سمت و سوی رشد اقتصاد امسال و سال آینده چگونه خواهد بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

سمت و سوی رشد اقتصاد امسال و سال آینده چگونه خواهد بود؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کارشناس اقتصادی گفت: عامل کوچک شدن اقتصاد ایران طی سال‌های اخیر تحریم‌ها بوده و مرکز اصلی آن کاهش فروش نفت محسوب می‌شود، ما نفت را فقط یک عامل برای درآمد دولت نمی‌بینیم بلکه هم پول حاصل از فروش نفت کاهش یافته و هم از طرفی کاربرد این درآمد نفتی در صنایع برای ایجاد ارزش افزوده کمتر شده است. تاریخ انتشار: 08:30 - 26 دی 1398 - کد خبر: ۵۸۷۳۰۰
سمت و سوی رشد اقتصاد امسال و سال آینده چگونه خواهد بود؟ - 0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برآورد‌های صورت گرفته توسط واحد اطلاعات بلومبرگ نشان می‌دهد که با وجود تضعیف اقتصاد ایران به دنبال تحریم‌های سنگین در سال‌های اخیر، بخش غیرنفتی به تدریج در حال بازیابی است.

کاهش درآمد‌های نفتی باعث شده تا عملکرد کل اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گیرد، تا جایی که رشد بخش غیرنفتی ایران از ۴٫۸ درصد در سال ۲۰۱۷ به منفی ۴٫۸ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید، اما با شروع تدریجی بازیابی بخش غیرنفتی، رشد منفی این بخش تا پایان سال ۲۰۱۹ به منفی ۴٫۶ درصد رسیده است. رشد بخش نفتی کماکان با کاهش روبه رو است؛ تا جایی که طبق ارزیابی‌های صورت گرفته، رشد اقتصادی بخش نفتی از حدود ۱٫۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به منفی شش درصد در سال ۲۰۱۸ و منفی ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

طبق اعلام بانک جهانی، در نتیجه تشدید فشار‌های تحریم بر درآمد‌های نفتی ایران، اقتصاد کشوردر سال ۲۰۱۹ به میزان ۸٫۷ درصد کوچک‌تر شده است.

بانک جهانی هم‌چنین با تغییر پیش بینی خود از وضعیت اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که اقتصاد ایران امسال از رشد منفی خارج خواهد شد، اما رشد آن احتمالا در سطح صفر درصد خواهد بود. بدین ترتیب پس از دو سال رشد منفی (رشد منفی ۴٫۹ درصدی سال ۲۰۱۸ و منفی ۸٫۷ درصدی سال ۲۰۱۹) اقتصاد ایران از رشد منفی خارج خواهد شد.

در این باره هادی حق شناس کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بیان کرد: اقتصاد ایرانمتاثر از فروش نفت است بنابراین نمی‌توان کتمان کرد ایران امسال رشد اقتصادی منفی را تجربه نکند.

وی افزود: اگر فرض کنیم میزان فروش نفت ایران طی امسال به طور میانگین برای هر بشکه ۶۰ دلار بوده در مقایسه با فروش نفت قبل از تحریم حداقل درآمد دولت حاصل از فروش نفت ۷۰ میلیارد دلار کاهش داشته واین رقم بزرگی در اقتصاد ایران به شمار می‌آید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این کارشناس اقتصادی گفت: کاهش درآمد‌های نفتی به این معناست که رشد اقتصادی در امسال منفی خواهد بود و از طرفی با توجه به بارندگی مناسب درکشور در بخش کشاورزی رشد اقتصادی مثبتی را تجربه کردیم و آمار‌ها حاکی از آن است که در فصل پاییز بخش قابل توجهی از استان‌های کشور نرخ بیکاری یک رقمی داشتند و نرخ میانگین بیکاری هم در این فصل نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

حق شناس تصریح کرد: آمار‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در بخش کشاورزی و خدمات رشد اقتصادی منفی نبوده، اما چون بخش نفت و مسکن رشد منفی داشته‌اند برآینده این است که رشد اقتصادی منفی را در سال گذشته و امسال تجربه کرده‌ایم.

وی در توضیح علل کوچک شدن اقتصاد ایران اظهار کرد: عامل کوچک شدن اقتصاد ایران طی سال‌های اخیر تحریم‌ها بوده و مرکز اصلی آن کاهش فروش نفت محسوب می‌شود، ما نفت را فقط یک عامل برای درآمد دولت نمی‌بینیم بلکه هم پول حاصل از فروش نفت کاهش یافته و هم از طرفی کاربرد این درآمد نفتی در صنایع برای ایجاد ارزش افزوده کمتر شده است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: کاهش فروش نفت سایر بخش‌های مرتبط اقتصادی و صنعتی را تحت تاثیر قرار داده است.

حق شناس یادآور شد: آمار منتشر شده از سوی موسسات بین الملل حاکی از آن است که اقتصاد ایران در سال آینده رشد منفی نخواهد داشت و ممکن است رشد هر چند اندکی را تجربه کند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی باید اقتصاد متکی به نفت را جبران کنیم و این مواردی است که باید به آن اهمیت ویژه‌ای داده شود تا نقش درآمد‌های نفتی را کاهش دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۵۵۷ دلار عرضه شد، افزود: امروز هر مثقال طلا دو میلیون و ۱۴۲ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۳۰ هزار تومان معامله شد. وی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹۵ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نظرها

اخبار بیشتر