ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه

ازدیاد اخبار جشنواره‌ها و جوایز ادبی در آخرین هفته دی‌ماه

مهرخبرگزاری مهر |
هفته‌ای را که گذشت از نظر تعداد اخبار حوزه کتاب و نشر، باید هفته جشنواره‌ها و جوایز ادبی نامید.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک‌هفته با کتاب» آخرین هفته دی‌ماه دربردارنده ۱۶ خبر مهم و برگزیده از اخبار حوزه کتاب و نشر کشور است که نسبت به گزارش هفته پیش، ۵ خبر بیشتر دارد.

هفته پیش، با در نظر گرفتن ۳ خبر برگزیده از رونمایی‌های کتاب که مربوط به کتاب‌های «اندیشه‌های امام خمینی در سیاست خارجی»، «تاریخ مصور آمریکا» و دو کتاب نشر ۲۷ بعثت درباره شهدای عرفه می‌شد، هفته رونمایی‌های کتاب بود. اما این‌هفته را باید هفته برگزاری اتفاقات مربوط به جوایز و جشنواره‌های ادبی دانست که برخی از اخبار مربوط به مراسم اختتامیه، برخی دیگر تعویق در برگزاری اختتامیه، برخی معرفی نامزدهای نهایی و برخی دیگر هم انتشار فراخوان هستند. به‌این‌ترتیب گزارش این‌هفته ۷ خبر درباره جایزه کتاب سال، جایزه دکتر مجتبایی، جشنواره ماورا، جشنواره خاتم، جایزه سردار دل‌ها، جایزه نوفه و جایزه مهرگان را در خود جا داده است.

اخبار ابتدایی گزارش هم ۲ خبر درباره تقاضای ناشران خارجی برای ترجمه کتاب درباره سردار سلیمانی و ادامه انتصابات عجیب در انتشارات علمی فرهنگی هستند. پس از اخبار مربوط به جوایز ادبی، ۲ خبر از رونمایی کتاب‌های این‌هفته مرور می‌شود و ۲ خبر دیگری هم که در ادامه می‌آیند درباره مراسم گرامیداشت سیدجعفر شهیدی و کمک به کتابخانه عمومی شهریار هستند که در جریان آشوب‌های آبان‌ماه، در آتش سوخت.

گزارش «یک‌هفته با کتاب» این‌هفته خبر خارجی و بین‌المللی ندارد اما ۳ خبر پایانی آن درباره فعالیت‌های ایران برای گسترش زبان فارسی در دیگر کشورهاست. به‌این‌ترتیب در گزارش این‌هفته ۳ خبر دیگر هم درباره فعالیت‌های فرهنگی ایران در کرواسی، سوریه و بنگلادش مرور می‌شود.

در ادامه اخبار برگزیده حوزه کتاب و ادبیات این‌هفته را مرور می‌کنیم؛

درخواست ناشران خارجی برای چاپ ترجمه درباره سردار سلیمانی

مجید جعفری اقدم مدیر انتشارات و آژانس ادبی پل این‌هفته در یک گفتگوی رادیویی گفت: پس از شهادت سردار سلیمانی تاکنون ناشرانی از ۱۳ کشور از جمله ترکیه، مصر، الجزایر، آذربایجان، صربستان، انگلیس، آمریکا، سوریه، لبنان، قزاقستان، گرجستان، ایتالیا و فرانسه از ما خواسته‌اند کتابی به آنها در مورد معرفی کنیم که درباره شهید سلیمانی باشد تا بتوانند آن‌ها را ترجمه کنند.

ادامه انتصابات عجیب و غریب در انتشارات علمی و فرهنگی

نادره رضایی مدیرعامل جوان و جدید انتشارات علمی و فرهنگی که انتصابش به این‌سمت با حاشیه‌هایی همراه بود، این‌هفته انتصابات عجیب و حاشیه‌دار دیگری را در این‌مجموعه انتشاراتی انجام داد که گزارش مشروحش در آرشیو خبرگزاری مهر قابل دسترسی و مطالعه است اما به‌طور خلاصه، رضایی، مرتضی ظفرزاده را به‌عنوان مشاور اجرایی خود و سید ارمیا مهدوی را هم به‌عنوان عضو هیات مدیره این‌بنگاه نشر منصوب کرد.

برگزاری اختتامیه جایزه دکتر مجتبایی

نهمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی هم که به پایان‌نامه‌های دکتری علوم انسانی در حوزه‌های ادبیات و عرفان اعطا می‌شود، سه‌شنبه این‌هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره ادبی ماورا

مراسم اختتامیه جشنواره «ماورا» هم که با حضور پژوهشگران ادبی افغانستان در اصفهان همراه است، از دیروز آغاز شده و امروز پنجشنبه روز پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

معرفی بخش دیگری از نامزدهای جایزه کتاب‌سال

این‌هفته هم مانند هفته‌های گذشته، نامزدهای جایزه کتاب‌سال در ۳ خبر مستقل توسط دبیرخانه این‌رویداد معرفی شدند. به‌این‌ترتیب، نامزدهای گروه فلسفه و روانشناسی با موضوعات فلسفه اسلامی، فلسفه غرب، منطق و روان‌شناسی، گروه کلیات با موضوعات کلیات و نسخ خطی و گروه علوم کاربردی در موضوعات مهندسی صنایع، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی کشاورزی معرفی شدند.

دو گروه فلسفه‌وروانشناسی و کلیات ۱۰ نامزد نهایی داشتند و گروه علوم کاربردی نیز ۱۷ نامزد داشت.

