۵۰ درصد از مردم جامعه محروم از سواد سلامت هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
۵۰ درصد از مردم جامعه محروم از سواد سلامت هستند

۵۰ درصد از مردم جامعه محروم از سواد سلامت هستند

مهرخبرگزاری مهر |
سنندج - معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان گفت: آموزش و ارتقای سطح سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و اولیای آنان یکی از مهمترین اولویت های کاری مراقبین سلامت در مدارس است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش کردستان، افشین خوش گوار در دوره آموزشی دو روزه با عنوان «بیماری‌های منتقله از آب»، اظهار داشت: ارتقای سلامت جسمی، روحی و روانی دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده‌ها هدف نهایی برنامه‌های حوزه سلامت آموزش و پرورش استان است و باید توجه و تمرکز جامعه به حوزه سلامت و بهداشت در ابعاد فردی و جسمی متمرکز شود.

وی آموزش و ارتقای سطح سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا را یکی از مهمترین اولویت‌های کاری مراقبین سلامت در مدارس عنوان کرد و افزود: باید علم و دانش را در حوزه بهداشت و سلامت کسب و در مسیر زندگی به کار ببرد که در نهایت منجر به بهبود سبک زندگی افراد شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد از مردم جامعه محروم از سواد سلامت هستند، ادامه داد: مصرف زیاد مواد تراریخته و تغذیه ناسالم، کم تحرکی و پایین بودن سرانه فعالیت ورزشی و استعمال دخانیات و در دسترس بودن مواد دخانی از جمله دلایل پایین بودن سواد سلامت در جامعه است.

خوش گوار خود مراقبتی را اولین قدم ارتقای سواد سلامت عنوان کرد و یادآور شد: تمام برنامه‌ها و فعالیت‌های حوزه سلامت مبتنی بر مراقبت از خود است و در این راستا باید سطح دانش و مهارت دانش آموز را افزایش دهیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وی با بیان اینکه کار مراقبین سلامت در مدارس کار درمانی نیست، بیان کرد: آگاه سازی دانش آموزان در خصوص سلامت جسم و روح و روان مهمترین ماموریت مراقبین سلامت مدارس است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بوفه مدارس یکی از مراکز مهم و حساس در بحث سلامت دانش آموزان است، نظارت بر بوفه مدارس را یکی دیگر از وظایف مراقبین سلامت مدارس عنوان کرد و گفت: مراقبین سلامت تلاش کنند آنچه در بوفه مدارس عرضه می‌شود در راستای سلامت دانش آموزان باشد.

خوش گوار با بیان اینکه آموزش و پرورش همیشه مورد توجه همه دستگاه‌ها و نهادها قرار می‌گیرد، اظهارداشت: فراوانی مخاطبین، محقق شدن برنامه هایی که از کانال آموزش و پرورش عبور کنند، متعهد بودن نیروی انسانی در آموزش و پرورش، شرایط سنی مخاطبین در آموزش و پرورش و امکان بوجود آوردن تشکل‌های مختلف در مدارس را از دلایل مورد توجه بودن آموزش و پرورش عنوان کرد.

وی با اشاره به ضرورت ارتقای سطح سلامت دانش آموزان و تحقق اهداف پیش بینی شده، افزود: عدم اعتقاد و باورمندی برخی از مدیران مدارس به برنامه‌های حوزه سلامت و بهداشت، کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه سلامت، ناهماهنگی و موازی کاری در حوزه سلامت و تعارضات در جامعه از مهمترین چالش‌ها این حوزه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
طبق مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان به ویروس کرونا، مشاهده می‌شود که با افزایش سن بیماران و مبتلایان به امراض دیگر، احتمال مرگ بر اثر این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند. مقامات بهداشت چین، اولین گزارش عمده خود را در خصوص ویروس کرونا که به طور رسمی COVID-۱۹ نام‌گذاری شده را منتشر کرده‌اند. در این مقاله آمده است که احتمال مرگ و میر با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر نیز قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در بین مردان با نرخ ۲٫۸ درصد، بیشتر از زنان با نرخ ۱٫۷ درصد بوده است. در نمودار ارائه شده، نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در بین گروه‌های سنی مختلف را مشاهده می‌کنید؛
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
توصیه‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا؛ کرونا ویروس با بروز تب آغاز شده و به دنبال آن سرفه‌های خشک شدت می‌گیرد، سپس بعد از یک هفته ممکن است به تنگی نفس منجر شود. وی اشاره کرد: علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالا سردرد و تب است که می‌تواند تا دو روز ادامه یابد. چگونه به مقابله با کروناویروس برویم؟ تب، ‌ آبریزش بینی، مشکل تنفسی، گلودرد، سرفه، التهاب ریه، ‌ عطسه، سرفه و … از جمله علائم این ویروس است. گروه‌هایی که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار می‌گیرند، کودکان، سالمندان، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. برای مقابله با کرونا چگونه از ماسک استفاده کنیم
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند. از عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است. پیام ما به مردم این است که نگران نباشند و همان طور که شیوع آنفلوانزا را در پاییز امسال مهار کردیم این بیماری نیز کنترل می‌شود. بزرگترین وظیفه رسانه‌ها نیز این است که اصول پیشگیری از این بیماری را به مردم آموزش دهند.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
اعصاب جمجمه که در این منطقه وجود دارد، ‌ از جمله اعصاب شماره ۵ تا ۸ در این بیماری درگیر هستند. از این رو زمینه‌های ژنتکی و عوامل محیطی مصرف کوکایین توسط مادر در دوران بارداری همزمان می‌توانند در بروز بیماری موثر باشند. وی در خصوص آمار ابتلا به سندروم موبیوس در ایران، گفت: متاسفانه آمار ابتلای ثابتی در ایران وجود ندارد چراکه سامانه ثابتی برای ثبت بیماری وجود ندارد اما آمار بین‌المللی می‌گوید هر یک نفر در ۵۰ هزار نفر به سندروم موبیوس مبتلا می‌شوند. این فوق تخصص مغز و اعصاب درباره درمان بیماری، ‌ خاطرنشان کرد: این کودکان معمولا در خطر ابتلا به تشنج قرار دارند که سعی می‌کنیم آن را درمان کنیم. نکته قابل اهمیت درخصوص تشخیص سندروم موبیوس این است که این سندروم پیش از تولد و در غربالگری‌های دوره بارداری مشخص نخواهد شد.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه میزان قصور پزشکی در رشته‌های مختلف دارای نوسان است گفت: معمولا بیشترین قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است. مهدی فروزش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ‌ میزان قصور پزشکی در تهران آمار متفاوتی دارد و نمی‌توان به طور مشخص گفت که یک رشته پزشکی همواره در صدر آمار قصور پزشکی است. وی ادامه داد: اما معمولا رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان در رده‌های اول و دوم قصور پزشکی هستند. از همین جهت نمی‌توان گفت در مدت زمان بازه زمانی یکساله یک رشته در صدر قصور پزشکی قرار داشته چرا که این آمار نوساناتی دارد. مدیر کل سازمان پزشکی قانونی استان تهران در پایان افزود: اما معمولا بیشترین این قصور متعلق به رشته‌های دندانپزشکی و زنان و زایمان است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
تصاویر زیبایی که از سلول‌های سرطانی به ثبت رسیده‌اند، به عنوان تصاویر برنده شناخته شدند. پژوهشگران «موسسه پژوهش سرطان» (ICR) و بنیاد «رویال مارزدن» (Royal Marsden) که هر دو در لندن قرار دارند، تصاویری را از زیبایی و پیچیدگی کار خود در «رقابت تصویربرداری علم و پزشکی موسسه پژوهش سرطان» به نمایش گذاشته‌اند. دومین تصویر ثبت شده توسط شرستا، میکروذراتی شبیه به توپ گلف هستند که با فوزیدیک اسید پررنگ‌تر شده‌اند تا خود را روی سطح کم‌رنگ نشان دهند. این تصویر، یکی از نخستین تصاویر سه‌بعدی سلول‌های سرطانی است که با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی ثبت شده است. پژوهشگران در این بررسی موفق شده‌اند تا درون سلول‌های سرطانی را با جزئیات بی‌سابقه‌ای ببینند و بدانند که درون سلول چه می‌گذرد.

نظرها

اخبار بیشتر