌شوند و تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

رئیسی یادآور شده بود: هدف کلان کشوری ارتقای سلامت روان مردم است که عوامل مختلفی مثل ایجاد نشاط در جامعه و کاهش فشار اقتصادی بر مردم و بسیاری از عوامل دیگر ارتباط دارد. ضمن این که اکنون ۱۶۰۰ کارشناس سلامت روان در قالب برنامه کاهش آسیب در شبکه بهداشتی کشور مستقر هستند و برنامه‌های مختلفی را برای غربالگری، شناسایی افراد دچار اختلالات روانی، ارائه خدمات آموزشی و ارجاع افراد نیازمند خدمات درمانی به سطوح بالاتر انجام می‌دهند.

سعید نمکی وزیر بهداشت هم اوایل دی ماه گفت، یکی از عرصه‌هایی که به شدت دچار مشکل هستیم و من به عنوان وزیر بهداشت، اعلان خطر می‌کنم، بخش بهداشت روان جامعه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
توصیه‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا؛ کرونا ویروس با بروز تب آغاز شده و به دنبال آن سرفه‌های خشک شدت می‌گیرد، سپس بعد از یک هفته ممکن است به تنگی نفس منجر شود. وی اشاره کرد: علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالا سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد. چگونه به مقابله با کروناویروس برویم؟ تب، ‌ آبریزش بینی، مشکل تنفسی، گلودرد، سرفه، التهاب ریه، ‌ عطسه، سرفه و … از جمله علائم این ویروس است. گروه‌هایی که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار می‌گیرند، کودکان، سالمندان، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. برای مقابله با کرونا چگونه از ماسک استفاده کنیم
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 ساعت قبل
علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهارمین کنگره سلامت مردان و دوازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری سهم مردان در بروز حوادث مخاطره آمیز را پررنگ‌تر از زنان اعلام کرد و گفت: امروزه تفاوت‌های جنسیتی در برخی شاخص‌های توسعه پایدار و در مقابل توجه اندک مردان به این موضوع یکی از دغدغه‌های نظام سلامت است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تواتر حداکثری بیماری‌های غیرواگیر در مردان نسبت به خانم‌ها خبر داد و گفت: سهم آقایان در ابتلا به انواع سرطان‌های موجود و نوظهور، ۵۴ درصد است. وی در خصوص نسبت مراجعات مردان به زنان به مراکز درمانی، اظهار داشت: آقایان از نظر فیزیولوژیک، احساس سلامت بیشتری نسبت به زنان دارند که این موضوع موجب کاهش مراجعات آنها به مراکز درمانی می‌شود؛ به طوری که بیش از ۸۰ درصد مراجعه کنندگان را زنان و ۱۰ الی ۲۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین سهم بیمه پایه و تکمیلی زنان ۲ تا ۳ درصد بیشتر از مردان است. وی با اشاره به نگرانی‌ها در خصوص انتشار ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: مطابق مطالعاتی که در زمینه این ویروس در ۲۵ کشور درگیر انجام شده، میزان کشندگی آن در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند. از عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است. پیام ما به مردم این است که نگران نباشند و همان طور که شیوع آنفلوانزا را در پاییز امسال مهار کردیم این بیماری نیز کنترل می‌شود. بزرگترین وظیفه رسانه‌ها نیز این است که اصول پیشگیری از این بیماری را به مردم آموزش دهند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
وی با بیان اینکه از زمان قاجاریه تاکنون متوسط قد بیشتر شده است، افزود: از ۷۰ سال گذشته تاکنون متوسط قد مردان ۲۰ سانتیمتر و متوسط قد زنان در ایران ۱۰ الی ۱۲ سانتیمتر افزایش یافته است. دهقان منشادی با تاکید بر اینکه میزان بلوغ زودرس در دختران یک از هر ۵۰۰۰ تولد است، تصریح کرد: بلوغ زودرس در پسران یک به ۱۰ است از این رو این موضوع در دختران بیشتر است. وی ادامه داد: در انجمن متابولیسم ایران نگران بلوغ زودسرس نیسیتم، زیرا این عارضه به کوتاهی قد منجر نمی‌شود و طبق بررسی‌های انجام شده بین بسیاری از کشورها از جمله کره جنوبی و ژاپن بیشترین میزان قد را داشته‌ایم. فوق تخصص بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: مداخله در قد نهایی از لحاظ علمی زمانی صورت می‌گیرد که طبق بررسی‌ها مشخص شود که قد نهایی کودک در اثر بلوغ زودرس به قد مطلوب نخواهد رسید.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
اعصاب جمجمه که در این منطقه وجود دارد، ‌ از جمله اعصاب شماره ۵ تا ۸ در این بیماری درگیر هستند. از این رو زمینه‌های ژنتکی و عوامل محیطی مصرف کوکایین توسط مادر در دوران بارداری همزمان می‌توانند در بروز بیماری موثر باشند. وی در خصوص آمار ابتلا به سندروم موبیوس در ایران، گفت: متاسفانه آمار ابتلای ثابتی در ایران وجود ندارد چراکه سامانه ثابتی برای ثبت بیماری وجود ندارد اما آمار بین‌المللی می‌گوید هر یک نفر در ۵۰ هزار نفر به سندروم موبیوس مبتلا می‌شوند. این فوق تخصص مغز و اعصاب درباره درمان بیماری، ‌ خاطرنشان کرد: این کودکان معمولا در خطر ابتلا به تشنج قرار دارند که سعی می‌کنیم آن را درمان کنیم. نکته قابل اهمیت درخصوص تشخیص سندروم موبیوس این است که این سندروم پیش از تولد و در غربالگری‌های دوره بارداری مشخص نخواهد شد.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه میزان قصور پزشکی در رشته‌های مختلف دارای نوسان است گفت: معمولا بیشترین قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است. مهدی فروزش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ‌ میزان قصور پزشکی در تهران آمار متفاوتی دارد و نمی‌توان به طور مشخص گفت که یک رشته پزشکی همواره در صدر آمار قصور پزشکی است. وی ادامه داد: اما معمولا رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان در رده‌های اول و دوم قصور پزشکی هستند. از همین جهت نمی‌توان گفت در مدت زمان بازه زمانی یکساله یک رشته در صدر قصور پزشکی قرار داشته چرا که این آمار نوساناتی دارد. مدیر کل سازمان پزشکی قانونی استان تهران در پایان افزود: اما معمولا بیشترین این قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است.

نظرها

اخبار بیشتر