معرفی نامزدهای گمانه‌زن جایزه نوفه

دبیرخانه دومین دوره جایزه ادبی نوفه هم اسامی نامزدهای نهایی بخش «رمان گمانه‌زن» این‌رویداد را معرفی کرد. «رمان گمانه‌زن نوجوان» و «فصل اول» دو گروه دیگر این‌جایزه هستند که هنوز نامزدهای نهایی‌شان معرفی نشده است.

انتشار فراخوان جایزه سردار دل‌ها

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این‌هفته فراخوان جایزه هنری سردار دل‌ها را با محوریت شخصیت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی منتشر کرد که یکی از بخش‌های آن، ادبیات و داستان‌نویسی است.

تمدید جشنواره ادبی خاتم

دبیرخانه پنجمین جشنواره خاتم، داستان کوتاه با محوریت شخصیت پیامبر اکرم (ص) از تمدید مهلت ارسال اثر به این‌رویداد ادبی تا ۳۰ بهمن خبر داد.

تعویق اختتامیه جایزه مهرگان

دبیرخانه جایزه ادبی مهرگان این‌هفته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد مراسم پایانی این جایزه ادبی به تعویق افتاده است. این‌اتفاق به‌خاطر سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین و برای همدردی با حامد اسماعیلیون و منیرالدین بیروتی دو نویسنده‌ای که اعضای خانواده خود را در این‌حادثه از دست دادند، انجام شد.

برگزاری مراسم رونمایی از رمان جدید محمدرضا بایرامی

مراسم رونمایی از رمان جدید محمدرضا بایرامی با نام «درخت ابریشم بی‌حاصل» هم این‌هفته باحضور قاسمعلی فراست، رضا امیرخانی و بایرامی در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

برگزاری مراسم رونمایی از دو کتاب جدید کانون پرورش فکری

دو کتاب‌های «یک جای خوب، یک خواب خوب!» و «خانه‌ها» از مجموعه «قصه‌های مرغک» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روز دوشنبه ۲۳ دی در فروشگاه محصولات فرهنگی هنری «آفرینش» کانون پرورش فکری رونمایی شدند.

برگزاری مراسم گرامیداشت سیدجعفر شهیدی

ویژه برنامه «یاد استاد» به‌مناسبت گرامیداشت دوازدهمین سالروز درگذشت علامه سیدجعفر شهیدی نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید دیروز چهارشنبه ۲۵ دی در کتابخانه دکتر شهیدی برگزار شد.

اهدای کتاب توسط حوزه هنری به کتابخانه عمومی تفکر

در ادامه روند بازسازی و احیای کتابخانه عمومی تفکر در شهریار که در وقایع آبان‌ماه امسال در آتش آشوبگران سوخت، حوزه هنری هم تعدادی کتاب به این‌کتابخانه اهدا کرد. به‌این‌ترتیب ۱۹۵ عنوان کتاب با مضامین مختلف ادبی از مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به کتابخانه تفکر اهدا شد.

طی هفته‌های پیش، مراکز دیگری هم به بازسازی این‌کتابخانه کمک کردند.

برگزاری نشست بررسی پیشینه واژگان فارسی در زبان کرواسی

نشست بررسی پیشینه زبان فارسی در زبان مردم کرواسی این‌هفته با حضور سفیر و وابسته بازرگانی سفارت کرواسی در ایران، در بنیاد سعدی برگزار شد.

آغاز صدمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق

مراسم افتتاحیه دوره زمستانی آموزش زبان فارسی با حضور فارسی‌آموزان جدید و دوره‌های پیش، روز شنبه ۲۱ دی در سالن اجتماعات مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی کشورمان در دمشق، برگزار شد. این‌دوره، صدمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق محسوب می‌شود.

آغاز هفتادمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش

هفتادمین دوره آموزشی زبان و ادبیات فارسی هم این‌هفته در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش آغاز شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا7 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
بهبود تنفس استاد شجریان با دستگاهمهر: هیات‌مدیره بیمارستان جم با انتشار هفتمین اطلاعیه خود، تازه‌ترین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تشریح کرد. در متن این اطلاعیه که ظهر دیروز، چهارشنبه منتشر شده، آمده است: «در ادامه اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی کماکان از دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) برای بهبود شرایط قلبی تنفسی ایشان استفاده می‌شود. در مجموع شرایط ریوی، قلبی و کلیوی ایشان پایدار است و برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.» استاد شجریان از هفته گذشته بر اثر وخامت حال راهی بیمارستان شد، اما روزهای گذشته شرایط بالینی وی از سوی بیمارستان و خانواده وی مثبت ارزیابی شده است. همایون شجریان، خواننده و فرزند استاد شجریان از هواداران خواسته است که برای جلوگیری از شایعات، اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش در برنامه خبری گفت: از شنبه با یک کار فشرده و سنگین در چند بخش در طول روز برنامه‌های کلاسی را به صورت مکمل در این شبکه دنبال می‌کنیم. وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد برنامه‌های مدارس و سرفصل‌ها تدریس شده و ما کار مکمل انجام خواهیم داد. به گفته وی بخش صبحگاهی در چند بخش مختص آموزش دروس ابتدایی، چند بخش در ظهر مختص تدریس دروس مقطع متوسطه اول و چند بخش عصرگاهی مختص تدریس دروس متوسطه دوم خواهد بود. وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعه‌ای از کارشناسان آموزش و پرورش در معاونت‌های مختلف کار جدی می‌کنند تا دبیران آشناتر به گفتار رسانه‌ای را برای تدریس دروس انتخاب کنند و جدول پخش فردا شب نهایی می‌شود و از شنبه برنامه‌ها به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر